خامنه‌ای؛ طفره از پاسخگویی و ابراز وحشت از «مکر آمریکا»

بحث و بررسی برنامة 360درجة امروز به برجام و سرنوشت آن و تلاطمی که اعلام مواضع و اعلام استراتژی جدید آمریکا در رژیم ایجاد کرده اختصاص دارد.
خواستة جامعة جهانی از رژیم آخوندی موضوع روشنی است. عمل به روح برجام. یعنی دست برداشتن از دخالت در کشورهای منطقه و قطع حمایت از مزدوران برون مرزی اش مثل حزب الله و قطع آزمایشهای موشکی و رعایت حقوق بشر.

این خواسته را هم به اعتبار سفت کردن طناب تحریمها بر گلوی رژیم می خواهند پیش ببرند. گردن گذاشتن به هریک از این خواسته ها برای رژیم معنایی جز سرعت گرفتن در مسیر سرنگونی نیست. تازه در این وانفسا برخی مقامات آمریکا صحبت از تغییر رژیم هم کرده اند.

در مقابل این موضعگیریها، خامنه‌ای بالاخره امروز به صحنه آمد، اما تحت این عنوان که « من نمی خوام جواب رئیس جمهور بی‌چاک و دهن آمریکا را بدهم» تنها فحاشی کرد و از پاسخ روشن به مسائل جدی که جلو روی او و رژیمش قرار دارد طفره رفت.

بجز خامنه‌ای از درون رژیم هم صداهای مختلف و متناقضی شنیده می شود. اما بالاخره کدام صدا را باید شنید؟ ادامه مسیر برجام و زهر خوران یا بیرون آمدن از آن؟ گزارش کوتاهی را در این زمینه

خامنه‌ای ـ 26مهر
رئیس‌جمهور آمریکا بلاهت نشان می‌دهد اما این موجب نشود از مکر آمریکا غافل شویم.
نمی‌خواهم وقت را صرف پاسخگویی به اباطیل و یاوه‌گویی رئیس‌جمهور بی‌چاک و دهن آمریکا کنم… تا طرف مقابل برجام را پاره نکند ما آن را پاره نمی‌کنیم.

تلویزیون رژیم- 25مهر
طلاب و استادان حوزه های علمیه قم، تهران و سایر شهرهای کشور ، امروز در اعتراض به مواضع ضد ایرانی رئیس جمهور آمریکا تجمع کردند. تجمع کنندگان در قطعنامه ای بر ضرورت یکپارچگی ملت ایران در برابر دشمنان و حمایت از نهاد انقلابی و مردمی سپاه پاسداران تاکید کردند.

تلویزیون رژیم- ولایتی- 25مهر
اروپایی ها باید دقت بیشتری داشته باشند در اظهاراتشون و در خواسته هاشون. اینکه بگویند ما برجام را قبول داریم اما راجع به حضور منطقه یی ایران باید صحبت کنیم و یا اینکه در رابطه با موضوع دفاع موشکی ایران صحبت بکنیم این مشروط کردن برجامه و هیچ جای قابل قبول برای جمهوری اسلامی ایران نیست.

 

تلویزیون رژیم – 25 مهر
وزرای امور خارجه ایران و فرانسه در خصوص برجام و منطقه یی تلفنی گفتگو کردند.

نهاوندیان معاون روحانی در مصاحبه با سی‌ان‌ان- 25 مهر
«برجام قابل مذاکره مجدد نیست. اگر درباره مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای نگرانی وجود دارد، این مسائل می‌تواند موضوع مذاکره میان ایران با کشورهای منطقه یا اروپا باشد».

 

سایت حکومتی رجا نیوز – 25مهر
این سخنان نهاوندیان در واقع نوعی چراغ سبز نشان دادن به طرف مقابل و همراهی با کشورهای اروپایی و آمریکا تلقی می‌شود به این معنی که دولت دوازدهم حاضر است در زمینه‌های دیگر با آن‌ها گفت‌وگو کند.

البته همچنان مشخص نیست که مشاور اقتصادی روحانی، مبتنی بر کدام عقل و منطق ، مذاکره درباره مسائل منطقه‌ای را اعلام می‌کند … دلیلی وجود ندارد تا مذاکرات دیگری در زمینه‌های منطقه‌ای و موشکی آغاز شود…

رهبر معظم پیش‌تر هرگونه تلاش برای مذاکرات جدید را رد کرده بودند. با این شرایط باید از مشاور اقتصادی رئیس جمهور پرسید که با کدام مجوزی درباره مسئله‌ای این‌چنینی ورود کرده و به طرف‌های مقابل چراغ سبز نشان می‌دهد.

