پایان دوره آموزش رزمندگان و جشن فارغ‌التحصیلی تعدادی از دانشجویان سوری

توفان‌تغییر پنجشنبه 27مهر 96

  • پایان دوره جدید آموزش رزمندگان جیش العزه در شمال حما
  • هیأت عالی مذاکره‌ کننده سوریه:‌ عدول از سرنگونی رژیم اسد مرز سرخ است
  • آغاز انتخابات شورای شهر دوما
  • جشن فارغ‌التحصیلی تعدادی از دانشجویان سوری در حومه شهر اعزاز
  • ترمیم شبکه برق شهر معربه سوریه با کمک شورای شهر

پایان دوره جدید آموزش

رزمندگان اپوزیسیون سوریه در حال آماده شدن هستند تا هر تجاوزی از جانب نظامیان اسد و همپیمانانش را به شهرهای سوریه پاسخ گویند، هم‌چنان که قبلاً این کار را انجام داده‌اند. این اتفاق‌نظر تمامی تشکلها است و معنایش این است که ما در همه جا برای دفاع از مردم سوریه آماده هستیم.

جیش العزه از 2 ماه قبل، آموزش تعدادی از رزمندگان داوطلب را، که اشتیاق زیادی برای فراگیری این آموزشها داشتند، شروع کرد.

جیش العزه تحت حمله و فشار زیاد دشمن دوره جدیدی از آموزش نظامی را برگزار کرد. در این دوره رزمندگان آموزشهای سخت به اضافه آموزش سلاحهای سنگین، نیمه سنگین، سبک، و آموزشها و تمرینهای لیاقت بدنی برای شرکت در نبردهای آینده را می‌گذرانند.

 150 رزمنده این آموزش را به پایان رساندند. آنان کار با انواع سلاحهای سنگین و سبک را یاد گرفتند. الحمدالله آنان آماده هستند که در استان حما، هرجا نیاز بود وارد نبرد شوند.

در شمال حما روند کار نظامی بین تشکلها به‌صورت مشترک در آمده است. کلاسها نیز میان تشکلها مشترک برگزار می‌شود، تا با این اتحاد عمل تسلط و برتری آنها در این منطقه حفظ شود. آنان به تضمینهای روسیه نه گفته‌اند و می‌گویند که سلاح را هرگز کنار نخواهند گذاشت و نبردشان با منطقه کاهش تنش یا دخالت خارجی پایان نمی‌یابد. آنان خواستشان سرنگونی رژیم اسد است. این خواست از قدیم تا الآن پابرجاست.

مرز سرخ

برای مذاکره‌کنندگان اصلی اپوزیسیون سوریه یک مرز سرخ مشخص وجود دارد آنهم عدول از سرنگونی رژیم بشار اسد است. عمر کوش تحلیگر سیاسی درباره این مذاکرات توضیح می‌دهد

به نظر شما کنفرانس جدید ژنو چه نسخه جدیدی برای سوریه دارد؟

تحلیگر سیاسی عمر کوش

به نظر من تا الآن راه‌حل یاشاخص و علامت جدیدی دیده نشده است. جدا از هر اختلافی در گذشته هنوز زمان برگزاری کنفرانس آینده ژنو پیرامون موضوع سوریه مشخص نیست. حتی در صحبتهای استفان دمیستورا هم زمان برگزاری کنفرانس به‌طور دقیق تعیین نشده است. زمان نشست آستانه هم دقیقاً مشخص نبود، امکان دارد نشست آستانه در اواخر این ماه انجام شود. از نشستها و دیدارهای کنفرانس ژنو، چیزی حاصل نمی‌شود، حتی اگر دستاوردی هم داشته باشد، پایدار نخواهد ماند. استفان دمیستورا فرستاده ویژه سازمان ملل برای حل مشکل سوریه هم گفت نیرویی برای پیشرفت و حل موضوع سوریه باقی نمانده است. این حرف به‌معنی این است که، نشستها و دیدارها برگزار می‌شود، ولی هیچ دستاورد وپیشرفتی در جهت حل سیاسی و روند انتقال سیاسی قدرت درسوریه به‌دست نمی‌آید.

به نظر شما آیا هیأت عالی مذاکرات سوریه، در دیدارهای آینده به‌عنوان یک هیأت متحد و یکپارچه شرکت خواهد کرد؟

بر اساس اطلاعاتی که از هیأت عالی مذاکرات و هماهنگ‌کننده آن داریم، دو دیدگاه وجود دارد. دیدگاه اول مربوط به هیأت عالی مذاکرات و هماهنگ‌کننده اصلی مذاکرات است. آنها به همراه تعدادی از اعضا یک هیأت 51نفره تشکیل دادند. این هیأت، مذاکرات را با معیارهای جدیت و مایه‌گذاری اعضا درموضوعات انقلاب سوریه و قبول بیانیه ریاض، که صراحتاً خواستار سرنگونی رژیم بشار اسد و همه عناصر حکومتش است، می سنجند و محک می‌زنند.

