گسترش اعتراض‌های اجتماعی مردم- گفتگو با ابوالفضل فولادوند

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۲مهر۱۳۹۶- گفتگویی با ابوالفضل فولادوند حول گسترش اعتراض‌های مردم

در این قسمت از برنامه می خواهیم نگاهی بکنیم به چند و چون حرکت‌های اعتراضی در داخل ایران بخصوص در ایام اخیر. برای همین موضوع همراه هستیم با ابوالفضل فولادوند

س) می خواستم سوال کنم که توضیحی حول وضعیت عمومی جامعه بدهید. ابعاد اعتراضات در چه حدی است و نسبت به سال قبل چطور مقایسه می شود؟

ج) در این مملکت یکی از چیزهایی که خیلی زیاد است البته تظاهرات و حرکت اعتراضی و شورش می باشد. گسترش این حرکت های اعتراضی به شهرهای مختلف بیشتر از قبل بود و قدرت سرکوب رژیم هم به نسبت گذشته کمتر شده است. سیستم اطلاع رسانی مردم هم برقرار است و به راحتی همدیگر را پیدا می کنند و تشکل می دهند. چشم انداز روشنی در مقابل این اعتراضات مردمی قرار دارد.

س) لطفا به چند عدد از حرکت‌های اعتراضی روزهای اخیر اشاره کنید؟

ج) این گوشه‌ای از حرکت‌های اعتراضی مردم در ۲۱ و ماکزیمم ۲۰ مهر می باشد: تحصن و بستن راه در خيابان اطراف استاندارى توسط غارت شدگان در اهواز. غارت شدگان شهرهای شوش و شوشتر، بهبهان، گچساران و ماهشهر و خرم آباد نیز به آن پیوستند. تظاهرات اعتراضی در سیستان و بلوچستان در اعتراض به بازداشت یکی از روحانیون اهل سنت. این تظاهرات در شهرستان سرباز به بستن جاده اصلی شهر و آتش زدن پست بازرسی بالغ شد.

در تهران مالباختگان متحصن کاسپین بیست و ششمین تجمع شبانه خود را برگزار کردند از شهرهای دیگر هم به اینها می پیوندند. تحصن کفن پوشان پدیده در برابر قوه قضائیه. کارگران شرکت پایانه غلات خلیج فارس پارسیان مقابل سازمان بنادر و دریانوردی خوزستان در بندر به اصطلاح خمینی در اعتراض به پرداخت نشدن ۶ سال سنوات خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

تحصن شبانه‌روزی معلمان پیش دبستانی مقابل استانداری در گرگان. تجمع سپرده گذاران آرمان وحدت مقابل درب استانداري خوزستان. تجمع اعتراضی کارگران شهرداری مشکین دشت. تجمع سپرده گذاران موسسه افضل توس در مقابل بانک آینده شعبه نازی آباد تهران. تجمع دانشجویان دختر ساختمان فیض کوی دانشگاه تهران که آنها را شبانه از خوابگاه بیرون کرده اند. تجمع کشاورزان خشمگین اصفهان در اعتراض به قطع حق آب خودشان.

تجمع اعتراضی دانشجویان تغذیه دانشگاه بهشتی مقابل وزارت بهداشت. تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان مازندران به علت عدم پرداخت مطالبات. تجمع جوانان دهستان افرینه برای احداث سالن ورزشی مقابل فرمانداری پلدختر. تجمع جمعی از نیروهای شرکتی شهرداری سنندج که حقوق ماه قبل را تا کنون دریافت نکرده اند. بروز حرکتهای اعتراضی بین بیش از ۴٠ هزار کولبر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه در مواجه با مشکلات جدی مالی و معیشتی و نداشتن امنیت جانی.

س) آیا این حرکت‌ها تفاوتی با حرکت‌های اعتراضی ماه‌ها یا سال‌های قبل هم دارند؟ آیا هیچ آمار کلی‌ای از آنها دارید که تصویر واضحتری نشان دهد؟

ج) نشریه نبرد خلق آماری از ۱۱۵ حرکت اعتراضی کارگری شهریور امسال ارائه کرده است که افزایش چشمگیری نسبت به زمان مشابه سال گذشته دارد. حرکت‌های اجتماعی مالباختگان و کشاورزان بر سر آب یا اعتراض‌های معلمها وبازنشسته‌ها سر به چند صد حرکت اعتراضی میزند که در مقایسه با سال گذشته افزایش تصاعدی دارد.

