شتاب گرفتن تحولات منطقه علیه رژیم آخوندی و سراسیمگی سران رژیم

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱۸ آبان 96- این هفته شاهد تحولات مهمی در منطقه بودیم از جمله استعفای ناگهانی نخست‌وزیر لبنان، شلیک موشک بالستیک از یمن به عربستان و افشای اسناد جدیدی از رابطه رژیم و القاعده. در گفتگوی امروزمان به وجوهی از این تحولات می‌پردازیم. همراه هستیم با اسحاق علی نژاد

س) یک تحول مهم که در این هفته استعفای ناگهانی سعد حریری بود. چرا استعفا داد؟ چرا برخی می‌گویند این موضوع یک غافلگیری بود؟

ج) این‌که چرا استعفا داد خود سعد حریری می‌گوید به‌خاطر اعتراض به دخالتهای رژیم در لبنان و حزب‌الله. با دخالت‌های ایران و حزب‌الله، کار زمامداری در لبنان غیرممکن شده است. این گروهها میان مردم فتنه‌انگیزی کرده‌اند و حاکمیت را به یغما برده‌اند و حکومتی در داخل حکومت ایجاد کرده‌اند. رژیم ایران تلاش دارد لبنان را از خانواده عربی و بین‌المللی‌اش برباید. رژیم ایران و حزب‌الله لبنان را به گروگان گرفته‌اند. این رژیم هر کجا که پا می‌گذارد تنها عامل فتنه‌انگیزی و ویرانی است.

همزمان فاش شد که طرح ترورش وجود داشته است. هم سرویسهای اطلاعاتی غربی و هم سرویسهای اطلاعات عرب فاش کردند که کاروان حامل وی را می‌خواستند هدف قرار دهند. دستگهای پارازیت علیه سیستمهای ارتباطی و راداری پارازیت انداختند . معلوم شد این دستگاهها هم ساخت رژیم ایران بوده است.

سه موضوع مهم در استعفای حریری بود:

  • اول:‌زمان اعلام استعفا
  • دوم: محل اعلام استعفا
  • سوم:‌شرایط سیاسی

او استعفایش را تنها یک روز پس از دیدارش در بیروت با علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌المللی خامنه‌ای، در روز ۱۳ آبان اعلام کرد.

محل اعلام استعفا: سعد حریری استعفایش را در ریاض پایتخت عربستان اعلام کرد.

شرایط سیاسی:‌ اعلام استراتژی آمریکا در ۱۳اکتبر برابر با ۲۱مهر حول مقابله با رفتار بی‌ثبات کننده رژیم ایران و تروریسم آن در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی و نام گذاری تروریستی سپاه

علاوه بر این تحریمهای حزب‌الله را داشتیم. ۳آبان مجلس نمایندگان آمریکا 3طرح و قطعنامه علیه حزب‌الله لبنان تصویب کرد. رژیم می‌گوید مانند تحریمهای کاتسا در رابطه با ایران است. این سه قطعنامه عبارتند از:

  • ۱ – اچ. آر ۳۵۹ که از اتحادیه اروپا می‌خواهد حزب‌الله را در تمامیتش به‌عنوان یک سازمان تروریستی نامگذاری کند
  • ۲ – اچ. آر ۳۳۴۲ قانون تحریم حزب‌الله به‌خاطر استفاده غیرقانونی از شهروندان بی‌دفاع به‌عنوان سپر انسانی
  • ۳ – اچ. آر ۳۳۲۹ قانون اصلاحات ۲۰۱۷ برای جلوگیری بین‌المللی از کمکهای مالی به حزب‌الله (HIFPA)

 

س) رژیم خیلی از استعفای سعد حریری بر آشفت. مقامها و رسانه‌های رژیم نوشتند که این منشأ بحران خواهد بود. علت این برآشفتگی چیست؟

ج) میزی که رژیم در لبنان چیده بود چپ شد. حدود ۱۱ماه پیش یعنی در ۱۸دسامبر ۲۰۱۶ برابر با ۲۷آذر ۱۳۹۵ یک دولت ائتلافی در لبنان تشکیل شد. نخست‌وزیر این دولت سعد حریری بود. رئیس‌جمهور میشل عون. رئیس پارلمان نبی بری از قبل بود. با استعفا سعد حریری این ائتلاف از هم پاشید.

در لبنان ساختار قدرت و سیستم سیاسی به این صورت است:

رئیس‌جمهور از مسیحیهاست. نخست‌وزیر از سنیها و رئیس مجلس از شیعیان

بیش از دو سال لبنان بدون رئیس‌جمهور بود. چون رژیم و حزب‌الله مانع انتخاب رئیس‌جمهور می‌شدند. آن را بلوکه کرده بودند. یک بار سمیر جعجع کاندیدا بود تن ندادند. هر کسی که معرفی می‌شد اگر حلقه به گوش رژیم ایران و حزب‌الله نبود رد می‌شد. اما ۱۱ ماه پیش توافقی صورت گرفت.

یعنی یک دولت مشروع روی کار آمد که ریاست آن با سعد حریری بود. رئیس‌جمهور هم یک متحد حزب‌الله و رژیم یعنی میشل عون بود. طی این مدت بیشترین استفاده را رژیم و حزب‌الله از این دولت کردند. در لبنان حزب‌الله علیه مخالفان عملیات می‌کرد و کشتار می‌کرد تحت پوشش ارتش ملی لبنان. معاملات و مراودات می‌کرد از طریق سیستم بانکی و لبنان. حالا این پوشش و مشروعیت فرو ریخته است و سرمایه‌گذاری رژیم بر باد رفته است. الآن خلص معلوم می‌شود آنجا حزب‌الله است و متحدانش.

حسن نصرالله، سرکرده حزب‌الشیطان لبنان، با نگرانی از استعفای سعد حریری نخست‌وزیر لبنان، گفت: بدون شک این استعفا باعث نگرانی است ما نمی‌خواستیم که این استعفا رخ بدهد. همه باید منتظر باشیم تا ببینیم که چه رخ می‌دهد… منطقه در حال انفجار است و بسیاری بحرانهای سیاسی و نظامی در منطقه در جریان است. فشارهایی علیه ما وارد می‌شود تا مواضع و مسیر ما را تغییر دهند.

روزنامه و مقامات رژیم آنرا تحریک عربستان و ادامه طرح ترامپ نامیدند.

ثامرالسبهان وزیر امور خلیج‌فارس در دولت عربستان سعودی گفت دستهای رژیم ایران در منطقه باید قطع شود.

بین سعد حریری و رژیم و حزب الله مسئله ترور رفیق حریری پدر سعد حریری هم وجود دارد.

س) به فاصله کوتاهی از اعلام استعفای سعد حریری، شبه‌نظامیان حوثی یک موشک به سمت فرودگاه بین‌المللی ملک خالد در حومه ریاض شلیک کردند. چرا؟ مگر نمی‌دانند این اقدامها تحریک‌آمیز است؟

ج) چرا می‌دانند که تحریک آمیز است. مخصوصاً که بنا‌ به گفته منابع یمنی نوع موشک شلیک‌شده به عربستان “بالستیک دوربرد” بود که بیشتر تحریک‌آمیز است

۳ دلیل برای این کار شاید بتوان ذکر کرد

اول:‌پاسخی به استعفای سعد حریری است و ضربه‌یی که خورده است و عامل آن را عربستان می‌داند

دوم:‌وضعیت شبه‌نظامیان حوثی در جبهه‌های جنگ و شکستهای متعدد آنها است.

شلیک موشک بالستیکی به خاک عربستان سعودی در زمانی انجام می‌شود که نیروهای ارتش ملی به صنعا یعنی یکی از خطرناک‌ترین جبهه‌ها نزدیک می‌شوند و شبه‌نظامیان در شکستهای فاحشی که در جبهه‌های دیگر مانند تعز خورده‌اند توان جایگزینی نیرو ندارند و در ضعف مطلق هستند.

