شکست طرح موسوم به « تحول سلامت » و کوتاه شدن دایره بیمه شدگان و حذف داروهای حیاتی از بیمه

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱۰ آذر ۱۳۹۶ –  از تبلیغات گوشخراش تا واقعیت! طرح تحول سلامت، طرحی بود که دولت آخوند روحانی با بوق و کرنای بسیار از اردیبهشت سال ۱۳۹۳ توسط دولت آخوند روحانی با ادعای بیمه کردن تمامی مردم ایران کلید خورد. هرچند که از همان ماههای اول تبلیغاتی بودن این طرح معلوم بود اما حالا دیگر بحث شکست این طرح از طرف کارگزاران رژیم هم بسیار مطرحه. گزارشی رو با هم ببینیم

بادکنک تبلیغاتی طرح بیمه سلامت ترکید

روز سوم آذر مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس رژیم با اعلام کسری 16 هزار میلیارد تومانی طرح تحول سلامت شکست آن را اعلام کرد.

این کارگزار رژیم که قبلا وزیر بهداشت هم در نظام آخوندی بوده گفت: «من از زمان اجرای طرح تحول سلامت گفتم که این کار از نظر علمی و تجربی غلط است. حالا این طرح ۱۶ هزار میلیارد تومان کسری دارد و حتی وقتی که کل پول را دریافت می‌کنند ناراضی هستند، علتش بی عدالتی است».

سایت حکومتی سلامت نیوز 8 آذر 96

عباس کبریایی زاده نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی نیز علت شکست این طرح را غارتگرانی که برای چپاول هر چه بیشتر از جوانب مختلف برای چنگ اندازی به این بیمه مداخله کرده اند. وی به سایت حکومتی سلامت نیوز گفت: «بسیاری از مداخلاتی که بعدا اتفاق افتاد، چه مداخلات بازارمحور، چه مداخلات ناشی از سیاستگذاران و عوامل سیاستگذاری از جمله مجلس، دولت و…، مداخله‌گرهایی بودند که قابل تشخیص بودند و مشخص بود طرح تحول سلامت را با شکست مواجه می‌کند». وی افزود: «در مورد دارو آنچه باعث شد صنعت مختل شود، بی‌تعهدی دولت به پرداخت تعهدات خود به بیمارستان‎‌های دولتی و بخش بیمه‌ای بود و گرنه مصرف دارو در کشور ما طی سال‌های گذشته رشد متوازنی داشته است».

حسام الدین شریف نیا عضو هیئت مدیره انجمن علمی مدیریت و اقتصاد داروی ایران، گفت: «بنا بود وزارت بهداشت یارانه دارو را به بیمه ها پرداخت کرده و آنها این یارانه را به بیماران پرداخت کنند. بعد از اجرای طرح تحول سلامت، متاسفانه مبالغی که قرار بود وزارت بهداشت (یارانه دارو) به بیمه ها پرداخت می کرد پرداخت نکرد و بیمه ها هم به تبع آن پرداختی به داروخانه ها، خصوصا داروخانه های بیمارستانی انجام ندادند و این مسئله کل زنجیره تامین دارویی را با اختلال رو به رو کرد. طبق آماری که شنیده می شود بدهی داروخانه های بیمارستانی به شرکت های پخش حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان است که این بدهی ها کل زنجیره تامین را با اختلال رو به رو کرده است».

وضعیت بیمه های درمانی

یک هموطن: تقریبا 4 ماه پیش من تحت عمل جراحی قرار گرفتم بعد از اون برای  دریافت هزینه های درمانی به بیمه مراجعه کردم نه بیمه سلامت و بدنبال اون بیمه ای تکمیلی هیچ هزینه ای جهت درمان به من پرداخت نکردند .

یکی از اقدامات غارتگرانه رژیم آخوندی در طرح باصطلاح تحول سلامت یکی یکی خارج کردن داروهای گران قیمت از شمولیت بیمه بود.

یک هموطن: حذف حمایت بیمه از داروی پوکی استخوان. داروی ۶۰ هزار تومانی ۶۰۰ هزار تومان شد. سازمان غذا و دارو اعلام کرد داروی تری پاراتاید اونقدری که هزینه داره اثر بخش نیست و شورای عالی بیمه این دارو رو از فهرست بیمه‌ها خارج کرده این در حالیه که رئیس انجمن روماتولوژی ایران این دارو رو مهمترین داروی بیماران پوکی استخوان دانسته و گفته وبرای درمان شکستگی مهره ابزاری به جز این دارو نداریم بر اساس اعلام رئيس انجمن روماتولوژی ۷۰۰۰ بیمار به این دارو نیازمندند و الان بلاتکلیفند.

اما چرا رژیم مستمرا دایره خدمات بیمه ای را کاهش میدهد بازهم سرنخ را باید در مافیای غارتگر نظام پوسیده آخوندی جستجو کرد. یک سایت حکومتی به نام میزان می نویسد:

سایت میزان ۵ آذر ۹۶:

«هزینه‌های طرح تحول سلامت هم به شدت افرایش پیدا کرده و دولت توان پرداخت این هزینه‌ّها را ندارد و به بهانه‌های مختلف خدمات درمانی را پوشش بیمه‌ها خارج می‌کند. از طرفی پیشتر گزارش‌هایی درباره فساد در سازمان غذا و دارو مطرح شده که بر اساس آن اعضای بلندپایه این سازمان و اعضای خانواده آنها در شرکت‌های خصوصی داروسازی سهم و نفع دارند و از مقام و نفوذ دولتی خود در راستای منافع این شرکت‌ها سوءاستفاده می‌کنند. این موضوع می‌تواند دلیل بالابودن قیمت برخی داروهای بی‌اثر باشد. در هرصورت در این میان با جان بیمارانی باز می‌شود که بر اساس قانون اساسی باید از خدمات درمان رایگان بهره‌مند باشند».

در این میان تلویزیون رژیم با اعلام خبری باز هم بر ورشکستگی طرح تبلیغاتی بیمه سلامت صحه گذاشت و گفت:

تلویزیون رژیم ۵ آذر 96:

بیمه سلامت در مسیر حذف گزارش قانون، بیمه سلامت در این مرکز پذیرش نمیشه این اطلاعیه ای هستش که در اغلب مراکز درمانی خصوصی مردم دارن می بینن و دیگه این مراکز دفترچه بیمه سلامت رو قبول نمیکنند. بیمه سلامت قرار بود که بیمه پایه ۷۵ میلیون ایرانی باشه و به دنبالش نظام ارجاع و پزشک خانواده رو شرایطش رو بهتر بکنه و اینطور که به نظر میرسه جامعه هدفش هی داره کمتر میشه و داره در مسیر حذف قرار میگیره

به این ترتیب یکبار دیگر با ترکیدن بادکنک تبلیغاتی طرح تحول سلامت که از خامنه ای ولی فقیه رژیم تا روحانی و وزیر بهداشت و دستگاه رسانه‌ای حکومتی آنهمه تبلیغات حول آن می کردند نشان داد که رژیم آخوندی امامزاده‌ایست که کور می‌کند و شفا نمیدهد!