اندازه متن
Aa Aa

 

مجلس نمايندگان آمريکا بعدازظهر سه شنبه، لايحه دو حزبي براي اعمال تحريم‌هاي جديد عليه رژيم آخوندي و سپاه پاسداران، به‌خاطر برنامة موشكهاي باليستيك، تروريسم و نقض حقوق بشر را تصويب كرد.

اين لايحه پيش از اين به نام لايحة  اس 722 در سناي آمريکا، با اكثريت قاطع 98 رأي مثبت به تصويب رسيده بود.

گزارش:

لايحه دو حزبي اس 722،  بعد از چند روز بحث و بررسي در اجلاس سنا روز پنجشنبه 25 خرداد در سناي ايالات متحده به رأي گذاشته شد و در راي گيري نهايي،  بعد از تأكيد سناتورهاي ارشد بر لزوم حسابرسي از رژيم و تشديد تحريم‌ها و هدف قرار دادن سپاه پاسداران به‌خاطر جناياتش در داخل كشور و مداخلاتش در منطقه سرانجام با  98 رأي مثبت در برابر 2 رأي منفي تصويب شد. لايحه سپس براي بررسي و تصويب به مجلس نمايندگان آمريکا فرستاده شد. متعاقباً نمايندگان هر دو حزب در كنگره بر سر نسخة مجلس نمايندگان نيز به توافق رسيدند و اعلام شد كه روز سه‌شنبه آن‌را به رأي مي‌گذارند.

رسانه‌هاي آمريکا گزارش داده‌اند كه اين لايحه پس از تصويب در مجلس نمايندگان، مي‌تواند قبل از تعطيلات ماه اوت كنگره توسط رئيس‌جمهور به امضا برسد. و به قانون تبديل شود.

بر اساس لايحة جديد تحريم‌ها كه در برگيرندة مفادي براي مقابله شديد با مداخلات منطقه‌يي رژيم و جنايات سپاه پاسداران است:

همه اموال و دارايي‌هاي ارگانها و افراد و وابستگان سپاه در آمريکا بلوكه خواهد شد.

هيچ فرد يا شركت آمريکائي حق ندارد با هيچ ارگان و فرد وابسته مستقيم يا غير مستقيم با سپاه مراوده مالي، تجاري، خدماتي و غيره داشته باشد.

هيچ فرد يا شركت آمريکايي حق ندارد از طريق واسطه، دور زدن و غيره اين تحريمات را نقض كند.

همه افراد و نهادهايي كه داراي ارتباط كاري با سپاه هستند تحريم مي شوند كه تحريمهاي فلج كننده اي براي رژيم خواهد بود. از جمله مراودات با بيش از 2500 شركت وابسته به قرارگاه موسوم به خاتم سپاه غيرقانوني و مشمول تحريمهاي آمريکا خواهد بود

همچنين بدليل اينكهم  سپاه مشمول تحريم هاي ثانويه بانكي است،  هيچ مؤسسه مالي اجازه ارايه خدمات بانكي مستقيم و يا غيرمستقيم به افراد و ارگانهاي وابسته به سپاه را نخواهد داشت. و به اين ترتيب هيچ بانك خارجي با هيچ ارگان ايراني كه به هر شكلي به سپاه و ارگانهاي وابسته به آن ربط داشته باشد همكاري نخواهد كرد.

از آنجا كه سپاه داراي روابط نظام مند با ساختارهاي دولتي و غيردولتي است، باعث مي شود كه بخش زيادي از حاكميت اعم از دولت يا ساير قوا و نهادهاي رژيم مشمول اين تحريمات بشوند.

با تحريمهاي جديد عليه رژيم، مراودات بانكي رژيم با بانكهاي كوچك و بزرگ خارجي بشدت مختل خواهد شد

 

در آستانه بررسي لايحه تحريمهاي سپاه پاسداران در كنگره آمريکا، تلويزيون حكومتي وحشت ديكتاتوري  آخوندي از تحريم و ليست گذاري سپاه پاسداران و گسترش فراخوانها براي سرنگوني و تغيير رژيم آخوندي را به نمايش گذاشت.

