بررسی ادعاهای پیشرفت در گزارش ۱۰۰ روزه حسن روحانی

اندازه متن
Aa Aa

سرخط 10 آذر ۱۳۹۶ –

روز سه‌شنبه آخوند روحانی در تلویزیون رژیم ظاهر شد و گزارشی از عملکرد 100 روزه دولتش داد. بخشی از این گزارش در رابطه با مسائل اقتصادی-اجتماعی بود. برای بررسی این موضوع گفتگویی داریم با میثم ناهید. با سلام به شما

میثم ناهید: با سلام به شما و بینندگان گرامی

سوال:  صحبتهای روحانی در زمینه مسائل اقتصادی-اجتماعی چه نکاتی داشت؟

میثم ناهید: روحانی در زمینه مسائل اقتصادی-اجتماعی چند ادعا داشت:

  • صحبت از این کرد که به سمت ریشه‌کنی فقر حرکت کرده
  • ابراز رضایت از کمک‌رسانی گسترده حکومتی به زلزله‌زدگان
  • بالا رفتن درآمد مردم
  • پرداخت پول 98درصد غارت‌شدگان
  • اینکه در زمینه آسیب‌های اجتماعی در حال پیشرفت در حل موضوع هست

سوال: شما در مورد این موارد از واژه «ادعا» استفاده می‌کنید؛ چرا؟ چون مثلا در رابطه با فقر روحانی گفت تا پایان دوره‌ش، فقر مطلق رو ریشه‌کن می‌کنه. چرا میگید ادعا؟

میثم ناهید: روحانی در همین گزارش صد روزه‌ش میگه: «دولت دو هدف اساسی رو در بخش اقتصاد داره یكی ریشه كن كردن فقر مطلق در طول دولت دوازدهم هست… و رونق اقتصادی…یعنی بالا بردن در آمد مردم و توزیع عادلانه…».

خب حتی اگر سابقه پر فریب آخوندها رو هم کنار بذاریم، حتی صرف یک بررسی آماری، وضعیت تا دقیقا عکس این رو نشون میده. حتی آمار دستکاری شده و کوچک شده انتشار یافته در رسانه‌های خود رژیم نشون میده چطور فقر، درحال گسترشه.

برای نمونه خبرگزاری حکومتی تسنیم، 9آذر96 تیتر میزنه «آمار وحشتناک از خط فقر» و می‌نویسه: «حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می‌کنند». که البته واقعیت بسیار بسیار بیشتره.

یا سایت حکومتی «سلامت نیوز» می‌نویسه: «40درصد جمعیت ایران زیر خط فقر» هستند و «روز به روز آمار فقیران در کشور افزایش می‌یابد».

یادمون نمیره که همین ۷ ماه پیش پاسدار قالیباف کاندیدای ریاست جمهوری رژیم به صراحت گفت که ۲۵ میلیون نفر از مردم ایران زیر خط فقر مطلقند.

پس اینکه روحانی ادعا می‌کنه فقر مطلق رو ریشه‌کن می‌کنه، به گفتة‌ خود آمارهای حکومتی (که همیشه با ضریبی کمتر نشون میده) دروغی بیش نیست.

در مورد بالا رفتن درآمد مردم هم همینطوره. ابتدا بگم که این موضوع رو اگه بخوایم بررسی کنیم، باید با شاخص «قدرت خرید»‌ مردم بررسی کنیم. روحانی ادعا می‌کنه درآمدها بالا رفته. اما هیچ اشاره‌ای نمی‌کنه چند برابر درآمدها، هزینه‌ها بالا. خب وقتی افزایش قیمتها از افزایش حقوق‌ها بیشتر باشه، یعنی در حقیقت قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده. سایت حکومتی مشرق 4آذر96 در همین رابطه می‌نویسه: «نرخ حداقل دستمزد یک ساعت کار برای حداقل‌بگیران در حالی است که بسیاری از هزینه‌ها افزایش یافته است». بعد هم همین رسانة‌ حکومتی فقط نمونه قشر کارگر رو بررسی می‌کنه و می‌نویسه: «نیروی کار حداقل‌بگیر که گفته می‌شود میلیون‌ها نفر هستند به شرط اعطای تمام حق و حقوق قانونی کمتر از ماه دریافت می‌کند…طبق یک تحقیق که براساس داده‌های بانک مرکزی انجام شده… حداقل هزینه خانوار رقمی بالغ بر ۶۰۵ دلار می‌شود».