کیهان خامنه ای- 26 مهر
رئیس‌جمهور آمریکا هر چند از داخل هم پالسهایی متاسفانه دریافت کرده، اما نمی‌داند که این دفعه به کسی اجازه مذاکره مجدد را نمی‌دهند

آخوند رئیسی -25 مهر

آمریکاییها به دنبال پاره کردن برجام نیستند . بلکه میخواهند الگوی برجام را به حوزه امنیت و توان دفاعی ملت ایران تعمیم دهند… اکنون که لحن آمریکا درشت شده، برخی می‌گویند باید به قدرت‌های اروپایی پناه ببریم، همانگونه که تا لبخند آمریکا را دیدند گفتند آمریکا همه کاره است و باید کار را با کدخدا ببندیم.

خبرگزاری حکومتی آریا- 25 مهر
ابوالفتح تحلیل گر مسائل آمریکا: نيت آمريکا فعلا از بين بردن برجام نيست بلکه واداشتن ايران و ديگر کشورهاي مذاکره کننده براي مذاکرات متمم برجام يا ورود به مذاکرات غير برجامي مانند فعاليت هاي موشکي و منطقه اي ايران است.

روزنامه حکومتی بهار- 25 مهر
سیاست ترامپ از برجام گرفته تا سپاه پاسداران و از گستره سیاست‌های منطقه‌ای ایران گرفته تا بحث‌های حقوق بشری را در بر گرفته است. این رویکرد تازه را می‌توان در یک جمله، هجومی تمام عیار دانست.

لحن و ادبیات، خصوصا تاکتیک‌های عملیاتی رییس جمهور آمریکا در قبال ایران، در حدود 40 سال گذشته بی سابقه بوده است و خبر از عمیق‌تر شدن دامنه تنش‌های دو کشور می‌دهد. قطع به یقین، برجام به عنوان برنامه‌ای جامع در راستای اعتماد‌سازی جهانی نسبت به برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی ایران، تنها برطرف کننده بخش کوچکی از کوه یخ مشکلات میان ایران و آمریکا بوده است

پاسداراسماعیل کوثری – 25 مهر
تیم مذاكره كننده در دولت به اشتباه فكر می كند كه اروپایی ها در قضیه برجام مقابل امریكا خواهند ایستاد متاسفانه باید بگوییم اروپایی ها با توجه به سوابق خود در این مسیر قابل اعتماد و اطمینان صرف برای ایران نیستند و واقعیت این است كه آنها هرگز منافع خود و آمریكا را به منافع ما ترجیح نخواهند داد .

—————————————————-

همون طور که لابد در خبرها شنیدید، امروز خامنه‌ای چند روز بعد از اعلام استراتژی جدید آمریکا توسط رئیس جمهور این کشور دربارة ایران گذشته، به صحنه آمد و در بارة حرفهای ترامپ موضع گرفت.

این در حالی است که طی این مدت، قیل و قال در مورد حرفهای ترامپ در بالا تا پایین رژیم در اوج خودش جریان داشته و مهره‌ها و رسانه‌های رژیم مواضع مختلفی را در این باره مطرح کردند. ما گفتگوی امروز خودمان با علیرضا معدنچی را به این موضوع اختصاص دادیم.

س) چرا خامنه‌ای در موضعگیری و جواب دادن به اظهارات رئیس جمهور آمریکا معطل کرد؟ و بالاخره حرفش و جوابش به سیاستی که از جانب آمریکا اعلام شده چی بود؟

ج) خوب اولاً رژیم ضربة خیلی سنگینی خورده است و برای خالی نبودن عریضه روحانی آمد و جواب داد .
سخنرانی خامنه‌ای چیزی بیشتر یک مشت لفاظی و فحاشی بود و بیشتر دل خالی کردن برای دلگرم کردن نیروهای ترسیدة خودش بود.

خامنه‌ای از جواب تحت این عنوان که نمی‌خواهم وقت را صرف پاسخگویی به اباطیل و یاوه‌گویی رئیس‌جمهور بی‌چاک و دهن آمریکا کنم» طفره رفت و به سؤالهای اساسی که روی میز رژیم جواب نداد.

تنها حرف مشخصی که زد پایبندی به برجام بود و این که تا طرف مقابل برجام را پاره نکند ما آن را پاره نمی‌کنیم اما اگر او برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم. این حرف را هم قبلا روحانی زده و خود خامنه‌ای قبلا تیزتر از این حرف زده بود.

