بررسی پیامدهای سیاست جدید آمریکا علیه رژیم ولایت فقیه-گفتگو با اسحاق علی‌نژاد

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۳  آبان ۱۳۹۶- حدود دو هفته از اعلام استراتژی جدید دونالد ترامپ می‌گذرد. در برنامه امروز می‌خواهیم برخی پیامدهای این سیاست را همراه با مهمان برنامه اسحاق علی‌نژاد بررسی کنیم.

س) دونالد ترامپ در اعلام استراتژی خود موضوع برجام را به کنگره سپرد و قرار شد بعد از ۶۰روز کنگره آن را تعیین تکلیف کند. کنگره چه کار خواهد کرد؟ ظاهراً سرنوشت برجام الآن در دست کنگره است؟

ج) کنگره از روز ۱۳اکتبر یعنی ۲۱مهر که استراتژی جدید آمریکا اعلام شد، کارش را شروع کرده است و پیش‌نویس طرحی را در سنا درآوردند که برای سخت‌تر کردن توافق اتمی است.

خبرگزاری رویتر امروز ۳ آبان اعلام کرده است که نسخه‌یی از این طرح را به دست آورده است. روز ۲۸مهر هم خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود نسخه این طرح را دارد.

من از روی مفاد این پیش‌نویس آن چه که در انتظار برجام و سیاست کنگره است توضیح می‌دهم:

این طرح به طرح کورکر ـ کاتن معروف است. سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و سناتور تام کاتن از اعضای برجسته سنا می‌باشد.
در این طرح تلاش شده است برخی امتیازهای ناموجه دوران اوباما از رژیم گرفته شود. راه رژیم تحت پوشش برجام به سوی بمب اتمی را نیز ببندند

مطابق این طرح:

ـ آزمایش موشکی بالستیک، ساخت یا توسعه کلاهک جنگی برای نصب روی موشکهای بالستیک بین قاره‌یی نقض برجام محسوب می‌شود و تحریمها خودکار برمی‌گردد

ـ اگر رژیم از بازدید بازرسان از سایتهای نظامی ممانعت به‌عمل آورد باز نقض برجام است و تحریمها خودکار بر می‌گردند.

ـ هر تلاشی برای کسب مخفیانه مصالح اتمی یا تجهیزاتی که بتواند مصالح اتمی از خارجِ ایران تولید کند نقض برجام است. یکی دو هفته پیش آژانس اطلاعات آلمان بیش از ۳۰ مورد تلاش رژیم برای تهیه مخفیانه تجهیرات اتمی را بعد از برجام فاش کرده بود.

ـ فاصله یکساله رژیم ایران تا اتمی شدن یعنی بتواند ماده قابل انشقاق برای یک سلاح اتمی را تولید کند فریز می‌شود. قبل از برجام این فاصله یعنی گریز اتمی ۳ماه بود. وقتی در ۲۰۲۵ برجام تمام شود رژیم به سرعت می‌تواند فاصله را کم کند. در طرح جدید این مدت یک‌سال را تا ابد فریز کرده‌اند.

ـ این طرح به‌طور موثری مقررات در توافق اتمی با ایران را دائمی می‌کند که به غنی‌سازی اورانیوم و ذخایر اورانیوم و عملیات سانتریفوژهای مشخص مربوط هستند.

بطور نمونه تهران تا ابد از کار با بیش از ۵۰۶۰سانتریفیوژ مولد اورانیوم، منع می‌شود تعدادی که تحت برجام حد داشتن سانتریفوژ برای ایران است.

رژیم هم‌چنین تا ابد از تولید اورانیوم غنی شده بیش از ۳.۷۶درصد منع می‌شود و نمی‌تواند بیش از ۳۰۰کیلو از این مصالح را ذخیره کند. این طرح ملزم می‌کند هر ۶ماه تبعیت رژیم ایران از برجام گزارش داده شود.

علاوه بر این حول نقض حقوق‌بشر در ایران گزارش داده شود و هرگونه کاربرد نظامی توسط هواپیماهای تجاری ایران یا قطعات و خدمات دهی مجاز شده از طرف آمریکا گزارش می‌شود.

حرف مهم در سخنرانی ترامپ این بود که اگر کنگره آمریکا شرایط توافق اتمی را سخت نکند و اروپاییها همراهی نکنند از برجام بیرون می‌کشیم.

