شطرنجی ۱۷۶ – جنگ بر سر کابینه

اندازه متن
Aa Aa

جنگ بر سر کابینه

خبر دارید که داستان رای بازیها و رای سازیهای نظام پایان ماجرا نبود و تازه بعد از نمایش انتخابات یک جنگ تمام عیار بین باندهای نظام شروع شد؟‌ آنهم چه جنگی! هر کدام از باندهای نظام سهم خودشان را میخواهند. جالب این است که باند خامنه که نتوانسته رئیسی را از صندوق بیرون بکشد میگوید حالا درسته که انتخاب نشده ولی بالاخره فلان درصد از آرا را دارد.  جالب است در باند خود روحانی هم سهم طلبی علنی شده و یقة هم دیگر را گرفتند. خب رژیم ولایت فقیه است دیگر! چه میشودکرد.

جنگ و دعوا ها با داستان چماقداری در روز قدس نظام نمود بیرونی پیدا کرد. ماجرا از این قرار بود که عظما تیغ کشایش را فرستاد که درست موقع مصاحبة آخوند روحانی شعار آخوند آمریکایی بدهند. این حملات در روز عید فطر به اوج تازه یی رسید و آن نوحه خوان عظما آمد آن شعر را خواند .

ای نشسته صف اول نکنی خود را گم- پی اقدام تو هستند هنوز این مردم – چند روزی تو مقامی به امانت داری – منصبت را نکند طعمة خود پنداری

بعد هم که عظما آمد به صحنه و گفت قضائیه مسئول است و باید به شکایات رسیدگی کند و رفتن برای کارگزاران آخوند روحانی. البته آنها هم بیکار ننشستند و بدل زدند.

معاون حقوقی رئیس جمهور می گوید: تعداد بسیار زیادی تخلفات رسانه‌ای، تخلفات برخی نیروهای نظامی، انتظامی، ائمه جمعه و جاهای مختلف در انتخابات وجود دارد که دولت بر اساس آنها شکایت کرد. وی درباره احضار برخی استانداران به دستگاه قضایی گفت: تعداد محدودی از استانداران، فرمانداران و بخشداران درباره مسائل انتخابات به دستگاه قضایی احضار شدند، دفاع و صحبت کردند، بعضی موارد منع تعقیب خورد و بعضی موارد نیز در دست رسیدگی است.

اگر این موارد را تک نمود ببینیم خب هیچی نیست اما اگر لابه لای خطوط خبرا را بخوانیم می فهمیم که داستان، داستان جنگ قدرت است. جنگ قدرت هم که میگوئیم یک چیز ذهنی نیست. بطور مشخص باند خامنه دنبال سهمی از کابینه است. اما به نظرتان روحانی به این سهم خواهی تن میدهد؟‌

اگر هم کسی خواست برای ما حاشیه یی بسازد ما در همان متن حرکت بکنیم اتوبانی که حرکت می کنیم همان را باید ادامه بدهیم انشالله به مقصد می رسیم. ‌حالا فرض کنید که امروز که نزدیک دولت است  مجلس بیاد یک سه فوریتی فوری بدهد. که دولت را بهم بریزد. شدنی است البته. البته مجلس رای نخواهد داد به آن سه فوریت. معلومه اکثریت مجلس که رای نمی دهد به این. ولی میگویم یک عده یی پاشند بیایند این کار را بکنند. این خوبه؟ معلوم است که پسندیده نیست. ما همه یکی هستیم. با مجلس که فرق نداریم. یا قضاییه بیاد یک حاشیه سازی کند.

گفت قضائیه بیاد حاشیه سازی بکند منظورش چی بود؟‌… بله. درست حدس زدید. همان داستان دستگیری اخوی آخوند روحانی. یک دستگیری یک روزه ببینید آخوند روحانی را به چه خفت و خواری یی انداخته.

  • بازداشت حسین فریدون .

 سخنگوی قوه قضاییه در نشست هفتگی این خبر را رسانه یی کرد و گفت علت بازداشت تامین نشدن وثیقه مناسب بود. دیروز بله یک قرار تامینی برای ایشان صادر شده، چون قرار تامین را ایشان تامین نکردند با وثیقه ایشان به زندان معرفی شده. و هربار که وثیقه خودشان تامین کنند طبیعی است که  آزاد می شوند و رسیدگی به پرونده ادامه دارد.

