اعتراضات گسترش‌یابندهٴ فرهنگیان میهن- گفتگو با بیژن پیرنژاد

اندازه متن
Aa Aa

برنامه سرخط ۲۱ مهر۱۳۹۶- گزارشی حول اعتراضات گسترش‌یابندهٴ فرهنگیان میهن و گفتگو با بیژن پیرنژاد

س) در شعارهای معلمان بود که حقوق ما یک میلیون خط فقر ۴ میلیون. این فاصله ۴ برابر خط فقر با حقوق معلمان چرا؟ این وضعیت معلول چه شرایطی است؟

ج) مگر قرار از این انتظار داشتیم؟ چه توقعی دارید از رژیمی که به قول شهردار قبلی تهران پاسدار قالیباف

اعتراضات گسترش يابنده فرهنگيان

در ۶ ماه پیش ۲۵ میلیون نفر مردم ایران یعنی حدود یک‌سوم زیر خط فقر مطلق هستند. تازه‌ اینها آمار واقعی را نمی‌گویند ولی در جامعه‌ای که دو قطبی شده و قشر اصلی ۸۰ درصدی در خط فقر هستند و یک لایه نازک که شامل هیأت حاکمه و طیف وابسته به آن هستند تمامی ثروت ایران را چپاول می‌کنند فقر معلمان نیز از این نشات می‌گیرد.

اما اگر بخواهیم عمیق‌تر به این مسأله نگاه کنیم باید به دلایل فقر معلمان بپردازیم:

یک دلیل فساد گسترده و ندادن حقوق معلمان است که شامل دو مؤلفه می‌باشد:

  • یکم: کم دادن حقوق معلمان.
  • دوم: غارت صندوق ذخیره فرهنگیان

دومین دلیل سرکوب تشکلهای صنفی معلمان است

اما دلیل اساسی به ساختار نظام برمی گردد که هیچ سنخیتی با این دوران ندارد که بتواند مدیریت صحیحی را اعمال کند.

س) نقش صندوق ذخیره فرهنگیان چیست و چرا آن را به‌عنوان یکی از دلایل فقر فرهنگیان عنوان می‌کنید؟

ج) در کشورهای مختلف برای ارتقا سطح زندگی یک قشر پایین صندوقهایی یا مؤسسات یا نهادهایی ایجاد می‌کنند که چه با مشارکت همان قشر و یا حتی بدون مشارکت آن قشر از هر منبع مالی وارد آن صندوق می‌کنند و این سرمایه را به گردش انداخته و سود آن را به آن صندوق برمی گردانند تا به ارتقا سطح زندگی آن قشر کمک کند.

ولی در رژیم فقیه این کار معکوس شده و همین صندوق تبدیل به طناب داری برای معلمان می‌شود. رژیم این صندوق را با کسر درصدی از حقوق ماهیانه معلمان طی این سالیان تشکیل داده است. یعنی یک سرمایه نجومی طی این سالیان در این صندوق جمع کردند اگر این سرمایه غارت نمی‌شد می‌بایستی باعث ارتقا سطح معیشت همین معلمان می‌شد و به این وضعیتی که الآن معلمان شعارش را می‌دادند دچار نمی‌شدند.

س) آیا منظور این است که مانند سایر کشورها این سپرده‌ها در یک کار تولیدی بکار می‌افتاد و شروع به سود دهی می‌کرد؟

ج) دقیقا. در اینجا می‌خواهم به آمار و ارقامی که یکی از نمایندگان مجلس رژیم طی گزارشی از تخلفاتی که در همین صندوق صورت گرفته ارائه کرده اشاره کنم. من مبالغ عنوان شده در این گزارش را از تومان به دلار تبدیل کرده‌ام. خلاصه این گزارش به این شرح

تظاهرات فرهنگيان در شهرهاي مختلف ايران

است: بانک سرمایه ۳ میلیارد دلار از صندوق فرهنگیان وام گرفته تا به جریان انداخته و سودی به این صندوق برگرداند. این بانک اعلام کرده که حدود ۲ میلیارد دلار معوقات غیرقابل وصول می‌باشد. پس ۱ میلیارد دلار باقی می‌ماند.

دوم این‌که به یک شخص ۱ میلیارد دلار سرمایه داده شده است. در معاملات ارضی با زمینهای بی‌ارزش ۱۰۰ میلیون دلار از این صندوق خارج شده است. بدهی ۵۰۰ میلیون دلاری یک شرکت به این صندوق، کدام شرکت؟ نام صاحب آن؟ مشخص نیست.

