سرخط اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۱۱ آذر ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱۱ آذر ۱۳۹۶ – سلام بر شما. همراهتون هستیم با برنامه سرخط از سیمای آزادی تلویزیون ملی ایران. نخست سرتیتر موضوعات

  • خسارات ناشی از تخریب بناهای دولتی ساز در زلزله کرمانشاه. مسؤل کیست؟ گفتگو با مهندس یزدان حاج حمزه

  • مسکن مهر یا قتلگاه. گزارشی از وضعیت مسکن مهر در مناطق زلزله زده و زندگی مردم.

اما نخست سرخط اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی:

دانشگاه پولکی نمی‌خوایم نمی‌خوایم» ،«شهریه زورکی نمی‌خوایم نمی‌خوایم»

اینها شعارهای دانشجویان دانشگاه ملی ایران موسوم به بهشتی بود که صبح امروز در اعتراض به غارتگری رژیم آخوندی از دانشجویان این دانشگاه دولتی است. دانشجویان با دردست داشتن پلاکاردهایی به سیاست پولی کردن دانشگاهها که منجر به از دور خارج کردن بسیاری از فرزندان طبقات محروم جامعه از حضور در دانشگاهها خواهد شد اعتراض کردند.

زلزله ویرانگر در کرمان

زلزله ای که صبح دیروز در کرمان به وقوع پیوست موجب تخریب بسیاری از روستاها و ساختمانهای دارای بافت فرسوده و خشت و گلی شد. به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسکانیور محمود شهبا مدیر عامل شبکه برق شمال کرمان گفت: خسارات ناشی از زلزله عمدتاً در بخش کوهساران در شهرستان راور بوده که شامل حدود 80 روستا می شد که برخی از آن ها دچار تخریب و شبکه برق با مشکل مواجه شد. او گفت: برآورد ما از میزان خسارت به شبکه ها و تأسیسات توزیع این منطقه حدود 3 میلیارد تومان است.

عضو مجلس ارتجاع از کرمان گفت :حدود ۵۰ ساختمان دچار آسیب و خسارت شده‌اند/منطقه حالت ویبره به خود گرفته و بیش از ۴۳ پس لرزه پس از زلزله تاکنون داشته‌ایم.

به گزارش رسانه ها هم اکنون مهم‌ترین دغدغه مردم سرمازدگی در شب در مناطقی است که مردم از ترس فروریختن خانه‌های ترک خورد و احتمال ریزش آنها بخصوص با پس لرزه هایی که اتفاق می افتد در خارج خانه ها رفته اند . قطع برق، فروریختگی خانه‌های خشت‌و‌گلی روستایی و زیر آوارماندن احشام از جمله خسارات زلزله در منطقه هجدک کرمان است.

همچنین خسارات زلزله به منازل شهروندان در رفسنجان زیان‌هایی وارد آورده است.

تجمع اعتراضی دانشجویان در کرمان

به دنبال زلزله کرمان 400تن از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه موسوم به باهنر کرمان در  مقابل این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار  کردند

دانشجویان که به دلیل ترس از زلزله مجدد از حضور در خوابگاه خودداری می کنند،خواستار تعطيلي كلاسها يا دريافت چادر شدند.

اعتراض به تخریب محیط زیست

جمعی از مردم منطقه نیاوران تهران موسوم به پاسداران در اعتراض به چپاولگری شهرداری تهران در  خشکاندن پارکها و تغییر کاربری آنها به برجهای بلندمرتبه تجمع کردند. آنان شعار ميدادند  : مرگ بر زمین خوار. بر روی بنرهایی که در دست آنان بود نوشته شده بود: منطقه ما اکسیژن میخواهد نه برجهای 15 طبقه. تغییر کاربری خدمات شهری به مسکونی با کدام مجوز قانونی؟

با برج سازی به حریم زندگی مردم تجاوز نکنید

دو زمین لرزه  در کرمانشاه مردم را به خیابان کشاند

شب گذشته  دو زمین لرزه   به قدرت چهار و دو دهم و چهار و شش دهم درجه در مقیاس ریشتر  حوالی کوزرانkozaran  در شهرستان کرمانشاه را لرزاند. به دنبال این زمین لرزه مردم شهرها و روستاهای مختلف  از جمله کرمانشاه، روانسر، جوانرود، گهواره و اسلام‌آباد غرب از منازل خود خارج شده و به خیابان سرازیر شدند.

بطری پلاستیکی یا توپ فوتبال

در حالی که رژیم ولایت فقیه میلیاردها دلار از پول مردم ایران را خرج بقاء خودش و بشار اسد دیکتاتور و مزدورانش در لبنان و عراق و یمن می کند، فرزندان مردم ایران زنگ ورزش خود را اینگونه می‌گذرانند. نگاهی به یکی از مدارس در شهرستان سرباز و ورزش کودکانمان!