مقاومت زندانیان سیاسی و گزارشی از زندان- گفتگو با ابوالحسن فولادوند

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۵ مهر ۱۳۹۶- گزارشی از مقاومت زندانیان سیاسی و وضعیت زندانها در گفتگو با ابوالحسن فولادوند

بواقع مقاومت زندانیان سیاسی تبدیل می‌شود به کانونی برای الهام برای مقاومت الهام برای نترسیدن و الهام برای ایستادگی. همراه می‌شویم با ابوالحسن فولادوند و گزارش تلفنی که در مورد آخرین وضعیت زندانیان سیاسی برای ما دارد.

این هفته اخبار زندانها را با اعتصاب‌غذای زندانی سیاسی محمد نظری و اعتصاب‌غذای زنان زندانی در زندان ارومیه

زنداني سياسي محمد نظري

زنداني سياسي محمد نظري

شروع کنیم. محمد نظری، زندانی سیاسی که در ۲۴مین سال حبس خویش به‌سر می‌برد از ۷۶ روز پیش در اعتراض به عدم اجرای اعمال ماده ١٠ آیین دادرسی در خصوص پرونده‌اش اقدام به اعتصاب‌غذا کرده و وضعیت ایشان وخیم گزارش شده است.

ایشان از ۹ خرداد ماه ۱۳۷۳ بازداشت و زندانی شده و به حبس ابد محکوم شده است الآن در ۷۷مین روز اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد و در طول این مدت دچار ۲۵ کیلو کاهش وزن و عوارضی چون عدم توان تکلم و راه رفتن شده است.

طی مدت اعتصاب غذا، آقای نظری چندین بار به بهداری زندان منتقل شده و مورد معاینه قرار گرفته است و یک بار هم به مدت یک شب و دو روز در یکی از بیمارستانهای کرج بستری بوده است.

مسئولان زندان و مقامات قضایی تاکنون عملاً در خصوص درخواسته‌های ایشان بی‌توجه بوده و اصرار این زندانی سیاسی بر تداوم اعتصاب‌غذا سبب نگرانی گسترده همبندیها، خانواده و فعالان سیاسی شده است.

بعد از انتقال ناگهانی حدود پنجاه زندانی سیاسی محبوس در سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج به بند امنیتی ۱۰ و محرومیت آنان از کلیه حقوق اولیه هر زندانی ۱۲ تن از این زندانیان به نشانه اعتراض اقدام به اعتصاب‌غذا کردند که نهایتاً غیر از محمد نظری سایر زندانیان بعد از چهل روز با درخواست خانواده‌ها و فعالان سیاسی شخصیتهای بین‌المللی به اعتصاب خویش پایان دادند

در خبر دیگری از زندان ارومیه از ادامه اعتصاب غذی ۵تن از زنان این زندان. آنها از روز چهارشنبه ۱۹مهر در اعتراض به ورود مأموران جنایتکار زندان ارومیه به بند زنان به بهانه بازرسی و تفتیش وسایل شخصی زندانیان دست به اعتصاب‌غذا زدند.

مأموران در این بازرسی به بهانه وجود وسایل اضافی، چندین تخته پتوی شخصی برخی از زندانیان زن را با خود بردند. خانمها آراسته رنجبر، محبت محمودی، زینب سکان‌وند، نازدار وطن‌خواه و نصرت علی‌نژاد که از زندانیان قدیمی این بند هستند، در اعتراض به این بازرسی و تفتیش دست به اعتصاب‌غذا زدند.

با توجه به این‌که امکانات داخل زندان بسیار محدود است؛ خانواده‌های زندانیان برای آنها لوازم ضروری لازم و پتو تهیه کرده و می‌فرستند. این لوازم با پول خانواده‌ها و خود زندانیان خریداری می‌شود. با توجه به سرمای این فصل در ارومیه زندانیان به این پتوها و وسایل نیازمند هستند ولی دژخیمان زندان آنها را به سرقت بردند.

خبر دیگری داشتیم از مشهد که رژیم ضدبشری آخوندی در مشهد در یک اقدام ضدانسانی دست یک زندانی را قطع کرد. غلامعلی صادقی دادستان جنایتکار رژیم در مشهد روز شنبه ۲۲مهر گفت: بر اساس رأی دادگاه، زندانی به‌نام «م- ن» به قطع دست محکوم شد که بلافاصله پس از فراهم شدن مقدمات اجرای حکم، روز پنجشنبه این حکم ضدانسانی اجرا شد».

