افت شدید تولید و ناکامی طرحهای رونق تولید در گفتگوی اقتصادی هفته

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۷ آذر ۱۳۹۶ – در برنامه امروز نگاهی داریم به برخی تحولات و آمار و ارقام اقتصادی درگزارش اقتصادی هفته که همکارمون خانم مریم فرشید تهیه کردن. با سلام به شما بفرمایید.

مریم فرشید: با سلام به  شما و بینندگان گرامی. اخبار اقتصادی هفته رو خوبه با برآورد خساراتی که از زلزله اخیر کرمانشاه شده شروع کنم که بر اساس برآوردهایی که استانداری رژیم در کرمانشاه کرده مبلغی در حدود 2600 میلیارد تومان مجموع برآورد خسارت هست که البته این میزان برآوردهای اولیه است و قطعا میزان خسارات با توجه به خرابی ۷ شهر و نزدیک دو هزار روستا بسیار بیشتر هم باید باشه.

اما علاوه بر موضوعات مربوط به زلزله که خودش بحث مفصلی به لحاظ ابعاد واقعی خسارات داره. موضوع بسیار مهم گران کردن قیمت نان بود که میخواستند از اول آذر اجرایی کنند اما بعدا گفتند به دلیل اعتراضات مصرف کنندگان و نانوایان فعلا به عقب انداختند. که خوب ترسشان را از قیامهای مردمی نشون میده. البته باید اضافه کنم که اگر محاسبه اینکه هر نفر در ایران یک نان مصرف کند و به طور متوسط هر نان ۱۰۰ تومان هم افزایش قیمت داشته باشد برای یک جمعیت ۸۰ میلیونی که قوت لایموتش نان است درآمد زیادی برای دولت دارد از طرف دیگه این نیست که این افزایش قیمت نان به جیب نانوا یا کارگران نانوایی برود چون با گران کردن آرد همان مبلغ را از جیب آنان هم بیرون میکشند. این موضوعیست که وقتی رسما گرانی اون رو شروع کردند بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

موضوع بعدی که در خبرهای این هفته بود آمار و ارقامی که از افت شدید تولید خبر میده. از جمله: پایگاه خبری تحلیلی «پارس» در ۲۷آبان ۹۶  از قول یک کارشناس اقتصادی رژیم به نام خوش چهره می نویسه: « به صورت موردی صنایع نساجی با 25 درصد ظرفیت، خودروسازی با زیر 50 درصد و کارخانه‌هایی مانند سیمان که وابسته به صنعت ساختمان و پروژه‌های عمرانی هستند با زیر 40 درصد ظرفیت کار می‌کنند».

روزنامه حکومتی ابتکار هم روز اول آذر در مطلبی تحت عنوان درجازدن در رشد اقتصادی اعتراف تکاندهنده‌ای از فقیرسازی مردم ایران توسط نظام ولایت فقیه میکنه و می‌نویسه: «طی 40 سال مورد نظر 30‌درصد فقیر‌تر شده‌اند ومسلما عامل اصلی چنین اتفاقی درجا زدن رشد اقتصادی است». (ابتکار۱ آذر۹۶)

باز فرشاد مؤمنی یک اقتصاددان دیگه رژیم در مطلبی که در روزنامه حکومتی جهان اقتصاد در ۲۸ آبان ۹۶ نوشته قید میکنه که: «در ۲۵ سال گذشته شاهد این مساله بوده ایم که مردم ایران برای مبارزه با فقر از مواد پروتئینی و لبنی صرف نظر می کنند و تحقیقات نشان داده هنگامی که مردم در جامعه ای برای ادامه زندگی از مواد غذایی که برای بقای آن ها لازم است چشم پوشی می کنند، جامعه در وضعیت ناهنجاری قرار گرفته است».

