سرخط – ۲۲ آبان ۱۳۹۶

با کمال تأسف زلزله در بخشهای غربی کشور خسارات مادی و جانی سنگینی بر جای گذاشته است، شنیدن رنج‌های مردم بواقع دردناک است، اما رژیمی که میلیاردها دلار صرف سوریه و منطقه می‌کند در این شرایط کاری نمی‌کند، و تنها چیزی که برایش اهمیت ندارد مردم است گزارشی ببینیم از وضعیت زلزله زدگان بعد گفتگویی خواهم داشت با حسین میرداماد

زلزله‌یی که یکشنبه شب 21 آبان ماه که دربخش وسیعی از کشورمان به وقوع پیوست، خسارات و تلفات زیادی بر جای گذاشت، آمار جان باخته ها لحظه به لحظه بالا می‌رود، و صدها کشته گزارش شده است، اما با وجود گستردگی جغرافیایی این زلزله رژیم اقدامات لازم را انجام نمی‌دهد.

به دلیل فصل سرما مردم به شدت به سرپناه نیاز دارند اما کارگزاران رژیم مستمر اعلام می‌‌کنند که همة‌ امکانات حل وفصل شده است، ساختمان بیمارستانها هم به دلیل غیر استاندارد بودن آسیب جدی دیده و مردم برای درمان جایی ندارند.

یک هموطن پرستارمی‌گوید: مریضا رو به هر صورت بود از درهای اضطراری فرستادیم بیرون و بحران اعلام شد

فقط سرپل ذهاب بوده شما سرپل ذهاب هستین دیگه

کانونش که ازگله است با 7.4 ریشتر که خانقین و حلبچه را زده ولی کانون آن همون ازگله بود و نصفی از مردم روستاها هنوز نیامدن یعنی هنوز زیر آوارن اینایی که می بینید از روستاهای اطرافه خیلی از روستاهای دورتری هستند که همون ازگله هنوز نیامدن وضعیتی که میبینی الان بیمارستان سرپایی زدیم

با توجه به این که اِزگله (Ezgele) 200 کیلومتر با کرمانشاه فاصله دارد هنوز ابعاد این زلزله و خسارتهای جانی اش مشخص نیست.

نه تنها ساختمانهای قدیمی بلکه ساختمانهایی که به اسم مسکن مهر با بدترین کیفیت ساخته و به مردم قالب کرده اند، بیشترین خسارتها را داشته است

گزارشگر: تخریب 90 درصدی ساختمونای مسکن مهر شهرستان سرپل ذهاب استان کرمانشاه دیشب متأسفانه مسؤلینی که مشاهده می‌کنید چیزی حدود صدها سرباز نیروی ارتش اما کاملا دست خالی حتی نه ماسک دارند و نه دستکش، به همین دلیل کاملا بی فایده ان، یه دون بیل مکانیکی شخصی هست و صدها تن  که مشخص نیست مجهول الحالند و زیر‌آوارند،

اما تجربه نشان داده که این رژیم برای مردم در این فجایع طبیعی هیچ کاری نمی‌کند، و این تنها مردم هستند که با همبستگی می‌توانند از دردهای هموطنان مصیبت زده بکاهند.

 

همراه هستیم با حسین میرداماد تا به این موضوع و بحران ملی بپردازیم. با سلام به شما

حسین میرداماد: با سلام به شما و با تسلیت به همه هموطنان داغداری که در فاجعه زلزله غرب کشور عزیزانشون رو از دست دادن.

سؤال: اولین سؤالم اینه که ارزیابیها از وضعیت تلفات زلزله غرب کشور چیه؟

حسین میرداماد: در مورد آمار کشته ها که ابتدا خبرگزاری حکومتی تسنیم وابسته به نیروی تروریستی قدس در ساعت 22و هفت دقیقه یعنی از 2148 که زلزله افتاده با فاصله 19 دقیقه این آمار رو داده: ۳۴۸ کشته و ۴۰۵۰ زحمی تا کنون تخریب صددرصدی روستاهای دالاهو اعلام اسامی جانباختگان. این توی تیتر اومده و در ذیل اون نوشته:

به گزراش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، تعداد کشته شدگان زلزله غرب کشور به 348 نفر رسید.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تعداد جان باختگان زلزله غرب کشور به 336 نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، بهنام سعیدی براساس آخرین آمار اعلام شده تعداد جانباختگان زلزله به تفکیک مناطق مختلف درگیر به شرح ذیل است: کرمانشاه 14،  جوان رود 3، دالاهو 14، سرپل ذهاب 240، ثلاث بابا جانی 15، اسلام آباد غرب 22، قصرشیرین 28 که در مجموع 328 نفر تا این لحظه جان خود را از دست داده اند.

