علل خرابیهای گسترده در مسکن مهر و سایر سازه‌های استان کرمانشاه- گفتگو با حسین میرداماد

اندازه متن
Aa Aa

سرخط – ۲۶آبان ۱۳۹۶

یکی از مهمترین خساراتی که در زلزله استان کرمانشاه برجسته شد تخریب ساختمانهای مسکن مهر بود که بر اساس گزارشی که رسانه های رژیم به نقل از یک عضو مجلس رژیم از کرمانشاه به نام احمد صفری داده تنها در مسکن مهر ۲۵۰ نفر کشته شدند و همین عضو مجلس رژیم از آمار بیش از ۱۰۰۰ کشته در این زلزله خبر داده در حالی که مراکز رسمی رژیم آمار جانباختگان زلزله رو زیر ۵۰۰ نفر اعلام کردند. در برنامه امروز همراه هستیم با حسین میرداماد تا در مورد علل خرابیهای گسترده در مسکن مهر و سایر سازه‌های استان کرمانشاه صحبت کنیم. با سلام به شما

حسین میرداماد:  با سلام به شما و با تسلیت مجدد به هموطنان داغدار و مصیبت زده

مجری: یکی از نقاط مورد دعوا در باندهای مختلف رژیم پس از زلزله کرمانشاه اینه که با توجه به گستردگی خرابی خانه های مسکن مهر اینه که برخیشون میگن این پروژه ها نباید در این مناطق که روی گسل زلزله ساخته میشده بنا می‌شده و طرف دیگه میگه که این روی گسل زلزله نبوده و مشکل در مصالح بی کیفیت و امثال اینها بوده. درست قضیه چیه؟

حسین میرداماد:  من اجازه میخوام که چند نمونه رو از صحبتهای خود کارگزاران و متخصصان زلزله شناسی رژیم براتون بگم که ببینیم موضوع چیه؟ ببینید این خبر مال خبرگزاری حکومتی ایسنا در تاریخ 28 مهر سال 9۱ به نقل از مسئول شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه کرمانشاه بر روی گسل های زلزله خیز و جوان زاگرس قرار دارد، گفت: «منطقه کرمانشاه، گسل صحنه (دینور)، گسل مروارید در قسمت شمالی استان، گسل حوالی کنگاور و گسل های مناطق مرزی قصر شیرین و سرپل ذهاب را از جمله مهترین گسل ها و نقاط حادثه خیز استان برشمرد.

حالا اگر بشه از اتاق فرمان بخواین نقشه هایی رو که هست روی صفحه واید اسکرین بگذارند تا کمی توضیح بدم

نقشه پراکندگی زلزله در سال 94

این نقشه مربوط به سال 94 هست که پراکندگی زلزله هایی که در ایران در سال ۹۴ بالای ۱ ریشتر بوده رو نشون میده. این تصویر رو که یک سایت حکومتی به نام ایران سپید در تاریخ 15 فروردین 95 منتشر کرده می نویسه: « محمد مختاری، رئیس مرکز پیش بینی زلزله، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، درباره رویداد زمین لرزه در سال ۱۳۹۴ به خبرنگار مهر گفت: «در سال ۱۳۹۴ تعداد ۹۱۹۳ زلزلـه بالای یک ریشتر به وقـوع پیوست که از این تعداد زلزله ۱۳۱ عـدد آن بالای چهار ریشتر است. زمین لرزه های مختلف در سال ۱۳۹۴ نشان از زلزله خیز بودن ایران است و به صورت میانگین هر ماه دو زمین لرزه بالای ۴.۵ ریشتر رخ داده است.

یک نمونه دیگه رو ببینیم:

نقشه خطر لرزه در ایران

این هم یک نقشه است که نشون میده گسلهای خطرناک ایران رو نشون میده

این نقشه که توسط پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تهیه گردیده است نشان دهنده خطر زلزله در مناطق مختلف ایران میباشد. رنگ تیره تر نشان دهنده خطر زلزله بالاتری است. می بینیم که تقریبا جز باریکه های کم سفید بقیه جاهای ایران روی گسلهای زلزله قرار دارد.