رویتر نوشته است سناتور باب کورکر این طرح را با دموکراتها هم در میان گذاشته است و برخی از آنها هم موافق هستند. یکی از وجوه استراژی اعلام شده توسط ترامپ برجام است وجوه دیگر آن تروریسم رژیم رفتار بی‌ثبات کننده در منطقه و نقض حقوق‌بشر می‌باشد.

کنگره حول این موضوعات هم کار می‌کند همین امروز کنگره آمریکا حول چهار طرح برای افزایش فشار بر تهران و حزب‌الله رأی می‌دهد.

یک طرح حول موشک‌های بالستیک می‌باشد که مبتکر آن اد رویس رئیس کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکاست و سه طرح علیه حزب‌الله لبنان است که حول تأمین مالی آن و کمکهایی که به آن می‌شود و یک طرح نیز از اروپا می‌خواهد که حزب‌الله را به‌طور کامل نامگذاری تروریستی کند.

س) اعلام استراتژی جدید آمریکا چه تأثیر عملی روی تحریمها گذاشته است؟

ج) روشن است که ۲هفته برای نتیجه دادن یک سیاست و استراتژی کم است. مخصوصاً که این تغییر سیاستی با قدمت دهها ساله است. اما تا همین جا بیش از گذشته معامله با رژیم را زیر سؤال برده است.

اولین چیزی که زیر علامت سؤال رفت فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به رژیم بود. دیروز «واشینگتن فری بیکن» اعلام کرد: دولت ترامپ احتمالاً توافق بوئینگ برای فروش هواپیما به ایران را تحت فشار کنگره لغو می‌کند

مورد بعدی عذرخواهی تویوتا به‌دلیل فروش یک دستگاه خودرو توسط شعبه آن در هند به سفارت ایران از آمریکا می‌باشد تا مبدأ حمل نقض تحریمهای خزانه‌داری شود.

علاوه بر این آمریکا بانکهای ترکیه را زیر فشار گذاشته که معاملات خود با رژیم را قطع کنند حتی یکی از بانکها به جریمه ۵ میلیارد دلاری تهدید شده است.
مورد دیگر هشدار مقام آمریکایی به هند در مورد انتخاب شرکای تجاری در ایران می‌باشد.

س) رژیم به‌شدت تبلیغ می‌کند که اروپا آمریکا را در سیاستش همراهی نمی‌کنند. ما حتی می‌توانیم برجام را با آنها ادامه بدهیم. آیا این وضعیت اروپا اقدامهای کنگره یا دولت آمریکا را خنثی نمی‌کند؟

ج) این فریب است. واقعیت داستان این نیست. اروپاییها مشخص است که از برجام حمایت می‌کنند و به‌شدت فشار آوردند که ترامپ آن را تأیید کند. اما اروپاییها هم ناگزیر از پذیرش یک واقعیتهایی هستند.

اولا از نظر اقتصادی اولین دلیل این است که حجم مبادلات مالی اروپا با آمریکا ۱۸۲۰میلیارد دلار است در حالی که با رژیم چند صد میلیارد دلار هم نیست.
ثانیا:‌اکثر شرکتها و کمپانیهای اروپایی مراودات جدی با آمریکا دارند و روشن است که بین آمریکا و رژیم، آخوندها را انتخاب نمی‌کنند. زیرا از جریمه‌های کلان می‌ترسند.

ثالثا:‌ در زمینه موشکی و منطقه‌یی تهدید امنیتی از جانب رژیم جدی است و منافع خود اروپا را تهدید می‌کند و به همین دلیل در این زمینه با آمریکا همراهی می‌کنند.
نگاهی به مواضع آنها طی این دو هفته به خوبی نشان می‌دهد که تبدیل به اهرم فشار شدند.

اهرم اصلی در اروپا دست تروئیکا است. تروئیکای اروپا بلافاصله یک بیانیه دادند. ترزامی نخست‌وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه بیانیه دادند و گفتند که می‌خواهند برجام حفظ شود اما آزمایشات موشکی و فعالیتهای منطقه‌یی رژیم نگران‌کننده است و باید به آن رسیدگی شود.

امانوئل ماکرون نیز در دیدار با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نظارت دقیق این نهاد بر برجام و تضمین پایبندی کامل ایران به این توافق را خواستار شد.

