روزگار وخیم ورزش ایران-گفتگو با ملی‌پوش فوتبال اصغر ادیبی و عباس نوین روزگار

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۵  آبان ۱۳۹۶- بررسی وضعیت وخیم ورزش ایران در گفتگو با دوتن از پیشکسوتان ملی‌پوش فوتبال کشور. اصغر ادیبی و عباس نوین روزگار

در میان بحرانهای فزاینده سیاسی و اجتماعی امروز در ایران، در میان اعتراضات و تظاهرات روزافزون مردم و اقشار مختلف جامعه علیه حاکمیت دیکتاتوری مذهبی آخوندها برای تغییر و سرنگونی آن، صحنه ورزش کشورمان نیز آکنده از اقدامات ارتجاعی و سرکوبی و چپاول و غارت سردمداران رژیم است که در همه پهنه‌ها و رشته‌های ورزشی ایران دخالت کرده و آن را به قهقرا و نابودی کشانده‌اند.

در این میان، رژیم آخوندی که از گردهمایی و اتحاد مردم ایران در هرکجا و در هر تشکلی به‌شدت در هراس و وحشت هستند، تلاش می‌کنند با به خدمت گرفتن دو باشگاه بزرگ استقلال و پرسپولیس که میلیونها تن از مردم ورزش دوست را به میدان مسابقات و پشت تلویزیونها می‌کشانند، اوضاع به‌شدت بحرانی در ایران را کنترل کنند.

برای نگاه به این موضوع بهترین فرصت این است که با دو تن از ملی‌پوشان سابق باشگاههای تاج سابق و استقلال فعلی و پرسپولیس امروز گفتگو کنیم. خوشحالم که آقای عباس نوین روزگار، باز یکن نامدار باشگاه استقلال و تیم ملی ایران در بازیهای مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴مونیخ و هم‌چنین آقای اصغر ادیبی، ملی‌پوش فوتبال ایران از باشگاه پرسپولیس، که از کارشناسان و صاحبنظران ورزش ایران، هم هستند را در استودیو و بر روی ارتباط اینترنتی داشته باشیم.

س) اجازه بدهید برنامه را با سؤال از آقای ادیبی شروع کنم: ماجراهای فساد و درگیری و سرکوبی در باشگاه پرسپولیس از چه قرار است؟ چه شد که پرسپولیس در برابر تیم الهلال تن به شکست سنگین ۴ بر صفر داد و بعد با تساوی ۲بر۲از دور مسابقات لیگ آسیا حذف شد؟

ج) پس از انقلاب ما جامعه ورزشی فکر می‌کردیم که راه غلط گذشته اصلاح می‌شود و امور ورزش به دست کارشناسان ورزش می‌افتد. زمانیکه خمینی به قدرت رسید عوامل او می‌گفتند که این دو باشگاه را باید نابود کرد. حرف ما این بود که این باشگاهها مردمی هستند و بگذارید مردم آنها را اداره کنند. علاقمندان این دو باشگاه در آنها سرمایه‌گذاری کنند و زمین برایشان بسازند و…

در حالیکه الآن هیچ باشگاهی در ایران صاحب زمین ورزشی نیست. ولی عوامل رژیم قبول نکردند و این باعث شد که ما راهمان را از این رژیم جدا کنیم و به مقاومتی بپیوندیم که مسائل مهمتری را می‌دید. ما نه تنها مخالف این قبیل مسابقات نیستیم بلکه مشوقین آن هستیم. این باشگاهها باید به دست مردم و منتخبان آنها و نه یک سری دزد و آدمکش اداره شوند.

س) خوب، سؤال بعدیمان از آقای نوین روزگار است، آیا همین نظرگاه کلی در رابطه با باشگاه استقلال هم صدق می‌کند؟

ج) از آنجاییکه این یک رژیم دیکتاتوری قرون‌وسطایی و انحصارطلب است به همین منظور ورزش هم از گزند این انحصارطلبی در امان نمانده است. وضعیت تیم استقلال به‌دلیل مدیریت ناکارآمد آن خیلی افت کرده است. رژیم به‌اصطلاح وزیر و مدیر و رئیس باشگاه منصوب می‌کند ولی اینها هیچ‌کدام کارآمد نیستند. کسانی که رژیم آنها را به این مناصب منصوب می‌کند یکسری قاتل جانی و شکنجه‌گر و اطلاعاتی هستند علت آن هم این است که از بالا تا پایین رژیم در فساد غرق است.