س) کیفیت این حرکت‌ها و شعارها و خواسته های آنها را چگونه با قبل مقایسه می کنید؟

ج) اولا: پیشتر این حرکت‌ها محدود به شهرهای بزرگ بود اما امسال شهر بزرگ و کوچک نمیشناسد و تقریبا سراسر مملکت را فرا گرفته است. من همین الان خبرهایی از چهار گوشه ایران برایتان خواندم که مربوط به همین یکی دوسه روز اخیر از آذربایجان و کردستان و خوزستان گرفته تا تهران و خراسان وسیستان بلوچستان و لرستان است.

ثانیا: شعارهای این حرکت‌ها اصلا قابل مقایسه با سالهای قبل نیست. امسال جنس این حرکت‌ها و نیز شعارهای آنها از یک حرکت صنفی یا حتی مساله تقریبا شخصی غارت شدگان توسط صندوق‌های سپرده متعلق به سپاه پاسداران تبدیل میشود به حرکت و شعار های تند سیاسی شده است.

س) لطفا به چند نمونه از این شعارها اشاره کنید.

ج) حرکت های اعتراضی ابتدا با شعارهای صنفی شروع می شود ولی در ادامه جنس حرکت و شعار تغییر می کند. مثلا: دولت اعتدالی جیبها را کرده خالی/ ما بچه های جنگیم بجنگ تا بجنگیم/ نیروی انتظامی چقدر تو افتضاحی/ پلیس برو دزد رو بگیر/ لاریجانی قاضی با دزدا همبازیه/ زندانی سیاسی آزاد باید گردد/
این بیانگر تفاوت کیفی این تظاهرات با قبل است.

این البته تنها تفاوت این حرکت‌ها با حرکت‌های مشابه سال قبلش نیست. مردم الان به راحتی خیابونها را می بندند در تظاهرات کارگران اراک هم شاهراه مواصلاتی جنوب و هم راه آهن را بستند. در شهرستان سرباز جاده را بسته و سیطره آنرا آتش زدند. در مجموع حرکات شورشی است اگرچه با مقدمات صنفی شروع می شود.

س) چه عاملی در این تغییر وضعیت موثر بوده است؟

ج) عوامل متعددی تاثیر دارد. اما مهمترین آن رسیدن جان مردم به لبشان است. دلیل بعد شکسته شدن هیمنه خامنه‌ای و ریختن ترس مردم از هیبت پوشالی دیکتاتور است. علاوه بر این مردم به چشم می بینند که تمام آخوندها بدون استثنا دزد هستند. هم این باند و هم آن باند. اگر لاریجانی با ۶۰-۷۰ حساب بانکی پول مردم را به جیب میزند!

برادر اسحاق جهانگیری هم سی هزار میلیارد از بانک‌های مختلف می گیرد و پس نمیدهد! یعنی یه چیزی نزدیک به یک میلیارد دلار!!
آنهم در حالی‌که یک سوم اهالی تهران اساسا نان شب ندارند بخورند . میلیونها بیکار در مملکت وجود دارد، مردم در قبر یا لوله یا زیر پلها می خوابند! سرقت و چپاول و سرکوب ادامه دارد در نتیجه شورش و حرکتهای اعتراضی هم ادامه دارد. سمت و سوی آنهم بیشتر شعله‌ور شدن است.

س) با این اوضاع ، چشم انداز ادامه این وضعیت را چطور می بینید؟

ج) رژیم که از سرکوب دست برنمی دارد از چپاول و غارت هم دست برنمی دارند مردم هم باید نان شبشان را که دزدیده شده پس بگیرند. دیروز شاهد در لیست قرار گرفتن سپاه پاسداران بودیم، تضعیف سپاه پاسداران چشم انداز را روشن تر هم خواهد کرد. این راه مردم را به سوی گرفتن حقشان از حاکمیت باز می کند.

بیشتر بخوانید:

تجمع اعتراضی غارت‌شدگان در ایلام

تجمع اعتراضی غارت‌شدگان در تهران و اهواز + فیلم

 اعتراضات غارت شدگان خشمگین موسسات حکومتی