رژیم ایران با القاعده معامله کرده تا از آنها حفاظت کند ـ۲۰ دقیقه ۲۳ شهریور۹۶

1 ـ وزارت خارجه کویت:‌ دخالتهای رژیم ایران در کشورهای عربی ادامه دارد. کشورهای منطقه از این دخالتها  در عذاب هستند .

2 ـ دونالد ترامپ:‌  جدیدترین تحریمهای سازمان ملل متحد علیه کره شمالی تنها «گام بسیار کوچکی» است که برداشته شده است. باید اقدامات شدیدتری به عمل آورد .

3 ـ شورای وزیران خارجه اتحادیه عرب:‌ تنها راه رسیدن به صلح تشکیل کشور مستقل فلسطینی است .

  •  رودی جولیانی: تهدید تروریستی همچنان باقی است

رودی جولیانی که هنگام حادثه 11سپتامبر 2001 شهردار نیویورک بود معتقد است که تهدیدهای تروریستی همچنان به قوت خود باقی است.

فاکس نیوز،‌ با گذشت سالیان چقدر اوضاع تغییر کرده است ؟  رودی جولیانی : به واقع چندان تغییری نکرده است. ما تعجب نمی کنیم و خود من هم نمی کنم.  فکر می کنم اکثرکسانی که با من بودند فکر نمی کنند که این آخرین  مورد باشد.

 واقعیت این است این جنگ ادامه دارد زیرا این دشمن جری و مصمم است. آنها این اقدامات تروریستی را مأموریت ابدی می دانند .  انگیزه هایی که باعث آن حمله شد هنوز برای ما خطرناک است.

ما ممکن است در ابعاد یازده سپتامبر مورد حمله قرار نگرفته باشیم ولی از آنزمان مورد حمله قرار گرفته ایم و حملات متعددی در اروپا و حملات متعددی در آسیا بوده است.  لذا این امر برای ما یک موضوع جاریست یک مشکل جاریست که می تواند دارای ابعادکلانی باشد.

  • خنثی شدن یک طرح تروریستی در عربستان سعودی

عربستان سعودی اعلام کرد یک طرح تروریستی را  خنثی کرده است. هدف این طرح دو مقر وزارت دفاع عربستان بوده است.  دستگاههای امنیتی عربستان می گویند:  یک گروه اطلاعاتی که  علیه امنیت و منافع عربستان سعودی و در جهت منافع کشورهای خارجی کار می کردند  را دستگیر کرده است

عوامل تروریستی دستگیر شده می خواستند با  بکار گیری کمربندهای انفجاری  و عملیات انتحاری  به دو مقر وابسته به وزارت دفاع در ریاض  تهاجم کنند .  همزمان با دستگیری این افراد ، دو فرد دیگر با ملیت سعودی نیز دستگیر شدند . این دو فرد نیز در ارتباط با عملیات انتحاری طراحی شده قرار داشتند .

 مقامات امنیتی سعودی دو کمربند انفجاری را بدست آوردند که هرکدام ۷ کیلو وزن داشت. هفت نارنجک دست ساز و سلاحهای سرد و گرم نیز بدست نیروهای امنیتی افتاد .

  •  جنگ مناصب میان شبه نظامیان  حوثی و عوامل علی عبدالله صالح

اختلاف میان کودتاگران حوثی و علی عبدالله صالح در یمن ابعاد گسترده تری یافته است. العربیه:  شبه نظامیان حوثی می گویند،‌ عناصر علی عبدالله صالح رئيس جمهور مخلوع را از مناصب حکومتی برکنار می کنند و عناصر خود را به جای آنها می گمارند. این امر باعث نارضایتی حزب علی عبدالله صالح شده است. آنها می گویند این تصمیم ها یک جانبه بوده و بر خلاف مشارکت میان این دو گروه است .

اختلاف میان عوامل دیکتاتور مخلوع علی عبدالله صالح و شبه نظامیان حوثی بر سر مناصب دولتی  امر جدیدی  نیست.   صالح الصماد  رئیس شورای سیاسی حوثی ها با صدور حکمی رئیس شورای عالی قضایی این کشور و نمایندگان و مشاوران وزارت دارایی در دولت کودتا را تغییر داده است .

منابع مطلع در صنعا می گویند تصمیم های صماد  برای بیرون کردن طرفداران علی عبدالله صالح از مناصب دولتی بوده  و بدون مشاوره با شرکای کودتا  انجام شده است.

  •  وضعیت فاجعه بار آوارگان عراقی بعد از جنگ موصل

به گزارش منابع حقوق بشری رفتار با زنان و کودکان آواره از جنگ موصل توسط نیروهای امنیتی عراق ضدانسانی است. گویی آنها را در اردوگاههای جنگی بدون هیچ امکاناتی نگه می دارند.

به گزارش یورونیوز مقامهای عراقی  بیش از 1400 تن از آوارگان عراقی شامل زنان و کودکان را در یک اردوگاه مورد بدرفتاری قرار داده اند.

یک افسر امنیتی کردهای عراق می گوید این زنان و کودکان را به مقامهای عراقی تحویل داده اند ولی مردان آنها را در بازداشت گاههایشان نگاه داشته اند .

  این آوارگان بعد از آنکه  نیروهای دولتی گروه داعش را از آخرین مواضعشان در موصل بیرون راندند به کنترل نیروهای دولتی در آمده اند .

