نگاهی به اعتراضات ماه مهر درگفتگوی روز با کبری هادیلو

اندازه متن
Aa Aa

برنامه سرخط – ۲ آبان ۹۶- جامعه ایران ملتهب است! هر روز گروهی از اقشار اجتماعی جمع می‌شوند و در برابر ارگانهای حکومتی علیه چپاول حق و حقوقشان را فریاد می‌کنند. گاهی خشم معترضان با حمله به مراکز حکومتی، بانکها و فرمانداری یا استانداری باعث تخریب بخشهایی از این اماکن می‌شود. اعتراض، فریاد، تحصن، اعتصاب، همه و همه نمودهای مختلفی از اعتراضات مردم طی روزها و هفته‌های اخیر است.

نگاهی کوتاه داریم به برخی اعتراضات در هفته گذشته و سپس گفتگویی داریم با خانم کبری هادیلو در مورد همین اعتراضات و ویژگیهای آنها. پس ابتدا گزارش را با هم ببینیم و سپس بپردازیم به گفتگو. گزارش را دیدیم و همراه هستیم با خانم کبری هادیلو تا به موضوع اعتراضات فزاینده اجتماعی در روزهای گذشته بیشتر بپردازیم.

س) آیا شما می‌توانید قبل از این‌که وارد جزئیات بشوید یک آمار کلی از اعتراضات ارائه کنید؟

تجمع اعتراضي مالباختگان

تجمع اعتراضي مالباختگان

ج) در رابطه با اعتراضات ماه مهر که به پایان بردیم بر اساس آمارهایی که رسانه‌های مقاومت سر جمع کردند و در واقع از دیوار سانسور رژیم آخوندی عبور کرده مجموعاً بیش از ۵۰۰ مورد حرکت اعتراضی در مهرماه ثبت شده که ۳۳۲ موردش به تظاهرات و تحصن‌ها و اعتراضات اقشار مختلف اجتماعی بوده از قبیل غارت‌شدگان و بازنشستگان و فرهنگیان و معلمان و بازاریان برمی گردد که ادامه دارند.

 

هم‌چنین ۱۲۰ مورد اعتراضات کارگران ثبت شده، ۳۲ مورد اعتراضات و اعتصابات دانشجویی ثبت شده و زندانیان سیاسی هم ۱۶ مورد حرکت اعتراضی داشتند.
‌طبعا ما فرصت زیادی برای بحث پیرامون همه اعتراضات همه اقشار نداریم و البته در برنامه‌های سرخط به‌طور جداگانه به اعتراضات هر قشر اجتماعی می‌پردازیم.

س) برجسته‌ترین اعتراضات در ماه مهر که پشت سر گذاشتیم کدام اعتراضات بود؟

ج) برجسته‌ترین اعتراضات مربوط به غارت‌شدگان بود که در ۲۵ شهر تظاهرات کردند از جمله در تهران، رشت، مشهد، اهواز، بوشهر، کرمان، کرج، ماهشهر، مسجد سلیمان، شوشتر، بهبهان، گچساران، خرم‌آباد و گرگان. بعد از غارت‌شدگان تظاهرات سراسری بازنشستگان بود که آنهم در شهرهای مختلف کشور همزمان صورت گرفت با شعار حقوق ما یک میلیون خط فقر ۴ میلیون وعلاوه بر اینها تظاهرات سراسری معلمان به‌مناسبت روز معلم در ۱۳ مهر بود که خواستار آزادی معلمان زندانی و زندانیان سیاسی شدند.

س) شما اشاره کردید که گسترده‌ترین اعتراضات در ماه مهر مربوط به هموطنان غارت شده بود که در حدود ۲۵ شهر در جریان بود، ویژگیهای این سلسله تظاهرات چه بود؟

ج) اولین ویژگی آن استمرار این تظاهرات می‌باشد: یعنی هر روز ادامه داشت و هیچ روزی قطع نشد. ویژگی بعدی آن گستردگی آن می‌باشد:‌ این تظاهرات در شهرهای مختلف کشور ادامه داشته و در تهران و اهواز در چند نقطه به اجرا درآمده است. ویژگی بعدی آن حضور فعال زنان هموطن است: هم‌چنین حضور زنان همراه با کودکانشان و یا مشارکت فعالشان در تحصن و خوابیدن در برابر قوه قضاییه رژیم. یکی دیگر از ویژگیهای این تظاهرات تجمع بر اساس فراخوان بود: غارت‌شدگان و البته بعضاً سایر اقشار نظیر کارگران و فرهنگیان از فضای مجازی جهت دادن فراخوان استفاده می‌کردند.

از ویژگیهای دیگر این تظاهرات اتخاذ شیوه‌های نو و دامنه‌دار بود: مثل تحصن ۳۵ روزه در تهران در برابر قضاییه رژیم یا تظاهرات شبانه مردم اهواز یا پلمپ کردن درب مؤسسه غارتگر مثل کاری که غارت‌شدگان مؤسسه افضل توس در تهران کردند. اما مهمترین ویژگی یا یکی از ویژگیهای مهم دیگر این تظاهرات سمت و سو گرفتن شعارها به سمت نفی تمامیت رژیم بود. یعنی تمامیت رژیم را هدف قرار داده است.