اما این دستگیری باند رقیب را خیلی خوشحال کرد.

سوت و کف باند عظما از این بابت است که حالا یک گروهی دبش از آخوند روحانی دارند و بهتر می توانند از کابینه سهم خواهی کنند. اما شیخ فری هم روباه مکاری است برای خودش ببینید چطور جواب میدهد:‌

من با جناحهای مختلف ، حالا همه جناحهایی که به نامهای مختلف معروف هستند به هر حال جناح اصولگرا جناح اصلاح طلب یا جناح میانه رو و اعتدالیون با افرادی که معروف بودند از این جناح ها گفتم بهشان که اگه لیستی دارند نکته یی دارند دولت دوازدهم هم مثل دولت یازدهم فراجناحی خواهد بود.

آدم که این حرف را می شنود میگوید خب تمام. چه چند تا پست و مقام کابینه را داد به آن باندیها و خلاصه کابینه فراجناحی شد. اما چند جمله بعد معنی کابینة فراجناحی مورد نظرش را بهتر توضیح میدهد.

اگر کسی داخل این ۲۴ میلیون نیست نمی تواند مسولیت سنگین را بعهده بگیرد. آن تفکر باید حاکم شود، در دولت باید حاکم شود، در استانداریها باید حاکم شود، در فرمانداریها ، در مدیر کلها، درمسولیتهای حساس و سنگین) مسولیتهای رده بالا نوبت این ۲۴ میلیون است، خب برای چی ما رای دادیم برای چی انتخابات کردیم خب انتخابات کم نبود نباید این تبدیل شود به یک فراز به یک اختلاف به یک فاصله.

  شیخ فری کلا سر رای و نمایش انتخابات در نظام الحق که شیاد است! اما خب در دستگاه جنگ قدرت که بخواهیم نگاه کنیم به آن باندیا گفته که جال و پلاستونو جمع کنیند! چیزی بهتان نمی ماسه. طرف جان به عزرائیل نمیدهد میخواهید پول به اسماعیل بدهد؟! ملاحظه بفرمایید که به هم باندیهای خودش هم صندلی نمیدهد چه برسد به آنها:‌

در روزهای اخیر بحث تشکیل کابینه جدید و سهم خواهی اصلاح طلبان از روحانی به اوج خود رسیده است… عارف در سخنان ۲۲تیر خود در «نشست هم‌اندیشی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان»، گفته بود:  هیچ شکی نیست که پیروزی روحانی مدیون اصلاح‌طلبان است.»… «اگر ما را دنبال نخود سیاه نفرستند قصد ما کمک کردن و ادامه راه است.»

خر آخوند روحانی که از پل گذشت و از صندوقها درآمد رفقای خودش را هم فراموش کرد. از قرار معلوم، حسابی جلو عظمی کوتاه آمده. اما اصل دعوا با این نخودچی کیشمیشا نیست. اصل دعوا با باند رقیبه که یک سهم قلنبه سلنبه از کابینه میخواهند. یک نمونة‌ دیگرش حرفهای خرچنگ نظام در نمایش جمعه بود:‌

ما کابینه ای میخواهیم کار کنه برای مردم با حاشیه سازی اجازه بدید حرف بزنم الحمدالله شما مویدید خدا خیرتون بده مردم از شعار دیگه خسته شدن. مردم مشکل دارن مشکلات مردم رو حل کنید. قرآن و روایات به شما می گوید ۲ معیار را در نظر بگیرید ۱ تعهد نمیشه که در اون جایگاه قرار گرفته تعهدش به دین ضعیف باشه. ۲ لیاقت و توانمندی

خلاصة کلام اینکه جنگ قدرت در مداری بالا تر بین باندهای نظام ادامه دارد. اگر آخوند روحانی تسلیم باند رقیب شود و چند تا پست و مقام رو بهشان بدهد، شکافی از رأس می کشد به درون کابینه و دستگاه خودش که بعدا صدایش در میآید. اگر سهم آنها را ندهد پاسدارهای نظام ول کن معامله نیستند آتش جنگ و دعوا شعله ور تر میشود. حالا باید اخبار را دنبال کنیم و ببینیم قضایا به کجا می کشد.