افت خیزهای اقتصادی در هفته گذشته-گفتگو با مریم فرشید

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱۹  آبان ۱۳۹۶- بررسی افت خیزهای اقتصادی در هفته گذشته در گفتگو با مریم فرشید

دوستان گرامی در این قسمت از برنامه نگاهی داریم به برخی تحولات اقتصادی ایران در هفته‌یی که گذشت. همراه هستیم با همکارمان خانم مریم فرشید.
گزارش این هفته اقتصادی را با یک خبر در مورد وضعیت حمل و نقل و لجستیک در ایران شروع کنم که روز ۱۴ آبان رئیس فدراسیون حمل ونقل و لجستیک ایران اعلام کرد، رتبه ایران در شاخص لجستیک در دنیا ۹۶ هست که جزو کشورهای کم‌درآمد محسوب می‌شود.

خود همین مقام رژیم اضافه کرد این در حالی است که امارات در رتبه ۱۳ و قطر در رتبه ۳۰ در دنیا و به‌عنوان کشورهای پر درآمد در این حوزه محسوب می‌شوند. هم‌چنین ترکیه از نظر لجستیک در جایگاه ۳۴ دنیا قرار دارد و در گروه کشورهای دارای درآمد پایدار است

س) چطور بانک جهانی ایران را جزو کشورهای کم‌درآمد محسوب کرده در حالی که درآمدهای کلانی هم از نفت و هم از گاز و سایر منابع طبیعی و هم از مالیاتهایی که از مردم می‌گیرند؟

ج) معنای این‌که رژیم ایران در گروه کم درآمدها قرار دارد این است که به هیچ‌وجه از درآمدهای ملی کشور خرج ایجاد تسهیلات لجستیکی برای حمل و نقل سریع و ایمن در کشور چه در جاده‌های آسفالت یا ریلی یا خطوط هوایی و کشتیرانی ایجاد نکرده است. مثلاً شما نگاه کنید به حجم تصادفات جاده‌یی که در ایران هست رتبه اول در جهان است. سالانه ۲۰هزار نفر کشته می‌شوند. این مربوط به امسال هم نیست.

از نظر اقتصادی هزینه این میزان تلفات به گفته «معاونت اقتصاد حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی» هر مرگ‌و میر چیزی حدود یک‌میلیارد و ٢٠٠‌میلیون تومان خسارت به اقتصاد کشور وارد می‌کند. این موضوع در حالی هست که راه‌آهن به‌عنوان مدل ایده‌آل حمل و نقل در جهان تلفاتی نزدیک به صفر دارد. در برنامه پنجم توسعه کشور پیش‌بینی شده بود، خطوط آهن کشور به بیشتر از ١٥ هزار کیلومتر برسد اما برنامه پنجم به پایان رسید و راههای ریلی ایران در مجموع تنها به ٩‌هزار بسنده کرد.

ضمن این‌که صنعت ریلی از نظر مصرف سوخت هم بسیار اقتصادی‌تر است. به گفته مدیرعامل راه‌آهن ایران در صورت حمل همه بار کشور از طریق راه‌آهن، می‌توان به جای مصرف ۲۰ میلیارد دلار سوخت در بخش جاده‌یی، فقط با صرف سه میلیارد دلار سوخت نسبت به جابه‌جایی این بار با شبکه ریلی اقدام کرد.

س) علت این‌که رژیم روی چه شبکه جاده‌یی و چه شبکه ریلی سرمایه‌گذاری نکرده چیست؟ زیرا یکی از وظائف قرارگاه ضد خاتم‌الانبیاء سپاه پروژه‌های جاده‌سازی است.

ج) مشکل اتفاقاً در همین هاست. اولاً از نظر بودجه و اعتبارات که اساساً پولهای کلان ایران خرج مزدوران رژیم در سوریه و یمن و عراق و لبنان می‌شود. مشکل بعدی هم همین پاسداران هستند که بر روی پروژه‌های سودآور چنگ‌اندازی کرده‌اند و جدای این‌که جلو هرگونه رقابت را گرفتند.

از طرف دیگر نیروی متخصص در ایران کم نیست که بخواهد پروژه‌ها را پیش ببرد اما پروژه‌ها دست پاسداران است و آنها هم در باندهای خودشان توزیع می‌کنند و الآن میلیونها فارغ‌التحصیل در ایران بیکار هستند.

در همین هفته یک عضو مجلس رژیم به نام محمدباقر عبادی عضو کمیسیون آموزش مجلس خبر داد که «حدود ۵۰ درصد از فارغ‌التحصیلان ایران دانشگاهی، بیکار و فاقد مهارت هستند».

از نظر سرمایه‌گذاری هم به‌دلیل ناامن بودن وضعیت اقتصادی و چپاولگریهای خارج از قانون حکومتی از سرمایه‌گذاران و مصادره و زورگوییهای عملاً سرمایه‌گذاری در ایران مخاطرات زیادی دارد و در درجات بسیار پایینی هست به‌طوری که روز ۱۴ آبان مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی داد که «حاکی از کارایی پایین سرمایه‌گذاری در ایران نسبت به سایر کشورهاست» و دلایل آن را موارد زیر دانسته است: سایه سنگین بخش دولتی در سرمایه‌گذاری، عدم توانایی در مدیریت مناسب تجهیزات سرمایه‌یی جدید، ضعف واسطه‌گران مالی و تخصیص نامناسب سرمایه، سهم بالای استهلاک و هدر رفت سرمایه در فرآیند تولید و در آخر تاثیر شرایط سیاسی» که البته به نظر می‌رسد این آخری از همه بیشتر روی فعالیتهای اقتصادی ایران نقش دارد.