تیم استقلال، تاج سابق، تنها باشگاهی ایرانی بود که قهرمان باشگاه آسیا شد و از آن زمان به بعد هیچ باشگاهی نتوانست این مقام را بیاورد. علت آن نیز پایین آمدن سطح ورزشی آن است. مدیریت باشگاه تاج قبل از این رژیم در سطح باشگاههای خوب اروپایی بود. در حالیکه الآن به کجا رسیده است. به‌لحاظ سطح فوتبال نیز در رده ۱۴-۱۵ جدول قرار دارد. این به‌دلیل بی‌کفایتی مدیریت دستگاه می‌باشد.

س) برمی گردیم به شکست پرسپولیس در برابر تیم الهلال و حذف شدن از دور مسابقات لیگ آسیا؟

ج) درست قبل از همین بازی یکی از بهترین بازیکنان این تیم به نام مهدی طارمی بود با یک باشگاه ترکیه‌ای قراردادی بسته و پولی گرفته بود و بدون فسخ آن قرارداد و یا مذاکرات بین دو باشگاه با باشگاه پرسپولیس قرارداد بست و شروع به بازی در آنجا کرد و باشگاه ترک به فیفا شکایت کرد و فیفا باشگاه پرسپولیس و این بازیکن را به مدت چهار ماه از تمامی فعالیتهای ورزشی محروم کرد و هم یک رقم زیادی جریمه کرد.

باشگاه پرسپولیس درصدد برآمد تا با مدرک سازی یک قراردادی با این بازیکن برای تاریخ قبل از تاریخ قرارداد این باز یکن با باشگاه ترک ببندد که همین مدرکی شد در دست فیفا برای جریمه کردن باشگاه پرسپولیس. از چنین تیمی چه توقعی می‌توان داشت. ایادی رژیم تمامی امکانات باشگاهها را گرفته‌اند و الآن این باشگاه برای اجرای تمرین مشکل زمین دارند. مشکل بعدی آوردن یکسری آدمهای شارلاتان به‌عنوان مربی و غیره است.

در همین بازی که اشاره کردید در یک بازی ضعیف رفت ۴گل خوردند و بازی برگشت را هم ۲بر۲کردند. تمامی حرفهای مربی روی اشکالات داور بود که در دنیای امروز این حرفها مسخره است. این فقط به رژیم آخوندی می‌خورد و بس.

س) آقای نوین روزگار لطفاً توضیحاتی حول مدیریت باشگاه استقلال بدهید

ج) در گذشته مدیریت و سرپرست باشگاه تاج همگی دست‌اندرکار ورزش بودند. سرپرست تیم آقای پرویز کوزه‌کنانی و آقای منوچهر طیورچی که خودشان قبلاً باز یکنان سرشناس تیم ملی ایران بودند، بودند. اینها درد ورزشکار را می‌دانستند ولی الآن که به اسامی هیأت مدیریه باشگاه استقلال نگاهی می‌اندازم حتی اسم هیچ‌کدام را نشنیده‌ام. هر کدام از اینها اگر فعالیت ورزشی داشتند ما حتماً از آن مطلع بودیم.

این هیئت مدیره شامل آقای حسن زمانی که نماینده مجلس رژیم از ملایر است معلوم نیست چه کاره بوده است و چه کاره هست. نفر دیگر اکبر عباسی ملکی که مدیر اقتصاد است هیچ ربطی به ورزش ندارد و حتما برای چپاول آورده اند. رژیم از جوانان ایرانی وحشت زیادی دارد و کسانی در راس این دو باشگاه قرار گرفته اند که از عوامل رژیم هستند. به همین دلیل نمی توان این دو دستگاه را مقایسه کرد. یکی دستگاه سرکوب و اطلاعاتی است و یکی ورزشی.

س) آقای ادیبی برمی گردیم به یک موضوع جنجال آفرین و شرم‌آور دیگر فدراسیون و رژیم ملاها علیه ورزشکاران و ملی‌پوشان و آن هم ماجرای محرومیت مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی است. می‌توانید لطفاً برای بینندگان سیمای آزادی اصل ماجرا را توضیح دهید؟

ج) کاری که مسعود شجاعی و بازیکن دیگر کردند ۵۰درصد قوانین حرفه ای بود. اینها بایکی از تیم های اسرائیل بازی داشتند با توجه به شرایط سرکوب در داخل کشور اینها باشگاه را متقاعد کردند که در بازی رفت در اسرائیل بازی نکنند ولی در بازی برگشت باشگاه به اینها پول داده است و مجبور است که بازی کند و بازی نکردن او می تواند زندگی او را برباد دهد. لذا اینها در بازی برگشت در یونان بازی کردند.

