خسارات زلزله استان کرمانشاه چقدر است و رژیم چقدر برای جبران آن در نظر گرفته است؟

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۳ آذر ۱۳۹۶ – زلزله کرمانشاه علاوه بر جانباختن هموطنان بسیار و مصدوم و مجروح شدن بسیاری دیگه، خسارتهای مادی بسیاری هم برجا گذاشت. همراه هستیم با  کبری هادیلو تا ابعاد خسارات زلزله استان کرمانشاه  رو بررسی کنیم. با سلام به شما

کبری هادیلو: با سلام به شما و با ابراز همدردی با جانباختگان زلزله کرمانشاه. با تسلیت به هموطنان داغداری که در جریان زلزله اخیر در مناطق غربی کشور عزیزانشان را از دست داده‌اند و ابراز همدردی میکنم با همه آسیب‌دیدگان این فاجعه

سؤال:  آیا تا الان برآوردی از میزان خسارتهای مادی که در زلزله کرمانشاه به وجود آمده دارید که به بینندگان ما ارائه بدید؟

کبری هادیلو: یک مجموعه ای از برآوردها برخی ارگانهای رژیم ارائه دادن که معمولا اینها بسیار کمتر از واقعیت اعلام می‌کنن. اما اونطور که خبرگزاری آلمان به نقل از منابع رژیم در ۲۶ آبان گزارش داده « بیش از 100،000نفر توسط زمین‌لرزه بی‌خانمان شده‌اند.»

مجتبی نیک کردار معاون‌ عمرانی استانداری کرمانشاه روز ۲۴ آبان به خبرگزاری حکومتی ایسنا از برآورد خسارت ۲۶۰۰ میلیارد تومانی واحدهای مسکونی، اداری و تاسیسات زیربنایی استان در زلزله اخیر خبر داد. و به طور جزئیتری گفت: «طبق برآورد اولیه صورت گرفته ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت به واحدهای مسکونی، خدماتی و تجاری استان در مناطق زلزله زده وارد شده است» و«۱۸۰۰ میلیارد تومان هم خسارت به ساختمان‌های دولتی و زیرساخت ها و تاسیسات زیربنایی استان در این مناطق وارد شده است».

نیک کردار با اشاره به آسیب ۳۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در زلزله اخیر استان، گفت: «از این تعداد یازده هزار واحد مسکونی روستایی و پنج هزار واحد مسکونی شهری آسیب ۱۰۰ درصدی دیده‌اند. (یعنی ۱۶ هزار خانه در شهر و روستا ویران شده)»

همچنین خسرو شهبازی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا در ۲۵ آبان، برآورد اولیه خسارت بخش کشاورزی استان را در مناطق زلزله زده بیش از هشتصد میلیارد تومان اعلام کرد.شهبازی افزود: «در 500 روستای استان تلفات دام داشتیم که براساس برآورد اولیه تلفات شامل 197 هزار راس دام سبک و 3800 راس دام سنگین می باشد»

رضایی معاون میراث فرهنگی کرمانشاه به ایلنا 960823خبرداد: خسارت یک میلیاردی زلزله به آثار باستانی کرمانشاه/ که شامل تخریب 5 اثر تاریخی مهم در استان  کرمانشاه ازجمله کاروانسرای تاریخی شهرستان قصرشیرین از ناحیه دیوار شرقی به طول 2 متر و ارتفاع 8 متر و همچنین بخشی از بام این کاروانسرا تخریب شده. 70 درصد از قلعه یزدگردی تخریب شده است، قبرستان ابودجانه در منطقه بان زرده شهرستان دالاهو هم 100 درصد دچار آسیب جدی شده است. وی اظهار داشت: ارگ تاریخی شهرستان گیلانغرب نیز از این حادثه بی نصیب نمانده و دچار ریزش شده است.

عبدالوهاب سهل‌آبادی رئیس خانه صنعت و معدن ایران روز جمعه ۲۶ آبان به خبرگزاری تسنیم گفت: «در سرپل ذهاب بیش از ۹۰ واحد صنعتی وجود داشت که فقط ۱۷ کارخانه فعال بودند و در زلزله این منطقه بیش از ۷۰ درصد کارخانه‌ها خراب شده است»

اینها گوشه ای از برآوردهای ارگانهای مختلف رژیم از میزان خرابیهای بناها و کشاورزی و صنایع و میراث فرهنگی در کرمانشاه بوده.