اینکه برخی باندهای رژیم برای در بردن خودشون از مسؤلیت ساخت و ساز برجها بر روی گسل زلزله فرار میکنند به نظر میرسه خیانتی علاوه بر خیانت در ساخت مسکن بر روی این گسلهاست.

سؤال: پس اگر کل ایران روی گسل زلزله قرار داره و در این مناطق هم هست ظاهرا ایراد خاص نمیشه به پروژه مسکن مهر گرفت. همانطور که روزنامه کیهان خامنه‌ای روز ۲۳ آبان نوشت: «به فاصله چند ساعت، رسانه‌های زرد شروع به تسویه حساب بر سر مسکن مهر کردند! تصویر یک ساختمان فروریخته در مصر را منتشر کردند و به عنوان مسکن مهری که در زلزله یکشنبه شب فروریخته جا زدند» و سایت باند پاسدار احمدی نژاد هم در کانال تلگرامی دولت بهار نوشت: «حالا عده‌ای شارلاتان دوره افتاده‌اند و با عکس و فیلم چند واحد آپارتمان مسکن مهر از میان صدها ‌هزار واحد مسکن مهر (که البته اسکلت‌هایشان هم اکثرا در برابر زلزله شدید ٧,٥ ریشتری سالم مانده)، عقده‌گشایی سیاسی می‌کنند.»

حسین میرداماد: میگن چوب رو که بر میداری گربه دزده فرار میکنه. خیلی وقتها ما باید برای اثبات اینکه این پروژها دست سپاه بوده و بیت خامنه‌ای کلی باید بگردیم تا یکی یکی اثبات کنیم که دست اینها در تمامی جنایتها و خرابکاریها روشن بشه. اما با این دفاع بیشرمانه ای که این باند از ساخت و ساز مسکن مهر میکنه کاملا مشخصه که تا کجا در دزدی و غارت از همه چیز این مسکن مهر دستشون آلوده است.

سؤال: چه دلیل اثباتی دارید برای اینکه نشون بدید اینها از پروژه مسکن مهر دزدی کردند؟

حسین میرداماد: ببینید سایت حکومتی رکنا روز ۲۳ آبان می‌نویسه: فردین یزدانی، مدیر گروه بازنگری طرح جامع مسکن می‌گوید « در قراردادهای پیمانکاری مسکن مهر به ازای ساخت‌وساز هر مترمربع تنها ٣٣٠‌هزار تومان هزینه در نظر گرفته بودند که همین موضوع به سادگی نشان می‌دهد که در ساخت مسکن مهر قرار بوده چه کیفیتی لحاظ شود. ساخت‌وساز ٣٣٠‌هزار تومانی هر مترمربع مسکن مهر در شرایطی است که در همان سال‌های احداث مسکن مهر هزینه تمام شده ساخت‌وساز یک مترمربع ساختمان بین ٨٠٠‌هزار تا یک‌میلیون تومان برآورد می‌شد و درواقع مسکن مهر را با حدود یک‌سوم قیمت سایر ساختمان‌های مسکونی ساخته‌اند». خبرگزاری ایسنا درباره ناامنی واحدهای مسکونی مسکن مهر منتشر کرده، از امضافروشی، غیبت مهندسان ناظران با چندین شغل، همدستی پیمانکاران مسکن مهر با بازرسان و رانت‌خواری به عنوان عواملی که مسکن مهر را ناامن و بی‌کیفیت کرده نام برده شده است.

سؤال: شما اشاره کردین که ایران روی گسل زلزله قرار داره و روی نقشه هم دیدیم بالاخره مردم کجا باید برن خانه بسازن؟

