گردهمایی‌های سه روزه مقاومت كنفرانس‌هاي بين‌المللي

اندازه متن
Aa Aa

 

گردهمایی‌های سه روزه مقاومت

كنفرانس‌هاي بين‌المللي

با شركت برجسته‌ترين شخصيت‌هاي سياسي

کارشناسان و متخصصان بين‌المللي

تحلیل و بررسی سياست‌های‌ فاشیسم مذهبی

بازبيني سياست در قبال دیکتاتوری آخوندی

 

سومين پنل كنفرانس بين‌المللي در آستانة گردهمايي بزرگ مقاومت به وضعيت ايران و نقش اپوزيسيون اختصاص داشت و تحت مديريت سفير لينكلن بلومفيلد برگزار شد. در شروع اين جلسه، رامش سپهرراد با اشاره به پيشتازي مقاومت ايران از جمله در امر رهبري زنان و برابري اضافه كرد كه حاميان اين مقاومت در داخل كشور، به‌رغم تمامي ريسك‌ها، در خيابان‌ها حضور دارند و فعالند.

ليندا چاوز مدير پيشين روابط عمومي كاخ سفيد

ليندا چاوز سخنران بعدي اين پنل، بر حمايت گستردة مردمي از مقاومت ايران در داخل كشور تأكيد كرد و گفت: ما بايد تلاش كنيم تا شوراي ملي مقاومت به‌عنوان يك جنبش مقاومت مشروع به‌رسميت شناخته شود.

سفير كنت بلكول سفير پيشين آمريكا دركميسيون حقوق بشر درژنو

سفير كنت بلكول در شروع سخنانش بر شكست سياست مماشات و «تعامل سازنده» با رژيم آخوندي تأكيد كرد و سپس با اشاره به افشاگري‌هاي مقاومت ايران گفت كه اين مقاومت در مقاطع بسيار تعيين‌كننده، اطلاعات استراتژيكي ارائه كرده است.

وي هم‌چنين با تأكيد بر لزوم سرنگوني رژيم «فاسد» و «تروريستي» آخوندي، گفت: «ما بايد به آن دسته از نيروهاي آزادي‌خواه و دموكراسي‌طلب توجه كنيم كه رژيمي را تضعيف خواهند كرد كه صادركنندة اصلي تروريسم بين‌المللي و يك رژيم سركوبگر در داخل است».

 محمد سولامی رئيس مركز مطالعات ايران در عربستان

در ادامة اين برنامه، محمد سولامی رئيس مركز مطالعات ايران در عربستان به سخنراني پرداخت، و گفت: «رژيم ايران از شروع (حكومتش) سياست و استراتژي خود را بر صدور مشكلات از داخل به خارج بنا كرده است؛ هدف آن نيز گريختن از مسائل داخلي و نيازمندي‌هاي مردم ايران بوده است… اگر هم مشكلي وجود نداشته باشد، آنها تلاش مي‌كنند با مشكل‌آفريني، از خواسته‌هاي مردم ايران و مسائل داخلي طفره بروند».

وي هم‌چنين تصريح كرد كه به‌رغم ادعاهاي ميانه‌روي در ارتباط با آخوند روحاني، تعداد اعدام‌ها در دوران او نسبت به دوران احمدي‌نژاد تقريباً دو برابر شده است.

محمد سولامی هم‌چنين به فقر فزاينده در ايران تحت حاكميت آخوندها از جمله در ميان معلمان، كارگران و بازنشستگان اشاره كرد، و افزود: «همة پول‌هايي كه رژيم ايران بعد از توافق اتمي دريافت كرده، به خارج فرستاده شد و خرج مردم ايران نشد… بايد درك كنيم كه… قبل از سال 1979 افراط‌گرايي و تروريسم (تحت نام) دين… و هيچ فرقه‌گرايي در منطقه (وجود نداشت). شيعيان و سني‌ها در كنار هم زندگي مي‌كردند… در بحرين، عراق، كويت و شرق عربستان، هيچ كس سئوال نمي‌كرد كه شما شيعه هستيد يا سني. همة اينها بعد از سال 1979 (شروع شد)…».

 سناتور رابرت توريسلي

سخنران بعدي اين كنفرانس سناتور رابرت توريسلي بود؛ وي گفت: «بسياري از شما از فجايع فوق‌العاده‌يي (هم‌چون) كشتار اعضاي خانوادةتان، رنج برده‌ايد. بيشتر شما شاهد به‌بند كشيده‌شدن كشورتان بوده‌ايد، بسياري از شما شاهد آن بوده‌ايد كه چه‌طور چند نسل، اميدهاي اقتصادي، سياسي و شخصي خودشان را از دست داده‌اند و برخي از شما متحدان طبيعي از سراسر جهان داريد.

وي سپس ضمن رد گزينة نظامي يا مداخلة خارجي عليه رژيم آخوندي، گفت: «محتمل‌ترين مسير در پيش رو اين است كه… در يك نقطه…، وضعيت در داخل به نقطة انفجار خواهد رسيد. چون با وضعيت سياسي، انساني، اقتصادي غير قابل دوامي مواجهيم».

