گزارش اعتراضات دانشجویان صنعت نفت

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۴ آذر ۱۳۹۶ – هفته گذشته شاهد اعتراضات گسترده دانشجویان صنعت نفت در شهرهای مختلف کشور بودیم. گزارشی رو در این مورد با هم می بینیم:

بار دیگر دانشگاه صنعت نفت بپاخاسته است. علیه زیرپاگذاشتن وعده استخدام دانشجویان این دانشگاه! یک هفته است که دانشجویان این دانشگاه در اهواز وآبادان با تعطیلی و تجمعات اعتراضی متعدد مواجه است. دانشجویان می‌گویند در سال ۹۴ بعد از ۱۰ روز اعتصاب و تحصن، کارگزاران رژیم در دانشگاه از جمله نماینده خامنه‌ای قسم جلاله خوردند که همه شما را استخدام می‌کنیم اگر نه استعفا میدهیم. و حالا پس از ۲۹ ماه همه آن وعده ها دروغ بوده و شرم هم از قسم خوردنهایشان نمی کنند. بیژن زنگه وزیر نفت رژیم در سال 94  استخدام این دانشجویان را در وزارت نفت ممنوع اعلام کرد. دانشجویان دانشگاه صنعت نفت که قبل از این سال در این دانشگاه تحصیل کرده بودند، پس از بی‌نتیجه ماندن اعتراضات خود به دیوان عدالت اداری شکایت بردند.

در پی این شکایات، دیوان عدالت اداری وزارت نفت را ملزم به جذب و استخدام دانشجویان گروه الف دانشگاه صنعت نفت کرد.

دانشجویان صنعت نفت در بیانیه خود از جمله نوشته اند:‌  وزارت نفت برخلاف ادعای مکرر خود (که همان عدم نیاز به نیروی انسانی و حتی مازاد بودن نیروی انسانی فعلی وزارت نفت است) اقدام به انتشار آگهی فراخوان برگزاری آزمون استخدامی با شرایطی ناعادلانه و غیرمنطقی نموده است. انتشار این آگهی و بی توجهی به خواسته ی برحق و قانونی فارغ التحصیلان گروه الف دانشگاه نفت موجب خشم گسترده دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه نفت گردیده است. هم اینک دانشگاه نفت در وضعیت تحصن و اعتصاب فرو رفته است دانشگاهی که در مسیر افول کامل قرار گرفته است.

روز ۲۹ آبان دانشجویان با حمل یک تابوت نمادین به عنوان مرگ دانشگاه صنعت نفت، نشان دادند که اقدامات رژیم آخوندی، این دانشگاه قدیمی ایران را به نیستی کشانده است.

اعتراضات دانشجویان صنعت نفت با همبستگی فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت همراه شد. فارغ التحصیلان نفت در بیانیه خود آورده اند: «دوستانِ دانشجوی عزیز، اینک که در قیامی دوباره و در راستای مطالبه گری و ستاندن حق مسلم خود بار دیگر به پا خواسته اید، صدای رسای حق طلبیتان را با گوش جان احساس میکنیم؛ چرا که شما عزیزان را آیینه دوران نه چندان دور خود در دانشگاه صنعت نفت میدانیم. دورانی که بر ما نیز همچون شما با خاطرات و مخاطرات زیادی گذشت».

فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت افزودند: «شایسته است در این شرایط مهم؛ مثل همیشه دانشجویان آگاه و بصیر را پیشرو حرکت تظلم خواهی ببینیم. مطمئنا دست قدرت الهی از طریق شما دانشجویان دل پاک و بی ادعا، کاخ تزویر و فریب چندین ساله را در هم میشکند و خداوند در راه رسیدن به مطالباتمان یار و همراهمان خواهد بود. حقا که آفرین دارید».