بررسی بحران بیکاری در استان خوزستان – گفتگو با وحید صادق

اندازه متن
Aa Aa

اشتراک گذاری:

برنامه سرخط ۱۴مهر- گزارش و گفتگو حول بحران بیکاری در خوزستان با وحید صادق

 ۲۹سال از جنگ ضدمیهنی می‌گذرد. جنگی که خسارات بسیاری را برای میهنمان به بار آورد. اما در همین سالها صدها هزار میلیارد تومان به اسم بازسازی مناطق جنگی از بودجه کشور برداشت شده از جمله برای یکی از این مناطق به‌نام خوزستان.

اما وقتی وارد این استان می‌شویم چیزی جز فقر و بیکاری و کمبود آب و یکی از مهمترین مقولات بیکاری نیست. چرا وضعیت اینطور است و آیا چشم‌اندازی برای پایان این هست؟ البته بیکاری بحرانی است که در تمام کشور هست. گزارشی ببینیم از بحران بیکاری در این استان و بعد بپردازیم به گفتگوی امروز.

خوزستان یکی از حاصلخیزترین و ثروتمندترین استانهای کشور

خوزستان یکی از حاصلخیزترین و ثروتمندترین استانهای کشور

گزارشی حول بحرانهای مختلف از جمله بیکاری را در یکی از استانهای ایران،

است را دیدیم. کتمان کردن یا دور زدن یا کم جلوه دادن بحرانها فرهنگی در نظام آخوندی است اما در واقعیت چیزی را تغییر نمی‌دهد.

تلاشهای سردمداران رژیم نمی‌تواند واقعیت را عوض کند. در برنامه امروز همراه هستیم با وحید صادق به بازتاب بحرانهای اجتماعی در میان کارگزاران رژیم بپردازیم.

س) گاهی ما از طرف کارگزاران رژیم می‌شنویم که به جای کلمه بحران از واژه مشکل استفاده می‌کنند کدام واقعیت است؟

ج) البته تا آنجایکه به رژیم بر می‌گردد طرح این‌گونه مسائل و آمار و ارقام را سیاه‌نمایی قلمداد می‌کند.

حتی خامنه‌ای بعد از نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر بعد از این‌که انبوهی نمونه‌ها از مثلاً ۲۵ میلیون فقیر مطلق یا ۱۶ میلیون حاشیه نشین یا ۹۶ درصد بی‌چیز و ۴ درصد برخوردار داده شد بود گفت که دیگر این چیزها را جمع کنید زیرا انتخابات تمام شده است.

ربیعی وزیر کار رژیم هفته گذشته گفتگویی در تلویزیون رژیم داشت و گفت که ما عادت داریم مسائل مهم کشور

بحران بیکاری در خوزستان

بحران بیکاری در خوزستان

را مانند آشغال در زیر فرش پنهان کنیم مسائلی از جمله اشتغال و بیکاری. درست همان‌طوری که خامنه‌ای گفته بود که این چیزها را بپوشانید. از آنجایکه فضای جامعه انفجاری است باندهای رژیم به این مسائل اذعان می‌کنند و این مسائل در خیلی از رسانه‌های رژیم بازتاب داشته است.

از جمله حاجی دلیگانی یکی از نمایندگان مجلس ارتجاع روز چهارشنبه گفت در مراسم عاشورا بودم یک جوان ۲۵ ساله به من مراجعه کرد و گفت که من طی این شش ماه سال جاری فقط ۲ روز توانستم کار کنم و برای هر روز فقط ۶۰ هزار تومان حقوق گرفتم یعنی ۱۲۰هزار تومان برای ۶ماه. بعد هم می‌گوید که شما بگویید من با این میزان پول چطور می‌توانم خانواده خود را اداره کنم. او برای هر نوع کاری اعلام آمادگی کرده بود. این بحرانی است که سرتاپای رژیم را گرفته است.

س) به‌طور مشخص روی چه بحرانهایی انگشت گذاشته میشود؟

ج) ربیعی وزیر کار رژیم از بیکاری بعنوان ابر چالش نام می برد. او اخیرا گفته بود که ما ظرفیت ایجاد یک میلیون و چهارصدهزار شغل را نداریم. سه چهار ماه بعد از انتخابات اینطوری زیرآب حرفهای روحانی را می زنند.

