نگاهی به تحولات هفته- گفتگو با علی خدایی صفت

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۹ مهر ۱۳۹۶- بررسی تحولات هفته در گفتگو با علی خدایی صفت

واکنشهای رژیم ایران در رابطه با سیاست جدید آمریکا در رابطه با ایران که اعلام شد هفته گذشته از مهمترین موضوعات و تحولات هفته به‌شمار می‌رفت. در همین رابطه گفتگویی داریم با علی خدایی صفت.

س) آیا شما هم موافق هستید که واکنشهای رژیم نسبت به سیاست جدید آمریکا در رابطه با ایران مهمترین واقعه بوده است؟

ج) بله مهمترین بوده است البته با حواشی آن. به‌طور مشخص تاثیر خیلی آشکاری که روی اعتراضات و فضای انفجاری جامعه داشت.

س) اعتراضات قبلاً هم بوده است لذا این‌که می‌گویید اعتراضات گسترش پیدا کرده طبعاً موضوع جدیدی نیست؟

ج) بعد از این موضعگیری شتاب این گسترش بیشتر شده است. شعارها در تهران به‌طور محسوسی ارتقا پیدا کرد. شهرهای دیگر وارد تحصن شدند. در تعداد زیادی از شهرها اعتراضات گسترش پیدا کرد مانند اهواز، رشت مشهد بوشهر کرمان کرج ماهشهر مسجد سلیمان شوشتر بهبهان گچساران و خرم‌آباد و… . ابعاد شرکت کنندگان گسترش پیدا کرد و به اقدامات جدیدی در این اعتراضات دست زدند.

شعارها نیز طی این هفته رنگ سیاسی مشخص تری گرفت. ظاهر شدن غارت‌شدگان به‌صورت کفن‌پوش نیز جدید بود. مهره‌ها و رسانه‌های رژیم همواره از این تحولات رژیم به‌عنوان یکی از خطرات اصلی یاد می‌کنند. رژیم بعد از اعلام سیاست آمریکا دست به کار متناقضی در قبال تحصن غارت‌شدگان در تهران بزند.

رژیم تا به‌حال این صحنه‌ها را تحمل کرده بود علت آن هم این بود که اگر می‌خواست رویارویی کند مانند انداختن کبریت در بشکه باروت بود. ولی دو شب پیش اقدام به متفرق کردن تحصن تهران کرد که به درگیری منجر شد و حاضر شد این هزینه را تقبل کند زیرا ادامه آن برایش خطرناکتر می‌شود. این بیانگر نگرانی رژیم از شتاب گسترش اعتراضات است.

س) این سیاست جدید آمریکا حاوی چه نکات جدیدی است؟

ج) رئیس‌جمهور آمریکا گفت که برجام را قبول ندارد و آن را به کنگره سپرد تا آن را بررسی کنند ولی مهمتر از آن تأکید او این نکته بود که اگر با کنگره و متحدان آمریکا حول تعیین تکلیف برجام به توافق برسد یکجانبه آن را لغو خواهد کرد. الآن در کنگره سر برجام بحث می‌کنند و جمهوری‌خواهان به‌دنبال یک قطعنامه جدید در رابطه با نواقص برجام هستند.

بخشی از دموکرات ها به‌دنبال لغو نشدن برجام هستند ولی نهایتاً رأی اکثریت کنگره تعیین‌کننده است. نکات مهم دیگر سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا بود. مهمترین آنها در رابطه با سپاه پاسداران بود که باید تمامیت آن تحریم شود. خزانه‌داری هم بیانیه‌یی داد و تمامیت سپاه پاسداران را وارد لیست تحریمهای خود کرد.

هم‌چنین به اقدامات مخرب رژیم در منطقه اشاره کرد. از جمله تمامی اقدامات تروریستی رژیم به‌خصوص علیه نیروهای آمریکایی را با گذاشتن انگشت روی نقش سپاه پاسداران نام برد. اینها باید پیامدهای خودش را داشته باشد.

س) رژیم به چه میزان این سیاست جدید آمریکا را جدی گرفته است؟

ج) خیلی جدی گرفته است. در رسانه‌های رژیم ولوله افتاده است. روحانی یک ساعت بعد از اعلام این سیاست واکنش نشان داد. خامنه‌ای نهایتاً به صحنه آمد و ابراز نگرانی کرد.

س) آیا این‌که خامنه‌ای با ۵ روز تأخیر به صحنه آمد بیانگر بی‌اهمیت بودن قضیه نیست؟

ج) برعکس. اگر می‌خواست بگوید بی‌اهمیت است یا به صراحت می‌گفت یا اصلاً موضع نمی‌گرفت. ولی مشخص است که ۵ روز موضوع را بالا پایین کرده است. از صحبتهای او هم می‌توان اهمیت آن را فهمید.

