قاسم آباد زاهدان نمای زندگی ۲۰میلیون هموطن

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۸ آذر ۱۳۹۶

نگاهی به فقر و حاشیه نشینی در شهرک قاسم آباد زاهدان

همواره بحرانهای بزرگی که در کشور هست مانع میشه که از بحرانهای دائمی، از رنجهای دائمی و خاموش، که از دستاورهای ننگین این حاکمیت هست و سالهاست باعث رنج و عذاب مردم ایران هست صحبت بشه. فقر و محرومیت بخش عظیمی از مردم بخصوص در حاشیه ی شهرها یکی از این رنجهای دائمی هست که جمعیتی حدود 15 تا بیست میلیون رو در بر میگیره. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در ۵ مهر ۱۳۹۵: گفت حدود ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین داریم که در حدود ۷۷ هزار هکتار شامل ۲ هزار و ۸۰۰ محله ساکن هستند.   البته از این عدد بیشتر هم گفته اند و تا 19 میلیون هم گفته اند و با توجه به این که همیشه آمارها در این حاکمیت کمتر از واقعیت بیان میشه  حتما که این رنج گستره ی بیشتری داره. از این مقوله امروز تنها به یک گوشه ی کوچک سر بزنیم.: قاسم آباد زاهدان و یک نگاه کوچک:

قاسم آباد نمای زندگی 20 میلیون هموطن

اگر از  بلوار جام جم زاهدان به سمت میدان کشاورز و از آنجا به سمت میدان کارگر طی کنیم اولین محله ای که سمت راستمان می بینیم را  قاسم آباد می گویند، وقتی وارد این محله می شویم، چیزی جز کوچه های خاکی، نقاطی پر از زباله های خانگی، نبود بهداشت در محل، نبود شبکه آبرسانی بهداشتی و هزاران مشکل دیگر دیده نمی شود.

مدرسه ای هم که در آنجا احداث شده فاقد آب آشامیدنی و لوله کشی است که بچه ها باید از تانکرهای سیار آب آشامیدنی خود را تامین کنند.
یکی از اهالی می گوید: اینجا محلی نا آشنا برای مقامات حکومتی نیست اما آنها نمی خواهند مشکلات مردم این منطقه را ببینند.

وی ادامه می دهد: این منطقه یکی از مناطق حاشیه ای شهر زاهدان است که همچنان فاقد آب آشامیدنی  بوده

یک پیرزن نیز از دور با قدم های کوتاه و با صدای نالان می گوید: بیماری تنفسی و پوستی به دلیل وجود زباله ها و خاکی بودن منطقه نصیب بیشتر مردم منطقه شده است، بسیاری از مردم به دلیل نداشتن پول و بیمه نتوانسته اند به دکتر بروند.
بلوچزهی می افزاید: ما عمرمان دیگر کفاف دیدن منطقه ای آباد و مناسب را نمی کند

حدود 30 تا 40 درصد جمعيت شهري زاهدان در نقاط حاشيه‌‌اي شهر زندگي و بخش زيادي از جمعيت آن در فقر و بيكاري مطلق به سر مي‌برند و از حداقل امكانات برخوردارند. قاسم آباد تنها محله ی حاشیه نشین نیست. کافی ست گذری به خیابان های سعدی، آزادی شمالی، مجدیه، کشاورز و قاسم آباد شهرستان زاهدان داشته باشیم تا فقر را از نزدیک در دستان پینه بسته، چهره دودگرفته و لباس های پاره کودکان حاشیه شهر مشاهده کنیم.

به گزارش رسانه حکومتی راه دانا حسینعلی شهریاری نماینده‌ی زاهدان در مجلس آخوندی  گفته است: زاهدان به لحاظ حاشیه‌نشینی دومین شهر کشور است. ۲۲ درصد گستره‌ی این استان را حاشیه‌نشینی تشکیل می‌دهد که عمده‌ی آن در شهرهای زاهدان، چابهار و زابل استقرار یافته است. ،

اما او اعتراف میکند که در حاکمیت آخوندی «اقدام خاصی برای جلوگیری از گسترش حاشیه‌نشینی در شهر زاهدان انجام نمی‌شود.»

به گزارش تلکس ندای زاهدان: یکی دیگر از اهالي منطقه قاسم آباد مي‌گويد: يك خيابان و يا حتي كوچه‌اي با نام و نشان و آسفالت و جدول گذاري در اين منطقه يافت نمي‌شود.

وي به مشكل نبود آب سالم و بهداشتي اشاره كرد و گفت: به شركت آب و فاضلاب مراجعه كرديم اما مسئولان مربوطه اذعان داشتند بايد شهرداري حريم خيابان‌ها و كوچه‌ها را مشخص كند تا لوله‌گذاري را انجام دهيم، نداشتن آب سالم و بهداشتي مردم را مجبور كرده تا به حوض انبارهايي كه بدون رعايت بهداشت ساخته مي‌شوند روي آورند كه آب شور را براي نظافت به وسيله تراكتورهاي سيار در آنها ذخيره مي‌كنند و آب شيرين را هم هر 20 ليتري 250 تومان مي‌خرند.

مهم‌ترین ویژگی اجتماعی حاشیه‌نشینان شهر زاهدان جوانی خانوارها است، با این حال سطح سواد والدین این خانوارها بسیار پایین است.

فقر فرهنگی و مشکلات مالی و مقایسه زندگی دیگر شهرنشینان که از امکانات امروزی برخوردارند، موجب ایجاد نارضایتی عمیق در بین مردم حاشیه‌نشین می‌شود به همین دلیل ناهنجاری‌های اجتماعی در این مناطق سریعاً رشد می‌کند.

بنا به گفته کارشناسان یکی از علل پیدایش و گسترش حاشیه‌نشینی مهاجرت‌های بی رویه روستاییان به علت فقر شدید و بیکاری ونبود امکانات  به شهرها است

سال هاست که این تراژدی غم انگیز و غم انگیزتر در حال گسترش است، فریادها و التماس های اهالی حاشیه راه به جایی نمی برد، انگار مردمان حاشیه باید با داشتن صبر ایوب به همان محله های فقیر نشین و نبود حداقل امکانات عادت کنند.

و البته در حکومت آخوندی که میلیاردها پول های بادآ‌ورده نفت در دست چپاولگران حکومتی و صرف صدور تروریسم و کشتار مردم ایران و دزدی و غارت ثروتهای ملی است بیشتر از این انتظار نمی رود و فقط این مشکلات تنها وتنها با سرنگونی آخوند های غارتگر و جانی است که قابل حل می باشد.