اعتراضات دانشجویی از ابتدای مهرماه – گزارش و گفتگو با آزاده صبور

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۳ مهر ۱۳۹۶- بررسی حرکتهای اعتراضی دانشجویی از ابتدای مهرماه در گفتگو با آزاده صبور

در میان صداهای بسیار خروشانی که این روزها از مینهمان به گوش می‌رسد یک صدای همیشگی صدای دانشجویان هست

گزارشی از حرکتهای اعتراضی دانشجویان در همین چند روز از آغاز مهر را دیدید. همراه می‌شویم با خانم آزاده

تجمع اعتراضی در حمایت از سهیل عربی

تجمع اعتراضی در حمایت از سهیل عربی

صبور برای گزارش بیشتر حول همین حرکتهای اعتراضی دانشجویان.
اعتراضات دانشجویی همیشه وجود داشته است ولی با توجه به بالا گرفتن اعتراضات اقشار مختلف مردم اعتراضات دانشجوی اوج دیگری گرفته است و در این ۲۰ روز اول سال تحصیلی در نوع خودش بی‌سابقه بوده است. در یک جمعبندی می‌توانیم بگوییم که اعتراضاتی که در ۶ ماهه اول سال شکل گرفته، ۲۷۶۶ مورد بوده است.

این نشان‌دهنده فضای جامعه است و رژیم از این خیلی وحشت دارد. یکی از نشانه‌های آن این است که امسال روحانی در سخنرانی خود در دانشگاه اصلاً نگذاشت هیچ دانشجوی واقعی در جلسه شرکت کند. به‌طوری‌که روزنامه سیاست روز نوشت: «حضور رئیس‌جمهور که طبق رسم سال‌های گذشته بود، تنها با حضور ۳۰دانشجوی از پیش تعیین شده در سالنی ۴۰۰نفره صورت گرفت. فضای دانشگاه تهران با روزهای دیگر متفاوت بود و حضور چندین حراست در مقابل درب‌های ورودی دانشگاه و اعتراضهایی که برخی از دانشجویان به امنیتی شدن فضا داشتند، بسیار جلب توجه می‌کرد، مأموران حراست به‌شدت کارت‌های دانشجویی را کنترل می‌کردند.»

س) طبیعی است که رژیم در این اوضاع که خروشهای غارت‌شدگان و اقشار مختلف اوج گرفته نخواهد که دانشگاه‌ها تحت تاثیر این موضوع حرکتی بکنند، آیا به همین دلیل است؟

ج) بله همین‌طور هم هست به همین دلیل است که از ابتدای سال تحصیلی به اقدامات بی‌سابقه‌یی دست‌زده است. به‌عنوان مثال کارگزاران حکومتی در دانشگاه آزاد به‌ریاست فرهاد رهبر شرایطی مشابه یک حکومت نظامی برقرار کرده‌اند و مانع از ورود دانشجویان به بهانه بدحجابی و بدپوششی می‌شوند و دانشجویان را در یک صف طولانی به خط کرده و مورد بازرسی قرار می‌دهند. این اقدام به‌خاطر ترس رژیم از پیوستن دانشجویان به اعتراضات مردمی می‌باشد.

س) آیا نمونه‌هایی هم از پیوستن دانشجویان به اقشار دیگر داشتیم؟

 

تجمع اعتراضی دانشجویان علوم پزشکی شهرکرد

تجمع اعتراضی دانشجویان علوم پزشکی شهرکرد

ج) کلاً شرکت دانشجویان در این حرکتهای اعتراضی زیاد بوده است. اما یک حرکت درخشان دانشجویان از همون اول مهر همراهی با کارگران شرکت واحد و تعدادی از معلمان و فعالان کارگری در مقابل مجلس برای آزادی زندانی سیاسی رضا شهابی
یک حرکت اعتراضی دیگر که شرکت دانشجویان در تجمع اعتراضی به همراهی کارگران در حمایت از سهیل عربی در مقابل مجلس بود و یا تجمع اعتراضی دانشجویان علوم پزشکی شهرکرد به‌دلیل مرگ زهره قاسمی یک دختر دانشجوی پزشکی این دانشگاه در خوابگاه دانشجویی به‌علت گازگرفتگی بود. کارگزاران حکومتی، برای پوشوندن این جنایت و کمرنگ کردن نقش رژیم، علت فوت این دختر دانشجو را ایست قلبی عنوان کردند.

س) آیا ایست قلبی عنوان کردند که بنوعی بنزینی روی آتش خشم دانشجویان ریخته نشود؟

ج) بله اما اتفاقاً این دروغ باعث خشم بیش از پیش دانشجوهای این دانشگاه شد و ضمن برگزاری تجمع شبانه در خوابگاه بهارستان، تصاویری از برگة گواهی فوت پزشکی قانونی منتشر شد که در این حکم آمده علت مرگ «مسمومیت با گاز مونوکسید کربن» عنوان شده است و به این صورت کارگزاران رژیم را افشا کردند.

س) آیا تمامی این اقدامات رژیم برای مهار کردن اوضاع است؟

ناتوانی رژیم در مهار اعتراضات دانشجوی

ناتوانی رژیم در مهار اعتراضات دانشجوی

ج) رژیم تمام تلاش خود را می‌کند تا دانشجویان با اعتراضات سراسری مردمی گره نخورند. برای مهار این وضعیت دست به هر اقدامی می‌زنند. به همین دلیل همواره سرکرده‌های رژیم پشت سر هم ابراز وحشت می‌کنند و یا هشدار می‌دهند. به‌عنوان مثال در چند روز گذشته سرکرده نیروی انتظامی در استان کرمان گفت: «امروزه تهدیدات متعددی جوانان ما را تهدید می‌کند و فضای مجازی یک تهدید بزرگ برای نسل جوان جامعه است».

سایت بهار مربوط به باند احمدی نژاد اعتراف جالب توجهی در مورد وضعیت انفجاری جامعه ایران و خشم جوانان کرده و این سایت می‌نویسد: «عمومیت یافتن و استقبال بخش‌هایی از جامعه خسته و درمانده‌ از بیکاری، فقر و تبعیض از این جرم مشهود، قطعاً جنبه‌یی ورای مسائل امنیتی دارد.» در ادامه هم از گسترش حرکت های ضدحکومتی و بازشدن راه قیام، ابراز وحشت کرده و هشدار داده که: «به نظر می‌رسد نمود بیرونی این خشم و تنفر فرو خفته، می‌رود تا ابعاد خطرناک دیگری پیدا کند. در آینده‌ای نه‌چندان دور ممکن است ابعاد خطرناک، عمیق و وسیع دیگری پیدا کنند»

بیشتر بخوانید:

تجمع مربیان و دانشجویان در یزد و یاسوج

ممانعت از ورود دانشجویان به جلسه آخوند روحانی در دانشگاه تهران + فیلم

تجمع اعتراضی دانشجویان مقابل کوی دانشگاه تهران