س) خامنه‌ای گفت حرفهای رئیس‌جمهور آمریکا قابل جواب دادن نیست آیا این بیانگر بی‌اهمیتی آن نیست؟

ج) او مجبور است که صورت خودش را با سیلی سرخ کند ولی حرفهای او بیانگر ابراز نگرانی اوست. اگر او قدرتمند بود یک موضعی می‌گرفت و یک واکنشی نشان می‌داد و اقدام عملی نشان می‌داد. موضع او پایین است و بسیار نگران و ترسان است.

س) خامنه‌ای چه راه مشخصی را در رابطه با سیاست جدید آمریکا مطرح کرده است؟

ج) عملاً هیچی. فقط گفته است که تا آمریکا برجام را رعایت کند ما هم رعایت می‌کنیم. هیچ اقدام مشخص یا حتی خط‌ و نشان کشیدن هم نبود و نمی‌تواند هم باشد. زیرا برجام حاوی یک ماشه اتوماتیک است که اگر رژیم عامل نقض برجام شناخته شود پیامدهای بسیار خطرناکی برای رژیم دارد.

س) معنی حرفهای خامنه‌ای که باید هوشیار باشیم و مراقب باشیم چیست؟

ج) خیلی از رسانه‌های رژیم به این مسأله پرداخته‌اند. در مجموع از این صحبت می‌شود که آیا باید مذاکره بکنیم یا نه؟ البته مذاکره این دفعه یک جانبه خواهد بود و باید کوتاه بیایند و به شروط مشخص گردن بگذارند. یک جناح می‌گوید باید مذاکره کرد و اوضاع خطیر است و جناح دیگر می‌گوید مذاکره نکنیم ولی راه‌حل دیگری نمی‌دهد. این بار برخلاف برجام همه چیز دست رژیم نیست.

س) آیا با توجه به اختلاف‌نظر اروپا و آمریکا سر برجام باعث نمی‌شود که رژیم سیاست آمریکا را کمرنگ کند؟

ج) این حرف را در رژیم می‌زنند. باند روحانی از خیلی وقت پیش روی این شکاف سرمایه‌گذاری کرده و می‌خواست این سیاست را خنثی یا کند کند. حتی تلویزیون رژیم هم بلافاصله بعد از اعلام سیاست آمریکا خبر سفر خانم موگرینی به کاخ سفید و صحبت سر این سیاست را داد. اما واقعیت چیز دیگری است. سیاست واقعی توسط خود دولتهای اروپایی تعیین می‌شود.

این را در رسانه‌های خود رژیم هم می‌توان دید که می‌نویسند که اروپایی‌ها عملاً در زمین آمریکا بازی می‌کنند و از هم صدایی انگلستان و فرانسه و آلمان با آمریکا صحبت می‌کنند. حتی فرانسه هم گفته که آمریکا متحد ماست و مهم است که رئیس‌جمهور آمریکا را در رویکرد چند جانبه تثبیت کنیم. خامنه‌ای هم این موضوع را در حرفهای خودش خوب نشان داد که اطمینانی به استفاده از اروپا در این زمینه ندارد. در تعادل‌قوای عمومی نیز شرکتهای اروپایی حاضر نیستند سر معامله با رژیم تحریمهای آمریکا را تحمل کنند.

س) چقدر می‌شود به این موضعگیریهای بین‌المللی تکیه کرد؟

ج) مقاومت ایران هیچگاه روی سیاستهای خارجی به‌عنوان یک پایه برای تحولات در ایران تکیه نکرده است. حرف مقاومت ایران این بوده که قدرتهای جلوی مقاومت نپیچند. سنگ در مسیر مقاومت و مردم ایران نیاندازند. کمک به رژیم نکنند. اگر این سنگ‌اندازیها نبود شرایط چیز دیگری بود. اصلی طلایی مقاومت ایران اصل کس نخارد است.

اما در راه محقق شدن این موضعگیریها فراز و نشیب وجود دارد ولی واقعیت این است که در کل دنیا یک تحولی صورت گرفته است که نتیجه رویارویی ۳۶ ساله مقاومت با این رژیم است. تحریمهای تصویب شده در آمریکا با رأی بالایی بوده است و چیزی ورق خورده و سیاست مماشات در حال رسیدن به پایان است.

از طرف دیگر روی جنایتهای مشخص رژیم انگشت گذاشته شده و اینها نمی‌شود بی‌پاسخ بماند. با نگاه به همه این موارد نشان می‌دهد که جنبه‌های تغییر این سیاست برجسته‌تر است. واکنش های رژیم هم اینرا نشان می دهد.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای؛ طفره از پاسخگویی و ابراز وحشت از «مکر آمریکا»

دوگانه گویی ولی‌فقیه ارتجاع و بالا گرفتن مخاصمات درونی نظام

هراس امام جمعه های خامنه ای از عواقب استراتژی جدید آمریکا و خطر براندازی