وضعیت زلزله زدگان دو هفته پس از وقوع فاجعه – گفتگو با صلاح عبدالله نژاد

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۶آذر ۱۳۹۶ – دو هفته از فاجعه زلزله در استان کرمانشاه گذشت، و میخواهیم ببینیم که آخرین وضعیتها از مردم زلزله زده به چه صورت هست. همراه هستیم با صلاح عبدالله نژاد تا به این موضوع بپردازیم: با سلام به شما .

صلاح عبدالله نژاد : با سلام به شما و با تسلیت مجدد به همه خانواده هایی که عزیزان خود را از دست دادند و با آرزوی شفای عاجل برای همه مجروحین و مصدومین این فاجعه دردناک

سؤال: آخرین خبرها از وضعیت مردم زلزله زده به چه صورت هست وضعیت امدادرسانی چطوره و مشکلات مردم چیه؟

صلاح عبدالله نژاد : بر اساس آخرین گزارشهایی که ما داریم چند مشکل پس از زلزله برای مردم به وجود اومده که وضعیت رو برای مردم بحرانی تر کرده. که شامل:

  • مهمترین مسئله برای مردم زلزله زده این است که امنیت ندارند. به دلیل پس لرزه هایی که در این دو هفته بوده، براساس گزارشاتی که بوده مجموعا بیش از 700پس لرزه بوده. به همین دلیل مردم نیاز به جای مناسبی برای زندگی دارند بخش زیادی از خونه های مردم که ویران شده، بخش زیادی هم ترک برداشته و دیگر امکان زندگی در آنها نیست.
  • مشکل دوم وضعیت هوا و باران و سردی هوا می باشد. که با نداشتن اسکان مناسب، مردم وضعیت بسیار سختی دارند. چادرهایی هم که توزیع شده به حدی کیفیت آن پایین و نازک است که پاسخگوی این میزان سرما نیست. شدت سرما در شبهای گذشته در اکثر مناطق زیر صفر بوده است. با توجه به سردی هوا نیاز مبرمی به پتو و وسایل گرمایشی و همچنین حمام و سرویس بهداشتی سیار وجود دارد.و به دلیل تخریب ساختارهای شهری مثل فاضلاب و آب، آلودگی شدیدی در منطقه به راه افتاده و انواع بیماریها مردم رو تهدید می‌کنه. در حال حاضر احتمال وقوع بیماری‌هایی مانند وبا در منطقه وجود دارد و با سرمای زمستان احتمال سینه‌پهلو برای این مردم بالا می‌رود.
  • مطلب دیگر این است که منطقه، یک منطقه دامپروری بوده است و روستاهای زیادی دامپروی می‌کردند. سست‌ترین ساختمان‌ها مربوط به آغل این دام‌ها بوده است و با این زلزله هیچ‌کس نپرسید که تکلیف دا‌م‌های این مردم که سرمایه آنها نیز به حساب می‌آمد، چیست؟ در زمستان پیش رو چه اقدامی برای دام‌های این مردم قرار است انجام شود؟
  • آوار برداری نشدن از مناطق و خانه های مردم هست که با مشکلات بسیار مواجهشون کرده. مردم نیاز به لودر یا بیل مکانیکی و کامیون برای تخلیه خرابیها و آوارها دارن که اغلب در دسترشون نیست
  • خیابانها و بخصوص کوچه ها همچنان آوار وجود داره و رفت و آمد مردم و وسایل نقلیه رو با مشکل مواجه کرده

سؤال: میزان خساراتی که این زلزله وارد کرده چقدر هست

صلاح عبدالله نژاد : در بعد انسانی به گفته منابع مردمی از بیش از هزار نفر تا ۴هزار نفر از هموطنان ما قربانی شدند. بسیاری از جنازه ها بدون جواز پزشکی توسط مردم بخصوص در روستاها به خاک سپرده شدند. بیش از ده  هزار نفر از مردم مجروح و مصدوم شدند.  بلحاظ اقتصادی هم،  بر اساس اعلام استانداری کرمانشاه هفت شهر و بیشتر از ٧٧,٥ درصد از روستاهای کرمانشاه یعنی چیزی حدود یک هزار و ٩٤٠ روستا در زلزله ویران شده اند. زلزله کرمانشاه در بهترین حالت ممکن چیزی حدود ٥ هزار و ٦٣٢ میلیارد تومان (یک میلیارد و 480میلیون دلار) خسارت وارد کرده است.