 

مجري‌‌: مجلس نمايندگان آمريكا روز سه شنبه پس فردا طرح 184 صفحه اي تحريمهاي ايران، روسيه و كره شمالي را به راي ميگذارد اين طرح پس از تصويب به سنا ميرود و پيش بيني ميشود تا اواخر اين ماه به دفتر رئيس جمهور آمريكا براي امضا و ابلاغ برسد؛ آمريكايي ها در اين طرح طيف گسترده اي از تحريمها را با ادعاهاي واهي ضد كشورمان از جمله درباره برنامه دفاعي و حقوق بشر گنجاندند

همزمان اتحاديه اروپا ازطرح تشديدتحريمهاي ايران وروسيه دركنگره آمريكا  ابراز نگراني  كرد

سخنگوي كميسيون اين اتحاديه اين طرح را نشات گرفته ازملاحظات داخلي آمريكا برشمرد وگفت اين اقدامات غير هماهنگ آمريكا پيامدهاي پيش بيني نشده به همراه دارد.

مسئولان كشورما بارها اعلام كردند طرح كنگره آمريكا در صورت قانون شدن ناقض برجام است ودرصورت قانون شدن ايران به آن پاسخ خواهد داد.

روحاني: حتمااگرآمريكايها تحريمهايي راتحت هرعنوان ويا هربهانه اي بخواهند دركنگره ياهرجايي انجام بدهند ملت ايران  پاسخ مناسب به آنها خواهند داد.

ظريف: اين تحريمها ناقض روح برجام است ماآنها رابررسي مي كنيم تاببينيم آيا ناقض متن برجان است ومطابق آن اقدام خواهيم كرد

مجري: تغيير رژيم آرزوي دست نيافتني آمريكا , اذعان ركس تيلرسون به خواست تغيير رژيم كشور مان تنها اظهار نظر مقامات آمريكا از اين جنس نيست مقامات آمريكايي در گذشته هم بارها ادعا كرده اند و به روشهاي مختلف از جمله تحريم شانس شان را امتحان كردند

گزارشي از تاريخچه اين آرزوي محال:

گوينده: صحبت از مهار و تغيير حكومت ايران بعد ازانقلاب اسلامي بارها از اين ساختمان كاخ سفيد بگوش رسيده است به شيوه هاي گوناگون گاهي با گزينه نظامي و تحريمها؛ گاهي هم حمايت از منافقين ضد انقلاب و فتنه گران

حالا آمريكاي زمان ترامپ هم در تقلا براي همان هدف است وزير امور خارجه ترامپ در جلسه شوراي سياست خارجي آمريكا در پاسخ به سوال يكي از اعضاي كنگره مبني بر اينكه آيا ترامپ از تغيير رژيم ايران حمايت ميكند يا نه از اين نسخه پرده بر ميدارد

ركس تيلرسون: سياست ما در قبال ايران در حال تكميل است ما بايد از عناصري در داخل ايران حمايت كنيم كه باعث انتقال قدرت بصورت مسالمت آميز هستند.

گوينده: اين روزها در آمريكا اين كليدواژه تغيير رژيم ايران در حال تكرار است.

گوينده: متيس وزير دفاع آمريكا در مصاحبه با ديلي كالر ميگويد آمريكا در زماني ميتواند روابط مثبتي با ايران داشته باشد كه رژيم ايران تغيير كند.

رودي جولياني: تغيير رژيم در ايران نيازمند اقدامي از داخل اين كشور است ما تلاش ميكنيم مردم خودشان قيام كنند.

گوينده: آنها براي رسيدن به هدف تغيير نظام در ايران تلاش ميكنند با اعمال فشار اقتصادي مردم را به تقابل با نظام وادار كنند

جان بولتون: رژيم ايران معضل اساسي در خاورميانه است و تغيير اين رژيم تنها راه چاره است و راهش نظامي نيست فقط تحريم اقتصادي و ناراضي كردن مردم است.

