مقاومت زندانیان سیاسی و گزارشی از زندان- گفتگو با ابوالحسن فولادوند

اندازه متن
Aa Aa

برنامه سرخط ۱۸ مهر۱۳۹۶- مقاومت زندانیان سیاسی و گزارشی از زندان با ابوالحسن فولادوند

در این قسمت از سرخط گزارشی را از زندانیان سیاسی وفضای اجتماعی داریم که ابوالحسن فولادوند همراه ما هست تا سر جمعی از این خبرها را در اختیار ما قرار بدهد.

دژخیمان خامنه‌ای فشار به زندانیان سیاسی سالن ۱۰ بند ۴ را که مدتی در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌بردند شدت بخشیده است، از جمله تنها باغچه کوچکی که در هواخوری توسط زندانیان ساخته شده بود و زندانیان می‌خواستند از این باغچه جهت پرورش گل و گیاه استفاده کنند را با بتن پر کرده و آن را مسدود کردند تا این زندانیان را از حداقل سبزه و گیاه محروم کنند.

دژخیمان زندان سعی دارند با نابودی هر گونه شادابی و گل و گیاه در زندان به‌زعم خودش ایستادگی و مقاومت رو برای زندانیان سخت کنند.

دژخیمان خامنه‌ای پیش از این محدودیتهای پزشکی، خبری و حتی ارتباط تلفنی با خانواده‌های این زندانیان سیاسی را هم اعمال کرده بود.

س) در برابر این اقدامات ضدانسانی زندانیان سیاسی زندان گوهردشت در این بند چه واکنشی داشتند؟

ج) زندانیان سیاسی اعتصابی زندان گوهردشت کرج طی نامه‌یی به شورای حقوق بشر ملل‌متحد از فشارهای دژخیمان زندان به زندانیان سیاسی در این زندان دست به افشاگری علیه جنایات رژیم در این زندان در حق زندانیان سیاس زدند.

از جمله در این نامه آمده است:‌« پس از ۴۰روز اعتصاب در شرایطی که وضعیت جسمی همه ما بسیار وخیم است و با انبوه مشکلات گوارشی و تغذیه‌یی مواجه هستیم، مدیرکل زندانها (مطلبی) طی بخشنامه‌یی، مدیر زندان گوهردشت کرج را موظف به فشار به زندانیان معترض کرده و این بخشنامه عملاً در تاریخ ۱۸شهریور به اجرا درآمد که محورهایی از آن را نگهبانان زندان به ما اطلاع دادند.از جمله:

۱-هر ارتباطی با زندانیان سیاسی ممنوع حتی حرف زدن
۲-هیچ نگهبان و مراقبی حق رسیدگی به مسائل آنها را ندارد مگر افسر شیفت
۳-برای زندانیان سیاسی خرید از فروشگاه ممنوع است.
۴-هیچ رسیدگی پزشکی انجام نمی‌شود مگر با اجازه رئیس زندان. دادن دارو هم ممنوع است.
۵-ملاقاتهای حضوری اعتصابیون و معترضان قطع می‌شود که الان دو ماه است که ملاقات ۲۰نفر قطع شده است
۶-بند سیاسی حق داشتن روزنامه، تلویزیون، و رادیو و هر منبع خبری را ندارد.
۸-هواخوری حداکثر ۳ساعت و در ایزوله کامل»

در ادامه این نامه آمده است:«‌ما ضمن استمداد و هشدار نسبت به عواقب جانی برای زندانیان از همه نهادها و دولتها می‌خواهیم مراودات خود را با دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران؛ مشروط به رعایت حقوق‌بشر و اصرار به بازدید گزارشگر ویژه ملل‌متحد از زندانها و ملاقات با زندانیان سیاسی کنند.»

س) در مورد سایر زندانها چه خبری دارید؟

ج) در زندان زاهدان دژخیمان خامنه‌ای و زندانبانها، روز سه‌شنبه ۱۱مهر زندانی سیاسی کرد ابوبکر رستمی محکوم به اعدام را به‌دلیل مطالبه حقوق زندانیان و پرسش از کارگزاران رژیم که برای بازدید به این زندان سر می‌زدند، به قرنطینه زندان تبعید کردند.