رژیم دجال آخوندی برای عوام فریبی یقه این بازیکنان را گرفته بود اول خواستند آنها را محروم کنند که فیفا واکنش نشان داد و بسرعت عقب نشستند. مربی تیم ملی تحت فشار فدراسیون با محمل اینکه می خواهم جوان گرایی کنم شجاعی را که حاضر نشده بود معذرت خواهی بکند برای تیم ملی دعوت نکرد. اگر چه یکسری ورزشکاران خود را به رژیم می فروشند ولی کسانی مثل جهان پهلوان تختی کنار مردم ایران می ایستد. من از مردم ایران می خواهم که از افرادی نظیر مسعود شجاعی حمایت کنند

س) آقای ادیبی از شما می خواهم که در پایان گفتگو آنچه را که ضروری می دانید به بینندگان ما بگویید.

ج) هیچکدام از رفتارهای این رژیم با معیارهای معقول همخوانی ندارد. مقامات این رژیم مدتها این دو تیم را برای جلوگیری از هر اغتشاشی مجبور می کردند که با نتیجه مساوی از بازی بیرون بیایند. یک مدت ظرفیت ورزشگاه ها را کم کرده و مزدوران خود را به عنوان تماشاچی وارد کردند. الان با توجه به وضعیت جامعه و با توجه به فریاد مالباختگان و سایر اقشار ملت فکر می کنم که رژیم سراغ چنین کارهایی برود.

من بعنوان کسی که به ورزش علاقه دارم و تخصص اصلیم این است، با تمام علاقه ای که به هواداران دو تیم دارم می خواهم توجه اینها را به مسائل مهمتری جلب کنم. قبل از اینکه به فکر این باشیم که کدام تیم می برد به فکر آن معلمینی باشند که ماههاست حقوق نگرفته اند به فکر زندانیان بیگناه باشند که مدتهای طولانی در سیاهچالهای رژیم هستند.

ما نباید بگذاریم که رژیم از هر چیز ما علیه خودمان استفاده کند. این رقابت ها باید در یک محیط سالم باشد جاییکه زن دلیر ایرانی برای سیر کردن شکم فرزندانش فریاد بکشد. درخواستم از تمام مردم این است که به این مسائل توجه کنند. این رژیم فقط کارش به فلاکت کشاندن مردم ایران است. چه حسنی دارد که تیم من برده باشد ولی وقتی به خانه می روم فرزندم بگوید بابا نرو جایی که وقتی برمی گردی خونی نباشی!

مردم هشیار ایران نباید اسیر این مسائل شوند. سازمان زمین های ورزشی گفته که باشگاه نفت تهران ۴۰۰میلیون تومان بدهکار است و تا نپردازد نمی گذاریم بازی کنند. اگر مردم ایران شر این رژیم را از سر خود کم کنند آن موقع می توانیم از شیرینی ورزش لذت ببریم. جوانان ایرانی باید از فرصت های ممکن استفاده کنند و با سرنگون کردن این رژیم به همه آن آرزوها برسیم. فقر جامعه دل آدم را آتش می زند.

این رژیم جز بدبختی برای مردم ایران و مردم منطقه دستاورد دیگری ندارد و امیدوارم که مردم ایران به آزادی و پیشرفت و آبادانی بتوانند کنار هم زندگی کنند و آنموقع این جشن های ورزشی به جشن و پایکوبی تبدیل خواهد شد. اینکه این رژیم اجازه نمی دهند که زنان ما وارد استادیوم شوند بیانگر عقب ماندگی آن است و این یک خواسته برای تمامی ورزشکاران می تواند باشد که چرا خواهر من نمی تواند وارد استادیوم شود.

بیشتر بخوانید:

تماشای فوتبال

«زنان سوری در ورزشگاه، زنان ایرانی پشت آزادی»!

مسلم اسکندر فیلابی: بى آبرویى هاى پى در پى ورزشی در رژیم فاسد و جنایتکار آخوندها