مسکن مهر یا قتلگاه

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱۱ آذر ۱۳۹۶ – 31 هزار خانه بر اساس آمار اعلامی معاونت عمرانی استانداری کرمانشاه در زلزله اخیر این استان تخریب شد. این آمار تکاندهنده است. بخشی از این ساخت و سازها نوساز بودند و بخش روستایی اغلب قدیمی یا خشت وگلی بودند. اونچه که افکار عمومی مردم ایران رو تکان داد، تخریب مسکن مهر و بیمارستان نوساز اسلام آباد غرب بود که تنها ۷ ماه از افتتاحش گذشته بود؟ به راستی چه کسی مقصر است؟ گزارشی رو با هم می بینیم.

مسکن مهر یا قتلگاه

اینجا آپارتمانهای پس از بمبارانهای مهیب در جنگ نیست. آپارتمانهایی است که قرار بوده ضد زلزله ساخته شوند اما در زلزله ۷ و سه دهم ریشتری ۲۱ آبان ۹۶ در سرپل ذهاب به این روز افتادند. مردمی که  همه دار و ندارشان و حاصل یک عمر تلاششان برای تهیه چنین خانه‌هایی بر باد رفت. نه زمین دارند که خودشان دست به کار ساختنش شوند و نه پس‌انداز دارند که دوباره به مستأجری برگردند. از ابتدا خانه را با این شرط خریده‌اند که زمین از آن دولت باشد و ساختمان از آن آنها و این یعنی مالک زمین، دولت است و آنها تنها بنا را خریده‌اند. از همه بدتر آن‌که برای همین خرابه، همین ساختمانی که دیگر ساختمان نیست، باید تا ١٢‌سال دیگر هم قسط بدهند. خودشان می‌گویند؛ «نه راه پس داریم و نه راه پیش». جایی حوالی محله فولادی جلوی ساختمان‌هایی چادر زده‌اند که پاره‌پاره و ‌آش‌و‌لاش به‌ نظر می‌آیند دیوارهای آویخته، سقف‌های ترک‌ خورده و ستون‌های ریخته… اسکلت‌هایی که می‌گویند سرپا مانده‌اند، آخرین امید آنهاست برای آن‌که زودتر خانه‌شان سرپا شود اما گفت‌وگوی اعضای سازمان نظام مهندسی همدان با یکدیگر آخرین امیدها را به باد می‌دهد: «سازه انحراف پیدا کرده است و باید ساختمان از صفر ساخته شود» می‌گویند، در عالم مهندسی بحث روی یک میلی‌متر و دو میلی‌متر است و این‌که چشم تشخیص دهد سازه سرپا و استوار است، کافی نیست.

امینی که در بلوک ٢۴ ساکن بوده است، می‌گوید؛ همه ساکنان مجتمع شیرودی کارگر بودند. بعضی‌هایشان باربران بازارچه مرزی پرویزخان بوده‌اند که ۶ماه است به خاطر بسته‌شدن مرز بیکارند و با دستفروشی امورشان را می‌گذراندند و بعضی دیگر کارگرهای ساختمانی یا راننده بودند که به خاطر بیکاری دایم بین روستاها و شهر در رفت‌وآمد بودند. روستاییان را به شهر می‌آورده و می‌بردند یا لباس و کفش و سایر مایحتاج‌شان را از شهر می‌خریدند و در روستا دستفروشی می‌کردند.

پیمانکاریهای وابسته به سپاه پاسداران و بنگاههای وابسته به بیت خامنه‌ای که این پروژه‌های مرگ‌آفرین را ساخته اند بابت هر متر مربع از ساخت این مجتمعها دوسوم غارت کرده و از کیفیت مصالح کلاهبرداری کرده اند. این را در اعتراف سایت حکومتی رکنا در ۲۳ آبان ۹۶ به خوبی می‌توان دید: «در ساخت مسکن مهر قرار بوده چه کیفیتی لحاظ شود؟ ساخت‌وساز ٣٣٠‌هزار تومانی هر مترمربع مسکن مهر در شرایطی است که در همان سال‌های احداث مسکن مهر، هزینه تمام شده ساخت‌وساز یک مترمربع ساختمان بین ٨٠٠‌هزار تا یک‌میلیون تومان برآورد می‌شد»

و حالا این مردم محروم که بر اثر زلزله خانه‌های سست بنیادی که رژیم برایشان با قیمت گزاف ساخته بود بعلاوه تمام دارائیشان بر باد رفته است. نه تنها هیچ خبری از جبران خسارت این مردم نیست بلکه رژیم آخوندی تنها به فکر پر کردن جیب خود از طریق ترفندهای جدید برای بیگاری کشیدن از زلزله زدگان و چپاول چند برابر بیشتر نسبت به قبل است.