دبیرخانه شورای ملی مقاومت روز ۳۱شهریور طی اطلاعیه‌یی اعلام کرد توسل به اعدام و قطع دست به بهانه قاچاق مواد مخدر و دزدی در حالی است که بزرگترین دزدها و سارقان تاریخ ایران سران رژیم حاکم هستند که سرقتهای نجومی و زنجیره‌یی آنها از موضوعات ثابت کشمکشهای باندهای درونی این رژیم است. هم‌چنان که سرنخ سوداگران مواد مخدر در ایران و بسیاری از کشورهای جهان از کانادا و آمریکا گرفته تا کشورهای مختلف اروپایی تا آسیای دور و استرالیا در دست خامنه‌ای ولی‌فقیه نظام و سپاه پاسداران است.

س) از سایر خبرهای زندان چه چیزی دارید؟ به‌طور مشخص آیا از سهیل عربی اخبار جدیدی دارید؟

ج) بنا‌ به گزارشهای دریافتی روز پنجشنبه ۲۰مهر «قضاییه» خامنه‌ای زندانی سیاسی «سهیل عربی» را که در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد، از بند هفت به بند امنیتی ۳۵۰ منتقل کردند. سهیل عربی روز پنجشنبه ۱۳مهر به‌صورت مشروط اعتصاب‌غذای خشک خود را متوقف کرد و اعلام کرد که اگر پس از یک هفته به مطالباتش رسیدگی نشود اعتصاب‌غذای خشک خود را از سر خواهد گرفت.

خبر دیگری داشتیم مربوط به عدم انتقال یکی از زندانیان سیاسی به بیمارستان آقای عبدالرضا داوری به‌خاطر درج تعدادی کامنت توسط افراد ناشناس ذیل یکی از نوشته‌هایش در شبکه‌های اجتماعی به جرم توهین به رهبری دستگیر شده و اخبار رسیده از زندان حاکی از وخامت حال آقای عبدالرضا داوری است.

همسر آقای داوری در ملاقات اخیر با او در زندان، متوجه شده که پای آقای داوری دچار تورم و التهاب شدیدی ناشی از

رضا شهابي از سنديكاي اتوبوسراني تهران

رضا شهابي از سنديكاي اتوبوسراني تهران

بیماری دیابت شده و این عارضه لحظه به لحظه در حال توسعه است، به‌گونه‌یی که در صورت دریافت نکردن خدمات پزشکی مناسب، احتمال قطع پای آقای داوری جدی است.با وجود این وضعیت خاص دولت‌آبادی دادستان دژخیم تهران هنوز دستور انتقال عبدالرضا داوری از زندان به یک بیمارستان مناسب را صادر نکرده است.

در یک خبر دیگر آقای رضا شهابی، عضو هیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، ۱۸ مرداد ماه بار دیگر زندانی شد. او با وجود داشتن حکم آزادی در پرونده‌اش، باید ۹۶۸ روز دیگر را در زندان بگذراند. آقای شهابی با درخواست آزادی بی‌قید و شرط اعلام اعتصاب‌غذا کرد و روز پنجم مهر در پی وعده‌های یک مقام امنیتی مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش، به اعتصاب‌غذای ۵۰ روزه خود پایان داد.

خانم ربابه رضایی، همسر ایشان در ملاقات روز چهارشنبه ۱۹ مهر ماه متوجه وضع وخیم جسمانی او شد: «نیمی از بدن رضا شهابی بی‌حس شده است. او در اثر افزایش فشار خون به خونریزی بینی دچار شده و از درد شدید معده رنج می‌برد.

پس از شکستن اعتصاب‌غذا می‌بایست مورد آزمایش پزشکی قرار گیرد و بستری شود اما مسئولان زندان از انتقال او به بیمارستان سرباز می‌زنند. زندانی کردن دوباره رضا شهابی و اضافه کردن سه سال دیگر به حکم زندان او، موج کم‌سابقه‌ای از اعتراض را در داخل و خارج ایران به‌دنبال داشت. ده‌ها اتحادیه و سندیکا در کشورهای مختلف جهان خواهان آزادی فوری او شدند.

آخرین خبر را اختصاص می‌دهیم به سیستان و بلوچستان. یک جوان بلوچ که در شهرستان سراوان بازداشت شده بود با آثار شکنجه به زندانی مرکزی زاهدان منتقل شد. منصور قلندرزهی مغازه‌دار بلوچ سه و نیم ماه پیش یعنی در تیرماه ۹۶ در شهرستان سراوان توسط مأموران اطلاعات بازداشت شد و به وزارت اطلاعات زاهدان منتقل شد. در این مدت تحت شکنجه بوده و می‌خواستند او را مجبور به اعتراف به جرم نکرده بکنند. این زندانی روز گذشته از بازداشتگاه وزارت اطلاعات زاهدان به زندان مرکزی این شهر منتقل شد در حالیکه آثار شکنجه شدید بروی بدنش دیده می‌شد.

بیشتر بخوانید:

محمد نظری در شصت و ششمین روز اعتصاب غذا

تجمع اعتراض خانواده کولبران جان باخته و اعتصاب غذای زنان زندانی در ارومیه

محدودیت تماس تلفنی زندانیان اردبیل