آخرین هراس‌ و ابراز وحشت سران رژیم از فضای مجازی- گفتگو با مسعود مظلومی

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱ آبان ۱۳۹۶- بررسی  تازه‌ترین ابراز وحشت سران رژیم از فضای مجازی در گفتگو با مسعود مظلومی

در هفته‌یی که گذشت شاهد ابراز نظر تعدادی از کارگزاران رژیم در مورد فضای مجازی بودیم چیزی که می‌توان گفت ابراز وحشت آنها. آیا رژیم آخوندی می‌تواند جلوی موج پیشروی فضای مجازی را بگیرد؟ اگر نه چرا؟ اینها موضوعی است که در گفتگو امروز به آن خواهیم پرداخت.

برای اطلاع و آگاهی بیشتر از آخرین اظهارات کارگزاران رژیم در مورد فضای مجازی همراه هستیم با مسعود مظلومی.

س) در گزارشی که دیدیم کدهایی مثل «وضعیت اورژانسی فضای مجازی» یا «معضل فضای مجازی که تبدیل به مصیبتی شده» یا این‌که «با استفاده از فضای مجازی و ماهواره میخوان باورهای جامعه رو تغییر بدن» خوب سؤال این است چرا رژیم آخوندی این همه از فضای مجازی ابراز نگرانی می‌کند؟ آیا چنین تهدیدهایی برای محیطهای خانوادگی هست؟

ج) عامل اصلی از هم پاشیدن خانواده‌ها اقدامات خود رژیم است.

برای این‌که محور اصلی از هم پاشیدن کانون خانواده‌ها عامل اقتصادی است. به‌طور مثال چند میلیون بیکار در ایران است. این رژیم سه چهارم حقوق میلیونها کارگر و معلم و بازنشسته را نسبت به خط فقر غارت می‌کند. این فقر باعث ایجاد فشار اجتماعی به مردم و پناه آوردن به اعتیاد می‌شود. توزیع کننده اصلی مواد مخدر چه در داخل و حتی ترانزیت آن از افغانستان تا اروپا خود سپاه پاسداران است.

ابراز وحشت ايادي رژيم از فضاي مجازي

رژیم از افشای فاکتها و عوامل این فشارهای اقتصادی در فضای مجازی نگران است. همین چند روز پیش یک مهرهٴ باند خامنه‌ای به اسم سعید زیباکلام نامه‌یی به رئیس قوه قضاییه رژیم نوشته و می‌گوید: «سابقاً در دوران رژیم استبدادی ستم‌شاهی ”دربار پهلوی“ خوانده می‌شد که رفت و حالا «ورود گسترده حوزویان در عرصه قدرت، امروزه در هیأت ”دربار زر و زور و تزویر“ شده.»

یعنی آخوندهای حاکم جایگزین دربار پهلوی شده‌اند. «زر» که غارتگریهای کارگزاران این رژیم است و «زور» که جنایات و سرکوبگری آنهاست و «تزویر» هم همین دجالیت و دین فروشی آنهاست. مردم اینها را در فضای مجازی افشا می‌کنند. آخوندها از این جنبه در هراس از فضای مجازی هستند.

س) نزدیک به دو هفته قبل دادستان کل رژیم گفت به‌زودی تلگرام تعیین تکلیف می‌شود. نتیجه این تهدید چه شد؟

ج) به‌محض رادیکال شدن اعتراضات افراد باند خامنه‌ای به صحنه آمده و چماق سرکوب و بستن تلگرام را بالا می‌برند. فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی رژیم روز ۲۵ مهر گفت:

«بحث تلگرام به هیچ‌وجه در جلسات این شورا مطرح نیست» و اساساً کاری هم از نمی‌توانند از پیش ببرند زیرا پای ۴۰میلیون ایرانی در میان است که از آن برای هماهنگ کردن شعارها و اعتراضاتشان استفاده می‌کنند و رژیم قادر به جلوگیری از آن نیست.

