زلزله زدگان کرمانشاه و کمبود امکانات اولیه

اندازه متن
Aa Aa

سه هفته پیش از زلزله استان کرمانشاه، همچنان بسیاری از مسائل اولیه برای مردم حل نیست و مشکلات بخصوص در سرمای زیر صفر درجه  و کمبودهای جدی بهداشتی مردم را تهدید می‌کند. گزارشی رو با هم ببنییم:

زلزله زدگان کرمانشاه و کمبودهای اولیه

به دلیل فقدان سیستم های امدادی اضطراری در کشور ما که بر روی خط زلزله قرار دارد و شاهد انواع حوادث طبیعی است، به مجرد اینکه شهرها و روستاها دچار خسارت بر اثر حوادث طبیعی می‌شوند تمامی ساختارهای حیاتی آنها هم نابود می‌شود. امکانات جایگزین اضطراری وجود ندارد و خطرات بهداشتی همه را تهدید می‌کند.

یک جوان : اینجا روستای می میه رو است ما نه سرویس بهداشتی داریم نه حمومی که بریم حموم من الان چند روزه نرفتم حموم

یک خانم: مشکلات اینجا سرویس بهداشتیش کمه داریم ولی کمه زیاد رسیدگی نمیکنندو آب آشامیدنیمون فقط یه دونه شیر آب داریم.

یک مرد: ده ما یک دونه دستشویی نداریم.

یک خانم: تعداد حمامها جوابگومان نیست. اینهمه جمعیت یه دانه حمام داریم.

یک خانم دیگر: نه دستشوئمانه نه حمام داریم.

یک خانم دیگر: خدایی ۱۰ روزه ما حمام نکردیم

مجری: سرویسهای بهداشتی چی؟ به تعداد هست

یک خانم: نه به خدا دو تا آوردن هنوز هم نصب نشده

در حالی که مردم در مناطق زلزله زده در رنج کمبودها بسر می‌برند تلویزیون رژیم همچنان برای تبلیغات برای قرارگاه چپاولگران سپاه پاسداران تبلیغ می‌کند:

مجری تلویزیون رژیم: با تلاش نهادها و سازمانها از جمله قرارگاه خاتم الانبیاء روند ساخت کانکس برای اسکان موقت زلزله زدگان استان کرمانشاه تسریع شده است.

دولت آخوند روحانی از بودجه بازسازی زلزله، ۵۳ درصد یعنی ۳۰۰ میلیارد تومان را به سپاه غارتگر پاسداران اختصاص داد. اما سپاه علاوه بر غارتگری از بودجه بازسازی، قیمت کانکسها را هم از ۳ونیم میلیون تومان به ۴ ونیم میلیون تومان افزایش داده و از این بابت هم چپاول می‌کند.

همچنانکه در رابطه با پروژه‌های مسکن مهر که قرار بوده با هزینه یک میلیون تومان در هر متر مربع خانه‌های ضد زلزله بسازد ولی تنها با ۳۳۰هزار تومان یعنی یک سوم هزینه بناها را به صورت سرهم بندی شده بالا برد و چنین خرابی سهمگینی به وجود آورد، هم اکنون و بعد از زلزله نیز سپاه پاسداران با سرهم بندی کردن کانکسها و به صورت بزن دررویی مشغول کار شده است:

یک کارگر: ما در این کارگاه 50 تا در روز تولید میکنیم با یک شیفت اگر شیفتمون رو افزایش بدیم امکان این هست که ۵۰ تا دیگه اضافه بشه.

ساخت یک کانکس چقدر طول میکشه؟

یک کارگر: چهارچوبش حدودا ۵ دقیقه ساندویچ پنل و تکمیل حدودا دو ساعت میشه.

اما این سرهم بندی کردنها از چشم تیزبین مردم منطقه پنهان نمانده با فیلمبرداری از کانکسهای بی کیفیت، تبهکاری جدید پاسداران را به نمایش گذاشته اند:

صدای یک هموطن: متأسفانه در مسیر رفتن به سرپل ذهاب کانکسهایی رو می  بینیم که با کیفیت بسیار پایین ساخته شده و از همین الان از هم باز شده . بهتره ببینید

یک جوان: ما نیازمون به اینه که دولت دخالت نکنه. فاجعه این دولت برای ما از این زلزله بدتر بود به خدا.