در خاطره روزها ۳۱ شهریور – ۲۲ سپتامبر

 

۳۱شهریور - شروع چنگ ایران و عراق

۳۱شهریور – شروع چنگ ایران و عراق

۳۱شهریور ۱۳۵۹- آغاز جنگ خانمان‌سوز ايران و عراق

در اين روز جنگ ضد ميهني كه «خميني» آن را «موهبتي الهي» ميخواند آغاز شد. جنگي كه بيش از 1000 ميليارد دلار خسارت، يك ميليون كشته و دو ميليون معلول و مجروح براي ايران داشت و به عنوان سرپوش اختناق، بهترين موهبت براي «خميني» بود. 8 سال بعد وقتي طلسم جنگ طلبي «خميني» با فتح «مهران» به دست «ارتش آزادي» در هم شكست, اعلام كرد كه آتش بس را به تلخي نوشيدن جام زهر ميپذيرد.

 

 

فرامرز صدیقی پارسی ( پرویز احقی)

فرامرز صدیقی پارسی ( پرویزیاحقی)

۳۱شهریور ۱۳۱۴- زادروز موسيقيدان شهير ايران

«فرامرز صديقي پارسي» معروف به «پرويز ياحقي»، نوازندة برجستة ويلن، از كودكي با كمك مادر و دايي هنرمندش «حسين ياحقي» پا به راديو گذاشت و تا 18 سالگي با راديو همكاري كرد. استاد ياحقي در طول 60 سال حيات هنري اش آثار بسيار ارزندهاي از خود برجاي گذاشت. او يکي از بهترين تک‌نوازان برنامه «گلها» بود و اغلب آهنگ‌هايش با صداي خوانندگان نامدار اجرا شده است.

 

 

کره شمالی و کره جنوبی

کره شمالی و کره جنوبی

۲۲سپتامبر ۱۹۴۸- اختلاف در شبه جزيره كره

در اين روز «جمهوري دمكراتيك خلق كره» كه 13روز پيش از آن اعلام استقلال كرده بود, خود را حاكم همه «شبه جزيره كره» خواند و «جمهوري كره» (كره جنوبي) نيز مدعي حاكميت بر همة كره شد. به اين ترتيب هر دو كشور تقسيم اين شبه جزيره را رد كردند كه نتيجه اش يك جنگ 3 ساله بود. جنگي كه سرانجامي نداشت و اختلاف همچنان ادامه يافت.

 

 

آبراهام لینکن وآزادی بردگان جنوب آمریکا

آبراهام لینکن وآزادی بردگان جنوب آمریکا

۲۲سپتامبر ۱۸۶۲- اعلام آزادي بردگان جنوب آمريكا

از سال 1861 ميلادي جنگ‌هاي معروف «انفصال» بين يازده ايالت جنوبي آمريكا با ايالات شمالي آغاز شد. رهبري اين جنگ‌ها كه به پيروزي طرفداران الغاي بردگي منجر شد, «آبراهام لينكلن بود» كه به خاطر دفاع از آزادي بردگان، محبوبيت بسياري در ميان مخالفان بردگي كسب کرده بود. وي در سال 1859 به رياست جمهوري انتخاب شده بود اما در سال 1865 توسط يكي از طرفداران بردگي در شهر واشنگتن به قتل رسيد.

 

 

میشل فاراده فیزیک‌دان معروف انگلیسی

میشل فاراده فیزیک‌دان معروف انگلیسی

۲۲سپتامبر ۱۷۹۱- زادروز ميشل فاراده

«ميشل فاراده» فيزيک‌دان معروف انگليسي در اين روز متولد شد و 76 سال عمر كرد. او در 14 سالگي به شيمي و فيزيك علاقمند شد و بيشتر تجربياتش مربوط به جريان الكتريسيته مانند الکتروستاتيک و قوانين الكتروليز و الكتريسيتهٌ مغناطيسي بود. «ميشل فاراده» اول كسي است كه توانست همهٌ گازها را به مايع تبديل كند و نيز مادة «بنزن» را از قطران زغال سنگ استخراج نمود.