بودجه سالانه استان کرمانشاه چیزی حدود ٥٠٠ میلیارد تومان است (130میلیون دلار)و به این ترتیب، زلزله تقریبا تمام بودجه ١١ سال این استان را به یک باره بلعیده است.

سؤال:‌ رژیم مدعیه که بودجه هایی رو برای کمک به زلزله زدگان و بازسازی مناطق اختصاص داده چقدر از اینها اجرایی و عملیاتی شده؟

صلاح عبدالله نژاد: به طور واقعی مردم چیزی نمی‌بینن. بخصوص در روستاها ……..

تمام تلاش هموطنان زلزه زده در این روزهای سخت، مبارزه برای زنده ماندن خود و فرزندانشان است. اما کارگزاران رژیم وعده نصب كانكس و استقرار موقت و جمع كردن چادرها در دو ماه آينده صحبت مي كنند

بطور مثال در حالیکه کارگزاران رژیم خود معترفند که 30 هزار واحد مسکونی تخریب شده و دیگر قابل استفاده نیست می گویند:  ۱۴ هزار کانکس برای اسکان موقت زلزله زدگان شامل ۱۰ هزار کانکس برای مناطق روستایی و ۴ هزار کانکس برای مناطق شهری تهیه می شود.

بنا به گزارش رسانه هاي حكومتي در ۳۰ آبان۱۳۹۶ وزیر امور اقتصادی و دارایی روحاني (حدود ۱۳۹ميليون دلار) براي كمك به زلزله زدگان پرداخته است. که بيش از ۵۳ درصد به سپاه داده شده یعنی باز هم برای غارت و چپاول اموال مردم. که تازه همین هم معادل بودجه یکسال استان کرمانشاه است.

من به چند نمونه از اظهارات هموطنان اشاره می کنم که در مطبوعات خود رژیم هم منعکس شده است تا بخشی از واقعیت برای بینندگان  ما روشن شود.

ایوب محمدی یکی از مرزنشینان زلزله زده قصرشیرین گفت: دیشب با کاهش دمای هوا و نفوذ سرما به داخل چادرها، شب بسیار سختی را گذراندیم.

این مرزنشین زلزله زده با بیان اینکه ترس ناشی از پس لرزه ها و نگرانی نداشتن سرپناه، آرامش او و خانواده اش را برهم زده است، اظهارداشت: سرمای هوا نیز خود معضلی است که سپری کردن شب را بسیار سخت کرده است به گونه ای که هم خودم و هم دیگر اعضای خانواده ام به علت نفوذ سرما به داخل چادر، دچار سرماخوردگی شدیم.

نفیسه مرادی دیگر زلزله زده قصرشیرینی نیز بیان کرد: دیشب سرما امان ما را در داخل چادرها بریده بود و خودم و فرزندانم با پوشیدن لباس بسیار زیاد، هریک سه پتو داشتیم که بازهم جوابگوی سرما نبود.

وی گفت: چادرهای جمعیت هلال احمر نمی تواند ما را از نفوذ باد و باران و سرما حفظ کند و همین مساله برای روزهای آینده که هوا بیشتر سرد می شود، ما را نگران کرده چون می ترسیم فرزندانم سخت بیمار شوند و با این وضعیت بیمارداری در چادر برای ما سخت است.

پیمان حسینی وی اظهار کرد: اگر از چراغ استفاده کنیم خطر مسمومیت و آتش سوزی وجود دارد و اگر وسیله گرمایشی را خاموش کنیم هوا بسیار سرد است.

معاون اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه گفت: همچنین دمای هوا در شهرستان های اسلام آبادغرب و دالاهو به هشت درجه زیر صفر خواهد رسید.

اعترافات برخی کارگزاران رژیم هم قابل توجه است.

یوسف طباطبایی نژاد نماز جمعه اصفهان: باید راهکارهایی اتخاذ می شد که چادرهای مردم زیر آب نمی رفت. احتمال بارش باران و قرار دادن چادرهای مردم در ارتفاع و پوشاندن با پلاستیک کار سخت و دور از ذهن نبود. اما همراهی همه مردم ایران بسیار دلگرم کننده بود.

آخوند صدیقی هم در نمایش جمعه تهران گفته: این زلزله امتحان بزرگ خدا بود,…بلا برای مومن امتحان هست, هم برای زلزله زده ها – و این در حالی است که در تمام دنیا دولتهای مردمی به فکر این هستند که چگونه در مقابل حوادث طبیعی پیشاپیش اقداماتی پیشگیرانه اتخاذ کنند و تلفات به مینمم برسه.