زندانی دیگر به نام محمد اسکانی ۲۲ساله که در حمایت از این زندانی سیاسی به کارگزاران رژیم اعتراض کرده بود هم به قرنطینه زندان تبعید شد.

زندانی سیاسی ابوبکر رستمی که از ۲۶ماه قبل بصورت تبعید در زندان زاهدان به‌سر می‌برد اهل کرمانشاه است و متهم به اقدام علیه امنیت نظام است. هم‌چنین خبر دیگری داشتیم که زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان به سخنرانی یک آخوند جنایتکار و توهین به مقدسات اهل سنت اعتراض کردند.

س) آیا در مورد اعتصاب غذاهای زندان گوهردشت خبر جدیدی دارید؟

ج) زندانی سیاسی محمد نظری که هم‌اکنون در بند ۴سالن ۱۰ زندان گوهردشت کرج محبوس است نزدیک به ۷۰ روز است که در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد.
این زندانی سیاسی طی دوران اعتصاب‌غذایش چندین بار به‌حالت کما رفته و مأموران جنایتکار زندان نهایتاً با سرم او را به هوش آورده‌اند.

دژخیمان رژیم در زندان گوهردشت کرج هیچ اقدامی در رابطه با خواسته این زندانی سیاسی انجام نمی‌دهند. این زندانی سیاسی در اعتراض به وضعیت حقوقی خود اقدام به اعتصاب‌غذا کرده است. یکی از خواسته‌هایش انتقال به یکی از زندانهای کردستان از جمله مهاباد یا ارومیه است.

در خبر دیگری که از زندان مریوان داشتیم یکی از زندانیان اهل ایلام در اعتراض به آزار و شکنجه نیروهای امنیتی در این زندان شب پنجشنبه ١٣ مهر اقدام به خودکشی کرد. وی هم‌اکنون در یکی از مراکز درمانی مریوان تحت مراقبتهای ویژه قرار دارد. این زندانی هموطن کرد ”پوریا جوادی“ نام دارد و ٢٥ساله است.

س) جریان زندان اهواز و طرح سپاه برای اعزام زندانیان برای سوریه چیست؟

ج) برای این‌که هموطنان در جریان قرار بگیرند ابتدا توضیح بدهم که زندان شیبان که ظرفیت ۲ هزار نفر را دارد و در کیلومتر ۲۵ جاده ملاثانی به اهواز واقع شده است.

به‌دلیل تعطیلی زندان کارون بیش از دوبرابر ظرفیتش یعنی ۴۵۰۰ زندانی را در آن به‌طور فشرده جا داده‌اند و زندانیان و از جنبه نداشتن هیچ‌گونه امکانات رفاهی مناسب مثل سرویسهای بهداشتی و وسایل سرمایش و گرمایش هم زیر فشار شدیدی قرار داده‌اند.

اخیراً به گزارش زندانیان با توجه به شکستهای مفتضحانه خامنه‌ای در سوریه، سرکردگان سپاه به زندان شیبان رفتند و در آنجا با برخی از زندانیان و دارندگان احکام طولانی‌مدت بند یک سالن ۶جلسه‌ای برگزار کردند،

در آخر جلسه گفته‌اند کسانی که مایل هستند جزء مدافعان حرم به سوریه اعزام شوند، تمام اتهامات و مدت حبس آنها حذف خواهد شد. بر اساس این گزارش زندانیان عادی هم بسیار محکم جواب رد به پاسداران دادند و گفتند زندان کشیدن خیلی بهتر از این است که برویم مردم سوریه را بکشیم.

بیشتر بخوانید:

بیانیه ۳۲تن از رهبران و مسئولان اتحادیه‌های کارگری انگلستان در حمایت از زندانیان سیاسی

جان باختن محمد جراحی در اثر سالها زندان و محرومیت از خدمات پزشکی

محمد نظری در شصت و ششمین روز اعتصاب غذا