گزارش اقتصادی هفته در گفتگو با مریم فرشید

اندازه متن
Aa Aa

برنامه سرخط ۱۸ مهر- گزارشی از وضعیت اقتصادی هفته در گفتگو با مریم فرشید

موضوع اقتصادی این هفته را از نرخ جدید و آمار بیکاری فارغ التحصیلان شروع میکنم که بر اساس گزارش خبرگزاری حکومتی تسنیم در ۱۵ مهر درصد بیکاران فارغ التحصیل به رقم ۷۵ درصد بیکاران کل کشور رسید.

این گزارش اضافه میکند که «از هر سه جوان تحصیلکرده ۲ نفر بیکار و از هر ۴ جوان جویان کار ۳ نفر فارغ التحصیل هستند». دانشجویان فارغ التحصیل از دوره کارشناسی چون نمی توانند کار پیدا کنند مجبور به شرکت در دوره های کارشناسی ارشد و سپس دکترا هستند که اینهم باز مشکلات بعدی بیشتری تولید میکند.

دولت آخوند روحانی مدعی هست که موانع تولید را بر طرف کرده و روز ۲۶ شهریور معاون وزیرصنعت،معدن و تجارت گفت: ۳۰ هزار میلیاردتومان تسهیلات برای تسهیل و رفع موانع تولید در کشور اختصاص پیدا کرده است. (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۶ شهریور ۹۶) در حالی که شما می گوید بیکاری بیشتر شده است و مفهوم آن این است که همچنان رکود بیشتر شده و جذب نیروی کار نیست.

س) این تناقض را رسانه های اقتصادی رژیم چطور توضیح میدهند؟

ج) اعلام اینکه ۳۰ هزار میلیار تومان تسهیلات برای رفع موانع تولید داده‌اند روی کاغذ یک چشم انداز مثبتی میدهد ولی در عمل هیچ تسهیلاتی وجود ندارد. مطلبی را سایت حکومتی اقتصاد آنلاین روز ۱۱ مهر از قول عبدالوهاب سهل آبادی رئیس خانه صنعت و معدن ایران نقل کرده که گفت:

«تولیدکنندگان توانایی دریافت و حتی بازپرداخت تسهیلات طرح رونق را ندارند، اضافه کرد: اوضاع تولید اصلا خوب نیست. و بانک‌ها مدام مانع تراشی می‌کنند. وی افزود: «امروز تعداد محدودی از تولیدکنندگان امکان دریافت وام را پیدا کرده و مابقی هم در گیرو دار تهیه وثیقه یا پرداخت بدهی‌های خود هستند».

همین رسانه حکومتی در مقاله دیگری در همین روز سؤالی مشابه سؤال شما مطرح کرده و میگوید: «چرا با وجود رشد مثبت، در نگاه فعالان اقتصادی هنوز از رکود خارج نشده‌ایم؟». بعد خودش یک جواب کوتاه را در تیتر خود آورده است که «بدون اصلاحات ساختاری اساسی امکان خروج از این وضعیت وجود ندارد».

بحث اشتغالزایی در روستاها چطور است؟ چون در ۱۸ اردیبهشت امسال یعنی ۵ ماه قبل خبرگزاری حکومتی ایرنا گزارش کرد که: « معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشورگفت: «دولت یازدهم درجهت اعطای تسهیلات مشارکتی و تولیدی به روستاییان وعشایر کشور با هدف اشتغالزایی،تسهیلاتی با نرخ سود صفر درصد ،۳ درصد و۸ درصد پرداخت کرد.»

س) در این خبر این کارگزار رژیم می گوید از دولت قبلی آخوند روحانی چنین سمت و سویی برای ایجاد اشتغال در روستاها وجود داشته است. آیا وضع اشتغال در روستاها خوب شده و رو به جلوست؟

ج) وقتی ساختار اقتصادی در شهرهای به این صورت است طبعا در روستاها بدتر است. اتفاقا روز ۱۵ مهر محمد باقر نوبخت معاون آخوند روحانی با اشاره به دو سرشماری سال ۹۰ و ۹۵ گفت:

جمعیت روستایی در این دو سرشماری از ۲۱میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به ۲۰ میلیون و ۴۶۶هزار نفر رسیده که بر این اساس، ٣.٣ درصد از جمعیت این مناطق کاسته شده است.

