اندازه متن
Aa Aa

پارلمان اروپا: اجلاس گروه دوستان ایران آزاد

اجلاس گروه دوستان ایران آزاد درپارلمان اروپا

سازمان ملل متحد را به تحقیقات پیرامون قتل عام سال 67

ومحاکمه عاملان این جنایت بزرگ فراخواند

استراسبورگ -۱۳سپتامبر ۲۰۱۷

 

اطلاعیة گروه دوستان ایران آزاد:

در چهار سال اول ریاست جمهوری حسن روحانی

 بیش از 3000نفر اعدام شدند

رژیم ایران رکورد داربیشترین اعدامها درجهان است

 

گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا ، کنفرانسی در مقر این پارلمان در استراسبورگ با شرکت دهها تن از نمایندگان پارلمان اروپا برگزار کرد.

در این اجلاس که روز چهارشنبه۱۳سپتامبر، به ریاست ژرارد دوپره رئیس گروه دوستان ایران آزاد، برگزار شد، شخصیتهایی از جمله ریچارد چارنسکی، نایب رئیس پارلمان اروپا، خانم آنا فوتیگا، رئیس زیرکمیسیون امنیت و دفاع پارلمان اروپا و وزیر سابق خارجه لهستان، یوزو رادوش وزیر سابق دفاع کروآسی و خانم آنتیا مک اینتایر نایب رئیس حزب محافظه کار انگلستان و محمد محدثین مسئول کمیسیون امور خارجه شورای ملی مقاومت ایران. شرکت داشتند

گروه پارلمانی دوستان ایران آزاد با صدور اطلاعیه یی درباره این کنفرانس اعلام کرد :

شرکت کنندگان در کنفرانس در پایان طی بیانیه ایی شورای وزیران اتحادیه اروپا، کشورهای عضو و نماینده عالی اتحادیه اروپا، خانم فدریکا موگرینی را به پایان دادن به سکوت و انفعال در رابطه با نقض وحشیانه حقوق بشر در ایران فراخواندند. آنها به طور خاص، سازمان ملل متحد را به تحقیقات مستقل  در مورد قتل عام 30000 زندانی سیاسی در ایران در سال 1367 و آماده کردن زمینة محاکمه مسئولان این جنایت فراخواندند.

این جلسه توسط ژرارد دوپره، نماینده پارلمان اروپا از گروه لیبرال و رئیس گروه دوستان ایران آزاد اداره می شد. این گروه از حمایت حدود 300 تن از نمایندگان پارلمان اروپا از گروه های مختلف سیاسی و کشورهای مختلف برخوردار است.

در این جلسه، محمد محدثین مسئول کمیسیون امور خارجه شورای ملی مقاومت ایران که به عنوان سخنران مهمان شرکت داشت و شماری از نمایندگان پارلمان اروپا به بحث و گفت و گو پرداختند.

 

سخنرانان ضمن اشاره به گزارش اخیر گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، که در ماده 7 اشاره به قتل عام سال ۶۷ دارد، مجمع عمومی این سازمان  را که هفته آینده در نیویورک برگزار می شود، به تشکیل یک کمیته تحقیق درباره قتل عام فرا خواندند و شورای امنیت سازمان ملل متحد را برای ارائه این پرونده به دادگاه جنایی بین المللی، طوری که عاملان این جنایت به پای میز عدالت کشانده شوند فرا خواندند.

نمایندگان پارلمان اروپا تاکید کردند که بی تفاوتی نسبت به این جنایت بزرگ که از بعد از جنگ جهانی دوم بی سابقه بوده است، رژیم ایران را به ادامه اعدام های جمعی و نقض استانداردهای بین المللی تشویق کرده است. سکوت در برابر این جنایات اگر به خاطر منافع تجارتی است شرم آور است و اگر بخاطر توافق هسته ایست، ساده لوحانه است. رژیم  از سکوت در برابر این بربریت پیام ضعف میگیرد.