س) مگر حاوی چه شعارهایی بودند که شما این برداشت را دارید؟

تجمع اعتراضي آموزش دهندگان

تجمع اعتراضي آموزش دهندگان

ج) شعارها را می‌شود در چند محور دسته‌بندی کرد:

یکم: حق خواهی. مردم اساساً آمدند که حقشان را بگیرند. مثلاً شعار می‌دادند: «می جنگیم می‌میریم حقمونو پس می‌گیریم». یا «تا پولا پرداخت نشده هر روز همین بساطه»

دوم: افشای چهره دزد و غارتگر رژیم آخوندی برای تظاهرکنندگان و مردم مثل: «دستای پشت پرده با پول ما چه کرده» یا «امنیت اقتصاد به‌دست دزدا افتاد» شعار دیگر: «ژنهای خوب چه کردن کشور رو غارت کردن»

سوم: شعارهایی که دولت آخوند روحانی را هدف قرار داده است مانند: «دولت به این بی‌غیرتی هرگز ندیده ملتی» یا «نه تدبیر نه امید همش دروغ و تزویر»، «روحانی روحانی غارتگری کافیه جیب ملت خالیه»

چهارم: شعارهایی که قوه قضاییه و رأس آن لاریجانی دزد را هدف قرار داده است. می‌گویند:‌ «لاریجانی قاضیه با دزدا همبازیه» یا «تحت لوای قانون دزدی شده فراوون» یا «ملت کف خیابون حامی دزدا قانون»

پنجم: شعارهایی که هر سه قوه رژیم راهدف قرار داده است می‌گویند: «کار سه قوه مون چیه پاسکاری و ماستمالیه» یا «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما» یا «نیروی انتظامی خجالت خجالت «یا «نیروی انتظامی پشتیبان دزد است»

ششم: شعارهایی که به دجالگری مذهبی رژیم و دین فروشی آن اشاره می‌کنند: «حسین حسین شعارشون دزدی افتخارشون» یا «حکومت عدل علی این هم بیعدالتی» یا «یا حجت بن الحسن ریشه ظلم رو بکن» یا «با اینهمه اختلاس ایران خودش کربلاست» یا «ابوالفضل علمدار دولت شیخو بردار»

هفتم: شعارهایی که دخالتهای جنایتکارانه و دجالانه رژیم در سوریه و عراق و لبنان را که منابع مالی مردم ایران از جمله همین غارت‌شدگان را برای نگهداری بشار اسد خرج می‌کنند. مثل: «نه سوریه نه لبنان فقط برای ایران» یا «سوریه رو رها کن فکری به‌حال ما کن»

هشتم: شعارهایی که جنبه انگیزشی چه برای خودشان و چه خطاب به عموم مردم دارند که برگرفته از شعارهای انقلاب ضدسلطنتی و قیام ۸۸ هم هست مانند:‌ «ایران شده فلسطین مردم چرا نشستین» یا «ما بچه‌های جنگیم بجنگ تا بجنگیم» یا «زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی جان فدا می‌کنیم در ره آزادگی وای از این ظلم مرگ بر این ظلم»

س) این هفته شاهد این بودیم که نیروی سرکوبگر انتظامی وحشیانه اقدام به جمع کردن تحصن غارت‌شدگان که ۳۴- ۳۵ روز در برابر قضاییه رژیم شبانه روز متحصن شده بودند کرد. به نظر شما آیا این یک قدرت‌نمایی بود یا تفسیر دیگری دارد؟

ج) قدرت و قدرت‌نمایی در این مسأله فقط با پرداخت پول به غارت‌شدگان و همه اقشار اجتماعی امکانپذیراست و این نشان‌دهنده یک دولت قدرتمند است. ولی چیزی که عملی شده یکسری وعده وعید پوشالی و یک سری اقدامات سرکوبگرانه است. این بیانگر ضعف ماهوی این رژیم است که نمی‌تواند مشکل مردم را حل کند.

اجازه بدهید یک فایل صوتی از صحبتهای مردم مالباخته با یکی از سرکردگان نیروی انتظامی که برای جمع کردن تحصن غارت‌شدگان به آنجا رفته بود را بشنویم و بعد ادامه بدهیم

س) صحبتهای برخی از مردم مالباخته با یک سرکرده نیروی انتظامی را شنیدیم که به مردم می‌گفت نماینده‌ای بفرستید تا مشکلات را از طریق گفتگو حل کنیم. چرا مردم نمی‌پذیرفتند؟

تظاهرات بازاريان باغملك

تظاهرات بازاريان باغملك

ج) در همین کلیپ که دیدیم خود مردم به خوبی جواب می‌دهند و می‌گویند ما ۳-۴ سال است که تمامی ارگانهای حاکمیت را درنوردیدیم. از بیت ولی‌فقیه تا قضاییه و تا دولت و بانک مرکزی، اما هیچکس در این رژیم پاسخگو نیست.

یک هموطن توضیح می‌دهد که وقتی شما به حرف ما گوش نمی‌کنید یکی می‌رود سوله آتش می‌زند و یکی می‌رود شعار می‌نویسد. چاره دیگری برای ما نمانده است از طرف دیگر رژیم منبع مالی ندارد که مسأله این مالباختگان را حل کند.

زیرا از منابع مالی محدود خودش برای دخالت در کشورهای منطقه استفاده می‌کند. بیشتر دنبال حل و فصل امیال تروریستی خودش است تا درمان درد مردم. در نتیجه کمکی به مردم نمی‌شود و مسأله آنها حل نمی‌شود. مردم هم دست به اعتراض زده و آن را گسترش می‌دهند و آن را آن‌قدر ادامه می‌دهند تا مشکلشان حل شود.

بیشتر بخوانید:

۸تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف میهن

تجمع اعتراضی غارت‌شدگان در تهران، مشهد و کرمان

حرکتهای اعتراضی اقشار مختلف مردم علیه ستم و چپاولگری دیکتاتوری آخوندی