این به معنی این است که کار در روستاها نبوده و مردم به شهرها مهاجرت کردند. تقریبا براساس این آمار یک و نیم میلیون نفر ظرف ۵ سال از روستاها به شهرها مهاجرت کردند. این نشان می دهد که وضعیت شغل در روستاها بسیار خراب است.

س) بحث اشتغال در زمینه مسکن چطور است؟ آیا این منجر به ایجاد اشتغال در این رشته نشده است؟

ج) رکود در موضوع مسکن یکی از عمیقترین رکودهاست نوع آن هم از نوع رکود تورمی است یعنی در حالی که ساخت و ساز مسکن پایین آمده قیمت مسکن هم بالا رفته است. در مورد علت این مسئله یکی از کارشناسان حوزه مسکن در رژیم به نام عباس شوکتی گفت:

سوداگری زمین طی سال‌های ۷۰ تا ۹۰ آسیب های بسیاری به صنعت ساختمان وارد کرد؛ به طوری که طی این ۲۰ سال قیمت مسکن بیش از ۹۰ برابر شد و این در حالی اتفاق افتاد که کیفیت رشد قابل توجهی را تجربه نکرد.

همین کارشناس رژیم از بیکاری مهندسان کشور خبر میدهد و می گوید: «در حال حاضر حدود ۴۰۰ هزار مهندس عضو سازمان نظام مهندسی هستند که قطعا این تعداد سه برابر بیشتر از نیاز تمام ساخت و سازهای کشور است. با این وجود شاهدیم که ساختمان‌ها توسط افراد فاقد صلاحیت ساخته می‌شود و نظارت قابل قبولی هم بر آنها اعمال نمی‌شود».

س) شما در گزارشتان از یکی از رسانه های رژیم گفتید که نوشته بود «بدون اصلاحات ساختاری اساسی امکان خروج از این وضعیت وجود ندارد» منظور چیست؟‌

ج) اصلاحات ساختاری اساسی یعنی نهادهای فراقانونی مثل ولایت فقیه و سپاه که چنگ انداختن در اقتصاد کشور و همه منابع تولید را می بلعند اینها باید کنار بشوند.

 

دستگاههای پولشویی و کلاهبرداری که در نظام آخوندی بسیار گسترده عمل می‌کنند مثل همین مؤسسات مالی اعتباری هستند اینها باید منحل شوند. منابع درآمدی مردم ایران صرف خودشان بشود نه اینکه صرف حفظ بشار اسد و یمن و لبنان و عراق بشود.

به دلیل همین ساختار فاسد و چپاولگرانه ای که رژیم آخوندی در اقتصاد ایران ایجاد کرده، پیوسته در رتبه بندی فساد اداری و اقتصادی این رژیم در پایینترین نقاط جدول هست. مثلا در ژانویه امسال سازمان بین‌المللی شفافیت در گزارش خودش رتبه رژیم ایران را به لحاظ شاخص ادراک فساد در میان ۱۶۷ کشور جهان ۱۳۱ اعلام کرد. منظور این است که برای هر کشور نمره‌ای از صفر تا ۱۰۰ بر اساس این شاخص تعیین می‌شود. هرچه این نمره بیشتر باشد دلالت بر فساد کمتر است.

بر اساس این گزارش، رژیم ایران در گزارش امسال سازمان بین المللی شفافیت نمره ۲۹ را بدست آورده است. مثلا در این نمره بندی ‌نیوزیلند، دانمارک و فنلاند در رتبه های اول تا سوم جهان بر اساس شاخص ادراک فساد قرار گرفته اند. نمره این ۳ کشور به ترتیب ۹۹، و۹۸ در بالای جدول اعلام شده‌اند. در پایین آن ایران قرار دارد و زیر آن هم کشورهای سومالی، سودان جنوبی و کره شمالی قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

ایران – دلار دوباره پرواز کرد!

روزنامه وابسته به سپاه: ۳دلیل برای به بن‌بست رسیدن اقتصاد!

اعتراف یک کارگزار رژیم: به‌دلیل شرایط رکودی حاکم بر بازارها، ۶۰درصد صنایع کوچک و متوسط تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند