گره کور در کار مؤسسات به‌اصطلاح مالی و اعتباری -گفتگو با حسین میرداماد

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱۹  آبان ۱۳۹۶- بررسی گره کور در کار مؤسسات به‌اصطلاح مالی و اعتباری در گفتگو با حسین میرداماد

حدود ۲۰ میلیون نفر جمعیت کشور درگیر مؤسسات مختلفی مانند کاسپین، فرشتگان، آرمان، ثامن‌ و غیره می‌باشند»، این حرف یک نماینده مجلس ارتجاع به نام حاجی دلیگانی است، کارگزاران رژیم و به‌طور مشخص سپاه و بسیج و نیروی انتظامی و پاسدارهای ریز و درشت آنها، اموال میلیونها ایرانی را بالا کشیده و حق آنها را نمی‌دهند، دزدی آشکاری که در هیچ جای جهان سابقه ندارد، تازه وقتی مردم اموالشان را طلب می‌کنند، مورد حمله نیروی انتظامی قرار می‌گیرند و ظالم خطاب می‌شوند، بدون شک نمونهٴ این دزدیها در تاریخ ممالک بی‌نظیر است. با هم گزارش را ببینیم.

گزارش را دیدیم و همراه هستیم با حسین میرداماد تا به موضوعاتی که در گزارش بود بیشتر بپردازیم. همان‌طور که در گزارش دیدیم معاون قوه قضاییه رژیم فردی به نام محمد‌باقر الفت در ارتباط با غارت‌شدگان با صراحت گفت که: «نباید سپرده‌گذاران رو مظلوم جلوه بدهیم و طرف دیگر را ظالم که باید دولت وارد بشه و مبالغی رو به اینها بپردازه».

س) نظرتان در مورد این حرف معاون قضاییه رژیم چیست؟

ج) ابتدا خدمتتان بگویم که بهترین جواب روز چهارشنبه ۱۷ آبان هموطنان غارت شده در مشهد دادند. غارت‌شدگان مؤسسه ثامن‌الحجج در مشهد در اعتراض به اظهارات محمدباقر الفت معاون رئیس قوه قضاییه رژیم آخوندی و کاظم پالیزدار مشاور جهانگیری معاون اول آخوند روحانی که غارت‌شدگان را اجیر‌شدگان و یا سودجویان خوانده بودند؛ شعار می‌دادند: «الفت بی‌لیاقت گمشو برو ولایت».

اما در مورد اظهارات الفت معاون قضاییه رژیم که گفته بود نباید سپرده‌گذاران را مظلوم قلمداد کرد و دولت را ظالم پاسخ من این است که این نوع جوابها از این رژیم هیچ چیز عجیبی نیست. در این رژیم خیانت به امانت و به تعهدات و بعد هم طرف مقابل را مقصر جلوه دادن از فرهنگ ذاتی ولایت فقیه است و از اولی هم که خمینی سر کار آمد همین رفتار و گفتار و نسبت به تعهداتی که به مردم در پاریس داده بود مبنی بر حاکمیت مردم و این‌که خودش دنبال طلبگی می‌رود و روحانیت با حاکمیت کاری نخواهد داشت.

س) از پاسخ معاون قوه قضاییه اینطور می‌فهمم که این‌که بخواهیم تفاوتی قائل بشویم بین مؤسسات مالی غارتگر و حاکمیت زیاد معنایی ندارد. آیا این درست است؟

ج) اگر مؤسسات مالی خصوصی بودند این حرف کاملاً درست بود. اینها یک مجموعه باندهایی هستند وابسته به ولایت فقیه.

س) معاون قضاییه رژیم در مصاحبه خودش می‌گوید که: «مالباختگان چون با اطلاع بودند و برای سودهای بادآورده به سمت این مراکز رفتند اینها سودجویی کردند و باید امروز ضرر سودجویی خود را بدهند». این چه منطقی است؟

ج) این یک منطق سخیف و زیر آب زدن تعهدات است. زیر تیتر مجوز بانک مرکزی آمده ۲۰٪ سود علی الحساب. هزاران میلیارد جایزه. در مدت ۵ سال پول خود را دو برابر کنید. این یک کلاه برداری عیان است. اینها می‌خواهند بگویند که اینها مؤسسات حکومتی نیستند پس چرا بانک مرکزی مجوز داد. مجوز ۵۰۰۰ مؤسسه را نیروی انتظامی داده است.

س) اگر موضوع این‌قدر روشن است چرا روی تقسیم تقصیر بین مردم و این مؤسسات سرمایه‌گذاری می‌کند؟

ج) این رژیم اگر بخواهد این سرمایه را بدهد پول خیلی کلانی است. فرشتگان نزدیک به ۸۰۰۰ میلیارد تومان به مردم بدهکار است. گفته می‌شود که مجموع بدهیها تا ۲۳۰هزار میلیارد تومان هست. طبیعی است که نمی‌تواند بدهد. ولی ترفندهایی برای دست به‌سر کردن اینها بکار می‌برد. مثلاً به اینها پشینهاد یک سری املاک و مستغلات را می‌دهد که چند نفر آنها را مابه ازا بدهی مؤسسه بروند بفروشند و دست از سر آنها بردارند. در حالیکه کسی این ملک یا خانه خریدار ندارد. می خواهد اینها را به جان هم بیاندازد. برخی از این املاک مشکلات قانونی دارد. با ترفندهای مختلف می‌خواهند تظاهرات اینها را فروکش بدهند.

س) این کار را چه کسی می‌کند؟

ج) همه اینها را حکومت دارد انجام می‌دهد. مؤسسات مالی رفته‌اند.

س) این اعتراضات می‌تواند سیاسی شود و حاکمیت را دربر بگیرد چرا رژیم چنین ریسکی می‌کند و خودش را از این مؤسسات جدا نمی‌کند؟

ج) زیرا نمی‌تواند دست خودش را از خودش جدا کند. اینها اندامهای همین رژیم برای پولشویی و چرخاندن دستگاه غارتگرانه خودشان بودند. اینها بعد از جنگ ضدمیهنی دریچه‌ای از اقتصاد را برای بسیج و سپاه باز کردند. صندوق قرض الحسنه سپاه با هدیه رهبری شروع به کار کرد و الآن ششمین بانک کشور است. بخشی از این مؤسسات زیر چتر همین صندوق است. شما به شعار مردم دقت کنید: «تحت لوای قانون -دزدی شده فراوون، ملت کف خیابون – حامی دزدا قانون، دزدا همه کاره‌ان- شاکیا آواره‌اند، » اینها نه می‌خواهند و نه می‌توانند به مردم پاسخ بدهند.

س) نتیجه این روند چیست؟ اولاً محصول چنین اعتراضاتی چه بوده است و ثانیا آیا سر انجامی برای این داستان هست؟

ج) اینها رو من در چند محور خلاصه می‌کنم:
۱. مردم ایران با این تظاهراتهای مکرر و با شعارهای خود نشان دادند که هیچ اعتمادی به هیچ‌کدام از ارگانهای این رژیم ندارند.
۲. تمام هرم قدرت در رژیم از خامنه‌ای به پایین درگیر دزدی و غارت هستند.
۳. چیزی به اسم بانکها و مؤسسات مالی انتفاعی یا کارآفرین در این نظام چیزی نیستند جز باندهای مافیایی غارتگر و زجرآفرین و فقرآفرین
راه کار تنها و تنها با اعتراضات مستمر و با همبستگی همه غارت‌شدگان و سایر اقشار جامعه میسر است که حق را از حلقوم این آخوندها و پاسدارانشان بیرون کشید.

بیشتر بخوانید:

تجمع اعتراضی غارت‌شدگان در گچساران + تصاویر

تجمع اعتراضی غارت‌شدگان در تهران، اهواز و همدان + فیلم

اعتراضات گسترده غارت شدگان موسسات پوششی سپاه سرکوب در شهرهای میهن