او اذعان می کند که بیشترین شکاف بین بیکاری تجمعی و ایجاد اشتغال در طول تاریخ کشور ما در دهه ۹۰ رخ داده در دوران ما این شکاف در طول تاریخ بی نظیر بوده است. رژیم می گوید که مشکلات مختلف نظیر تصادفات و اعتیاد و مسکن و مهاجرت هست.

س) خوب بحث بیکاری در بسیاری از کشورها هست و وزیر کار رژیم گفته در این دولت و این ساختار اقتصادی قابل حل نیست. در این مورد پس چه توقعی میشود از این دولت داشت؟

زمینه های کار در خوزستان

زمینه های کار در خوزستان

ج) رژیم تمامی اهرمهای اقتصادی را به دست سپاه پاسداران سپرده است. پول زیادی از نفت عاید رژیم می شود ولی تمام اینها را باندهای رژیم چپاول می کنند. به همین دلیل این رژیم ظرفیت حل و فصل این مسائل را ندارد.

بعنوان مثال صدور تروریسم یکی از کارهای رژیم در منطقه است خبری داشتیم که رژیم یک شبکه ماهواره ای آزمایشی برای آفریقا راه اندازی کرده است و یا هزینه هایی که در سوریه یمن عراق یا لبنان می کند و این مسئله بود و نبود برای رژیم است و مسئله اشتغال مسئله دهم رژیم هم نیست.

مثلا مسئله تصادفات در تمامی کشورها هست ولی وقتی به آمار و ارقام نگاه کنید تفاوت را می بینید. در سال ۸۸ ما ۳۳هزار کشته جاده ای داشتیم الان اعلام می کنند که به ۱۶هزار کاهش پیدا کرده است ولی همین رتبه دوم در جهان است. مواد مخدر را می توان ظرف ۲ دقیقه در کشور تهیه کرد یا در زندانها مواد مخدر توزیع می شود و عامل تمامی اینها خود رژیم است.

س) وزیر کار رژیم مدعی شد که اقتصاد ایران ظرفیت حل این مشکلات را ندارد، خوب در این مورد نظر شما چیست؟

ج) کشور ما از پتانسیل خیلی بالایی برخوردار است. از منابع طبیعی گرفته تا نفت و گاز و شمال و جنوب ایران دریا قرار دارد و معادن زیادی داریم. ولی این رژیم تمامی منابع اقتصادی را در تروریسم و صدرو ارتجاع صرف می کند. تمام هم و غم رژیم بود و نبود و امنیت است و نه مسائل مردم.

س) اگر کسی بگوید رژیم به تمامی این بحرانها بالاخره با سرکوب پاسخ می دهد و عملاً این بحرانها را مهار می کند پاسخ شما چیست؟

ج) در یک حدی بله، سرکوب فقط میتواند زمان را به عقب بیندازد اما نمیتواند مشکل را حل کند. رژیم برای سرپوش گذاشتن بر بحرانهای موجود به نمایش هایی از قبیل گرداندن اجساد کشته های جنگ سوریه در شهرها و غیره دارد.

حتی مرده هایی را در عراق نبش قبر کرده و در تابوت گذاشته و در شهرهای ایران می چرخاند این دجالگری رژیم فقط به یک دلیل است و آنهم نداشتن توان در حل مشکلات اجتماعی است که بنوعی می خواهد نیروهای خودش را در صحنه نگه دارد و هم بنوعی سرکوب خودش را ادامه دهد.

در مجلس رژیم محبی نیا گفت: تعادل طبقاتی در جامعه ما نمود و بروز ندارد تعادل طبقاتی را اگر جدی نگیریم انفجار پیش می آید. اگر طبقات اجتماعی سیاسی فرهنگی و علمی مطابق با نیازهای جامعه و کارآیی پیش نرود بحران ساز خواهد شد بحران و انفجاری که هیچ سامانی را برنمی تابد.

خود ایادی رژیم هم اشراف دارند که این بحرانها به چه سمتی پیش می رود.

بیشتر بخوانید:

اعتراف وزیر کار کابینه آخوند روحانی: سالی یک میلیون نفر به جویندگان کار افزوده می‌شود

اعتراف مقامات رژیم به گسترش بیکاری به‌رغم دعاوی بهبود اوضاع اقتصادی و مصاحبه با آقای عباس داوری

اذعان رژیم آخوندی به گسترش بیکاری در ایران

اشتراک گذاری: