درخاطره روزها ۲۷ شهریور- ۱۸سپتامبر

 

قیام مردم در روز به اصطلاح قدس!

قیام مردم در روز به اصطلاح قدس!

۲۷ شهریور۱۳۸۸ – قيام مردم در روز قدس!

به رغم تهديد «سپاه پاسداران» و خط و نشان کشيدن‌هاي «خامنه اي», در اين روز تهران و تمامي نقاط ايران شاهد سيل خروشان ميليون‌ها تن از مردم خشمگيني بود که با سر دادن شعارهايي مانند: «مرگ بر اصل ولايت فقيه», «شکنجه، تجاوز، ديگر اثر ندارد» و «نه غزه, نه لبنان, جانم فداي ايران» تماميت نظام حاكم و سياستهاي مداخله جويا نه اش را به چالش كشيده و لرزه سرنگوني بر اندام ولي‌فقيه ارتجاع انداختند

.

۱۸سپتامبر ۱۹۳۱- اشغال منچوري توسط ژاپن

اشغال منچوری توسط ژاپن

اشغال منچوری توسط ژاپن

به رغم اعتراض «جامعه ملل»، نيروهاي امپراتوري «ژاپن» سرزمين «منچوري» در «چين» را در اين روز به اشغال خود درآوردند. دولت ژاپن «پو يي» امپراتور سابق «چين» را كه با تغيير نظام حكومتي «چين» از سلطنتي به جمهوري در سال 1912 بركنار شده بود به پادشاهي در «منچوري» منصوب كرد. «پو يي» تا شكست «ژاپن» در جنگ جهاني دوم بر «منچوري» سلطنت كرد.

 

 

 

۱۸سپتامبر ۱۸۵۱ – انتشار روزنامة نيويورك تايمز

انتشار روزنامه نیویورک‌تایمز

انتشار روزنامه نیویورک‌تایمز

در اين روز «نيويورك تايمز» معروف‌ترين روزنامة آمريكا كه توسط «جاروس ريموند» تاسيس شده بود منتشر شد. اين روزنامه كه هم اكنون مالك چند رسانه ديگر از جمله «بوستون گلوب», «نيويورك هرالد تريبيون» و راديو تلويزيون است و يكي از معتبرترين روزنامه هاي دنيا محسوب ميشود, در هنگام شروع قيمتش دو سانتيم يعني دو صدم دلار بود.

 

 

 

۱۸سپتامبر ۱۷۳۹ – تسليم شهر بلگراد

تصرف شهر بلگراد

تصرف شهر بلگراد

امپراتوري «اتريش» كه توان ادامه جنگ با «عثماني» را نداشت, در اين روز به انعقاد قرارداد تسليم شهر «بلگراد» به «عثماني» تن داد.

 

 

 

 

 

۱۸سپتامبر ۱۷۵۹ – تصرف شهر فرانسوي نشين كوبك

شهر فرانسوی‌نشین کوبک

شهر فرانسوی‌نشین کوبک

  شهر فرانسوي نشين «کوبک» در «كانادا» در اين روز به تصرف نيروهاي انگليسي درآمد ولي از آن زمان تاكنون، مردم ايالت «كوبك» كه زبان و فرهنگ «فرانسه» را حفظ کرده‌اند همچنان خواهان استقلال هستند.