بعنوان مثال در ماه ژوئیه 101 زندانی اعدام شدند. کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در سخنرانی افتتاحیه خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل در روز ۱۱ سپتامبر گفت : ”از آغاز سال جاری حداقل چهار کودک اعدام شده اند و حداقل 89 کودک دیگر در انتظار مرگ هستند“.

در اطلاعیة گروه ایران آزاد که در پایان کنفرانس در محل پارلمان اروپا در استراسبورگ منتشر شد هم چنین آمده است:

نمایندگان پارلمان اروپا که در کنفرانس شرکت داشتند، از برنامه ده ماده یی رهبر اپوزیسیون خانم مریم رجوی حمایت کردند. برنامه یی که به دمکراسی، حکومت غیر مذهبی، احترام به حقوق بشر، لغو حکم اعدام در ایران و صلح و آرامش در منطقه فراخوان میدهد. آنها تاکید کردند که، 38 سال تجربه با این رژیم نشان داده است که تا زمانی که دیکتاتوری مذهبی حاکم است، سرکوب در ایران و تروریسم و بنیاد گرایی در منطقه باقی خواهند ماند.

آنچه تحت نام انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه در ایران برگزار شد کاملا غیر دموکراتیک بود چرا که هیچ نامزد مخالفي وجود نداشت. در طول چهار سال اول ریاست جمهوری حسن روحانی، بیش از 3000نفر اعدام شدند و این رقم رژیم ایران را به رکورد دار اعدام در جهان نسبت به جمعیت تبدیل میکند. روحانی اعدام كودكان  را به عنوان حکومت قانون و قوانین الهی توصیف کرده است.

گزارشگر ویژه ایران در سازمان ملل متحد در گزارش اخیر خود نوشت: “بنا به گزارشات بین مرداد و شهریور سال 1367، هزاران زندانی سیاسی، مردان، زنان و نوجوانان بوسیله فتوای صادر شده توسط ولی فقیه وقت آیت الله خمینی اعدام شدند…“

گزارش به سندی اشاره میکند که « نام مقاماتی را که مجری این اعدامها بوده و از آن دفاع میکردند، فاش میکند. از جمله وزیر فعلی دادگستری، یک قاضی کنونی دادگاه عالی، و رئیس یکی از بزرگترین بنیادهای مذهبی در کشور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری».

گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل می افزاید: «به تازگی، برخی در بالاترین سطوح حکومت به این قتلها اذعان کرده اند. خانواده قربانیان حق دارند از حقیقت در مورد این رویدادها و سرنوشت عزیزانشان بدون ریسک مجازات با خبر شوند. آنها حق دارند که غرامت بگیرند، که شامل حق تحقیق موثر در مورد حقایق و افشای عمومی حقیقت است. به همین دلیل، گزارشگر ویژه از دولت خواسته است تا اطمینان حاصل کند که تحقیق کامل و مستقل در مورد این اتفاقات انجام شود.»

در اطلاعیه گروه دوستان ایران آزاد هم چنین آمده است: «نمایندگان پارلمان اروپا فدریکا موگرینی را بخاطر سکوت خود در برابر قتل عام سال ۶۷ و به طور کلی برای سکوت در مورد سرکوب زنان و نقض حقوق بشر در ایران مورد انتقاد قرار دادند».  این سکوت از جانب نماینده عالی اتحادیه اروپا تنها آخوندها را به ادامه جنایات خود در ایران تشویق میکند. این برای اعتبار اروپا بسیار بد است. به نظر می رسد که او  به جای اینکه حقوق بشر را در الویت بگذارد، مدافع بهبود روابط و کسب و کار با ایران است».

در پایان اطلاعیة گروه دوستان ایران آزاد آمده است: «ما  که نمایندگان منتخب مردم در پارلمان اروپا، هستیم، باید از ارزشهای اروپایی دفاع کنیم که شامل دموکراسی، حقوق بشر، حقوق زنان و جدایی دین از دولت میباشد.

