در خاطره روزها ۱ مهر – ۲۳ سپتامبر

 

مدارس در تهران

مدارس در تهران

۱ مهر۱۳۰۷ – مدارس در تهران

سال تحصيلي 1307_ 1308 در تهران در حالي آغاز شد كه اين شهر تنها 30 دبستان و 8 دبيرستان عمومي (دولتي) داشت.

 

 

 

 

 

پستخانه در آمریکا با شعار ایرانی

پستخانه در آمریکا با شعار ایرانی

۱ مهر- ۲۳ سپتامبر ۱۷۸۹ – پستخانه در آمریکا با شعار ایرانی

در این روز قوه مقننه «آمریکا» قانون تاسیس پستخانه دولتی را در این کشور تصویب کرد.آمریکائیان بر سر در ساختمان مرکزی آن، شعار پستخانه ایران در زمان داریوش بزرگ را نصب کردند. «برف وباران وتوفان مانع حرکت چارپا نخواهد بود»

 

 

 

پابلونرودا ، شاعر شیلی

پابلونرودا ، شاعر شیلی

۲۳ سپتامبر ۱۹۷۳ – درگذشت پابلونرودا، شاعر شيليايي

«پابلو نرودا» از ياران وفادار سالوادور «آلنده»، رئيس‌جمهور ترقيخواه شيلي، در 69 سالگي درگذشت. او كه شاعري انقلابي و محبوب خلق‌هاي آمريكاي لاتين بود, اولين مجموعهٌ اشعارش را در 17 سالگي منتشر كرد و در سال 1971 جايزهٌ ادبي نوبل را دريافت نمود. «پابلو نرودا» كه از جانب مردم لقب «وجدان قاره» را كسب كرده بود, علاوه بر فعاليت ادبي در تحولات اجتماعي شيلي نيز نقش فعالي داشت.

 

 

زیگموندفروید

زیگموندفروید

۲۳ سپتامبر۱۹۳۹ – درگذشت فرويد

«زيگموند فرويد» روانشناس اتريشي در 82 سالگي درگذشت. وي كه يك پزشك متخصص اعصاب و روان بود, نظريات خود را به عنوان يك «ماترياليست مكانيست» در زمينة حركات غريزي انسان ارائه داد و به رغم استقبالي كه در آن زمان از نظرياتش شد, پيشرفت علوم عقايدش را به چالش كشيد. با اين حال تحقيقات علمي فرويد پايه اي براي علم روانكاوي گرديد.

 

 

یوهان‌گفرید‌گال - دانشمند آلمانی وکاشف سیاره نپتون

یوهان‌گفرید‌گال – دانشمند آلمانی وکاشف سیاره نپتون

۲۳ سپتامبر ۱۸۴۶ – كشف سياره ”نپتون”

«يوهان گفريد گال»؛ دانشمند آلماني, سيارة «نپتون» كه در منظومة شمسي دورترين فاصله را از زمين دارد كشف كرد. بعد از اين اكتشاف معلوم شد سطح اين سياره كه 8 قمر دارد, از انواع گاز و بخار پوشيده شده و نزديك به هر 165 سال يك بار خورشيد را دور مي‌زند.   روزهاي نپتون 15 ساعت و 48 دقيقه است.