استمرار حملات وحشیانه اسد و پیشرویهای ارتش ملی یمن

توفان‌تغییر چهارشنبه  18 مرداد 1396

  • استمرار حملات وحشیانه هوایی و زمینی رژیم اسد در حومه دمشق

  • مناطق کاهش تنش و استمرار بمبارانهای رژیم اسد در این مناطق

  • پیشروی ارتش ملی یمن در غرب تعز

 

 حملات هوایی و پاسخ رزمندگان

رژیم جنایتکار اسد با پشتیبانی پاسداران و شبه نظامیان رژیم ایران، به حملات هوایی و زمینی و توپخانه ای علیه شهرهای غوطه شرقی در حومه دمشق ادامه میدهد. محله جوبردر دمشق، شهرهای عین ترما و زملکا هدف حملات هوایی سنگین قرار گرفتند.

بدنبال بمبارانهای وحشیانه و استمرار حملات زمینی آنها، رزمندگان ارتش آزادی نیز پاسخ دادند. تلاش دشمن برای نفوذ به مواضعشان  ناکام ماند. رزمندگان موفق شدند یک توپ خودکششی نظامیان اسد را با موشک هدایت شونده منهدم کنند.

 

مناطق کاهش تنش

مناطق کاهش تنش با مخالفت رژیم اسد و رژیم ایران مواجه شده است. به همین خاطر آنها تلاش میکنند که این توافقنامه را بر هم بزنند. اختلاف مواضع آنها با روسیه در این باره برجسته شده است

به نظر میرسد هرچقد به مناطق کاهش تنش در سوریه افزوده میشود، موارد نقض آن از سوی رژیم اسد و شبه نظامیان ، بیشتر و بیشتر می‌گردد.

نقضهایی که بدنبال آن درگیریهای شدیدی میان نظامیان اسد و یکانهای رزمنده اپوزیسیون به وقوع می‌پیوندد. در قزاقستان و بر روی کاغذ، توافقنامه ای میان روسیه  و رژیم ایران و ترکیه در باره طرح روسیه برای ایجاد 4 منطقه کاهش تنش در چندین استان سوریه به امضا رسید.

طرحی که تمامی طرفها به آن ملتزم باشند. و به موجب آن، جنگ متوقف شود و آتش بس دائم با هدف رسیدن به راه حلی برای بحران سوریه از طریق گفتگوهای سیاسی برقرار شود. اما حوادث بر روی زمین خلاف آنچه که در آستانه امضا شد را ثابت میکند. تمام مناطقی که بعنوان مناطق کاهش تنش اعلام شدند، مورد هدف قرار گرفته و توافقنامه در آنجا نقض گردید.

یکانهای رزمنده اپوزیسیون سوریه، رژیم اسد را به نقض این توافقنامه متهم میکنند.

 

رژیم اسد در جریان آتش بس سعی میکند که بر روی زمین منافعی را بدست آورد.  راههای مواصلاتی  میان یکانهای رزمنده را قطع کند. این در حالی است که اپوزیسیون نیز برای گردآوری و سرجمع کردن نیروهایش در مناطق مختلف تلاش میکند.

عامل دیگری که اجرای این طرح را بسیار سخت میکند، شبه نظامیان رژیم ایران و شبه نظامیان حزب الله وابسته به رژیم اسد است. که دستورات را بیش از آنچه از دمشق دریافت کنند از رژیم ایران این اوامر را می‌گیرند.

.علاوه بر این، ورود قدرتمند آمریکا بعنوان یک بازیگر در ماههای اخیر نیز عامل دیگری در این راستاست.

 

پیشروی ارتش ملی یمن در غرب تعز

ارتش ملی یمن با هدف شکست محاصره شهر تعز به تهاجم گسترده ای در غرب این شهر دست زده است.

فرماندهی ارتش ملی یمن در محور تعز صبح روز دوشنبه عملیات نظامی عملیاتی را علیه شبه نظامیان حوثی و عناصر دیکتاتور مخلوع علی عبدالله صالح غرب اعلام کرد.

منابع نظامی  تایید کردند که نبردها  از همان ساعات اولیه در مناطق شمال  ذباب در نزدیکی مسیر اصلی  منتهی به ورودی  غربی شهر تعز شروع شده است. هدف این عملیات کمک و همراهی  با فرماندهی عملیات تعز برای  تسلط بر مواضع شبه نظامیان حوثی در غرب وشمال شهر است.  نیروهای ارتش ملی بر مناطق وادی حمش ، مدرات و مواضع نزدیک  به تپه اضمین  شده‌اند. هدف دیگر این عملیات رسیدن به جاده 60 برای شکستن محاصره اعمال شده بر شهر از سمت شمال غربی است.

 

حملات هوایی ائتلاف عربی

 هواپیماهای ائتلاف عربی یک انبار سلاح و مهمات شبه نظامیان حوثی در ارتفاعات ظفار را منهدم کردند. همچنین حملاتی علیه سکوهای پرتاپ موشک شبه نظامیان در شهرستان باقم در استان صعده انجام دادند.

در استان حجه نیز هواپیماهای ائتلاف اهداف پراکنده‌ای را در جنوب مناطق حرض و  میدی  بمباران کردند.

از سوی دیگر منابع امنیتی در ارتش ملی اعلام کردند، بدنبال نبردهای سنگین و شدیدی با شبه نظامیان کودتاگر در دو محور  به سمت  مناطق  وازعیه  و برح   در غرب استان تعز،  پیشروی کرده‌اند. منابع مذبور تأیید کردند که در محور وازعیه بیش از 10 تن از شبه نظامیان  کشته شده اند.

همین منابع اضافه کردند که ارتش ملی، عملیات دیگری را برای تسلط بر تقاطع مخا شروع کرده است. علاوه بر این تأکید کردند که نبردها برای پاکسازی غرب تعز و شکستن محاصره این شهر ادامه دارد.