خشم و اعتراض معلمان و مطالبات پاسخ نگرفته – گفتگو با صلاح عبدالله نژاد

اندازه متن
Aa Aa

برنامه سرخط ۱۷مهر- در روز معلم حرف معلمان کشور چه بود؟ در ۲۸ شهر تظاهرات کردند. خواسته‌شان چه بود؟ خشم و اعتراض معلمان به چه دلیل است  ؟

چرا که یکی از عناصر مهم برای پیشرفت وترقی، برنامه‌های درسی و آموزشی هرکشوری است؛ اما مهم‌ترین عنصر تحول بنیادین، در آموزش و پرورش بی‌شک معلمان آن هستند، ولی در کشور ما ایران، هم‌چنان یک سؤال اصلی و یک مشکل اساسی پابرجاست، تحول با کدام معلم؟ با کدام معیشت! و با کدام دل خوشی؟

همراه هستیم با صلاح عبدالله نژاد تا به موضوع معلمان و خواسته‌هایشان بیشتر بپردازیم.

س) خواسته‌هایی که معلمان در شعارهایشان مطرح کردند چه چیزهایی است؟

ج) ما با سه دسته خواسته از طرف معلمان مواجهیم. یکی وضعیت خرابی معیشتی خودشان است. دوم آزادی معلمانی که به‌دلیل فعالیتهای صنفی وسیاسیشان به زندان افتادند و در گامی بلندتر آزادی تمامی زندانیان سیاسی و سومین خواسته شان هم ارتقا کیفیت آموزش و پرورش و افزایش بودجه آن جهت ارتقا امکانات آموزشی مدارس است.

س) ابعاد خرابی وضعیت اقتصادی معلمان الآن چگونه است؟

خرابی وضعیت اقتصادی عامل اعتراض معلمان

ج) به این دلیل که هیچ وقت موضوع آموزش و پرورش برای سران نظام مهم نبوده و بعد از گذشت ۳۸سال حکومت هر سال بدتر از سال قبل شده است، در حال حاضر میزان متوسط حقوق و مزایای یک معلم، در این شرایط به سختی به مرز یک میلیون تومان می رسد. در حالیکه خط فقر ۴ میلیون است. قیمت دلار هم طبق آخرین قیمتی که رژیم اعلام کرده ۳۹۷۰ تومان است که اگر حقوق معلمان را حتی ۱.۵ میلیون در نظر بگیریم حدود ۳۷۷دلار در ماه میشود و حداکثر حقوقی که یک معلم در سال دریافت می‌کند ۴۵۳۴ دلار است.

بر اساس آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، متوسط حقوق معلمان ۲۷۰۰۰ دلار در سال یعنی۶ برابر یک معلم در ایران حقوق می باشد البته دستمزد یک معلم در کره جنوبی ۳۵ هزار دلار در سال یعنی ۸ برابر ایران و در قطر ۴۴ هزار دلار در سال یعنی ۱۰ برابر ایران یا در لوکزامبورگ ۱۰۰هزار دلار یعنی ۲۵ برابر می باشد.در عموم کشورهای صنعتی معلمان  بالای ۳۲ هزار دلار در سال حقوق می‌گیرند یعنی حداقل ۷ برابر یک معلم در ایران.

با توجه به اینکه خط فقر ۴ میلیون تومان و حقوق معلم یک میلیون تومان است،معلمان وادار به روی آوردن به شغلهای دوم و سوم می شوند و این خود در افت کیفیت آموزش کشور تاثیری فاحش دارد.

س) چرا وضعیت معشیتی معلمان به این جا رسید؟

ج)

  • عدم پرداخت معوقات و مطالبات فرهنگیان از سال ۸۸ و غارت صندوق بازنشستگی فرهنگیان و
  • عدم افزایش حقوق معلمان متناسب با افزایش تورم در جامعه، و
  • پایمال کردن حقوق معلمان و استخدام نکردن آنها به‌رغم بیش از ۱۰سال سابقه کار …

اینها موضوعاتی هستند که تأثیر بلافصلی بر معیشت این قشر شریف و آگاه داشته است. می‌بینیم که هیچوقت این رژیم در حاکمیت ننگین ۳۸ساله خودش اهمیتی به وضعیت آموزش و پرورش نداده است.

البته رژیم فقط به فکر حفظ نظام خودش است و برای آن نیاز به صدور ارتجاع و تروریسم و ارتقا تسلیحات هسته ای و موشکی دارد و بخش عمده درآمد کشور را صرف اینها می کند و باقیمانده را نیز غارت می کند.

میلیاردها دلار سرمایه مردم ایران به مصرف دستگاههای نظامی و سرکوب، صدور تروریسم و بنیادگرایی و پروژه‌های موشکی رژیم می‌رسد. و این در شرایطی است که اختلاسهای میلیارد دلاری کارگزاران رژیم از موضوعات ثابت جنگ قدرت در باندهای درونی رژیم هست

س) الآن ما شاهد اعتراضات مکرر معلمان برای حقوق و مطالباتشان هستیم خواسته مشخص آنها چیست؟

ج) آموزش و پرورش در نظام آخوندی اهمیتی ندارد. ۳درصد تولید ناخالص ملی صرف آموزش هست. در حالیکه در بسیاری از کشورهای دیگر حداقل ۶درصد صرف آن می شود. تازه همین ۳درصد هم تماماً صرف آموزش و پرورش نمی شود بلکه برای آموزش هایی صرف می شود که جهت حفظ نظام می باشند.