نمایندگان پارلمان اروپا هم چنین از دولت های اروپایی و اتحادیه اروپا خواستند تا روابط خود را با رژیم حاکم بر ایران، مشروط به توقف اعدامها و پیشرفت واضح در زمینه حقوق بشر بکنند».

 

ژرارد دوپره ر ئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

ما از کارزار دادخواهی قتل عام زندانیان سیاسی در ایران حمایت می کنیم

سکوت فدریکاموگرینی درباره قتل عام ۶۷  برای اعتبار اروپا بسیار بد است

 

حسن روحانی از حکم اعدام به عنوان قانون الهی دفاع کرده است

روحانی وزیر دادگستری خودش را که عضو کمیسیون مرگ در قتل عام ۶۷ بود

با یک قاتل دیگر جایگزین کرد

 

همکاران عزیز،

از شرکت شما در جلسه گروه دوستان ایران آزاد در استراسبورگ ممنون هستم.

اوضاع ایران برای ما مایة نگرانی بسیار زیادی است. در ماه ژوییه ، بیش از ۱۰۰ اعدام ثبت شده داشتیم. عفو بین الملل در ماه اوت گزارش مشروحی منتشر کرد و دولت روحانی را قویا به خاطر نقض حقوق بشر محکوم نمود.

من چندین بیانیه مطبوعاتی در حمایت از زندانیان سیاسی در ماه اوت از سوی خودمان داده ام. ما بسیار نگران آنها هستیم چون تحت فشار زیادی از سوی رژیم هستند.

روحانی بعد از یک انتخابات قلابی برای دور دوم مجددا رئیس جمهور شد. چون هیچ کاندیدایی از اپوزیسیون در انتخابات نبود. در چهار سال دوره اول وی، رژیم ایران به لحاظ تعداد اعدام ها نسبت به جمعیت مقام اول را در جهان کسب کرد. روحانی از حکم اعدام به عنوان قانون الهی دفاع کرده است.

روحانی وزیر دادگستری خودش که عضو کمیسیون مرگ در تهران در قتل عام ۶۷ بود را با یک قاتل دیگر جایگزین کرد که او عضو کمیسیون مرگ در جنوب ایران بوده است. این فرد همچنین در لیست سیاه اتحادیه اروپا به خاطر نقض حقوق بشر قرار دارد.

ما از کارزار دادخواهی برای قتل عام سی هزار زندانی سیاسی در ایران در سال ۶۷  که اکثرا از اپوزیسیون اصلی، سازمان مجاهدین بودند، حمایت میکنیم. این کارزار بین المللی توسط رهبر اپوزیسیون، خانم مریم رجوی آغاز گردید و اکنون به سراسر ایران گسترش پیدا کرده است. من میخواهم از خانم رجوی به خاطر چنین کارزار مهمی تشکر کنم.

مهمترین تحول درباره قتل عام ۶۷، انتشار یک گزارش توسط گزارشگر ویژه ایران در سازمان ملل، خانم عاصمه جهانگیر در ۱۴ اوت ۲۰۱۷ بود. وی در این گزارش تایید میکند که هزاران نفر در سال ۶۷ به دار آویخته شدند.

ما از فراخوان گزارشگر سازمان ملل برای یک تحقیقات کامل و مستقل حمایت میکنیم تا آن قاتلانی که مسئول آن جنایت علیه بشریت بودند به عدالت سپرده بشوند. این باید مسئولیت کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل باشد.

از طرف دیگر بسیار متأسفم که بگویم ما از سکوت خانم موگرینی درباره قتل عام ۶۷ و به طور کلی سکوت وی درباره سرکوب زنان و نقض حقوق بشر در ایران بسیار دلسرد شده ایم. این سکوت برای اعتبار اروپا بسیار بد است. به جای اینکه حقوق بشر را در اولویت کار خودش بگذارد، وی به نظر می رسد که یک وکیل برای بهبود روابط و تجارت با ایران شده است.

