نگاهی به تحولات سیاسی هفته- گفتگو با علی خدایی صفت

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۰  آبان ۱۳۹۶- نگاهی به تحولات سیاسی هفته در گفتگو با علی خدایی صفت

می خواهیم نگاهی به مهمترین تحولات هفته بکنیم و همراه هستیم با علی خدایی صفت.

س) دو رخداد مهم هفته گذشته یکی استعفای سعد حریری بود و دیگری حمله موشکی از یمن به عربستان. آیا تحول مهم دیگری هم بوده است؟

ج) این دو تحول در زمینه فشارهای منطقه‌یی و بین‌المللی به رژیم مهمترین خبرها بودند. البته فشارهای بسیار مهمی از درون جامعه به رژیم می‌آید. سردمداران رژیم از آنچه در درون جامعه ایران می‌گذرد ابراز نگرانی می‌کنند. اعتراضات در شهرها گسترش می‌یابد و از قبل اعلام و هماهنگ می‌شود. سازمان یافتگی بیشتری در آنها هست. نمونه آن پاسارگاد بود. اعتراضات شدت بیشتری پیدا می‌کنند. در امکان مختلف ظاهر شده و اعتراض می‌کنند.

شعارها هم ارتقا پیدا کرده و کل حکومت را هدف قرار می‌دهد. به‌عنوان نمونه شعارهایی که قوه قضاییه و قوه مجریه رژیم را هدف قرار می‌دهند. شعارها سیاستهای راهبردی نظام مانند دخالت در سوریه را نیز هدف قرار می‌دهد. ارتقا این شعارها و اوج آن جایی خواهد بود که خود خامنه‌ای را هدف قرار دهد.

این هفته نمونه آن را در کنفرانس مطبوعاتی نوبخت داشتیم که یکی از خبرنگاران اعتراف کرد در نمایشگاه مطبوعات غارت‌شدگان علیه رهبری شعار می‌دادند. این درجه خشم معترضان را نشان می‌دهد که به اراده براندازی نزدیک می‌شود.

س) آیا درست است که می‌خواهند بخشی از پول این غارت‌شدگان را بپردازند؟ آیا این تاثیر منفی روی این اعتراضات نخواهد داشت؟

ج) مدتی است این حرفها را زده‌اند. چند تن از کارشناسان رژیم گفته‌اند که این امکان ندارد زیرا ابعاد این غارت‌شدگان بسیار زیاد است. رژیم باید چند ده میلیارد دلار بپردازد تا این بدهیها را صفرصفر کند و اگر بخواهند بخشی از این را بدهند تاثیر عکس می‌گذارد و اعتراضات گسترده‌تر می‌شود. رژیم اگر پول داشت که برای کارهای دیگرش بکار می‌برد و اگر نیاز نداشت که این دزدی را نباید می‌کرد. بنابراین چنین چیزی به‌نظر نمی‌آید واقعی باشد.

در رابطه با پاسارگاد رژیم در ابعاد گسترده نیرو وارد کرده بود. هلیکوپتر وارد کرده بود. از این بسیج نیرو می‌توان فهمید که استعداد نیروی مقابل چقدر بوده است. این رویاروی گسترده و این گزارشات سازمانیافته و رویاروی دستگیر ‌شدگان بیانگر این است که این اعتراضات چه سمت و سوی دارد. در رابطه با این بسیج نیرو نیز جای جای رژیم می‌گفت که مجاهدین نقش دارند و مجاهدین می‌خواهند این برنامه را برگزار کنند.

تحول دیگر که این هفته شاهد آن بودیم همیاری با سیمای آزادی بود. نکته قابل‌توجه در آن این بود که مقاومت در این رویارویی طولانی چطور رژیم را به زانو درآورده است. رژیم می‌خواست با نسل‌کشی و قتل‌عام ۶۷ به‌خصوص با تمرکز آن روی قشر روشنفکر و نیز شیطان‌سازی رابطه مردم با مجاهدین را قطع کند این همیاری نشان داد که رژیم در این رابطه هم شکست خورده است.

س) استعفای نخست‌وزیر لبنان یکی از مهمترین رخدادهای هفته گذشته بود. یک استدلالی وجود دارد که این به نفع رژیم بود. نظر شما در این رابطه چیست؟

ج) اگر مجموعه ‌این تحلیلها را کنار هم بگذاریم به این می‌رسیم که نگرانی حول این موضوع در رژیم وجود دارد. آنها اینرا گام اول یک طرح و سلسله اقداماتی می‌دانند که عربستان جلودار آن است. الآن به نظر می‌رسد تعادلی که در لبنان وجود داشت با این استعفا از بین رفته و می‌خواهند به مشروعیت عوامل رژیم در دولت قانونی لبنان پایان بدهند و شرایط را فراهم می‌کند که روی دولت فعلی لبنان فشار گذاشته شود.

رژیم این اقدام را به‌عنوان قطع دست خودش در منطقه تلقی می‌کند و از واکنش‌ها اینطور برمی‌آید که غافلگیر شده است. این را می‌توان در مسافرت ولایتی به لبنان و سوریه دید. گفته می‌شود که ولایتی سعد حریری را تهدید کرده باشد. یک بعد این فشارها به رژیم موشکی است که از یمن به عربستان شلیک شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا بلافاصله موضع گرفت که این کار رژیم است و این خیلی مهم است. زیرا در گذشته به‌رغم نقش رژیم در اقدامات مشابه نمی‌گذاشتند این نقش افشا شود و یا اسنادی فاش می‌شد که به نفع رژیم بود. این نشان می‌دهد اقدامات جنگ‌افروزانه‌ای که رژیم در مقابل آمریکا شروع کرده بود تا باج بگیرد به عکس خودش تبدیل می‌شود.