بدهی یک شرکت به صندوق ۲ میلیارد دلار. تأسیس ۱۰ شرکت صوری که وامهای ۲۵ تا ۴۰ میلیون دلاری گرفته‌اند. وام یک میلیارد و ۲۰۰میلیون دلاری به یک شرکت داده شده است. به همسر دوم یکی از مسئولان ۲۰۰ میلیون دلار وام داده شده است.

این نماینده مجلس نام یکی از این اشخاص یا شرکتها را نمی‌برد که بتوان به‌لحاظ قضایی مورد تعقیب قرار بگیرد. جمع همین مقادیر که این نماینده به آن اشاره کرده است ۷ میلیارد دلار می‌شود. این بخشی از صندوق فرهنگیان بوده است. سرپرست توسعه و بازسازی مدارس به‌نام نظرپور می‌گفت که پشت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار مانده است ولی اعتبار نداریم.

محمدتقی نظرپور رئیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس گفته است:

«۶هزار میلیارد تومان معادل ۱.۵ میلیارد دلار اعتبار برای نوسازی کلاسها و رسیدن سرانه فضای دانش‌آموزان به سرانه استاندارد نیاز دارد که این تأمین اعتبار در گرو کمک مجلس و کمیسیون برنامه‌ریزی است.»

حتی اگر دولت هم نتواند پولی در این رابطه بدهد می‌توانستید با اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از همان ۷ میلیارد دلاری که چپاول شده این بودجه را تأمین کرد.

حتی اگر هیچ مدرسه‌ای از زمان شاه به این رژیم به ارث نمی‌رسید و خود این رژیم می‌خواست این نهادهای آموزشی را بسازد با این ۷ میلیارد دلار می‌توانست تمامی مدارس و نهادهای آموزشی را از نو با تمامی امکانات آنها بسازد. اوج این دزدی را در همین نهاد می‌شود فهمید.

در دیگر نهادها هم همین کار را رژیم کرده است. علاوه بر این رژیم یکسری معلم تحت عنوان حق‌التدریسی پیمانی شرکتی پیش دبستانی را با حقوق ۳۰۰-۴۰۰ هزار تومان استخدام می‌کند که معادل ۱۰۰ دلار در ماه می‌شود. در سیستم درمانی هم اشخاصی را تحت عنوان کمک پرستار استخدام می‌کند که بخشی از حقوق آنها را هم غارت کند.

س) هفته گذشته هم نوبخت معاون آخوند روحانی در مورد حقوق کارمندان برای سال آینده گفت که ما ۱۰درصد افزایش دادیم که از نرخ تورمی که به قول خودش ۹ درصد است یک درصد هم اضافه‌تر می‌باشد. بنابراین جای هیچ اعتراضی نیست چرا که نه تنها بر اساس تورم به حقوقشان افزوده شده یک چیزی هم بیشتر به آنها داده شده است؟ نظر شما چیست؟

ج) اولاً که ما یک عقب‌ماندگی ۳۸ ساله در این رابطه داریم. یعنی سالیان سال در این رژیم با این‌که در اصل ۴۱ قانون کار رژیم نرخ تورم به‌عنوان یکی از شاخصهای تعیین دستمزد مشخص شده، اما سالهاست که تورم به ۳۰ -۴۰ و ۵۰ درصد هم رسید و حقوق معلمان بیش از ۱۰-۱۵ درصد افزایش پیدا نکرد.

بنابراین یک کاهش قدرت خرید به‌صورت فقر مزمن در زندگی معلمان وارد کردند و ۳۸ سال از حقوق معلمان بالا کشیدند. ثانیا: یک معیار دیگه اصل ۴۱ قانون کار همین رژیم تأمین معیشت یک خانوار ۴ نفره است. بنابراین یک میلیون تومان حقوق که به فرهنگیان به‌طور متوسط می‌دهند اساساً بر اساس تأمین معیشت نیست.

س) پاسخ فرهنگیان به این وضعیت چیست؟

ج) پاسخ آنها کوبنده است. از حق و حقوق خود دفاع کرده و حتی زندانی و شکنجه شده‌اند و حتی اعدام شده‌اند و طی

پاسخ کوبنده فرهنگیان به رژیم

این دو سه سال گذشته و به‌خصوص امسال با شعارهای کوبنده خود در مقابل این رژیم ایستاده‌اند و آنهم نه از موضع صنفی بلکه شعار آزادی معلم کارگر و دانشجوی زندانی را می‌دهند و این نشان‌دهنده اوج و بلوغ تظاهرات آنهاست که نهایتاً به سرنگونی این رژیم می‌انجامد.

بیشتر بخوانید:

تجمع معلمان – معلم به‌پا خیز برای رفع تبعیض

وضعیت مدارس در ایران – زنگ وحشت