سؤال:‌ کمک رسانی به مردم زلزله زده چه پیامی داشت:

صلاح عبدالله نژاد : روزنامه های رژیم در این رابطه اعترافات جالبی دارند از جمله روزنامه آرمان رژیم  در همین رابطه نوشت:

پیام این بود که «اعتماد مردم نسبت به نهادهای دولتی برای کمک‌رسانی به‌شدت کم شده است.» این موضوع باید آسیب‌شناسی بشود  شما خط سیر عظیمی را در جاده منتهی به سرپل‌ذهاب دیدید که کمک‌های مردمی را به‌ این منطقه سرازیر کرده بود. باید ببینیم که چه هزینه‌هایی صرف شده است که از نقاط مختلف کشور مردم در این جاده‌ها راه می‌افتند تا به مردم زلزله‌زده کمک کنند. اگر این اعتماد به نهاد‌های مربوطه جلب می‌شد، از این هزینه‌های گزاف نیز به شکل برنامه‌ریزی‌شده کاسته می‌شد. می‌شود این موضوع را نادیده گرفت و مسئولان مربوطه هم آن را انکار کنند اما واقعیت چیز دیگری است و زیر پوست این حادثه اتفاق دیگری افتاده است که همان اتحاد مردم برای کمک و همزمان بی‌اعتمادی آنها به نهاد‌های مسئول مربوطه است.

این اتفاقات به معنی یک شکاف عمیق بین مردم و ارگانهای رژیم است که باید آسیب‌شناسی شود و وزیر کشور باید یک ستاد بحران تشکیل دهد و در این ستاد بحران بررسی شود که چرا چنین اتفاقی افتاده است و این فاصله بین مردم و ارگانهای رژیم ایجاد شده است.

در همين حال محمد بیرانوندی عضو مجلس ارتجاع در روز ۲۹ آبان به بي اعتمادي مردم به رژيم آخوندي اذعان كرد و خطاب به روحاني گفت: «آیا می دانید بعضی از مردم سعی می كنند به شخصه كمكهای خود را به دست مردم زلزله زده برسانند؟ همه و همه اینها حكایت دارند كه زلزله بی اعتمادی ویرانگرتر از زلزله اخیر خواهد بود, مردم دیگر به اماكن دولت ساز اعتماد پیشین رو ندارند».

سؤال:‌ این رژیم اصلاٌ مدیریت بحران داره یا نه؟

صلاح عبدالله نژاد : در دنیا حادثه‌ها تعریف شده است و کاملا مشخص است که در هر برهه زمانی به چه کالاها و خدماتی نیاز خواهد بود. این موضوع کاملا مشخص است که در پنج ساعت اولیه چه کارهایی باید انجام شود و در ساعات بعدی باید چه اقداماتی صورت بگیرد. این موضوع نیز مربوط به ‌ایران نیست بلکه در تمام دنیا انجام می‌شود چراکه حوادث غیرمترقبه در تمام دنیا اتفاق می‌افتد و ایران نیز یکی ازکشورهای پرحادثه در دنیاست. آتش‌سوزی‌هایی که در جنگل‌های زاگرس و شمال، سیل‌هایی که آمده و سیل‌هایی که خواهد آمد یا خشکسالی‌ها و… همه ‌این موارد نیاز به مدیریت بحران دارد. … همان‌طور که گفتم بحران‌ها در تمام دنیا اتفاق می‌افتد و در همه موارد نیز اقلام مورد نیاز کاملا مشخص است. برای مثال اگر زلزله در تابستان اتفاق بیفتد، یک‌سری اقلام مورد نیاز است و اگر در زمستان باشد، این اقلام کمی متفاوت می‌شود.

ستاد بحران به ‌این معنی نیست که بعد از حادثه به فکر این موضوعات باشد بلکه باید قبل از این حوادث فعال باشد و برای بخش‌های مختلف باید برنامه‌ریزی از قبل وجود داشته باشد.