علاوه بر این روز ۲۹مهر رهبران ۲۸دولت اروپایی در بیانیه‌یی مشترک درباره تبعات‌ «لغو برجام… برای امنیت آمریکا، متحدان اروپایی و منطقه‌ » هشدار دادند.

با این حال آنها می‌گویند از برنامه موشکی و سیاستهای منطقه‌یی نظام نگرانند و خواستار گشوده شدن مسیری جداگانه برای مذاکره درباره این دو موضوع شده‌اند.
فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه در یک اندیشکده آمریکایی گفت جامعه بین‌المللی بایستی برای مقابله با برنامه موشکی ایران بسیار جدی باشد.

لذا رژیم که دید اروپا این مواضع را گرفته شروع به حمله به آنها را کرده است. جواد لاریجانی‌ دیشب گفت: «به آلمانیها بیائیم بگیم چرا دویچه بانک با ایران کار نمی‌کنه؟ میگه اگه ما کار کنیم آمریکا ما رو جریمه می‌کنه…

به اون بانک فرانسوی می‌گیم این شرکت توتال که این‌قدر حلواحلوایش کردیم آمد ایران خیلی هم بد قول و بد سابقه است در قراردادهایش در ایران حالا هنوز مرکب قراردادش خشک نشده گفته اگر آمریکایی‌ها برجام رو ازش خارج شوند عملاً یا اعلامأ فرقی نداره ما هم مجبوریم متوقف کنیم.

هر وقت ما می‌ریم در این کمیته چند نفره جیغ و داد می‌کنیم آقا آمریکایی‌ها برجام رو عمل نمی‌کنند ته جلسه خانم موگرینی می‌آید بیرون میگه که الحمدالله همه برجام رو عمل کردند خب این‌که نشد کار.»

وطن امروز می‌نویسد فرانسویها نمک گیر نشده‌اند. کیهان خامنه‌ای که صریحاً می‌گوید اروپا شریک دزد است.

س) مقامهای رژیم و دستگاههای تبلیغاتی آن تقریباً بی‌وقفه از سیاست جدید آمریکا می‌گویند و می‌خواهند طوری اثر آن را کم کنند. چرا با گذشت دو هفته هنوز به این فضا ادامه می‌دهند؟

ج) چون تحول خیلی مهم است. چون آثار آن در درون رژیم خیلی جدی است. من به ۳ مسأله در این رابطه اشاره می‌کنم:

۱– موجی از ترس و وحشت را از بالا تا پایین رژیم ایجاد کرد. ترس و نگرانی اصلی هم از خامنه‌ای بود. اگر ‌چه او با ۵روز تأخیر آمد ولی ببینید چه می‌گوید:

«نباید از مکر و حیله و توطئه‌ دشمن غافل بشویم… . نباید دچار خواب گرفتگی و غفلت شوند چرا که… مسائلی هست که اهمیتش از جنگ کمتر نیست»

علت نگرانی خامنه‌ای کاملاً روشن است: همه سرمایه‌گذاری روی برجام و چندین سال مذاکره را برباد رفته می‌دید. همه دستاوردها و امتیازهای بادآورده طی این ۱۶ساله را که در منطقه به دست آورده بود در معرض خطر می‌بیند.

از دو چیز خامنه‌ای به‌شدت برآشفته است. این‌که رئیس‌جمهور آمریکا برخلاف اوباما که برای خود این خامنه‌ای مستمر نامه‌نگاری می‌کرد حتی در بحبوحه سرکوب قیام مردم ایران و به فتوای او در مورد حرام بودن سلاح اتمی استناد می‌کرد این بار رئیس‌جمهور آمریکا حتی به‌عنوان یک دولت رسمی آن را به‌رسمیت نشناخت و مستمر از واژه رژیم و از واژه دیکتاتور استفاده می‌کرد.

طوری که ریچارد هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا و از مقامهای کارکشته وزارت‌خارجه آمریکا گفت همین حال حاکی از این است که سیاست تغییر رژیم را در پیش گرفتند.

یکی هم این وجه از استراتژی آمریکا هم که گفته بود:‌ سپاه پاسداران نیروی ترور شبه‌نظامی فاسد شخصی خامنه‌ای است. این موضوع ترس و وحشت تمام رژیم را فراگرفته است. در نماز جمعه مشهد نماینده خامنه‌ای علم‌الهدی گفت:‌می خواهند ما را براندازی کنند. در نماز جمعه تهران آخوند صدیقی می‌گفت می‌خواهند ما را از بن و ریشه برکنند

۲- بادکنک اعتدال و تعامل و اصلاح طلبی ترکید.