پس دقت کنید، میگه اگر همه حقوق پرداخت بشه (که خیلی وقتها ماهها حقوق‌ها رو نمیدن) حقوق کامل یک کارگر از هزینه‌ش کمتره. حقوق پایه کارگر الان ۹۳۰ هزار تومان است قیمت هر دلار هم ۴۱۲۰ تومان است یعنی به دلار ۲۲۵ دلار می شود. دلار الان ۴۱۲۰ تومان بیشتر است که نشان از کاهش ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید مردم دارد. خوب شما نگاه کنید در همین یکسال میزان کاهش درآمد مردم چقدر شده هر دلار در فروردین ۳۷۵۰ تومان بوده که با همین حقوق پایه 930هزار تومان حساب کنیم میشده: 248دلار. در حالی که دلار بالارفته شده ۴۱۲۰ تومان وبیشتر قدرت خرید مزد بگیران از ۲۴۸ دلار در ماه رسیده به ۲۲۵ دلار. یعنی 23 دلار کمتر شده یعنی 94760 تومان هم کمتر شده. تازه گفتیم اگر حقوقش رو بدن و اگر گرانیها رو هم حساب نکنیم.

پس اینجا هم بر اساس آمار خود رسانه‌های رژیم، ادعای روحانی در مورد بالا رفتن درآمدها، دروغی بیش نیست.

سوال: یکی دیگه از محورهایی که شما گفتید در صحبتهای روحانی بود، کمک رسانی گسترده حکومتی به زلزله‌زدگان بود. این مورد رو چرا میگید ادعا؟

میثم ناهید: واقعیت اینه که در جریان زلزلة کرمانشاه، کمک‌رسانی بسیار گسترده انجام شد، اما نه توسط حکومت؛ بلکه توسط مردم. در فضای مجازی برید نگاه کنید!‌ انبوه فیلم از مردم زلزله‌زده هست که میگن دولتی‌ها هیچ کاری نکردن، اما کمکهای مردمی بود که بهمون رسید. روز 8آذر خبرگزاری حکومتی ایرنا نوشت: «مردم در زلزله کرمانشاه هم سعی کردند از دورترین نقطه ایران خود را به محل زلزله برسانند و کمک ها را شخصا دست آسیب دیدگان برسانند…». بعد هم علت اینه که مردم هیچ اعتمادی به رژیم ندارن. بعد وضعیت رژیم رو با شاه مقایسه میکنه  و می‌نویسه: «در زمان شاه هم بی اعتمادی بود گاهی تختی گاهی دکتر شریعتی به سمت مناطق زلزله زده می‌رفتند». بی‌اعتمادی هم در مورد این رژیم یعنی نفرت. این نفرت هم اونقدر به رژیم زیاده که همین رسانه حکومتی اعتراف می‌کنه: «بخش دیگری در رفتارهای مردم در هنگام وقوع بحران‌هایی مانند زلزله… جنبه اعتراضی دارد».

حالا روحانی شیادانه ادعای کمکهای حکومتی به زلزله‌زدگان رو داره.  درحالیکه یک قلم اشاره نکرد داستان مسکن مهر چی بود؟ مگه نمی‌دونستین این خونه‌ها رو روی گسل زلزله می‌سازین؟ تازه خود کارگزار رژیم تو استان کرمانشاه اعتراف کرد که برای هر متر مربع ساختشون 1میلیون تومان در نظر گرفته شده بود، اما تنها یک سومش هزینه ساختمانها شد. دو سوم دیگه کجا رفت؟ چرا نمی‌گی چقدرش غارت شد و چقدرش خرج صدور تروریسم و ماشین کشتار در سوریه و عراق شد؟ و برسر مردم ایران آوار شد!

حتی یک روزنامه حکومتی 8آبان گفت اصلا اینها خاک زیر ساختمانها رو در آزمایشگاه بررسی نکردن؛ درحالیکه «طراحی ساختمان بدون اطلاع از خاک مانند رانندگی با چشم‌ بسته است!».

خب روحانی به هیچ کدام از این واقعیتها اشاره نکرد، اما با شیادی ادعا کرد که کمکهای حکومتی گسترده بوده!

 

سوال: یکی از محورهای صحبتهای روحانی رو، موضوع مال‌باختگان یا غارت‌شدگان عنوان کردید که روحانی گفته مشکل 98درصدشون رو حل کرده. این رو چرا میگید ادعا؟

میثم ناهید: خوبه جواب روحانی رو با شعار مردم اهواز جلو خانه آخوند جزایری امام جمعه و نماینده خامنه ای در خوزستان بدم که شعار میدادن: آخوند فقط لباسه- خوراکش اختلاسه!  بله روحانی چنین ادعایی کرد. بعد هم آمار داد که 3میلیون و 400هزار خانوار درگیر موضوع غارت پولهاشون توسط ارگانهای حکومتی هستن. که البته این رقم خیلی بیشتره…

 

مجری: (وسط حرف وارد شود) خب گفت مشکل 98 درصدشون رو حل کردیم!

