بررسی اعزام کودکان افغانی به جنگ در سوریه- گزارش و گفتگو با شهرام کیامنش

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۴ مهر ۱۳۹۶- گزارش و گفتگو با شهرام کیامنش برای بررسی اعزام کودکان افغانی به جنگ در سوریه توسط نظام آخوندی

دخالت‌های رژیم در سوریه و هزینه کلان در جنگ این کشور، دیگر چیز پوشیده‌ای نیست، اما نکتهٴ جالب در این کشتار و آتش‌افروزی این است که به مانند جنگ ضدمیهنی ایران و عراق، رژیم توان بسیج نیرو ندارد و مجبور شده از کودکان و مهاجران افغان و پاکستانی عضوگیری کند،

همراه هستیم با شهرام کیامنش:

س) چرا رژیم از افغانیها و پاکستانی‌ها برای اعزام به سوریه استفاده می‌کند؟ چه نیازی به این کار دارد؟

ج) نیاز رژیم به ادامه جنگ در سوریه که خیلی روشن است. از طرف دیگر ماهیت رژیم در این سه چهار دهه برای مردم ایران روشن شده است و حاضر نیستند فرزندان خود را طعمه جنگ خانمان سوز رژیم بکنند.

به همین دلیل رژیم مجبور شده از این کشورها نیرو بگیرد. در همان سالهای جنگ با عراق هم درصد بسیار پایینی را میتوانستند جبهه‌ها بکشند.

س) چرا می گویید به‌خصوص در این دوره؟

اعزام کودکان افغانی به جنگ سوریه توسط رژیم آخوندی

ج) چون برای ولی فقیه ارتجاع نه تنها در کشاندن نیروهایش به ‌جنگ سوریه دچار معضل جدی است، بلکه در این زمینه حتی در رأس نظامش نیز با پراکندگی و شکاف روزافزون مواجه است. تا آنجا که در نمایش اخیرش به‌رغم حضور خامنه‌ای، نه روحانی و نه هیچ‌یک از اعضای دولتش حضور نداشتند.

س) بله حتی علی لاریجانی و اعضای مجلس ارتجاع هم غایب بودند.

ج) البته حاضر نشدن آنها در این نمایش دجالگرانه را نبایستی به‌حساب مخالفت آنها با جنگ جنایتکارانه سوریه گذاشت، کما این‌که هم روحانی و شرکا و هم لاریجانی و اعضای مجلس بارها شرکت رژیم در جنگ سوریه را مورد تأیید و حمایت قرار داده‌اند، اما در شرایط سیاسی کنونی که جامعه بین‌المللی گریبان رژیم را بر سر شرکتش در جنگ سوریه و دخالتهای جنایتکارانه‌اش در سوریه گرفته‌اند و یکی از محورهای مذاکرات ظریف با مقامهای سازمان ملل و کشورهای اروپایی طی ۱۰روزی که در آمریکا به‌سر می‌برد، حول دخالت های رژیم در سوریه و عراق تا یمن و لبنان بوده است، بخشی از حکومت از آنجا که فکر می‌کنند رژیم نهایتاً چاره‌یی جز تمکین و عقب‌نشینی در منطقه ندارد، طبعاً روی خوشی به‌ این قبیل نمایشها نشان نمی دهند.

س) سؤال دیگر این هست چرا کودکان را به این جبهه‌ها می‌فرستد؟

ج) علت اصلی خوب باز تکیه‌ی این رژیم بر ناآگاهی و جهل هست. اساساً این رژیم ویژگیش تکیه بر جهل

بکارگیری کودک سرباز جنایت رژیم آخوندی

و فریب هست.

خوب افراد مسن آگاهند. میروند سراغ کودکان. اما علت دیگر فقر است. افرادی که به ایران پناهنده شده و خانواده‌هایشان هم فقیر هستند. کار هم که وجود ندارد. بیکاری در ایران و در این کشورهای همسایه خوب هست. رژیم از همین سو

استفاده میکند و با پرداخت پول و دادن وعده‌ی اقامت ده ساله در ایران و استفاده از احساسات مذهبی مانند دادن تیپ فاطمیون یا دفاع از حرم آنها را به جبهه های جنگ می کشاند.

س) آیا این کار طبق قوانین بین‌المللی مشمول تعریف خاصی است؟

ج) استفاده از کودکان هیچ تعریفی بجز جنایت جنگی ندارد. رژیم آخوندی هم پروتکل منع استفاده از کودکان را امضا نکرده است.

البته دجالگری هم میکند و می گوید اینها خودشان به ما سنشان را بیشتر گفته‌اند. در حالی سازمانهای بین‌المللی در اکتشافات خودشان از روی سنگ های قبر اینها کشف کرده اند که تعدادی از آنها زیر ۱۸ سال سن داشتند.رژیم حتی از کودکان چهارده ساله برای این جنگ استفاده کرده است.

س) مجموعاً نحوه‌ی آموزش اینها چگونه است؟ آیا اینها را در ایران آموزش می‌دهند یا در سوریه؟

ج) اخیراً شورای ملی مقاومت ایران در روز نوزدهم مهر در اطلاعیه‌یی جزئیات این موضوع را توضیح داده بود. در آنجا توضیح داده شده که: سپاه، افغانیهای مقیم استانهای مرکزی ایران را ابتدا در مرکز سپاه در جنوب تهران (واقع در روبه‌روی ایستگاه متروی قبر خمینی) ثبت نام می‌کند و سپس به پادگان موسوم به خیرالحافظین در شهریار آموزش می دهد.

ثبت نام از کودکان افغانی برای جنگ در سوریه

برخی نیروها هم در شهرستانها ثبت نام می شوند. برخی نیروها که از استانهای مرکزی هستند که در قم ثبت نام کرده و در پادگان های آنجا آموزش می دهد و به جبهه های جنگ سوریه می فرستد.

برخی دیگر بعد از اعزام به سوریه آنجا آموزش می‌بینند. رژیم با استفاده از هواپیماهای شرکت ماهان و شرکت ایران‌ایر این نیروها را به سوریه اعزام می کند.

س) آخرین سوالم این هست که آینده‌ی این سیاست برای رژیم چیست؟

ج) با در نظر گرفتن شکست سیاستهای تروریستی رژیم و تحریمهای پی در پی که این روزها در موردش اعمال میشود یک سیاست شکست خورده هست و هر چه جلوتر میرود بیشتر این رژیم را در بحران و باتلاق فرو میبرد.

بیشتر بخوانید:

کشته شدن ۳ تن از اتباع افغانی اعزامی رژیم آخوندی به سوری

افغانستان رسماً خواستار توقف اعزام مهاجران افغان به سوریه شد

به‌هلاکت رسیدن سه تن از مزدوران نیروی تروریستی قدس در سوریه