به گزارش تسنیم، به دنبال وقوع زلزله 7.3 ریشتری در ازگله کرمانشاه، برخی از استان های غربی کشورمان لرزیدند که در پی آن تعدادی از هموطنانمان جان خود را از دست دادند و تعدادی نیز زخمی شده اند.

حالا ببینید در ساعت 2332 دقیقه آمار میده : ۲ نفر کشته و ۴۰ مجروح در شهرستان قصر شیرین . خبرش اینه که : معاون فرماندار قصرشیرین گفت: بر اثر وقوع زلزله تاکنون دو نفر فوت شده و ۴۰ نفر نیز مجروح شده اند.

نعمت الله نازپرورده در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: بر اثر زلزله ساعت 21 امشب در این شهرستان دو نفر فوت شده و چهل نفر نیز مجروح شده اند که احتمال افزایش شمار مجروحان وجود دارد.

معاون فرماندار قصرشیرین با بیان اینکه برق در این شهرستان همچنان قطع است بیان کرد: نیروهای امدادی در حال کمک رسانی به زلزله زدگان هستند.

به گزارش تسنیم ساعت 21 و 48 دقیقه زلزله ای به بزرگی هفت و سه دهم ریشتر در عمق 11 کیلومتری زمین شهر ازگله از توابع استان کرمانشاه را لرزاند.

خوب از اینجا ببعد روند کم نمایی ابعاد زلزله در رسانه های رژیم شروع شد. تا ظهر هم آمار کشته ها ۳۳۶ نفر و مجروح ۳۹۵۰ نفر.

واقعیت اینه که ابعاد زلزله شهرهای مختلف و بخصوص روستاها بسیار زیاده و هنوز بسیاری از مردم از زیر آوار بیرون نیامدند.

سؤال: در خبرها بود که رژیم مدعیست کلیه امکانات امداد رسانی کشور رو برای اینکار و نیروهای ارتش و سپاه رو برای کمک به مردم به منطقه گسیل کرده در این رابطه چه اطلاعاتی دارید.

حسین میرداماد: قبل از اینکه من توضیحاتم رو بدم ازتون میخوام کلیپی رو که یک هموطن بر روی اینترنت ببینیم بعد بپرادزیم

اساسا امداد رسانی ای نبوده. بخصوص توسط سپاه و ارتش همانطور که این هموطن گزارش میده. ساعت حدود یک بعد از ظهر امروز سپاه گزارش داده که آوار برداری تمام شد. کجا تمام شد؟ هنوز مردم در بسیاری نقاط زیر آوار هستند. اینها اساسا مشکلشون امنیت خودشونه چون در چنین شرایطی خشم و اعتراض مردم بیش از هر زمان دیگه علیه رژیم فوران میکنه .

سؤال: چرا خشم مردم فوران میکنه؟

حسین میرداماد: برای اینکه این رژیم نه تنها مرهمی بر زخمهای مردم نیست بلکه نمکی بر زخمهای مردمه.

شما ببینید خامنه‌ای جنایتکار امروز انگار نه انگار هزاران کشته و مجروح در غرب کشور بوده با یک مشت مزدور حشد الشعبی ملاقات میکنه در مورد نمایش مبتذل رژیم تحت عنوان اربعین صحبت میکنه. بعد هم یک دوجین آخوند جنایتکار تحت عنوان خشم خدا و فتنه و بلا به رفع و رجوع دزدیهای رژیم از بودجه و امکانات کشور می پردازند و بعد هم دروغ پشت دروغ در مورد رسیدگی کردن به مردم و در حالی که دست مردم خالیه.

 

ویرانگری زلزله و بی عملیهای رژیم در قبال این بحران

سرخط |