همانطوریکه قبلا گفته ام، ما در پارلمان اروپا، نمایندگان منتخب مردم اروپا هستیم که باید از ارزشهای اروپایی دفاع کنیم یعنی دمکراسی، حقوق بشر، حقوق زنان و جدایی دین و دولت. ولی فکر می کنم که حداقل کاری که می توانیم بکنیم این است که از دولتهای اروپایی و اتحادیه اروپا بخواهیم تا روابط خودشان را با جمهوری اسلامی ایران مشروط به تعلیق اعدامها و بهبود واضح در حقوق بشر کنند. متشکرم

 

ریچارد چارنسکی نایب رئیس پارلمان اروپا :

پیام من به مردم ایران این است که ما در پارلمان اروپا با شما هستیم

و از شما تارسیدن به آزادی حمایت می کنیم

 

همکاران عزیز، آقای رئیس

خیلی متشکرم از اینکه این جلسه مهم را امروز تشکیل داده اید که توسط یکی از نمایندگان بسیار برجسته پارلمان اروپا (آقای دپره) برگزار شده است.

آقای رئیس من بسیار خوشحالم که بخشی از گروه دوستان ایران آزاد بوده ام که از حمایت صد ها تن از همکارانم در این پارلمان برخوردار است.

بسیاری از ما در این گروه، عقاید متفاوت و حتی مخالف همدیگر در رابطه با مسائل داخلی و حتی درباره اروپا داریم از جمله با همکاران عزیزم از لهستان، ولی ما همگی در آرزو و رؤیا هایمان برای یک ایران آزاد و حمایتمان از اپوزیسیون دموکراتیک تحت رهبری خانم مریم رجوی متحد هستیم.

دوشنبه این هفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که ایران به نقض شدید آزادی عقیده و بیان ادامه می دهد.  وی گفت که بدرفتاری با زندانیان به طور گسترده ای وجود دارد و قوه قضاییه کماکان افراد را به مجازاتهای بیرحمانه، غیر انسانی و تحقیر آمیز محکوم میکند،  شامل قطع دست و پا و کور کردن. وی  همچنین تاکید کرد که ایران دارای بالاترین آمار گزارش شده درباره اعدام ها نسبت به جمعیت می باشد.

به نظرم این گزارش مهمی از سوی سازمان ملل است که باید با اتخاذ سیاستهای محکم علیه این دیکتاتوری مذهبی دنبال شود. تا وقتی نقض حقوق بشر در ایران ادامه دارد، ما نمی توانیم رابطه معمولی با این رژیم داشته باشیم.

ما قویا سیاستهای مماشات گرانه خانم موگرینی را محکوم میکنیم. وی به طور کامل سرکوب علیه زنان در ایران را نادیده میگیرد وی به ایران رفت تا در مراسمی برای روحانی که حتی یک زن وزیر هم در کابینه اش نیست شرکت کند. این واقعاً یک تناقض بسیار دردناک است!  و او هنوز روحانی را یک مدره می نامد !

این سیاست چشم پوشی از نقض حقوق بشر در ایران و نادیده گرفتن رنج و درد مردم ایران یک فضاحت است و نباید به اسم ما انجام  شود.

من عمیقا نسبت به قتل عام سی هزار زندانی سیاسی در ایران در سال ۱۹۸۸ نگران هستم. بسیاری از قربانیان از سازمان مجاهدین بودند.

بسیاری از آن جنایتکارانی که مسئول این قتل عام در تابستان ۱۹۸۸ بودند،  هنوز دارای بالاترین مواضع در این رژیم هستند. این شامل وزیر فعلی دادگستری می شود که اتفاقا به خاطر نقض حقوق بشر در لیست سیاه اتحادیه اروپا قرار دارد.

بنابراین می خواهم از این فرصت استفاده کنم تا پیامی به مردم ایران بدهم که ما در پارلمان اروپا با شما هستیم و از شما حمایت میکنیم تا آزادی خودتان را به دست بیاورید.

خیلی متشکرم

پارلمان اروپا: اجلاس گروه دوستان ایران آزاد، قسمت اول