سوم: سازمان ملل پیشنهادهایی برای صلح در یمن ارائه می‌کند. شلیک موشک توسط حوثی‌ها به‌معنی دادن این پیام است که نه صلح می‌خواهیم و نه مذاکره می‌کنیم.

نزدیکی به صنعا

علاوه بر این ممکن است که اشتباه محاسبه بوده باشد. این بار ولیعهد عربستان و وزیر خارجه آن گفتند این “تعرض مستقیم نظامی” و اعلان جنگ متهم کرد و از احتمال تلافی خبر داد. خود ترامپ و نیکی هیلی و نیز بدنبال آن فرانسه و انگلیس هم علیه آن موضع گرفتند.

س) رژیم همیشه این قبیل اقدامات و موشک‌پرانیهای حوثیها را به‌عنوان قدرت خودش مطرح می‌کرد و آن را با آب و تاب منعکس می‌کرد. ولی ظاهراً این بار تکذیب کرده است. چرا؟

ج) از ترس عواقبش. از وحشت از پیامدهای آن

جالب این است که جلودار این تکذیب کردنها محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران است. این بار او گفته است: «اصلا ما امکان انتقال موشک به آنجا را نداریم و موشکهای یمنی برای خودشان است که با بازسازی، برد آنها را زیاد کردند و به این وسیله انتقام خون شهدای مظلوم یمن را گرفته‌اند».

امیر حاتمی، وزیر دفاع، ضمن تکذیب دخالت ایران در حمله موشکی حوثی‌ها به ریاض، آن را “اتهام‌زنی” دانسته است

س) آیا اینکه واکنشهای بین‌المللی در قبال این موشک‌پرانی رژیم در خور و متناسب با آن نیست، درست است؟

ج) بله درست است.

اینکار نقض دو قطعنامه شورای امنیت است:‌۲۲۶۱ و ۲۲۳۱

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران را از تامین، ارسال و فروش سلاح به خارج از این کشور بدون موافقت شورای امنیت منع کرده است.

قطعنامه۲۲۱۶ دیگر شورای امنیت در مورد یمن نیز تأمین سلاح برای رهبران حوثیهای یمن را ممنوع کرده است.

باید شورای امنیت وارد شود. حسابرسی شود. مجازات شود.

نیکی هیلی خواهان اقدام سازمان ملل‌متحد علیه رژیم ایران، در مورد موشک یمن شد

اینها عواقب سیاست مماشات بر یمن می باشد. جری شدن شبه‌نظامیان حوثی و رژیم آخوندی در یمن محصول سیاست مماشات اوباماست. با وجود قطعنامه‌های شورای امنیت که کودتاگران حوثی را مکلف می‌کنه سلاحهای سنگین را تحویل بدهند. از شهرهای اشغال شده بیرون بکشند. ادارات و ارگانهای دولتی را تحویل دولت رسمی و قانونی بدهند هیچ‌کدام نشد. هیچ اقدامی هم نشد. وزارت‌خارجه آمریکا می‌رفت با شبه‌نظامیان حوثی در امارات و کویت مذاکره می‌کرد اما حاضر نبود با دولت قانونی یمن بکند. هر جا در صحنه نظامی دچار تنگنا می‌شدند آتش‌بس اعلام می‌شد تا تجدید قوا کنند.

یک مورد خیلی خفت‌بار این سیاست. هنگامی که حوثیها کودتا کردند به کمک علی عبدالله صالح. به سرعت از صنعا به سمت عدن پیشروی کردند و تقریباً تمام یمن را داشتند تسخیر می‌کردند. آمریکا در شمال عدن یک پایگاه بزرگ هوایی داشت با همه تجهیزات لازم که شبه‌نظامیان حوثی مطلق توان ایستادگی در مقابل آن نداشتند. آمریکایی ها کل پایگاه را تخلیه کردند و با همه سلاحها و الزاماتش تحویل حوثیها دادند. یعنی تحویل کودتاگران

س) این هفته اسناد جدیدی از رابطه القاعده رژیم ایران منتشر شد؟ چرا تا به‌حال این اسناد محرمانه مانده بود؟

ج) به‌خاطر سیاست مماشات. به‌خاطر استمالت اوباما از آخوندها.

