روزها و یادها هفته دوم مهر -۱۱مهر ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

دهم مهرماه ۱۳۰۰-شهادت کلنل محمدتقی‌خان پسیان

کلنل محمدتقی‌خان پسیان، پس از انقلاب مشروطه، همزمان با قیام میرزاکوچک‌خان در جنگل و شیخ محمد خیابانی در تبریز، قیام و مبارزه مردم در خراسان را فرمانده‌ای کرد. او که در آذربایجان به دنیاه آمده بود در تهران وارد مدرسه نظام گردید. در ۳۲سالگی به درجه (سرگردی) نائل شد و سپس راهی اروپا شد و آموزشهای هوانوردی و مکانیکی را در آلمان گذراند. پس از بازگشت به ایران به‌ریاست ژاندارمری خراسان منصوب شد. در نوروز سال ۱۳۰۰ خورشیدی کلنل پسیان، قوام السلطنه استاندار فاسد خراسان را دستگیر کرد و خود کفالت استانداری را به عهده گرفت.

اما در فاصله کوتاهی اوضاع برگشت. قوام‌ السلطنه نخست‌وزیر شد، و کمر به‌قتل کلنل بست. محمدتقی‌خان پسیان، دست به مقاومت زد و قیامی را به همراهی آزادیخواهان خراسان آغاز کرد. پس از درگیریهایی با نیروهای دولت مرکزی، سرانجام روز دهم مهر ۱۳۰۰خورشیدی، ۶ماه پس از آغاز قیام، زد و خوردی که به تحریک قوام‌ السلطنه با همکاری برخی رؤسای عشایر در روستایی واقع در شرق قوچان درگرفت. کلنل محمدتقی‌خان و همراهانش پس از ساعتها نبرد، به‌شهادت رسیدند.

روزها و یادها هفته دوم مهر -۱۱مهر ۱۳۹۶

کلنل محمد تقی خان پسیان                                                           

او در نامه‌یی پیش از شهادتش نوشته بود، مرا اگر بکشند، قطرات خونم کلمه ایران را ترسیم خواهد نمود و اگر بسوزانند، خاکسترم نام وطن را تشکیل خواهد داد. در سوگ او از شاعر و ترانه‌سرای ملی عارف قزوینی ترانه‌ای به یادگار مانده است.

 

 

 

 

 


یازدهم مهرماه ۱۳۶۰ـ شهادت قهرمان ملی‌پوش کشتی فرنگی ایران مجاهد شهیدهوشنگ منتظر‌ الظهور

هوشنگ منتظر الظهور، از ورزشکاران آزاده و ملی‌پوش سرشناس کشتی فرنگی ایران بود، او با برخورداری ازخصلتهای مردمی شدیداً مورد علاقه ورزش دوستان، به‌ویژه مردم اصفهان قرار داشت. همین خصایل مردمی و انقلابی او باعث نزدیکی‌اش با مجاهدین شد و در کسوت یک مجاهد خلق پا به صحنه میارزه گذاشت. هوشنگ تمامی امکانات خود را در اختیار مجاهدین قرار داد و با مقاومت و فداکاری در راه رهایی خلق و میهن، مدال مجاهدت در راه آزادی را نیز به به دست آورد.

روزها و یادها هفته دوم مهر -۱۱مهر ۱۳۹۶

مجاهد شهید قهرمان ملی پوش هوشنگ منتظرالظهور                

این قهرمان مجاهد، پس از آغاز مقاومت انقلابی در اصفهان توسط رژیم دستگیر شد و به‌ خاطر پایداری بر آرمانهای خود و عدم سازش با رژیم پس از تحمل شکنجه‌های فراوان در تاریخ 11مهر 1360 در اصفهان به جوخه اعدام سپرده شد.

 

 

 

 

 

 


۱۴مهرماه ۱۳۶۰ـ شهادت میلیشیای مجاهد خلق مریم قدسی مآب

در مهرماه سال ۶۰ نامها و چهره‌های حدود صد تن از مجاهدانی را می‌بینیم که در نبردهای مسلحانه با مزدوران مسلح دشمن، دلیرانه جنگیدند و با مجازات مزدوران خمینی در انظار مردم حماسه‌ها آفریدند، در گوشه از این تابلو، دانش‌آموزان و جوانان پرشوری را می‌بینیم که در صحنه تظاهرات و درگیریهای مسلحانه مجاهدین به تظاهرات پیوستند، و شعار مرگ برخمینی سردادند جلادان هراسان رژیم به دستور خمینی اعدام‌های خیابان را اجرا می‌کردند، اما آن قهرمانان تا لحظه شهادت

روزها و یادها هفته دوم مهر -۱۱مهر ۱۳۹۶

مجاهد شهید مریم قدسی ماب                                                     

خروش مرگ بر جلاد سردادند. و قله دیگری از شکوه مقاومت، را در سیاهچالهای خمینی ترسیم کردند. در میان این قهرمانان، به نامهای فراموش ناشدنی بسیاری برمی‌خوریم که حماسه‌ها آفریدند از جمله، مجاهد قهرمان، مریم قدسی‌مآب از میلیشیاهای فعال بخش دانش آموزی مجاهدین در شهر اهواز بود. او که هنگام شهادت بیش از ۱۶سال نداشت در تاریخ ۳مهر ۶۰توسط پاسداران دستگیر و به زیر شکنجه‌ کشیده شد. سرانجام در تاریخ ۱۴مهر۱۳۶۰ پاسداران خمینی با شلیک ۱۷گلوله او را به‌شهادت رساندند. تصویر پیکر غرقه در خون و شکنجه شده این نوجوان مجاهد خلق و سند مکتوب تیرباران او در سن ۱۶سالگی، تأثیر بسیار زیادی در افشای رژیم خمینی بجای گذاشت.

 

 

 


۱۴مهر ۱۳۸۵شهادت مجاهد بزرگوار آیت‌الله سید محمد الموسوی القاسمی

در ۱۴مهر ۱۳۵۸ مزدوران جنایتکار رژیم آخوندی آیت‌الله سید محمد الموسوی القاسمی را که از مخالفان سرسخت دخالتهای رژیم ولایت‌فقیه در عراق بود، به‌شهادت رساندند. آن‌روزآیت‌الله قاسمی در حال وارد شدن به دفتر کارش در شهرک قا سم در نزدیکی حله بود که بر اثر انفجار یک بسته انفجاری هدایت شده از راه دور به‌شهادت رسید.

روزها و یادها هفته دوم مهر -۱۱مهر ۱۳۹۶

شهید مجاهد آیت الله سید محمد الموسوی القاسمی                 

آیت‌الله قاسمی طی مصاحبه‌ها و بیانیه‌های متعددی نسبت به خطرات ناشی از دخالتهای رژیم ایران در عراق هشدار داده و از حضور سازمان مجاهدین در عراق حمایت کرده بود. از این‌رو مورد کینه عمیق رژیم آخوندی قرار داشت و توسط عوامل آن مورد تهدید قرار گرفته بود.

آیت‌الله قاسمی‌پیوندهای عمیقی با مجاهدین شهر اشرف داشت و از شهر اشرف بازدید کرده بود و همواره نمایندگان خود را برای رساندن پیامش به گردهماییها می‌فرستاد و مجاهدین را بر ادامه راهشان تشویق می‌کرد.