 

 

در آستانه تصويب لايحه تحريمهاي سپاه پاسداران در مجلس نمايندگان آمريکا، سپاه پاسداران تصويب اين لايحه را تيرخلاص بر برجام تلقي كرد و نسبت به افشاگريهاي مقاومت ايران كه رژيم آخوندي را در تله اتمي اش گيرانداخت خشم و غيظ خود را به نمايش گذاشت

خبرگزاري سپاه پاسداران با يادآوري افشاگريهاي مقاومت ايران نوشت:

پس از اتهام‌زني مشکوک و پر از ابهام مجاهدين به برنامه هسته‌اي جمهوري اسلامي و ادعاي وجود تاسيسات نظامي مخفي براي اهداف هسته‌اي در ايران و همزمان با تشکيل پرونده براي نظام و خيز برداشتن پرونده از آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به سمت شوراي امنيت سازمان ملل متحد, مذاکرات هسته‌اي ايران با سه کشور اروپايي شامل «آلمان, فرانسه و انگليس» به نمايندگي از اتحاديه اروپا براي حل و فصل ماجرا آغاز شد.

 

خبرگزاري سپاه پاسداران با مرور مذاكرات رژيم با كشورهاي غربي بر سر برنامه اتمي آخوندها و امضاي توافق اتمي رژيم با كشورهاي 1+5 و تشديد تحريمها بخاطر نقض حقوق بشر و فعاليتهاي موشكهاي باليستيك، بن بست رژيم در اين رابطه را به نمايش گذاشت و نوشت:

در يکسال اخير و با تمديد 10ساله «قانون تحريم‌هاي ايران» (داماتو) و نيز تصويب طرح S722 در سناي آمريکا که به گفته بسياري از کار‌شناسان در حکم تير خلاص به برجام است, طفل نارس و مريض برجام بيش از پيش به سمت مرگ پيش مي‌رود.

نه از تصميم‌گيري هيات نظارت بر اجراي برجام خبري است, نه از اجراي فرمان مشروط رهبر انقلاب و مصوبه مجلس نهم؛ شوراي عالي امنيت ملي کار را به قانونگذاري توسط مجلس حواله مي‌دهد و مجلس, از شأن شوراي عالي امنيت ملي براي تصميم‌گيري در اين باره سخن مي‌گويد؛ هيچکدام هم به روي خودشان نمي‌آورند که در مقابل عهدشکني طرفل مقابل, هم قانون مصوب مجلس وجود دارد و هم فرمان مشروط رهبري که تکليف را براي چنين مواقعي روشن کرده است.

 

ولايتي مشاور خامنه اي در امور بين المللي، وحشت خليفه ارتجاع از تحريمهاي جديد آمريکا عليه نظام آخوندي را به نمايش گذاشت و در پاسخ به سوالي درباره مصوبه آمريکا براي تحريم رژيم  گفت: هيچ‌گاه نبوده که طي 38ساله‌ گذشته‌ آمريکايي‌ها با حسن‌نيت با ما برخورد کرده‌ باشند. همواره اعلام شده يا نشده مورد تحريم بوده‌ايم.

وي گفت: نظام جمهوري اسلامي کار خود را ادامه خواهد داد.

 

روزنامه حكومتي شرق نوشت طرح تحريمي که از فروردين گذشته در دستور کار کنگره آمريکا قرار گرفته و در ١٥ ژوئن به تصويب سنا رسيده بود, قرار است روزسه شنبه در مجلس نمايندگان به رأي گذاشته شود.

طرح جديد, بخشي از تحريم‌ها (عليه سپاه) را که تاکنون از طريق فرمان‌هاي اجرائي اعمال مي‌شدند, به قانون تبديل مي‌کند. اگرچه اين امر مي‌تواند مانع لغو اين تحريم‌ها از طريق لغو فرمان‌ها ازسوي رئيس‌جمهور شود, اما مادامي که ترامپ رئيس‌جمهور است, اين امر موضوعيت چنداني نخواهد داشت. اين روزنامه حكومتي مي افزايد: –  طرح اتهامات در يک قانون کنگره که مورد حمايت دو حزب است, مي‌تواند دست دولت ترامپ را در ادامه  سياست تقابل عليه نظام  باز كرده و مشوق او به اقداماتي مانند تعيين سپاه به‌عنوان يک گروه تروريستي باشد. اين روزنامه حكومتي، نظام آخوندي را از عواقب هرگونه موضعگيري نسنجيده در قبال تحريمهاي جديد كنگره آمريکا برحذر داشته است.

بررسی لایحه ۷۲۲ – وحشت رژیم از تشدید تحریمها و فراخوانها به سرنگونی