اما قبل از توضیح دلایل این کار اجازه بدید مقداری در مورد این اسناد و ابعاد آن بدهیم

اسناد مربوط به سپتامبر سال ۲۰۱۱ است. اسنادی که در جریان حمله به محل بن‌لادن در ابوت آباد پاکستان به‌دست آمد. این اسناد شامل ۴۷۰هزار سند است.. هم شامل نامه‌های بن‌لادن در رابطه با رژیم است. هم فیلمهایی از حضور افراد القاعده در ایران مثلاً فیلمی از حضور پسر بن‌لادن حمزه در ایران و مراسم عروسی وی

یک مقام القاعده در سندی که افشا‌ شده است می‌نویسد “ مقامات رژیم ایران به برخی از برادران سعودی ما… پول و تسلیحات و هر آنچه نیاز دارند و هم‌چنین آموزش در کمپ‌های حزب‌الله در لبنان در مقابل ضربه به منافع آمریکا در عربستان سعودی و خلیج (فارس) را پیشنهاد کردند“.

بنابراین سند، مقامات ایرانی به آنها پاسپورت‌های جعلی برای سفر می‌دادند.

رژیم ایران به عوامل القاعده یاد داد که چگونه پاسپورت و دیگر اسناد را جعل کنند یا تغییر دهند که به آنها امکان مسافرت آزادانه به سراسر منطقه و به آمریکا را داد. هنگامی‌که آنها از ایران عبور می‌کردند، مقامات مرزی رژیم ایران پاسپورت‌های آنها را مهر نمی‌زدند…

آنها روی یک سند ۱۹ صفحه‌یی که توسط یکی از اعضای ارشد القاعده نوشته شده متمرکز شدند. در این سند سابقه اولیهٴ این روابط نوشته شده است. این روابط از دوستی میان آنها در دهه ۱۹۹۰ شروع شد. نویسندهٴ این سند که از آن اسمی برده نشده، اما به نظر می‌رسد که ارتباطات خوبی دارد ”توضیح می‌دهد که ایران به ”برادران عربستانی“ در القاعده، ”هر آنچه نیاز داشته باشند، “ شامل ”پول، سلاح و آموزش در کمپهای حزب‌الله در لبنان، در ازاء حمله به منافع آمریکا در عربستان و در کشورهای خلیج می‌دهد“. نیروهای اطلاعاتی ایران نیز سفر بعضی از اعضای آنها را با دادن ویزا تسهیل می‌کنند و برای دیگران نیز پناهگاه فراهم می‌کنند“.

به دنبال انتشار اسناد همکاریهای رژیم آخوندی با القاعده، خبرگزاری فرانسه گزارش داد، در اسناد منتشر شده توسط اطلاعات مرکزی آمریکا، نامه‌یی با دست خط اسامه بن‌لادن خطاب به خامنه‌ای وجود دارد که در آن از از او درخواست کرده تا در حل مشکلات افراد خانواده‌اش دخالت کند. علاوه بر این در این اسناد از توافق رژیم و القاعده که یکدیگر را هدف قرار ندهند صحبت شده است.

اما چرا اوباما این اسناد را مخفی می‌کرد؟

به دو دلیل

اول:‌پرده پوشی اسناد با هدف توافق اتمی

هیأت تحریریة نیویورک‌پست طی مقاله‌یی در ۱۱ آبان درباره انتشار اسناد همکاری رژیم آخوندی با القاعده، نوشت: «آیا اوباما و مدیران اطلاعات مرکزی او، برای تضمین انعقاد توافق اتمی، (از انتشار) مواردی که می‌توانست ادعای آنها را درباره تشویق «مدره‌های» (رژیم) ایران تضعیف کند، خودداری کردند؟ قطعاً چنین به نظر می‌رسد».

تلویزیون فاکس‌ نیوز گزارش داد: این اسناد با توصیفات دولت اوباما متفاوت است.

