معنی تعلیق تحریمها

اندازه متن
Aa Aa

گزارش خبری ۲۷ شهریور- پذیرش تعلیق تحریمهاازطرف آمریکا به مدت ۱۲۰روز

در  روز پنجشنبه ۲۳شهریور اعلام شد که دولت آمریکا برای یک دوره ۱۲۰روزه دیگر تعلیق تحریمهای هسته‌یی را پذیرفته است.

رسانه‌های حکومتی برخلاف دور قبل که خبر را با ساز و دهل و به‌عنوان نشانه‌یی از پیروزی برجام منتشر کرده بودند، این بار خیلی با احتیاط و همراه با دلواپسی با این خبر برخورد کردند

در حالی که بعد از بیانیه آمانو مبنی بر تأیید پایبندی رژیم به‌برجام انتظار می‌رفت که حداقل باند روحانی هیاهوی تبلیغاتی راه بیندازد و از پیروزی برجام دم بزند؟

یک دلیل این رویکرد، شاید این باشد که همزمان با تمدید تعلیق تحریمهای هسته‌یی، وزارت خزانه‌داری آمریکا یک فقره تحریمهای دیگر علیه ۹شخصیت حقیقی و حقوقی رژیم و نیز دو شرکت اوکراینی، به‌دلیل نقض مقررات تحریم علیه رژیم ایران اعلام نمود.

وزیر خزانه‌داری آمریکا، استیو منوچین تهدید کرد که این کشور «در پاسخ به‌تحریکات ایران برقراری مجازاتهای شدید را دنبال خواهد کرد».

پیش از آن نیز مجلس نمایندگان آمریکا فروش هواپیمای مسافربری به‌رژیم را ممنوع اعلام کرد.

به این ترتیب درک علت برخورد منفعلانة‌ رژیم با خبر به‌ ظاهر مثبت تعلیق تحریمها چندان دشوار نیست.

در همین رابطه پاسدار حسین نجات معاون اطلاعات سپاه گفت:

 «دشمنان جمهوری اسلامی می‌خواهند تحریمها را از بخش هسته‌یی به‌دیگر بخشها نشر دهند».

از این روشنتر اظهارات سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکاست:

«تعلیق برخی تحریمهای رژیم ایران را نباید به‌عنوان نشانه موضع ترامپ یا دولت وی در قبال برجام و یا مجوزی به‌رژیم ایران برای اقدامات شرورانه این کشور دانست.

برجام فقط بخشی از اقدامات رژیم ایران را پوشش می‌دهد ولی خیلی چیزها هست که در برجام ذکر نشده و این مایه نگرانی دولت ماست.

مثلاً سربازان آمریکایی توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران، در عراق کشته می‌شدند ولی کسی این مورد را پررنگ نمی‌کرد.

«این دولت می‌خواهد اقدامات شرورانه حکومت ایران را پررنگ کند و به‌آن بپردازد».

ناظران خارجی و مهره‌های رژیم عموماً سه تابلو برای ماه بعد (اکتبر) و تحولاتی که با اعلام تصمیم نهایی آمریکا درباره برجام آغاز می‌شود، ارائه می‌دهند:

تابلو اول: آمریکا از برجام خارج شود و اروپا هم در نهایت جانب آمریکا را خواهد گرفت؛ در این صورت وضعیت رژیم به‌زمان ماقبل برجام، یعنی خفگی اقتصادی برمی‌گردد.

تابلو دوم: آمریکا پایبندی رژیم به‌برجام را تأیید نمی‌کند، اما از برجام هم خارج نمی‌شود. نیکی هیلی نماینده آمریکا در ملل متحد، تصریح کرده است تأیید نکردن پایبندی رژیم ایران به‌برجام، به‌معنی خروج آمریکا از برجام نیست. در این تابلو که برخی ناظران آن را محتمل‌ترین می‌دانند، موضوع به‌کنگره احاله داده می‌شود و کنگره در یک بازة زمانی ۶۰روزه تحریمهای هسته‌یی را برمی‌گرداند.

تابلو سوم: بر اساس این تابلو که اخیراً بیشتر مطرح می‌شود، آمریکا خواستار مذاکرات مجدد و بازنگری برجام و افزودن مکمل یا الحاقیه‌یی به‌برجام می‌باشد که در آن، مواردی که از آن به‌عنوان روح برجام نام برده می‌شود، یعنی ممنوعیت فعالیتهای موشکی رژیم و دخالتهای تروریستی و جنگ‌افروزانه‌اش در کشورهای منطقه در آن وارد شده و رسمیت پیدا کند. رژیم به‌شدت با این تابلو مخالفت می‌ورزد، اما گفته می‌شود دولت آمریکا مذاکراتی را با کشورهای اروپایی برای جلب توافق آنها آغاز کرده است.

واقعیت این است که این هر سه تابلو برای رژیم به‌مثابه زهر است و رژیم را با شرایطی به‌مراتب سخت‌تر و فاجعه‌بارتر از قبل از برجام برمی‌گرداند.

بیشتر بخوانید

رژیم در میان «تعلیق و ضربه» برجام

تحریمها و راهکارهای رژیم

تحریمهای جدید گویای چیست؟