در خاطره روزها ۳۰ شهریور – ۲۱ سپتامبر

                 

ایجاد شهرک نارمک

ایجاد شهرک نارمک

۳۰شهریور ۱۳۳۲- ايجاد شهرك «نارمک» در شرق تهران

كار تفكيك اراضي «نارمك» واقع در شرق مسيل «ابراهيم آباد» كه در آن زمان باير بود، به قطعات 200، 300، 400 و 500 متري به پايان رسيد و دو هفته بعد, از طريق قرعه كشي، اين قطعات به متقاضيان كه اغلب كارمندان دولت بودند، واگذار شدند. حداقل بهاي هر متر مربع از اين اراضي در آن زمان 4 تومان تعيين شده بود كه به اقساط از كارمندان وصول شد.

 

 

 

زمین لرزه در تایوان

زمین لرزه در تایوان

۲۱سپتامبر ۱۹۹۹- زمين لرزه در تايوان

در اين روز, بر اثر يک زمين لرزة شديد در جزيره «تايوان» بيش از 2400 نفر كشته شدند.تایوان در بین دو سنگ بزرگ قرار دارد وبه همین علت زلزله خیز است .

 

 

 

 

تقسیم آلمان

تقسیم آلمان

۲۱سپتامبر ۱۹۴۹– تقسیم آلمان

«آمريکا», «انگلستان» و «فرانسه» به عنوان فاتحان غربي جنگ جهاني دوم که بخش غربي «آلمان» را در اشغال نظامي داشتند, با ايجاد يک جمهوري فدرال در مناطق اشغالي خود موافقت کردند و به اين ترتيب سرزمين «آلمان» تقسيم شد.

 

 

 

 

هربرت جورج ولز - داستان‌نویس و تاریخدان و جامعه‌شناس انگلیسی

هربرت جورج ولز – داستان‌نویس و تاریخدان و جامعه‌شناس انگلیسی

۲۱سپتامبر ۱۸۶۶- زادروز نويسنده شهير انگليسي

«هربرت جورج ولز» داستان نويس، تاريخدان و جامعه شناس انگليسي در اين روز چشم به جهان گشود و 80 سال عمر كرد. برخي او را پدر داستان نويسي «علوم تخيلي» مي‌خوانند. چهار داستان «ماشين زمان»، «جزيره دكترمورو»، «آدم نامرئي» و «جنگ دنياها» از جمله آثار معروف او ميباشند.

 

 

 

 

تاسیس اولین جمهوری فرانسه

تاسیس اولین جمهوری فرانسه

۲۱سپتامبر ۱۷۹۲- تأسيس اولين جمهوري فرانسه

در اين روز مجلس انقلاب فرانسه, نظام سلطنتي را لغو و « اعلام جمهوري» نمود كه در تاريخ به نام «جمهوري اول» فرانسه معروف شد. «جمهوري دوم» در سال 1848 پس از پايان سلطنت «ناپلئون بناپارت», «جمهوري سوم» در سال 1871 بعد از پيروزي قيام مردم عليه «لويي ناپلئون» و «جمهوري چهارم» در سال 1946, پس از آزادسازي فرانسه از اشغال نازي‌ها, توسط «ژنرال دوگل» به وجود آمد.

 

 

.  

تصویب آزادی طلاق در فرانسه

تصویب آزادی طلاق در فرانسه

۲۱سپتامبر ۱۷۹۲- تصويب آزادي طلاق در فرانسه

مجلس ملي فرانسه در دوران انقلاب, سد ممنوعيت مذهبي «طلاق» را شكست و «طلاق» را در آن كشور آزاد كرد. با اين وجود بيش از 200 سال طول كشيد تا ساير كشورهاي كاتوليك مذهب مانند «اسپانيا»، «ايتاليا» و كشورهاي آمريكاي لاتين, «طلاق» را تحت شرايط سختي به تدريج آزاد كنند.