سؤال: شما اشاره کردین به آماری که اقتصاد دانهای رژیم از خوابیدن بخش تولید کشور دادن، در حالی که «از دوسال قبل یک طرحی به اسم «طرح رونق تولید» رو با تبلیغات فراوان دولت آخوند روحانی دنبال کرده. در این مورد تناقض گفته ها با واقعیتها چطور در فضای اقتصادی رسانه‌های رژیم توجیه شده؟

مریم فرشید: همانطور که گفتید «طرح رونق تولید» اساسا یک طرح تبلیغاتی است و هر چند که روی کاغذ سالانه تسهیلاتی معادل ۳۰هزار میلیارد تومان براش در نظر گرفته شده اما اتفاقا در همین هفته روزنامه حکومتی ابتکار روز در ۳۰آبان ۹۶  زیر عنوان «طرح رونق تولید« کم رمقتر و مأیوس کننده» می نویسه: «در سال گذشته طرح رونق تولید اقتصادی با پرداخت تسهیلاتی معادل ۲۴ هزار میلیارد تومان به ۱۷ هزار واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی در دستور کار قرار گرفت و پس از آن تصمیم بر این شد که در سال جاری نیز این طرح به عنوان مکمل طرح قبلی در جهت پرداخت تسهیلات به ۳۰ هزار میلیارد تومانی به ۱۵ هزار واحد صنعتی مدنظر قرار گیرد».

«با گذشت شش ماه از آغاز سال ۱۳۹۶ تنها ۳.۹۶ درصد از تسهیلات ۳۰ هزار میلیارد تومانی مربوط به طرح رونق تولید به واحدهای تولیدی پرداخت شده است، رقمی که با توجه به فرصت باقیمانده تا پایان سال نگرانی بسیار زیادی را در ارتباط با محقق شدن پرداخت رقم مذکور ایجاد کرده است».

سؤال: علت این مسئله رو که اینقدر بین گفته ها و حتی مصوبات و عمل فاصله است رو چطور میشه توضیح داد؟

مریم فرشید: علتش در ساختار فاسد و غیر شفاف و پنهان کاریهای بسیار زیادی هست که در این رژیم در جریانه. ارگانهایی که زیر دست ولی فقیه دارای صدها شرکت و کارخانه و مؤسساتی هستند که تحت هیچ حساب و کتاب و قانونی نیستند، مثل سپاه پاسداران که با ۱۰۰ اسکله اختصاصی که گمرک هم نمیده و ۲۵ میلیارد دلار واردات قاچاق کالا، کمر تولید ایران رو شکسته و یا بنگاههای وابسته به ولی فقیه که انگل وار از تولید و اقتصاد ایران ارتزاق می‌کنند. اتفاقا در همین هفته روزنامه حکومتی شرق زیر عنوان «امپراتوری خصولتی‌ها» از مالکان ١٠٠ شرکت برتر اقتصاد ایران نام برده که اساسا وابسته به باند خامنه‌ای هستند و به کسی هم حساب پس نمیدن. در این مطلب اومده : «ستاد اجرائی فرمان امام (که جزو اموال خامنه‌ایست)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی (که اینهم زیر چنگ خامنه‌ایست) ، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح (که اینهم تحت امر فرماندهی کل یعنی خامنه‌ایست) و هلدینگ‌های HOLDING وابسته به دولت بزرگ‌ترین مالکان شرکت‌های بزرگ اقتصاد ایران هستند».

سؤال: این مواردی که گفتین اسامی جدیدی نیستند. اینها چگونه مالکیت بر این سرمایه‌های عظیم رو لاپوشانی می‌کنند؟