اما دیدگاهی هم وجود دارد که خودش با کشورهای دیگر در جهان و منطقه تنظیم می‌کند و ما نمی‌دانیم که چرا این را از ما می‌خواهند. هیأت عالی مذاکرات سوریه با چارچوب مشخص، بر اساس بیانیه ریاض وارد نشستها و دیدارها می‌شود. در حالی که کشورها ی ناظر خواهان ورود ما به مسائلی هستند که اصلاً به نفع انقلاب و مردم سوریه نیست. ما برای شخصیتها مختلف و گروهها موسوم به مصر و روسیه پیام دعوت به گفتگوها را فرستاده‌ایم. واقعیت این است که هیأت عالی و شخصیتهای ملی که خالصانه برای انقلاب کار می‌کنند نباید اختلاف و فاصله‌یی با هم داشته باشند تا در مذاکرات اصول نقض نشود. اصل پایه‌یی که همان سرنگونی رژیم بشار اسد جنایتکار و تمامی کسانی است که دست در خون مردم سوریه داشته ا ند، باید همه جا مد نظر باشد.

آغاز انتخابات شورای شهر دوما

انتخابات شورای شهر دوما آغاز شد.

ما در حال برگزاری انتخابات شورای شهر دوما هستیم. در این انتخابات چند مرحله وجود دارد و 4روز ادامه خواهد داشت. این انتخابات بر اساس قوانین مشخص و محدودی انجام می‌شود. الآن ما در مرحله انتخاب هیأت عمومی و منتخب برای انتخاب شورای شهر هستیم.

انتخابات بر اساس ویژه گیهای قانون انتخابات انجام می‌شود. در مرحله اول هیأت عمومی و هیأت منتخب برای شورای شهر را انتخاب می‌کنیم که در مجموع 155 عضو دارد. الحمدالله از روند انتخابات راضی هستیم و کارها طبق امور انجام می‌شود و همان‌طور که می‌بینید استقبال زیادی هم شده است.

در این انتخابات متخصصان، روشنفکران وگروه‌های زیادی شرکت دارند که جامعه ما را تشکیل می‌دهند. معلمان و مربیان گروه بزرگی را در شهر تشکیل می‌دهند و الآن هم در انتخابات شورای محلی شرکت کرده‌اند.

ما امروز انتخابات مهم شورای شهر دوما را برگزار می‌کنیم. زنان در این دوره فعالانه برای حل مشکلات انتخابات وارد شدند و 14 زن برای انتخابات شورا شهر خود را کاندید کرده‌اند. انتخاب کاندیداها در 4 رسته تخصصی پزشکی، مهندسی، اقتصاد، آموزش، انجام می‌شود. امروز انتخاب نمایندگان رسته معملین است. دیروز انتخاب رسته مهندسی بود که زنان مهندس در هیأت عمومی آن شرکت داشتند. آرزو می‌کنم که سعادت و خوشبختی به کشورمان باز گردد. این صحنه بسیار خوب و پرشوری است.

جشن فارغ‌التحصیلی

انستتیو پزشکی در حومه شهر اعزاز به‌مناسبت فارغ‌التحصیل شدن تعدادی از دانشجویان این مرکز آموزشی، جشنی برگزار کرد.

من طارمه محمد سعدی، فارغ‌التحصیل انستیتو پزشکی در رشته آزمایشگاه در حومه اعزاز هستم. ما در این انستیو آموزش دیدیم. این مرکز دارای 4 رشته آزمایشگاه، بیهوشی، مامایی، و رادیولوژی است. ما بعد از دو سال تلاش و سختی فارغ‌التحصیل شدیم و مدرک آن را خواهیم گرفت. تمام توانم را برای کمک به کشورم به کار خواهم گرفت.

این انستیتو در سال 2014 برای تربیت کادر پزشکی متخصص، به‌علت کمبود کادرهای پزشکی، آموزش و مهاجرت استادان ایجادشد. ما شدیداً نیازمند کادرهای پزشکی متخصص بودیم. به همین علت در سال 2014 کلاسهای مختلفی را برگزار کردیم. این دومین دوره فارغ‌التحصیلان این مرکز آموزشی است. رشته‌ها ی آموزشی شامل، بیهوشی، مامایی، آزمایشگاه، رادیولوژی است. سطح آموزش با کمک پزشکان منطقه خیلی خوب بود. ما دست نیاز به سمت پزشکان منطقه دراز کردیم و توانستیم با کمک آنها این دوره آموزشی که نتیجه‌اش فارغ‌التحصیل شدن تعدادی از دانشجویان بود، را برگزار کنیم. انشا الله سال آینده هم بتوانیم تعداد دیگری از دانشجویان فارغ‌التحصیل را داشته باشیم.

  1. ترمیم شبکه برق شهر

شبکه برق استان درعا با کمک شورای شهر معربه اقدام به ترمیم خطوط برق و ترانسفورماتورهای این شهر کرد.

شرکت برق با کمک و حمایت شورای شهر معربه، پروژه اول راکه هدفش خدمات اصلی به این خط است، شروع کرد. هزینه این پروژه بالغ بر 131هزار دلار است، که هدفش حفاظت از شبکه برق، ترانسها و تابلوهای برق است. بمبارانهای رژیم ظالم اسد باعث شد که خطوط برق آسیبهای جدید ببینند. زمان اجرای این پروژه 6ماه است.

این پروژه ترمیم و نصب 16 ترانس برق به اضافه 3 ترانس جدید را دنبال می‌کند. در مرحله اول روی 9 ترانس برق کار می‌کنیم. هدف این پروژه تأمین نیاز های شرکت برق به میزان 75 درصد ا ست.