س) چرا این محور را آخر از همه عنوان کرده است؟

ج) واژه شرایط سیاسی البته یک واژه خیلی شسته رفته است. واژه درست آن چنگ‌اندازی باندهای حاکمیت آخوندی بر اقتصاد ایران است که به‌طور عمده بیت خامنه‌ای و سپاه پاسداران می‌باشد. ببینید آش چقدر شور است که خبرگزاری فارس که خودش از ارگانهایی که سپاه است روز ۱۳ آبان به‌نقل از یک اقتصاد دان رژیم به نام ابونوری می‌نویسد: «مسائل سیاسی بر اقتصاد چیره شده و نیاز به هماهنگی در سطح قوا دارد. اکنون اگر صادراتی هم وجود دارد، به جهت مسائل سیاسی است و صادرات کالا با دامپینگ و فروش ارزان‌تر از قیمت داخلی به کشورهایی همسایه انجام می‌شود».

دامپینگ یعنی ارزان فروشی کالا در رقابت با سایرین به‌نحوی که برای خریداران خرید این جنس ارزان بسیار جذاب باشه مثلاً بازار خودرو در ایران را مثال زد که مثلاً قیمت خودروهای ایرانی در بازارهای خارجی مثل عراق به مراتب پایین‌تر از قیمت همان خودروها در ایران است از جمله پراید که قیمتش در ایران حدود ۲۰میلیون تومان است در عراق حدود ۶ میلیون تومان می‌شود. تا به‌اصطلاح بازارهای عراق یا کشورهای شمال ایران را جلب کند و البته ما به التفاوت قیمت تمام شده این کالا با هزینه تمام شده را هم از جیب مردم ایران می‌پردازد.

س) شما شرایط سیاسی را عطف به درون رژیم کردید در حالیکه شرایط سیاسی موضوعات گسترده‌تری را دربرمی‌گیرد. آیا اینطور نیست؟

ج) طبعاً اینطوری است و اینها همه تاثیر جدی روی اقتصاد رژیم دارد. تمامی درآمدهای رژیم از برجام و غیره به اقتصاد تزریق نمی‌شود و در دست باندهای مختلف ولی‌فقیه می‌ماند.

س) راه کاری که خود اقتصاد دانهای رژیم برای این بحرانها پیشنهاد می‌کنند چیست؟

ج) این سؤال را من از مقاله یکی از کارشناسان اقتصادی رژیم به نام جمال رازقی که الآن رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز هست می‌دهم. ابتدا بگویم که در این مقاله به ۶ ابر چالش در ایران که توسط مسعود نیلی مشاور اقتصادی آخوند روحانی قبلاً گفته شده بود اشاره می‌کند که شامل: «بحران منابع آب کشور»، «مسائل زیست محیطی»، «صندوق بازنشستگی»، «بودجه دولت»، «نظام بانکی» و «بیکاری» است.

حالا در پاسخ به سؤال شما که پرسیدید کارشناسان رژیم چه پیشنهاداتی برای بحرانهای اقتصادی رژیم دارند اینطوری می‌دهد: «برای این‌که بتوانیم بر چالشهای مطرح شده توسط مسعود نیلی فائق آییم ابتدا بایستی نظام مدیریت و اجرایی کشور را که پیش نیاز حل چالشها می‌باشد، هدفمند نماییم. چرا که این سیستم خود مادر تمامی چالش هاست».

می‌بینید که این اقتصاد دان رژیم خیلی تلاش کرده که به‌طور شسته رفته بگوید این فساد در رأس نظام آخوندی است به قول معروف سر این ماهی گندیده است که اقتصاد ایران را به قهقرا و فقر برده است و می‌گوید مدیریت اجرایی کشور «مادر تمامی چالشهاست». البته همه می‌دانند که به اعتراف خود همین مدیریتهای اجرایی به ولایت فقیه و سپاه پاسدارانش وصل هست.

فقط در همین هفته یک نمونه از این غارتگریها به خوبی وضعیت را مشخص می‌کند. شبکه خبر رژیم روز ۱۳ آبان ۹۶ گزارش کرد که: «طی ۴سال اخیر ۲۱ میلیارد دلار کالا بدون دادن حتی یک ریال مالیات وارد کشور شده». معلوم است که اینها تماماً کار سپاه و مافیای حکومتی است. بعد عوض پور دبیرکل اتاق اصناف گفت: «۷۰ درصد از تراکنشهای مالی، فاقد هویت مالی هستند. وضعیت اقتصادی کنونی بسیار ناپایدار است».

در همین جلسه یک کارگزار دستگاه مالیاتی رژیم به نام عزیز نژاد می‌گوید: «نظام ما بر پایه مفاسد اقتصادی است عمدتاً در جامعه ما یا فرار مالیاتی داریم یا دسترسی به حسابهای مالیاتی نداریم». بنابراین شما می‌بینید که حتی در کارگزاران اقتصادی رژیم هم امید به این‌که چیزی حل بشود و گرهی از مشکلات اقتصادی جامعه با وجود چنین ساختار تبهکارانه‌ای که در کشور ما حاکم است وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

رضا محمدی: همیار شد عزیز

فساد در حکومت آخوندی – بهشتی برای سپاه سرکوبگر