سؤال: شما در ابتدای صحبتتون گفتید که برآوردهای رژیم معمولا کمه. چرا؟

کبری هادیلو: برای اینکه این رژیم نمیخواد هزینه‌های خسارات رو بپردازه. برآوردهایی هم که میکنه اساسا برآورد مادی یک ساختمانه. در حالی که شما ببینید این مسکن‌های مهری که غارتگران قرارگاه خاتم و سپاه ساختن به اسم خانه ضد زلزله از مصالح این ساختمان دو سوم دزدیدن. و خانه هایی با کیفیتهای بسیار پایین مصالح و بنا، روی سر مردم خراب شده. کسانی که اقوامشون رو از دست دادن مگه قابل بازگشته؟این خسارتهای عظیم روحی روانی و جسمی که وارد شده چطور محاسبه میشه. از طرف دیگه فقط بناها نبوده که خراب شده بلکه تمام اموال مردم هم زیر آوار رفته و دیگه قابل استفاده نیست.

سؤال: آیا رژیم برای جبران این خسارات اقدامی هم کرده؟

کبری هادیلو: ‌بله یکسری اقدامات سخیف و توهین‌آمیز که گویا میخواد به مردم صدقه بده. تمام خساراتی که بر مردم در این زلزله اومده مسؤل اولش خود خامنه‌ایه که نظام منحوسش بادزدی از حقوق مردم ایران از جمله از نفت و گاز و منابع طبیعی و مالیاتهای مردم، مانع ساخت و ساز محکم و ضد زلزله شده. پولها کجا رفته؟ این سؤال همه مردم ایرانه. اما گفتم پاسخ دولت آخوندی به زلزله زدگان توهین‌آمیز بوده به این دلیل که : روز ۲۴ آبان روزنامه حکومتی دنیای اقتصاد نوشت:‌ نیک‌کردار معاون استاندار کرمانشاه در اشاره به جلسه ستاد مدیریت بحران استان با حضور رییس‌جمهور، گفت: در این جلسه مصوب شد ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت واحدهای مسکونی آسیب دیده در مناطق زلزله زده اختصاص داده شود. همچنین مصوب شد ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض نیز برای این امر به استان اختصاص داده شود. خوب شما ببینید ۲۰۰ میلیارد تومان میشه ۵۰ میلیون دلار. که درآمد نصف روز پول نفته. چون روزی ۲میلیون با قیمت ۵۰دلار در هر بشکه نفت میشه ۱۰۰ میلیون دلار. سؤال اینه که پولها کجا میره؟ که حتی درآمد نفت رو اینطور غارت می‌کنین و بر اساس برآوردهایی که خودتون می‌کنید چندین هزار میلیارد تومان میشه چطوره که یک دهم اون رو مصوب می‌کنید بلاعوض بدید تازه اگر بدید و صرفا یک فرار از سروصدای امروز مردم نباشه.

سؤال: پس این خبری که روز ۳۰ آبان خبرگزاری حکومتی مهرداد تحت عنوان اختصاص ۵۶۵ میلیارد تومان با دستور وزیر اقتصاد برای زلزله زدگان این رو چی می‌گید آیا این نمیتونه مشکلات رو حل کنه یا کاهش بده؟

کبری هادیلو: اگر به جزئیات این پول نگاه کنید بیش از ۵۳ درصد همین پول رو به سپاه پاسداران که ید طولایی در دزدی داره پرداخت کرده در توزیع همین پول میگه:  ۳۰۰ میلیارد تومان به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۱۰ میلیارد تومان به ارتش جمهوری اسلامی ایران, و بقیه اش رو هم بین ارگانهای دیگة رژیم تقسیم کرده. حتی در مقوله زلزله زدگان هم باج سپاه در بودجه بندی ۳۰ برابر بیش از ارتش پرداخت میشه.  و البته مردم میدونن که نه تنها این پولها بهشون پرداخت نمی‌شه بلکه باید مراقب باشن تا کمکهای مردمی و هرچیزی هم که از اموالشون تونستن از زیر آوار خارج کنند از توسط سپاه و ارگانهای رژیم غارت نشه. تازه همین 565 میلیار تومان هم چیزی معادل 141 میلیون دلار میشه که باز هم از همون ۸۰۰ میلیارد تومانی که چند روز قبلتر تصویب کردن ۲۳۵ میلیارد تومان یعنی 58 میلیون دلار کمتره.

بنابراین می‌بینید که اساسا چیزی که اینها به اسم پاسخ گفتن به خسارت دادن انگار میخوان صدقه بدن که پر واضحه برای مردم قابل قبول نیست و مردم از رژیم میخوان که تمام خساراتشون رو باید به طور کامل پرداخت کنه و دست سپاه و ارگانهای غارتگر هم از اموال مردم کوتاه بشه و الا باز هم خشم فزاینده مردم کرمانشاه رو در پی خواهد داشت.