س) اگر لبنان تحت فشار زیادی قرار بگیرد و وارد یک مرحله بحرانی بشود آیا این تهدید وجود ندارد که رژیم وارد شود و نفوذ بیشتری بکند و کنترل بیشتری به‌دست بگیرد؟

ج) اگر تصور کنیم که رژیم در تعادل‌قوا در مقابل جبهه‌ای که در منطقه در مقابلش وجود دارد محلی از اعراب دارد، بله می‌تواند از این فرصت استفاده کند. اما واقعیت این است که چنین چیزی نیست. کدام منبع قدرت؟ رژیمی که از لحاظ اقتصادی به زانو درآمده با اینهمه اعتراضات گسترده در ایران و اینهمه درگیری در داخل رژیم و تحریمهای جدید چگونه می‌تواند در مقابل جبهه منطقه‌یی قد علم کند.

در دوران مماشات که رژیم به چنین اقداماتی دست می‌زد، اقدامات جنگ‌افروزانه‌ای بود که در بستر مماشات جواب می‌داد ولی اگر جلوی این رژیم کسی محکم بایستد رژیم عقب می‌نشیند. جواب این سؤال شما منفی است و رژیم مجبور است عقب بنشیند. یک نمونه آن توقیف اخیر روزنامه کیهان خامنه‌ای در پی خبری بود که منتشر کرد. این پیامی به طرفهای منطقه‌یی و بین‌المللی است که ما دنبال این کارها نیستیم.

خود خامنه‌ای نیز در آخرین سخنرانی خود بیشتر از ناهمواری راه در پیش و سختی راه گفت و این‌که اوضاع خیلی جور نیست و یک کلمه از تحولات اخیر نگفت و دود و دمی نکرد و بیشتر از موضع ضعف و ذلت بود.

س) روحانی در جلسه دولت خطاب به عربستان گفت: «بزرگتر از شما نتوانستند با ما مقابله کنند.» آیا این حرف به‌معنی قدرت‌نمایی رژیم نیست؟

ج) این جمله روحانی در بین باقی حرفهایش خیلی رنگ باخته است. حرفهایی که روحانی در جلسه مزبور زد بیشتر از موضع ضعف بود که ما آماده دوستی هستیم و در منطقه کاری نکردیم و اگر هم به عراق و سوریه رفتیم به‌دلیل دعوت دولت آنجا بود. لذا بیشتر دجالگرانه بود تا دود و دم باشد. حتی سرکرده سپاه پاسداران هم گفت که این موشک از ما نبوده است.

س) هم روحانی و هم امام جمعه‌های رژیم اشاره به حضور ده میلیونی در اربعین کردند. آیا این بیانگر این نیست که رژیم می‌خواهد خودش را در تعادل‌قوا برتر نشان دهد؟

ج) نان خوردن از پوشال همواره کار این رژیم بوده است. اربعین اتفاقی بود که در عراق افتاده و ربطی به رژیم ندارد. فرض کنیم که این آمار درست باشد چه ربطی به رژیم دارد. اگر رژیم چنین نیرویی دارد خوب بیاید و آن را ماده کند.

س) سؤال آخر در رابطه با سفر هیأت ۷۰نفره اروپایی به تهران است. اروپایی‌ها از حفظ برجام حمایت می‌کنند و با آمریکا اختلاف‌نظر دارند آیا همین باعث نمی‌شود که رژیم از این شکاف استفاده کند و خودش را از این وضعیت در برجام خارج کند؟

ج) وضعیت فعلی این است که رژیم سر یک دو راهی گیر کرده است. یک راه این است که بیاید و تسلیم شود و برجام ۲و۳ و… را قبول کند. خامنه‌ای قبلاً گفته که این یک تنزل بی‌پایان است. دولت آمریکا که اصلاً دنبال مذاکره نیست و تحریمها را دارد وضع می‌کند و اگر رژیم می‌خواهد مشمول این تحریمها نشود باید اینها را کنار بگذارد. اروپایی‌ها می‌گویند که برای پابرجا ماندن برجام باید یک الحاقیه به آن اضافه کنیم که شامل برجام موشکی است.

لذا این همان تنزل بی‌پایان است. رسانه‌های روحانی دنبال مذاکره هستند خامنه‌ای هم که سکوت می‌کند شاید دنبال نرمش قهرمانانه است. ولی اگر برجام ۲و۳ هم که بشود زیر پای این حاکمیت را خالی خواهد کرد. بنابراین نمی‌تواند ریسمان نجاتی برای رژیم باشد. روز به روز هم حلقه برای رژیم تنگتر می‌شود.

بیشتر بخوانید:

سوز و گداز سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم نسبت به اظهارات امانوئل ماکرون

نیویورک تایمز: عربستان به‌دنبال ضربه زدن به حزب‌الله است

هراس نظام ولایت فقیه از چرخش تحولات علیه تروریسم و مداخلات رژیم