آخوند روحانی و وزیر خارجه‌اش ظریف بعد از این سخنرانی دیدند که تمامی سرمایه گذاری سیاسی شان بر باد است و برجام به تار مویی بند است، روی واقعی خود را نشان دادند و به زیر قبای ولایت فقیه خزیدند و چنان دفاعی از سپاه پاسداران کردند که همه تعجب کردند. روحانی همه که بالکل فراموش کرد که چطور به سپاه حمله می‌کرد که دولت با تفنگ است و مانع است. از تمام جنایتهای سپاه حمایت کرد.

ظریف که صراحتاً اعلام کرد سپاه سمبل مقاومت است و من یک پاسدارم یعنی یک جنایتکارم. بعد از این موضعگیری فرانسیس تاونزند مشاور سابق امنیت ملی آمریکا عکس ظریف و پاسدار قاسم سلیمانی را در کنار هم مخابره کرد. جالب است آخوند شیاد محمد خاتمی هم که مدعی اصلاحات بود او هم بادکنک اصلاحات را ترکاند و گفت ما همه جریانهای جمهوری اسلامی هیچ اختلافی با هم نداریم. از برنامه موشکی و از سپاه پاسداران شداد و غلاظ دفاع کرد.

۳– بادکنک قدرت‌نماییهای رژیم هم ترکید.
سرکردگان سپاه قبل از اعلام استراتژی ترامپ مستمر می‌آمدند و می‌گفتند که اگر سپاه تحریم شود چنین و چنان می‌کنیم و آمریکا باید نیروهایش را ۲هزار کیلومتر از مرزهای ایران دور نگه دارد. دست از پا خطا نکردند. ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا گفت ما همه حرکات رژیم ایران و سپاه پاسداران را رصد می‌کنیم و هیچ حرکت و تحرکی ندیدیم.

حداقل دو موشک شلیک می‌کردید. ۴تا قایق می‌فرستادید دوروبر ناوهای آمریکایی بچرخند که نیروهای شما ببینند که نایی دارید. آخوند و پاسدار ترسو و بزدله وقتی جایی زور ببیند جا می‌زند. وقتی مماشات باشد و تهدیدی نباشد وارد می شود.

ما برخی جنبه‌های فنی و تکنیکی و راه کارها را توضیح دادیم. ولی این یک استراتژی و سیاست کلی است نه تکنیکها و راه کارهای عملی. یک سیاست شکل گرفته در رابطه با این رژیم بود.

ولی روح و قلب داستان تغییر خود این سیاست است. این بیش از همه رژیم را نگران کرده است که آثار و پیامدهای زیادی دارد. مثلا:
رکس تیلرسون وزیرخارجه آمریکا در سفر به عربستان گفت زمان آن است که شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران و مشاوران ایرانیشان که به عراق برای شکست داعش کمک کردند به خانه‌شان برگردند و این بعد از یک ملاقات مشترک با رهبران عراق و عربستان بوده است. این یعنی قیچی کردن بال و پر رژیم در کشورهای منطقه که اشغال کرده است.

اما حرف اصلی این است که همه اینها مثبت است ولی چیزی که تغییر اصلی و جدی را ایجاد می کند مردم و مقاومت ایران است. همان مقاومتی که سالیان ایستادگی کرده و رژیم را به این وضع نشانده است. مقاومت ایران چشم به این تغییرات ندوخته است. رئیس جمهور مقاومت از اول هم گفته ما از شما چیزی نمی خواهیم فقط عصای زیر بغل این رژیم نشوید. ما استقبال می کنیم که به آخوندها امداد نرسانند. ولی چیزی که به تغییر بر می گردد را باید در حرکت های مردمی و جوش و خروش مقاومت ایران جستجو کرد.

بیشتر بخوانید:

جان بولتون: دولت ترامپ بر خلاف اوباما اتمی شدن رژیم ایران را نمی‌پذیرد

بحران درونی حاکمیت آخوندی بر سر مذاکرات با اروپا

واشینگتن فری بیکن: دولت آمریکا احتمالاً قرارداد خرید بوئینگ با ایران را لغو می‌کند