سؤال: یکی از رسانه های رژیم بحث   مالیات زلزله را مطرح کرده بود اگر امکان دارد در این رابطه توضیح بدهید:

صلاح عبدالله نژاد : از آنجایی که رژیم ضد مردمی آخوندی نمی خواهد قیمت برپا کردن مسکن برای زلزله زده ها را بدهد و به مردم کمک کند و می خواهد همه بودجه و درآمد ایران را در جهت سیاستهای خودش هزینه بکنه می خواهد پول برپا کردن اسکان زلزله زده ها را از جیب مردم بپردازه و از عواطف و احساسات مردمی برای کمک به زلزله زده ها سواستفاده بکنه. در همین رابطه روزنامه جهان صنعت رژیم نوشت

«راه‌حل پیشنهادی، افزایش مالیات یکی از اقلامی است که دولت به فروش می‌رساند مثل آب، برق یا سوخت و اموری از این دست. اتفاقا در این هفته که هنوز به لحاظ احساسی مردم در اندوه قربانیان شریک هستند، جاانداختن ایده مالیات زلزله سخت نخواهد بود و با مقاومت اجتماعی زیادی روبه‌رو نمی‌شود.»

ولی واقعیت این است که از همان شروع زلزله مردم راسا و مستقیما  وارد کمک به زلزله زده ها شده اند و در اوج برانگیختگی عاطفه ها به ارگانهای رژیم اعتماد نکردند ولی رژیم به طرق مختلف دنبال غارت و چپاول بیشتر است.

سؤال: علیرغم همه اینها رژیم گفته بود که به کمک خارجی نیاز ندارد؟

صلاح عبدالله نژاد : یک  پژوهشگر رژیم همین چند روز پیش نکته یی گفته بود که در روزنامه روزنامه شرق(رژیم) ۲۷/۸/۹۶ چاپ شده بود. او گفته بود: چند سال پیش که از شهر بم دیدن می‌کردم، تنها ساختمان استانداردی که جلب توجه می‌کرد، مجموعه‌ای ورزشی بود که با کمک خارجی‌ها احداث شده بود. بقیه ساختمان‌ها انگار در انتظار بودند تا در زلزله بعدی ویران شوند! جای بسی تعجب است که وزیر امور خارجه در توییت خود ابراز داشته «ما در این زلزله به کمک خارجی نیازی نداریم»…

سؤال:‌ واکنش رژیم در قبال کمکهای مردمی به زلزله زده ها چه بوده است؟

صلاح عبدالله نژاد : رژیم بخصوص از ترس اعتراضات مردمی حتی المکان تلاش میکنه که همه چیز تحت کنترل خودش باشه  و در مسیر کمکهای مردمی سنگ اندازی مکنه و محدودیت ایجاد می کنه. و دست به دستگیری تعدادی از مردم زده.    اقدام به دستگیری شماری از جوانان و مردمی کرده است که از سردشت در زلزله کرمانشاه به یاری هموطنان زلزله زده شتافته بودند. ماموران خامنه ای تعداد بیشتری از مردم را تهدید به اذیت و آزار و دستگیری کرده اند.

هموطنی نیز که علیه  رژیم در سرپل ذهاب صحبت کرده  بود روز پنجشنبه سوم آذر ،در روستاي گاوميش چران از توابع گيلانغرب دستگير شد.ه است. مأمورین وزارت اطلاعات به منزل او حمله كرده و او را با زور به محل نامعلومي برده اند و خانواده اش هيچ اطلاعي از او ندارند.

گزارشها همچنین حاکی از دستگیری تعدادی از مردم در سنندج است.

سؤال: الان راهکارهای پیشروی برای مهار تبعات زلزله چیه؟

صلاح عبدالله نژاد : ادامه کمکهای مردمی تا بتونه از آسیبهای بیشتر جلوگیری کنه. و این کمکها با توجه به ارتباطات گسترده که بین خود مردم و زلزله زده ها هست، ضروری است که مستقیم توسط خود مردم و معتمدین باشه. مردم به خوبی تشخیص دادند که به این رژیم مطلقا نمیشه اعتماد کرد چون بالا تا پایین این رژیم دزد هستند و تنها به فکر خودشون هستند. از طرف دیگر  مردم باید با عتراضات خودشون حق و حقوق خودشون را از حلقوم این رژیم بیرون بکشند. یک دانش آموز تقریبا 10ساله وقتی از او پرسیدند که مدرسه ها کی باز می شود گفت اگر دولت کمک کند می توان تا یک هفته دیگر راه انداخت وگرنه ممکنه دو سال طول بکشه یعنی حتی یک دانش آموز  ده ساله هم می دونه که مشکل یک چیز بیشتر نیست اونهم رژیمه. و باید در همه صحنه ها این رژیم را وادار به عقب نشینی کرد و مردم با عتراضات خودشون با همبستگی خودشون حق خودشون را از این رژیم جنایتکار بگیرند و انشالله زندگی بهتری را شروع کنند.