قیام دی ماه ۹۶شروع دوران نوینی در جنبش آزادیخواهانه مردم ایران

قیام دی ماه ۹۶

                      .

قیام دی ماه ۹۶ شروع دوران نوینی در جنبش آزادیخواهانه مردم ایران است. سرآغاز قیامی که حکومت آخوندی نتوانست ان را خاموش کند.

روز پنجشنبه ۷دی ماه ۱۳۹۶ سرآغاز قیام دی ماه و شروع دوران نوینی در جنبش آزادیخواهانه مردم ایران است. این روز سرآغاز قیامی شد که :حکومت آخوندی با وجود به کار گیری تمام آنچه در سرکوب و توطئه در توانش بود نتوانست آن را خاموش کند  و از پیشروی و گسترش آن  جلوگیری کند.

شروع قیام دی ماه و گسترش آن :‌

شروع قیام دی ماه روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ بود وقتی که در ۶ شهر:

مشهد، بیرجند، نیشابور، کاشمر، شاهرود و نوشهر با خیزش جوانان دلیر، اقشار فقرزده و  مردم به جان آمده؛ اولین شعله های قیام مردم ایران فروزان شد. پس از یک روز تظاهرات دی ماه  تبدیل به قیامی سراسری شد. که در ادامه خود به بیش از ۱۴۰شهر در تمامی ۳۱ استان کشور گسترش پیدا کرد. در عرض یک روز تظاهرات مردمی  که با شعار «مرگ بر گرانی، » آغاز شده بود، به قیامی سراسری با شعار «مرگ بر خامنه ای» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» ارتقا پیدا کرد.

واکنش خامنه‌ای و حسن روحانی به قیام ۹۶

این قیام در روزهای ۱۱ و ۱۲ دی ماه به اوج خود رسید. خامنه‌ای در این روز سراسیمه به صحنه آمد تا بگوید:

این قیام در کف خیابانها توسط مجاهدین هدایت شده است. و حسن روحانی در یک تماس تلفنی با رئيس جمهور فرانسه از وی خواست علیه مجاهدین در این کشور دست به عمل بزند. تا آخرین ساعتهای دوشنبه شب ۱۱دی ماه یعنی در پنج روز اول قیام سراسری مردم، دست‌کم ۳۰تن از قیام‌کنندگان در شهرهای مختلف کشور با شلیک مستقیم پاسداران ونیروهای امنیتی به‌شهادت رسیدند. اما سرکوب رژیم نتوانست این قیام را خاموش کند. و در ماههای بعد به صحنه آمدن اقشار مختلف میهن به صحنه قیام استمرار آن را مهر کرد.

نقش سیمای آزادی در انعکاس قیام مردم ایران

سیمای آزادی در آن ایام پرخروش دی ماه ۱۳۹۶ برنامه های خود را تماماً به انعکاس این قیام اختصاص داد. پخش اخبار و تصاویر قیام دی ماه که اغلب توسط خبرنگاران سیمای آزادی تهیه شده بودند. اکنون نیز در سالگرد شروع این خیزش توقف ناپذیر سراسری خاطره روزهای آغازین  همچنین یاد شهیدانی که از دورود تا کازرون خود را فدیه آزادی ملت ایران کردند در ويژه برنامه‌یی  می‌دارد که در این صحفه گزیده یی از این برنامه‌ها را ملاحظه می کنید.

مطالب مرتبط:

صفحه قیام ایران

پیام آماده باش مسعود رجوی ۱۳ آبان ۱۳۹۷