بلومبرگ می نویسد اطلاعات محرمانهٴ منتشر شده توسط دولت اوباما، تهران را به‌عنوان یک دشمن افراط‌گرایی ترسیم می‌کرد. در واقع ۱۸۰ درجه عکس. تا رژیم را یک شریک منطقه ای نشان دهد.

دوم:‌ دولت اوباما تلاش می‌کرد اختلاف میان رژیم ایران و القاعده را برجسته کند و اسناد مربوط به همکاری آنها را محرمانه نگه دارد. بلومبرگ ۱۲/۸/۹۶

برای این‌که نشان بدهد که رابطه و نزدیکی با این رژیم به جنگ علیه القاعده و تروریسم کمک می‌کند و آخوندها شریکی در این جنگ هستند.

این یک دروغ و یک فریب بزرگ بود.

 

س) واکنش رژیم به انتشار اسناد القاعده چه بود؟

ج) یک نوع بهم ریختگی زیرا انتظار این را نداشتند.

جواد ظریف وزیر خارجه کابینه آخوند روحانی برآشفتگی خود را از انتشار اسناد محرمانه همکاری القاعده و رژیم آخوندی ابراز کرد و مدعی شد این اسناد جعلی است. اینها از ترس این است که عواقب جدی دارد.

اول:‌ تحریمهای سخت‌تر و جدی‌تر می‌شود.

وال استریت ژورنال روز ۲نوامبر۲۰۱۷ ـ ۱۱آبان ۹۶ می نویسد: افشای اسناد مربوط به ارتباطات عمیق‌تر بین رژیم ایران و القاعده که بسیاری بدان باور نداشتند، اکنون می‌تواند حامیان آمریکایی تحریم‌های جدید و سخت علیه رژیم ایران را تشویق کند.

دوم: فعال کردن قطعنامه‌های شورای امنیت علیه رژیم

سوم:  انتشار این اسناد با اعلام استراتژی جدید پرزیدنت ترامپ در قبال توافق هسته‌یی با ایران و فعالیتهای بی‌ثبات سازی آن در خاورمیانه همزمان شده است. رئیس‌جمهوری آمریکا تهران را بزرگترین حامی تروریسم جهان و تهدید علیه منافع آمریکا در خاورمیانه اعلام کرده است.

س) این مجموعه تحولات یعنی هم داستان افشای اسناد القاعده و هم داستان استعفای سعد حریری و هم موشک‌پرانی چه پیام و چه عواقبی دارد؟

ج) این سرعت تحولات علیه رژیم را نشان می دهد. داستان از تغییر صورت مسأله منطقه شروع شده است. تا الآن موضوع داعش بود. رژیم پشت آن سنگر گرفته بود و خود را نیرویی علیه تروریسم و داعش جا می‌زند و به‌راحتی در عراق و سوریه و… دخالت می‌کرد. حالا این صورت مسأله برداشته شده و سر مار پیدا شده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه رژیم در توئیتهایی تازه درباره مسائل منطقه نوشت. سفرها به عربستان سعودی خطربار بوده‌اند.

نمونه آن ارائه لایحه تحریم عصائب الحق و النجبا به کنگره آمریکا در روز ۵ نوامبر می باشد.

تیلرسون وزیرخارجه آمریکا هفته گذشته در ریاض گفته بود: گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به رژیم ایران که اکنون در عراق هستند، با پایان یافتن جنگ علیه داعش، باید به خانه‌های خود برگردند.

لذا روزهای سخت و خطرناکی برای رژیم در پیش است باید از منطقه جمع کند. یا باید اعلام جنگ و تصادم و رویارویی را انتخاب کند یا جام زهر و برجامها را.

 

بیشتر بخوانید:

 

حمایت میشل سلیمان رئیس‌جمهور سابق لبنان از مواضع سعد حریری

سعد حریری: رژیم ایران و متحدش حزب‌الله، لبنان را به گروگان گرفته است

العرب – استعفای سعد الحریری اعلام آغاز مقابله با دخالتهای رژیم ایران در کشورهای عربی است

علل استعفای سعد حریری نخست‌وزیر لبنان از زبان مدیر مرکز پژوهشی امم از بیروت