بودجه سالانه برای ۱۴تا۱۵میلیون دانش‌آموز و معلم. حداقل نیاز به ۲۰درصد بودجه سالانه دارد که الآن فوق‌العاده کمتر از این رقم هست. ماکزیمم ۱۰ الی ۱۲ درصد می باشد. رژیم با این بهانه که آموزش و پرورش یک دستگاه مصرفی است و تلاش می‌کند حداقل بودجه را اختصاص بدهد. در حالی که آموزش و پرورش یک دستگاه خدماتی برای توسعه زیرساختهای آینده کشور است و باید به آن به‌طور اساسی پرداخته بشود.

بر اساس شاخصهای بین‌المللی و حتی شاخصهای منطقه‌یی ضروری است که این بودجه افزایش پیدا بکند. ایران تحت حاکمیت رژیم آخوندی از بین ۲۵کشور منطقه رتبه ۱۷ را دارد و این اصلاً رتبه خوبی نیست.

در حالی که ایران جزو اولین کشورهای منطقه در ساخت مدارس جدید هست. یعنی از زمان امیرکبیر تا الآن بیش از ۱۵۰ سال است که از عمر مدارس جدید در ایران می گذرد ولی برخی کشورهای منطقه عمر مدارس ماکزیمم  به ۷۰-۸۰سال می رسد.

بنابراین تخصیص ندادن بودجه به آموزش و پرورش و نگه‌داشتن آن در عقب‌ماندگی یکی از اعتراضات جدی معلمان علیه حاکمیت آخوندی بود.

س) برخورد رژیم با این خواسته ها چه بوده و واکنش معلمان چه بوده است؟

ج) به همین دلیل عدم اختصاص بودجه امسال محل تجمع معلمین جلوی آموزش و پرورش نبود بلکه جلوی سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. یکی از ترفندهای رژیم این است که چون معلمان ساعتهای کاری کمتر دارند پس باید کمتر حقوق بگیرند یعنی فکر می‌کنند معلم کارش فقط در مدرسه و دبیرستان است. در حالیکه معلمان نیاز به زمان برای تصحیح اوراق و طراحی دروس ارتقاء سطح آموزش خودش و به روز کردن داده‌های خودش دارد.

یک موضوع دیگر اعتراض به پولی سازی است نه خصوصی سازی. قشر کوچکی که بیشتر بدنه همین نظام

گسترش حرکتهای اعتراضی معلمان

می باشد را در مدارس خصوصی راه می دهند و بخش زیادی از دانش آموزان با امکانات بسیار کمتر مشغول تحصیل هستند. در حالی که دیدیم در دنیا درست عکس این هست و به معلم خیلی رسیدگی می‌کنند. موضوع بعدی وضعیت بیمه‌های درمانی و بازنشستگی و مسکن فرهنگیان هست که در همه اینها فرهنگیان با وضعیت نا خوشایندی مواجهند.

یکی دیگر از مهمترین خواسته‌های فرهنگیان استخدام رسمی است چون الآن صدها هزار معلم هستند که تحت عنوان شرکتی و قراردادی و حق‌التدریسی و پیش دبستانی و غیره از حقوقشان محروم هستند و بعضاً با ۳۰۰ – ۴۰۰ هزار تومان مجبور به کار می باشند. معلمان خواستار پایان دادن به این غارتگری از حقوق مسلم خودشون هستند.

برخورد رژیم دو حالت داشته یا دست به‌سر کردن و سر دواندن معلمان پشت قوانین مجلس و دولت و آموزش و پرورش بوده است. اساساً کورسویی هم از خودش تا به‌حال نشان نداده که بخواهد مسأله‌ای از معلمان حل کند چون بودجه کشور هم فعلاً در حال هزینه شدن در سوریه و یمن و عراق و لبنان و برای صدور تروریسم و غارت است.

از طرف دیگر برخورد سرکوبگرانه علیه فعالیتهای صنفی وسیاسی معلمان است. هم‌اکنون تعدادی از معلمان در زندان هستند و معلمان خواستار آزادی آنها هم هستند.

آخوند جنتی رئیس شورای نگهبان و خبرگان رژیم در ۳۰ شهریور امسال گفت: «اگر معلمی، سخنان ضداسلام، ضدانقلاب و ضد ولایت فقیه می‌گوید، باید به مقامات بالاتر اطلاع دهیم یا خودمان با او برخورد کنیم». یعنی رسماً میگوید جاسوسی کنید.

البته فضای مدارس و جامعه و اولیاء دانش‌آموزان علیه رژیم انفجاری هست. به همین دلیل هم در یک سالی که گذشت قریب به ۲۰۰ حرکت اعتراضی کوچک و بزرگ توسط معلمان صورت گرفته است و به دلیل حمایتی که از دانش آموزان و جوانان دارند شعار می دادند که می ایستیم و تا حقوقمان را نگیریم از پانمی نشینیم. پاسخ معقول و منطقی به رژیم هم همین است. زیرا رژیم نمی خواهد جواب خواسته های معلمان را بدهد.

بیشتر بخوانید:

ایران – اعتراض، تجمع و اعتصاب کارگران، دانشجویان،‌ معلمان و پرستاران

تجمع معلمان – معلم به‌پا خیز برای رفع تبعیض

تجمع اعتراضی فرهنگیان در دهها شهر ایران در اعتراض به وضعیت معیشتی خود