درخاطره روزها۴مهر-۲۶سپتامبر

 

 

 

 

درخواست استرداد سران رژیم

درخواست استرداد سران رژیم

۴مهر-۲۶سپتامبر۲۰۰۷ درخواست استرداد سران رژیم

«نستور کرشنر»، رئیس جمهور «آرژانتین» در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، خواهان استرداد ۶ تن از سران و مقامهای رژیم آخوندی شد که در انفجار تروریستی «بوئنوس آیرس» دست داشتند. در انفجار تروریستی سال ۱۹۹۴ که ۸۵ تن کشته شدند.

 

 

افغانستان عضو جامعة ملل

افغانستان عضو جامعة ملل

۴مهر-۲۶سپتامبر۱۹۳۵ افغانستان عضو جامعة ملل

«افغانستان» دراین روز در (زمان محمد ظاهرشاه) به‌عنوان شصتمین عضو جامعة ملل پذیرفته شد. سرزمین «افغانستان» که در زمان داریوش اول ( ۵۱۶ قبل از میلاد) جزو امپراطوری ایران شد، در سال ۷۵۱ میلادی با تسلط مسلمانان بر این منطقه، به عنوان بخشی از سرزمینهای اسلامی درآمد.

 

 

زادروز الیوت

زادروز الیوت

۴مهر-۲۶سپتامبر۱۸۸۸ زادروز الیوت

«تی. اس. الیوت» شاعر، نویسنده و نمایشنامه نویس مشهور، در یک خانواده انگلیسی در شهر «سنت لوییس» آمریکا به‌دنیا آمد. وی که پس از خواندن «رباعیات خیام» در ۱۴ سالگی، ذوق و هنر شاعرانه‌اش را کشف کرد، به‌عنوان شاعر بزرگ مدرنیست قرن بیستم شناخته شد.

 

 

اختراع گرامافون

اختراع گرامافون

۴مهر-۲۶سپتامبر۱۸۸۷ اختراع گرامافون

«امیل برلینر» آلمانی، نخستین «گرامافون» یا «جعبة ساز» را در این روز ساخت و به ثبت رساند. قبل از او «ادیسون» ضبط صوت را اختراع کرده بود. «گرامافون» در ابتدا برای ضبط موسیقی وصدای خوانندگان بزرگ به کار می‌رفت.

 

 

پیمان صلح ایران و روم

پیمان صلح ایران و روم

۴مهر-۲۶سپتامبر۴۲۲میلادی پیمان صلح ایران و روم

در این روز عهدنامه صلح ایران باستان و روم قدیم، که به جنگ مذهبی ایران و روم معروف است به امضای طرفین رسید. بر اساس این معاهده پیروان دین «مسیحیت» و «زرتشت» می‌توانستند در دو کشور «ایران» و «روم» مراسم مذهبی خود را آزادانه انجام دهند.