حسین میرداماد: اولا ایران تنها کشوری نیست که روی گسل‌های زلزله قرار داره بلکه دهمین کشور هست و بسیاری کشورهای دیگه هم هستند که خطرات زلزله ای بیشتری دارند مثل ژاپن. اما اینها ساختمانهاشون رو بر اساس استانداردهای بسیار پیشرفته طوری میسازند که زلزله‌های با ۹ ریشتر و بیشتر هم مقاوم هستند و حتی یک کاشی ازشون کنده نمیشه چه بخواد فرو بریزه یا مردم زیرش کشته بشن. در مورد مسکن مهر هم :« مجید جودی معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌وشهرسازی در گفت‌وگو با «شرق» در واکنش به اظهارات مدیر کل راه‌و‌شهرسازی استان کرمانشاه می‌گوید: ضوابط آیین‌نامه ٢٨٠٠ (آیین‌نامه طراحی لرزه‌ای ایران) اعلام می‌کند وقتی ساختمانی نزدیک به گسل بنا شده، باید ضوابط خاصی را رعایت کنند اما آن چه اکنون در پروژه‌های مسکن مهر رخ داده، اجرایی‌نشدن این نکات در طراحی و ساخت‌وساز این پروژه است و کاملا پیداست در ساخت‌وسازها به اندازه کافی مراقبت‌های فنی صورت نگرفته و در نهایت آنهایی متضرر شده‌اند که ساکن ساختمان‌های مسکن مهر بوده‌اند.اما آن چه مسلم است در این منطقه، نزدیک به ٤٠هزار واحد مسکونی روستایی و ٢٠هزار واحد مسکونی شهری داریم که تحت‌تأثیر مستقیم زلزله قرار گرفته و آسیب به آنها وارد شده است. »

مجری: با این حساب و این همه خرابی راه حل چیست؟

میهمان: راه حل اتکای مردم ایران به خودشونه. تخریب مسکن مهر در زلزله ورزقان در زلزله بجنورد و حالا در زلزله سرپل ذهاب نشون داد که هر چیزی که این رژیم و بخصوص پروژه‌هایی که سپاه پاسداران و شرکتهای وابسته به اون درست می‌کنند در واقع یک ترفند برای غارتگری و یک دام برای کشتار مردم یا نابودی محیط زیسته. به سدهایی که این سپاه ساخته نگاه کنیم. بنا براین اونچه که برای مردم ایران هست اینه که به هیچ وجه نباید به این رژیم و حاکمیت اعتمادی داشته باشند. و مستقلا هم باید کمکهاشون رو به زلزله زده ها بفرستند. چرا رژیم اینقدر از کمکهای مردمی مقاومت ایران به زلزله زدگان در هراسه؟ برای اینکه مردم فهمیدند چه کسانی حامی اونها و صدای اونهاست و چه کسانی با دروغ و دغل سعی میکنند واقعیت خرابکاریهاشون رو در ساخت و سازها و امداد رسانیها وارونه جلوه بدن. خبرگزاری نیروی تروریستی قدس موسوم به تسنیم روز  چهارشنبه 24آبان غیظ رژیم آخوندی را   از سیمای آزادی به خاطر  انعکاس گسترده وضعیت هموطنان زلزله زده و  اهدای کمکهای مردمی در برنامه همیاری  به آنها نشان داد و نوشت:‌ (مجاهدین) با استفاده از فرصت پیش آمده برای کمک مردمی در زلزله کرمانشاه اقدام به اعلام شماره حساب در فرانسه برای جمع آوری پول کرده اند. همزمان با تبلیغ برای دریافت کمک های مالی، (مجاهدین) در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به بهانه اطلاع رسانی بهتر, از مردم می خواهند تا تصاویر و اخبار خود را در خصوص حادثه کرمانشاه به شبکه های مرتبط با این گروه ارسال کنند. در اخبار و اطلاعات درخواست شده توسط (مجاهدین), کاستی های موجود در مناطق زلزله زده, خبرهای مربوط به اعتراضات مردم   … دیده می شود در همین رابطه آنها تلاش دارند از فرانسه با روش های مختلف از قبیل تلفن یا فضای مجازی با مردم حادثه دیده یا گروه های امدادی ارتباط برقرار …کنند.

خوب این ابراز وحشتها برای همین هست که مجاهدین و مقاومت ایران با تمام قوا پشت این هستند که با گسیل کمکهای مردمی تا اونجا که میتونن در برابر ممانعتهای رژیم به نجات مردم بشتابن و واقعیت رو ببینند.