من طرفدار سازمان مجاهدين هستم، اما نه فقط به اين دليل كه به افراد آن علاقه دارم، بلكه به اين دليل كه آنها نقشي را ايفا مي‌كنند؛ براي كشور من و آرمان‌هايي كه به آن باور دارم و براي آرزوهاي مردم ايران. كدام اپوزيسيون انديشة برتري آخوندها را رد مي‌كند؟ چه كسي به‌طور واقعي، يك جمهوري را برقرار خواهد كرد؟ چه كسي به‌طور عام ايران را به خانوادة ملت‌ها با شاخص معيارهاي بين‌المللي حقوق بشر باز خواهد گرداند؟.. سازمان مجاهدين هم‌چنان تنها سازمان بادوام اپوزيسيون است كه بر پاية تغيير تمام‌عيار سياسي بنا شده و از اراده و دارايي‌هاي لازم براي آن برخوردار است و حاضر است فداكاري لازم را به‌عمل بياورد. اين فداكاري چيست؟ يك حركت اعتراضي در تعطيلي شنبه‌ها؟ نوشتن نامه به سردبير؟ خير فداكاري، بحث مرگ و زندگي و مبارزه با يك رژيم استبدادي و استمرار روزانه و سالانة آن تا پايان عمرتان است تا وقتي كه تغيير كند. اين سازمان مجاهدين است؛ آيا كانديداهاي ديگري هم مي‌توانند؟ چون من كس ديگري را نمي‌شناسم. در هر حال به همين دليل اينجا هستيم، چون حاضر نشده‌ايم اين ايده را كنار بگذاريم كه ايران  قادر است به جايگاه شايستة خود در جهان دست يابد و مردم ايران و فرزندانشان مي‌توانند دوباره آينده را از آن خود كنند. اين بحث‌ها كه هر ساله صورت مي‌گيرد، شايد طولاني و گاهي دردناك باشد، اما شيوه‌يي است كه جنبش‌ها استراتژي خود را تعيين مي‌كنند، گسترش مي‌يابند و شكوفا مي‌شوند. مي‌دانم تك تك شما كه هر روز به آن مي‌نگريد، ممكن است امسال برايتان مثل سال گذشته يا سال قبل و يا 10 سال قبل از آن باشد. علتش اين است كه چشم‌انداز نداريد. با فاصله به آن نگاه كنيد: در حال گسترش است. وقتي كار با سازمان مجاهدين را شروع كردم، در ليست تروريستي آمريكا و كانادا و غرب اروپا بود. وقتي شروع به كمك به مجاهدين كردم، پناهندگان تحت محاصره در اشرف كشتار مي‌شدند. يك به يك موانع كنار زده شده‌اند و مقبوليت افزايش يافته است؛ از ممنوعه‌بودن تا برخوداري از حمايت در پايتخت‌هاي غربي؛ از قرار داشتن در ليست تروريستي تا حضور در مركز تصميم‌گيري در ايالات متحده.

شايد كُند به‌نظر برسد، اما قدرت رو به افزايش است، نيروها در كنار هم قرار مي‌گيرند و اين اتفاق رخ خواهد داد. در هر حال اين تنها استراتژي و تنها اتحادي است كه يك اميد واقعي در بر دارد و به همين دليل هم ما اينجا هستيم.

رامش سپهراد

در بخش دوم برنامة اين پنل، رامش سپهراد به گسترش جنبش دادخواهي شهيدان قتل عام 67 پرداخت و توضيح داد كه اين كارزار چه‌طور به تعميق شقة دروني در رأس نظام آخوندي منجر شده است؛ وي در اين رابطه از جمله به اذعان آخوند روحاني به 38 سال اعدام و زندان در جريان تبليغات نمايش انتخابات اشاره كرد.

رامش سپهراد گفت جنگ باندهاي دروني رژيم، سرانجام منجر به تضعيف تماميت حكومت آخوندي مي‌شود.

 ليندا چاوز – مدير پيشين روابط عمومي كاخ سفيد

پس از آن ليندا چاوز ضمن انتقاد از بي‌عملي دولت اوباما در جريان قيام سال 1388 مردم ايران، گفت:

هم‌اكنون شاهد تظاهرات‌هاي هر چه بيشتري عليه رژيم ايران هستيم. ديديم كه تصاوير خانم رجوي را بر روي پل‌هاي هوايي نصب مي‌كنند، در دوران انتخابات جزوات و پوسترهايي بر ديوارها نصب شد كه محتواي آن اساساً «نه به انتخابات» و «نه به رئيسي، نه به روحاني» بود.

سفير بلكول سفيرپيشين آمريكا دركميسيون حقوق بشر درژنو

سفير بلكول رژيم آخوندي را رژيمي غير مشروع هم در زمينة داخلي و هم بين‌المللي توصيف كرد و گفت:

آنها صادركنندة اصلي نه تنها تروريسم، بلكه هم‌چنين تعصب‌گرايي… هستند… ما وظيفه داريم تا به‌عنوان سازمان‌هاي غير دولتي… و مدافعان مستقل حقوق بشر گوشه‌هاي تاريك عدم مشروعيت اين رژيم را روشن سازيم… (رژيم ايران) به‌خاطر صدور تروريسم، يك خطر مستقيم براي ثبات بين‌المللي و پيشرفت صلح… و (پيشرفت) اقتصادي و فرهنگي است.