میثم ناهید: اول اینکه اگه مشکل رو حل کردن، پس چرا هر روز حرکتهای اعتراضی غارت‌شدگان در بسیاری شهرهای ایران ادامه داره؟

بعد هم، بیاین باز هم آمار و ارقام رو کنار هم بذاریم. ببینید، همون روزی که روحانی ادعا کرد مشکل 98درصد غارت‌شدگان رو حل کردن، تلویزیون رژیم رژیم گفت: «سخنگوی قوه قضاییه گفت مقرر شده به سپرده‌گذاران کاسپین با 200 میلیون و به سپرده‌گذاران افضل توس و 2 موسسه دیگر تا سقف 100میلیون تومان پرداخت شود». خب بیاین همین آمار 3میلیون و 400هزار خانواری که روحانی گفت رو، با آمار اژه‌ای کنار هم بذاریم. نتیجه جالبی دست میده: اگه به گفته اژه‌ای به غارت‌شدگان که روحانی میگه 3میلیون و 400هزار خانوار هستن، به هر کدوم بین 100تا 200میلیون تومان، یعنی متوسط 150میلیون تومان رژیم داده، این میزان میشه: 127میلیارد و 500میلیون دلار! خب میشه روحانی بگه یکدفعه از کجا 127میلیارد دلار رو آورده؟

یک قلم عضو کمیسیون اقتصاد مجلس ارتجاع در مهرماه گفت: «پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۹۶، ۷۷ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشیم»؛ یعنی خودشون میگن نزدیک 20میلیارد دلار دولت روحانی کسری بودجه هم داره. حالا از کجا همین حکومتی که برای ماهی 500میلیون دلار دستش رو به سمت غربی‌ها دراز میکرد، 127میلیارد دلار آورده؟

البته دم خروس دروغ‌گویی فقط اینجا بیرون نزد. پنجشنبه تلویزیون رژیم از قول نهاوندیان معاون روحانی گفت قراره هفته آینده پول غارت‌شدگان رو بدن. یعنی یک وعده سرخرمن. برای همین این ادعای روحانی که مسئله 98درصد غارت‌شدگان حل شده، تنها یک فریب‌کاریه.

 

سوال: در مورد آسیب‌های اجتماعی روحانی گفت کاهش داشتیم. این حرفش چقدر جدیه؟

میثم ناهید: بله روحانی همین رو گفت. اما باز هم بیاین به آمار و اعترافات کارگزاران و رسانه‌های خود رژیم نگاه کنید. در مورد طلاق: سازمان بهزیستی خود رژیم در آبان امسال اعلام کرد، هر ساعت 21طلاق ثبت شده. در مورد خودکشی رسانه‌های رژیم در آبان نوشتن: «آمارها حکایت از افزایش شدید آمار خودکشی دارند… خودکشی  در جامعه ایران به شکل عجیبی در حال افزایش است». در مورد بیکاری که خودش یکی از بسترهای آسیب اجتماعی هست، سایت حکومتی سلامت‌نیوز می‌نویسه: «نرخ بیکاری در جوانان رو به رشد است… نرخ بیکاری جوانان تحصیل‌کرده، از 35درصد نیز گذشت…».

آخوند ذوالنور هم یک روز بعد از صحبتهای روحانی، در مجلس ارتجاع خطاب به روحانی گفت: «چه چيزي باعث رشد منفي آسيبهاي اجتماعي شد، آسيبهايي كه… امروز مردم ما را در منگنه و فشار تا حد تلاشي و نابودي خانواده كشيده».

پس این هم که روحانی اعلام می‌کنه در زمینه آسیب‌های اجتماعی کاهش داشتیم، باز هم فریب و دجالیت هست.

سوال: خب چرا روحانی اصلا وارد چنین موضوعی شد؟ چون به قول شما موضوعاتی هست که با آمار به سرعت رو میشه!

میثم ناهید: علت در وضعیت بحرانی رژیمه. شما به بحرانهایی که از چند طرف رژیم رو محاصره کردن و هر روز هم حلقه‌شون تنگ‌تر میشه نگاه کنید. از یک طرف شکست برجام؛ از طرف دیگه افزایش تحریمها؛ انزوای جهانی؛ بحران منطقه‌ای و… اما همه این بحرانها یک بحران اصلی دیگر رو فعال‌تر می‌کنه. اون هم بحران اجتماعی هست. یعنی انفجاری‌تر شدن فضای جامعه، طوری که خامنه‌ای و روحانی حس می‌کنن روی بشکه باروت نشستن. برای همین، روحانی به صحنه میاد که ولو با همین دروغها و دجالگری‌ها، مقداری آب روی آتش خشم جامعه بریزه.

البته در فضای کنونی این هم تضادی از رژیم حل نمی‌کنه. چون از یک طرف فضای انفجاری آنقدر بالاست و از طرف دیگه تشتت و بحرانهای رژیم تا اونجاییکه خطر فراتر از اینه که فریبکاری تضادی حل کنه. برای همین سایت حکومتی سلامت‌نیوز می‌نویسه:

«نياز چنداني به آمار و ارقام و استدلال هاي جامعه شناختي و علمي نيست. نگاهي به منازعات سياسي، رصد اعتراضات كارگري و تجمعات هر روزه مالباختگان موسسات مالي، وضعیت نابسامان بازار… و امثال اين‌ها به آساني نشان مي‌دهد كه با چه بحران بزرگ سياسي، اجتماعي و اقتصادي مواجه هستيم».