نقش کاشانی در کودتای ۲۸ مرداد و ضدیت با نهضت ملی ایران – قسمت سوم

اندازه متن
Aa Aa

همکاری کاشانی با کودتای ننگین 28مرداد و فعالیت وی با امثال شعبان بی مخ و ملکهٴ اعتضادی سردستهٴ مشهور محله بدنام تهران در بازگرداندن  سلطنت به پسر رضا شاه، ادامه همان کاری بود که وی در برقراری  سلطنت پهلوی و در همکاری با رضا شاه و حکومت کودتایی وی کرده بود. مارک گازیوروسکی در گزارشی در بارهٴ کودتای اوت 1953 یعنی همان کودتای 28مرداد 32 چاپ بخش علوم سیاسی دانشگاه ایالتی لویزیانا 1987 نوشته: صبح روز 19 اوت یعنی همان صبح روز 28مرداد دوتن از مأموران سیا به نام‌های ”بیل هرمن و فرد زیمرمن “ 

با ”احمدآرامش“ ملاقات کردند و مبلغ 10هزار دلار در اختیار او گذاشتند تا به کاشانی بدهد. چنین به نظر می‌رسد که کاشانی ترتیب آن را داد که یک گروه ضد مصدق از ناحیه بازار به مرکز تهران روانه شود. این مطلب را غلامرضا نجاتی ترجمه و توسط شرکت سهامی انتشار منتشر کرد. عین این مطلب در کتاب مصدق، سال‌های مبارزه و مقاومت ج2 ص 118 نیز آمده است.

سالها بعد وقتی اسناد وزارت‌خارجه آمریکا در مورد کودتای 32 منتشر شد روشن شد که آن دسته‌ای از اوباش که در این سند از آنها نام برده شده که توسط کاشانی شارژ مالی شدند یعنی دسته‌های اراذل طیب و رمضان یخی و ناصرجگرکی و… همانهایی هستند که در طرح عملیاتی کودتا با کروکی و محل استقرار و مسیر حرکت و نوع ماموریت و… دقیقاً توسط سیا مشخص و طراحی شده بود. می توانید کروکی را در انتهای همین سند ببینید.

شعبان بی مخ بسیج کننده اوباش کودتاجی می گوید: «من اصلاً طرفدار کاشانی بودم. ما یک صبح به خانه کاشانی رفتیم. او را دیدم. گفت بروید؛ اعلیحضرت دارد از مملکت بیرون می رود. بروید نگذارید برود بیرون.  (دیدیدم) امروز مصدق می‌خواهد شاه را از مملکت بیرون بکند. ما هم شاه را دوست داشتیم و گفتیم برویم نگذاریم شاه برود».

اضافه بر آنچه که مأموران آمریکایی کودتا گفته‌اند، مهندس حسیبی از دست‌اندرکاران آن موقع جبهه ملی نیز گفته و اظهار داشته: هندرسون سفیر وقت آمریکا در تهران روز 27مرداد پیش از آن‌که به دیدار مصدق برای اتمام‌حجت با وی برود به خانهٴ کاشانی رفته و کاشانی حمایت خود را از روی کار آمدن دولت کودتا  به وی اعلام کرده بود.

کاشانی پس از کودتا با تبریک به زاهدی و اعلام تنفر از مصدق گفت: خداوند عادل است و آنچه امروز بر مصدق گذشته است نتیجه عدل خداوندی است! (کیهان 17شهریور 1332) همین آخوند رذل در مصاحبه دیگری با کیهان به تاریخ 23شهریور 1332 گفته: طبق شرع شریف اسلامی مجازات کسی که در فرماندهی و نمایندگی کشورش خیانت کند (یعنی مصدق) مرگ است! 

کاشانی حتی با مرجع شیعی وقت یعنی آیت اله بروجردی هم سر سازگاری نداشت و او را تحقیر می‌کرد. داماد بروجردی این مطلب را در مصاحبه با روزنامه شرق 29فروردین 1385 با ذکر نمونه‌ای بیان کرده. گرچه که بروجردی بعدها هنگامی که شاه تصمیم به جمع کردن بساط کاشانی گرفت، وساطت وی را کرد و از شاه برای وی درخواست عفو کرد)

خلاصه کنیم: 

کاشانی با رضا شاه آمد

با فاشیسم هیتلری پیوند خورد

برای دستهٴ فاشیستی فداییان اسلام، فتوای ترور صادر کرد و تروریسم خیابانی را برای اولین بار در تاریخ معاصر ایران به راه انداخت! 

به ضدیت با نهضت ملی مردم ایران در زمان مصدق پرداخت

در شمار همکاران کودتای ننگین 28مرداد 32 به حیات خائنانهٴ سیاسی خود ادامه داد

بر ویرانه‌های منزل مصدق خوش رقصید و تا ابد منفور ملت ایران شد!