كن بلكول هم‌چنين با يادآوري دستاورد كارزارهاي مقاومت ايران، بر لزوم استمرار تلاش‌هاي مشترك با هدف تغيير رژيم آخوندي تأكيد كرد.

محمد سولامی رئيس مركز مطالعات ايران در عربستان

محمد سولامی در سخنان خود در اين بخش از برنامه به سوءاستفادة رژيم ولايت فقيه از آيين اسلام و شيعيان براي پيشبرد مقاصد قدرت‌طلبانة خودش پرداخت.  وی هم چنین گفت:

افراد گمان مي‌كنند كه در رژيم ايران «محافظه‌كار» و «اصلاح‌طلب» وجود دارد و شما به آن اشاره كرديد؛ وقتي دربارة نظام كنوني صحبت مي‌كنيم هيچ فرقي بين روحاني از يك طرف و احمدي‌نژاد و خامنه‌اي يا هر كس ديگري كه بعداً بيايد وجود ندارد. همگي آنها بخشي از يك دستة كوچك هستند و مردم ايران را نمايندگي نمي‌كنند. مثلاً وقتي مردم در سال 2009 به خيابان‌ها آمدند و گفتند: «رأي من كو؟»، در واقع خواهان رأي‌شان نبودند، بلكه عليه رژيم ايران و تماميت (نظام) ولايت فقيه بودند؛ اين فقط بهانه‌يي براي رفتن به خيابان و برپايي تظاهرات بود.

سناتور رابرت توريسلي

پس از آن سناتور رابرت توريسلي تغيير در ايران را غير قابل اجتناب دانست و تصريح كرد كه كار ما اين نيست كه زمان اين تغيير را مشخص كنيم؛ بلكه اين مربوط به تاريخ است.

وي تأكيد كرد:

كار ما اين است كه تضمين كنيم وقتي آن روز فرا برسد، يك ساختار آماده براي برخاستن وجود داشته باشد. اين مسئوليت خانم رجوي، سازمان مجاهدين و ما به‌عنوان حاميان (آنها) است.

 در ادامة پنل سوم كنفرانس در آستانة گردهمايي بزرگ مقاومت در پاريس، شماري از شخصيت‌ها و ساير شركت‌كنندگان حاضر در جلسه سئوالات و نكات خود را دربارة موضوعات مورد بحث مطرح كردند.

پرويز خزايي نمايندة شوراي ملي مقاومت در كشورهاي نورديك

پرويز خزايي نمايندة شوراي ملي مقاومت در كشورهاي نورديك طي سخناني تأكيد كرد كه تنها پاسخ براي پس‌زدن ايدئولوژي بنيادگرايانة آخوندها، يك ايدئولوژي پيشرو است. امروز خانم رجوي براي من يك سمبل است؛ يك زن مسلمان كه برداشت تماماً متفاوتي از اسلام دارد؛ (برداشتي كه) پادزهر (بنيادگرايي) است… ضروري است كه ما يك الگو داشته باشيم… بايد همة مسلمان خوب را عليه اين ايدئولوژي وحشتناك، پست و مخرب متحد كرد.

 ماریا النا الوردین، رئیس فدراسیون بین‌المللی زنان در امور حقوقی از آرژانتین

ماریا النا الوردین، رئیس فدراسیون بین‌المللی زنان در امور حقوقی از آرژانتین، طي سخنان كوتاهي با اشاره به تلاش‌هاي حكومت آخوندي براي زد و بند با دولت قبلي آرژانتين به‌منظور لاپوشاني نقش سرمداران رژيم در عمليات تروريستي بوئنوس آيرس در سال 1994، گفت: به‌عنوان يك حقوقدان، مي‌خواهم فساد سيستم (رژيم) ايران در پروندة (مربوط به) آرژانتين را محكوم كنم.

زيرنويس: جمال العواضي رئيس مركز ملي حقوق بشر يمن

 نيز طي سخناني تصريح كرد: در قانون اساسي (رژيم) ايران يك بند بسيار روشن دربارة صدور «انقلاب» وجود دارد… در يمن حوثي‌ها… ابزار رژيم ايران در منطقة ما و در كشور من هستند… آنها شروع به تغيير سيستم آموزشي كرده‌اند… كه منجر به ايجاد تروريست‌هاي جديد خواهد شد… رژيم ايران تنها رژيم تروريستي در جهان است كه از گروه‌هاي تروريستي حمايت مي‌كند… اكنون زمان اقدام است و نه حرف… بايد اقدامات بيشتري عليه اين رژيم در پيش گرفته شود… چون رژيم (ايران) تروريست‌هاي بيشتري را در سراسر جهان به‌وجود خواهد آورد… اگر اين رژيم به صدور…. بنيادگرايي…. و تروريسم خود به جهان ادامه بدهد…، همة جهان… از آن زيان خواهد ديد.