فحاشی خامنه‌ای هم اولاً نشانة این است که ضربة سنگینی خورده، ثانیا بروز ماهیت غیر قابل اصلاح اوست. و همچنین می‌خواهد با لفاظی و فحاشی روی بی عملی و انفعال خود سرپوش بگذارد.

س)بالاخره این طوری هم نبود که خامنه‌ای هیچ موضعی نگرفته باشد؟ اولاً لحنش خیلی تند بود بخصوص نسبت به ترامپ و در مورد برجام هم گفت که ما به برجام متعهد هستیم، اما اگر امریکا برجام را پاره کند، ما آن را ریز ریز می‌کنیم و در رابطه با اروپا هم بالاخره حرفهای تیزی زد.

ج) خامنه‌ای به جای پرداختن به سیاست و استراتژی جدید آمریکا سعی کرد شخص ترامپ را مورد حمله قرار بدهد و صورت مسأله را به یک دعوای فردی نازل بکند. در حالی که مسألة تغییر رژیم مطرح شده، مسئله این است که اگر امریکا از برجام خارج شد، آیا رژیم با این شرایط برجام را ادامه خواهد داد یا نه؟
این که آیا درباره موشکی و منطقه مذاکره خواهد کرد یا نه؟

خطاب به اروپا دربارة موشکی میگفت خوب شما هم موشک و بمب اتمی دارید؟ خب این که جواب نشد. وارد حقوق بشر هم اصلا نشد.

در حالی که خامنه‌ای قبلا راجع به هسته یی و برجام خیلی روشنتر از این صحبت می‌کرد و مثلا 19مرز سرخ تعیین می‌کرد، بگذریم اما الان در واقع چیزی نگفت.

اگر های و هو را که مصرف داخلی و مصرف مزدوران برون مرزی‌اش را دارد کنار بگذاریم، همان حرفهایی است که روحانی و ظریف گفته‌اند. روحانی گفت که طبق دستور رهبری ما در برجام هستیم. جوهر حرفهای خامنه‌ای این است که دست از پا خطا نمی‌کنیم.

کمااین که خود خامنه‌ای قبلا گفته است آنها هر غلطی که بخواهند می‌توانند بکنند اما اگر ما تکان بخوریم می‌گویند نقض برجام!

س) تفاوتهایی که بین حرف خامنه‌ای و بقیه سردمداران رژیم هست ناشی از چیست؟ انها بالاخره از موضع خامنه‌ای اطلاع داشتند.

ج) حرفهای خامنه‌ای جامع این نقیضین است؛ در مورد اروپا حرفهای دو طرف را جمع کرده و از یک طرف به اروپا آویخته و از طرف دیگر گفته فایده ندارد
مثالها و فاکتها:

تلویزیون رژیم – 25 مهر: وزرای امور خارجه ایران و فرانسه در خصوص برجام و منطقه یی تلفنی گفتگو کردند.
نهاوندیان معاون روحانی در مصاحبه با سی‌ان‌ان- 25 مهر: «برجام قابل مذاکره مجدد نیست. اگر درباره مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای نگرانی وجود دارد، این مسائل می‌تواند موضوع مذاکره میان ایران با کشورهای منطقه یا اروپا باشد».

س) بالاخره شیب رژیم در بین این دو تابلو چیست؟ ادامة برجام بدون آمریکا یا آنطور که خامنه‌ای گفت اگر برجام را پاره کنند ما ریز ریز می‌کنیم. بالاخره از حرفهای امروز خامنه‌ای چه نتیجه‌یی میشود گرفت؟ رژیم چه مسیری در پیش می گیرد؟

ج) فعلا که بن بست است و آنچه که برجسته است بن بست است ولی این را خیلی نمی تواند ادامه بدهد و بالاخره باید تعیین تکلیف کند. البته روشن است که ایستادن در برابر جامعة جهانی با توجه به تعادل قوا چندان موضوعیت ندارد

بیشتر بخوانید

فاکس نیوز‌: مریم رجوی گفت تغییر رژیم توسط مردم و مقاومت ایران در دسترس است

معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا: ترامپ اجازه اقدامات بیشتری علیه مأموران وابسته به سپاه پاسداران را صادر کرده است

آمریکا: علاوه بر سپاه پاسداران، ارگانهای حکومتی حامی تروریسم هدف تحریم قرار می‌گیرند

ترامپ: توافق اتمی با رژیم ایران بسیار بد بود و خاتمه کامل توافق امکان‌پذیر است

Category: ۳۶۰ درجه