  •   طرح تشکیل ارتش ملی سوریه  در مناطق آزاد شده

طرح تشکیل ارتش ملی سوریه توسط ائتلاف ملی و دولت موقت این کشور اعلام شده است. این طرح چه بازتابی دارد؟ یک فرمانده ارتش آزادی سوریه ، اتحاد ارتش آزادی سوریه زیر یک پرچم واحد و موضع واحد و فرمانده واحد، این خواست مردم سوریه از همان اوایل انقلاب بوده است.

ما  نمیتوانیم   از مذاکرات بین المللی و مذاکرات سیاسی بدور بمانیم. ما باید متحد باشیم تا با یک حرف و موضع سیاسی به مذاکرات سیاسی بین المللی کمک کنیم.

ما از ابتدای انقلاب شاهد بوجود آمدن تشکلهای جدید بوده ایم . ایجاد ارتش ملی   اگر خواستهای مردم سوریه مثلا آزادی زندانیان، سرنگونی رژیم اسد و آزادسازی خاک سوریه و بازگشت آوارگان را محقق کند با آن همراهی می کنیم.

  • افزایش قیمت طلا

ارزش طلا به بالاترین حد خود در یک سال گذشته رسید. علت چیست؟ روز  دوشنبه قیمت جهانی هر اونس طلا به علت سقوط ارزش دلار و تنش های میان کره شمالی و آمریکا، بالاترین قیمت از اوت سال گذشته را تجربه کرد و به   1353   دلار در هر اونس فروخته شد. این سومین هفته است که قیمت طلا سیر صعودی طی می کند.

شاخص دلار در برابر سبدی از 6  ارز بین المللی اصلی  نیم درصد افت کرد. این شاخص در ساعات اولیه معاملات دوشنبه به کمترین رقم از ژانویه 2015 رسیده بود.

  •  همراهی چین و روسیه با آمریکا علیه کره شمالی

همراهی چین و روسیه در تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه کره شمالی باعث رضایت و خشنودی آمریکا شده است. آمریکا می گوید اگر چه دنبال جنگ با کره شمالی نیستیم اما اگر این رژیم به رفتار فعلی خود ادامه دهد بازهم فشارها را افزایش می دهیم.

چین و روسیه پس از ششمین و بزرگترین آزمایش هسته ای توسط کره شمالی ، از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کردند تا تحریم های جدید علیه کره شمالی  اعمال شود.

آخرین مجازات ها روز دوشنبه  وقتی که آمریکا پیشنهادهای سختش برای مجازات کره شمالی مانند تحریم صدور نفت به این کشور را تعدیل کرد به  تصویب  رسید . با این حال آمریکا می گوید اگر تغییری در رویکردهای کره شمالی ایجاد نشد اقدامات دیگری را انجام خواهد داد.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید ما بدنبال جنگ نیستیم ، رژیم کره شمالی  هم هنوز به نقطه «بی بازگشت»  نرسیده است . اگر این کشور فعالیت های اتمی اش را متوقف کند می تواند آینده اش را تضمین کند  و در صورتیکه ثابت کند می تواند در صلح زندگی کند جهان نیز با این کشور در صلح زندگی خواهد کرد . در غیر اینصورت اگر کره شمالی مسیر خطرناکش را ادامه دهد ما نیز فشارهای دیگری را روی آن  اعمال خواهیم کرد .

  • ادامه فاجعه انسانی در میانمار

رویتر می گوید:‌ آنگ سان سوچی به خاطر این که اعتراضی به کشتار مسلمانان میانمار نمی کند مورد اعتراض شدید است.

بیمارستانی در بنگلادش  مملو از مردم روهینگیا  شده است. پزشکان می گویند… در تلاشند حدود60 پناهنده مسلمان را درمان کنند که از یک سرکوب خونین از میانمار فرار کرده اند.

تقریباً تمامی آنها دارای زخم گلوله یا انفجار هستند. برخی میان مرگ و زندگی هستند. ارتش مدعی است تنها شورشیان را هدف قرار می دهد ولی برخی می گویند زخم های اهالی روهینگیا داستان دیگری   می گویند.

رهبر میانمار آنگ سان سوچی این هفته گفت دولت او منتهی تلاش خود را می کند که از همه حفاظت کند ولی از مردم روهینگیا اسم نبرد.

 او بخاطر آنکه نسبت به وضعیت مسلمانان روهینگیا اعتراض نکرده مورد انتقاد شدید قرار گرفت. باوجود آنکه دبیرکل سازمان ملل نسبت به پاکسازی قومی هشدار داده بود اما او بازهم سکوت کرد…..

  •  هشدار رئيس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا

مایک پمپئو  رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در مصاحبه با تلویزیون فاکس نیوز  تأکید کرد:‌ رژیم ایران همواره با القاعده معامله ای پایاپای کرده تا از آنها حفاظت کند.  این حفاظت اغلب مشروط به معامله ای بوده که می گفته است ما به شما حمله نمی کنیم شما هم به ما در تهران حمله نکنید.

مایک پمپئو درباره توافق اتمی با رژیم ایران گفت:‌ من یک دلیل هم سراغ ندارم که آمریکا بتواند در نیتجه این توافق در وضعیت بهتری قرار گیرد. رئيس جمهور دونالد ترامپ  دیدگاه خود را به طور شفاف اعلام کرده  که این  توافق  هیچ ارزشی ندارد.

اکثر اعضای دولت او  نیز با این دیدگاه موافقند .  فراتر از برجام، آزمایشهای موشکی و فعالیت شبه نظامیان شیعی در عراق و حزب الله لبنان در سوریه و اعمال شریرانه این رژیم  در سراسرجهان از زمان بسته شدن توافق اتمی بطور چشمگیری افزایش داشته است.