مریم فرشید: اینها برای اینکه بتونن راحتتر پولشویی کنن و درآمدهای ملی رو به جیب بزنن ترفندهایی به کار می‌برند که همین روزنامه برخیشان رو نوشته که یک مرور سریع روی آنها سؤال شما رو بهتر پاسخ میگه. می نویسه:  « یافتن مالک و سهام‌داران عمده واقعی شرکت‌های بزرگ کشور کار آسانی نیست»؛ گاهی جست‌وجوی سهام‌داران عمده شرکتی به نام شرکت دیگری می‌رسد که خود به وسیله ترکیبی از سهام‌داران عمده دیگر اداره می‌شود. شرکت‌هایی که چنان در هم تنیده‌اند که گم‌نکردن سر‌نخ مدیریت‌شان نیازمند یادداشت و جست‌وجوی فهرستی از شرکت‌ها و سازمان‌های موازی و مرتبط است. گاهی یافتن سرنخی از صاحبان اصلی شرکت‌ها چنان سخت می‌شود که تنها با جست‌وجو در آرشیو نشریات مختلف می‌توان به کمک یک آگهی مزایده یا مناقصه ردپایی از مالکان اصلی آن پیدا کرد. برای مثال شرکت پخش رازی یکی از شرکت‌های بزرگ و پرسود ایران است که سهام‌داران عمده‌اش شرکت داروسازی جابر بن‌حیان، شرکت صنعتی کیمیدارو و شرکت داروسازی اسوه هستند؛ اما این تنها آن چیزی است که در نگاه اول به نظر می‌رسد. با کمی جست‌وجو خواهید فهمید که شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو صاحب٦٠ درصد سهام جابر بن‌حیان، ٥٤ درصد سهام کیمیدارو و ٦٥ درصد سهام داروسازی اسوه است و در نتیجه مدیریت هر سه شرکت با شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو (سهامی خاص) است؛ اما صاحب شفادارو کیست؟ با جست‌وجوی بیشتر برای یافتن صاحبان شفادارو مشخص می‌شود ٨١ درصد از سهام این شرکت متعلق به شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویاست؛ اما شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا متعلق به کیست؟ اینجا تنها با جست‌وجو در آرشیو نشریات می‌توانیم آگهی‌هایی را پیدا کنیم که شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا را «وابسته به بانک ملی ایران» معرفی می‌کند…

در کند‌و‌کاو بیشتر در میان اسناد و مدارک و اخبار این شرکت‌ها مشخص می‌کند بسیاری از آنها خصولتی یا دولتی هستند. در میان مالکان واقعی این صد شرکت، چند نام تکراری وجود دارد که جست‌وجو برای یافتن سهام‌داران عمده اغلب این شرکت‌ها ما را به آنها خواهد رساند. شرکت‌های سهام عدالت، هلدینگ‌های وابسته به وزارت کار و صنعت، صندوق‌های بازنشستگی نیروهای مسلح، ستاد اجرائی فرمان امام، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد تعاون سپاه، شرکت‌های ملی وابسته به وزارت نفت و بانک‌های دولتی بازیگران اصلی اقتصاد ایران هستند که یا در دسته دولتی‌ها قرار دارند یا در دسته خصولتی‌ها. مثلا در مورد ستاد اجرائی فرمان امام (که مقاومت ایران دزدیهای اون رو بارها افشا کرده و رویتر در سال ۹۴ درآمد اون رو ۹۵ میلیارددلار برآورد کرده بود) نوشته که ستاد اجرائی فرمان امام در سال ٦٨ و یک ماه پیش از رحلت خمینی‌با فرمان ایشان تشکیل شد یکی دیگر از مالکان بزرگ شرکت‌های بزرگ کشور است که بازوی اجرائی‌اش در بورس، گروه تدبیر است. گروه توسعه اقتصادی تدبیر، هلدینگ‌های مختلفی را زیرمجموعه خود دارد که سهام عمده شرکت‌های مختلفی را از نفت و پتروشیمی تا مخابرات، تحت پوشش قرار می‌دهد. یافتن تصویر دقیقی از مجموعه‌ دارایی‌ها و فعالیت‌های اقتصادی ستاد اجرائی فرمان امام، به‌راحتی ممکن نیست و می‌توان حدس زد که بورس تنها قسمتی از فعالیت‌های اقتصادی این نهاد را شامل می‌شود. . (شرق ۳۰ آبان ۹۶)

پس می بینیم که تبهکاری اصلی و فساد ریشه ای که باعث افزایش نابودی تولید در ایران میشه سرنخش باز هم در بیت ولایت خامنه‌ای و شرکتها و کارتلهای وابسته به اون هست.