س) آیا در همین هفته‌های اخیر هم فضای مجازی در برانگیختن و همبستگی اعتراضات، نقشی داشته است؟

ج) بله. طی هفته گذشته شاهد ارسال تصاویر و گزارشات از تظاهرات مردم در اهواز در تهران در مشهد در کرمان

وضعیت اورژانسی فضای مجازی در ايران

در گیلان و در شهرهای مختلف بودیم که چند ویژگی مهم داشت یکی ارتقا شعارها که تمامیت رژیم را زیر علامت سؤال می‌برد و جنبه قیامی پیدا می‌کند. مثلاً:

  • زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی جان فدا می‌کنیم در ره آزادگی
  • می‌جنگیم می‌میریم ذلت نمی‌پذیریم
  • دولت به این بی‌غیرتی هرگز ندیده ملتی
  • ای ملت آزاده دزدی چرا آزاده
  • سوریه را رها کن فکری به‌حال ما کن

ویژگی مهم دیگر حضور زنان در پیشاپیش این تظاهراتها و هدایت شعارها بود. حضور کودکان که در کالسکه حمل می‌شدند و یا کودکان ۷-۸ ساله که در این تحصن‌ها گاها از شب تا صبح در خیابان می‌ماندند و مادر و پدر خود را همراهی می‌کردند. حضور افراد مسن که اموالشان برباد رفته بود و سپاه پاسداران این پول را خرج سوریه و عراق کرده است. پس می‌بینیم که کارد به استخوان مردم رسیده و تمامی اقشار مردم درگیر این موضوع هستند.

س) چرا رژیم با در دست داشتن انواع و اقسام کانالهای ماهواره‌یی تلویزیونی، منابر و مساجد و به قول خودش ارتش سایبری و پلیس فتا و غیره این‌قدر از فضای مجازی ترس دارد؟

نقش فضای مجازی در برانگیختن اعتراضات

ج) زیرا مردم به رژیم و رسانه‌های آن اعتماد ندارند و شعار میدن ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما. آن‌قدر آش شور شده است که صدای کارگزاران رژیم هم درآمده است. یکی از کارگزاران رژیم به نام امید جهانشاهی با عنوان مدرس مدیریت رسانه در مصاحبه‌یی با روزنامه حکومتی شرق جواب سؤال شما را بسیار واضح می‌دهد. او می‌گوید:

«پخش نکردن سخنرانی زنده ترامپ به نظرم کار بسیار اشتباهی بود چرا که اکوسیستم صنعت رسانه در دنیا در حال تغییرکردن است.

زمانی سردبیران رسانه‌های جریان اصلی می‌توانستند درباره پخش خبرها تصمیم‌گیری کنند و درباره این نظر دهند که مردم از چه رویدادی مطلع بشوند یا نشوند. اما امروزه رسانه‌های جدید و اجتماعی اکوسیستم صنعت رسانه را تغییر دادند و یکه‌تازی تلویزیون و روزنامه‌ها به پایان رسیده است.»

پس می‌بینید دوران تک صدایی این رژیم به پایان رسیده است. مردم می‌توانند از طریق رسانه‌های اجتماعی در جریان تمامی تحولات قرار بگیرند.

علاوه بر این شاهد این بودیم که شعارها با هم بین شهرهای مختلف هماهنگ می‌شود یا تصاویرشان را بلافاصله ارسال می‌کنند و بلافاصله در مقابل اقدامات سرکوبگرانه رژیم فراخوان می‌دهند. مردم می‌توانند دیوار سانسور رژیم را خنثی می‌کنند و توطئه رژیم را خنثی کنند.

بیشتر بخوانید:

آخوند محسن شبستری: فضای مجازی به یک بیماری اورژانسی تبدیل شده و سریعتر باید به بیمارستان منتقل شود

 ابراز نگرانیها از شبکه‌های اجتماعی: درمان اورژانسی فضای مجازی

 آخوند علم الهدی: در فضای مجازی حتی سران قوای نظام امنیت ندارند