چالشهای رژیم آخوندی برای پرداخت مطالبات سپرده گذاران غارت شده و گسترش اعتراضات – گفتگو با حسین میر داماد

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱۲ آذر ۱۳۹۶ – این روزها اخبار اعتراضات هموطنان غارت شده و متقابلا وعده های دولت آخوند روحانی در مورد حل مشکلات و مطالبات سپرده گذاران  بسیار مطرحه. در برنامه امروز همراه هستیم با حسین میرداماد تا به اعتراضات غارت شدگان  و سؤالات حول اون بپردازیم. با سلام به شما

اعتراضات غارت شدگان در هفته گذشته

سؤال: آیا میتونی یک تصویری به بینندگان ما از اعتراضات هفته گذشته غارت شدگان بدی؟ که ابعادش چی بوده و در چه شهرهایی برگزار شده؟

حسین میرداماد: بله. هفته گذشته در شهرهای مختلف و تهران غارت شدگان از مؤسساتی که مدتهاست تجمع و تظاهرات دارند تظاهرات داشتیم مثل مالباختگان کاسپین، بدرتوس و افضل توس و البرز ایرانیان و آرمان وحدت تا مؤسساتی که همین هفته غارت شدگانش به اعتراض برخاستند مثل مؤسسه موسوم به ولایت اندیشه در تهران یا مؤسسه ملل در ملایر و بنیاد شهید در مشهد. از طرف دیگه این اعتراضات علاوه بر تهران که تقریبا هر روز برپا بود در اهواز هم هر روز یا هرشب برپا بود در مشهد همینطور و در رشت و ملایر و برخی شهرهای دیگر هم اعتراضات غارت شدگان که رژیم به اونها مالباخته میگه رو داشتیم.

مطالبات سپرده گذاران در این هفته

مجری: آیا در تظاهرات همین هفته که شما به نمونه‌هاییش اشاره کردین،‌ نکته یا حرف جدیدی بود در مطالبات سپرده گذاران بوده  یا اینکه همان مطالبات هفته گذشته و هفته‌های قبل مطرح شد؟

حسین میرداماد: البته خواسته غارت شدگان همیشه پرداختن حق و حقوق و سپرده‌هاشون بوده و این چیز جدیدی نیست ولی اون چیزی که در این هفته جدید بود مواردی است که خدمتتون میگم:

  • رفتن غارت شدگان در اهواز در برابر خانه امام جمعه اهواز جزایری و سردادن شعارهایی از قبیل : آخوند فقط لباسه خوراکش اختلاسه. یا : جزایری به هوش باش مالباخته‌ایم نه اوباش.
  • همینطور رفتند سراغ حوزه علمیه این شهر و آخوندی رو بیرون آوردند که ظاهرا متولی اونجا بود و به زیر سؤال برده بودنش که چرا علما ساکتند چرا نسبت به غارت بیت المال و حق مردم حرفی نمیزنند
  • باز در موارد دیگه دیدیم که میگفتند: ما از هیچکس نمیترسیم از پلیس نمیترسیم و از رهبر نمیترسیم.
  • شعار علیه لاریجانی رئیس قوه قضائیه رژیم هم به اوج خودش رسید. همانکه میگن: لاریجانی قاضیه با دزدها همبازیه.
  • یا شعار میدادن ما اومدیم بمیریم یا پولو پس بگیریم که نشاندهنده عزم جزم مردم برای ایستادگی در برابر رژیم برای دریافت اموال به غارت رفته شونه.

اعتراضات و مطالبات سپرده گذاران  و پاسخ رژیم

مجری: رژیم در برابر این عزم و اراده مردم چکار کرده، بالاخره پاسخش به اعتراضات مالباختگان و مردم چیه؟

حسین میرداماد: یکی از دلایلی که الان دو سه ساله که این تجمعات ادامه پیدا کرده اینه که رژیم هیچ پاسخ قانع کننده و منطقی برای مردم سپرده گذار نداره و نمیخواد هم بده و تا الان سیاست کش دادن و دست به سر کردن رو دنبال کرده چون نمیخواسته سراغ اصل قضیه بره.

مجری: چرا؟

حسین میرداماد: اصل قضیه اینه که این مؤسسات تماما زیر چنگ سپاه و باند خامنه‌ای بوده و با اعمال نفوذ هم از بانک مرکزی مجوز گرفتن. مثل روز روشنه که وقتی بنگاهی ورشکسته میشه سراغ صاحبش میرن و میگن مثلا چرا این خطا رو کردی و چرا اینهمه پول مردم رو بالاکشیدی. اما به قول آخوند روحانی ۳میلیون و ۴۰۰ هزار نفر سهامگذار این مؤسسات ورشکسته هستند و اصلا دستی پیدا نیست که این تبهکاری عظیم کار کیه؟ گاهی با منقاش باید بگردی تا چیزی در بیاری. مثلا همین هفته احمد توکلی عضو پیشین مجلس رژیم و وزیر کار اسبق در همین رژیم گفت: «برای آخرین بار به دریافت‌کنندگان تسهیلات از موسسه ثامن‌الحجج که اکثرا از فرزندان علما، قضات با سابقه و شخصیت‌های سیاسی هستند هشدار می‌دهیم که اقدام کنند، در غیر این صورت اسامی آنها را منتشر می‌کنیم».  (روزنامه حکومتی آرمان ۸ آذر ۱۳۹۶)  بعد همین احمد توکلی میگه که: «بانک مرکزی در قبال  موسسه ثامن الحجج مقصر است، زیرا برای انحلال این موسسه 18 ماه تاخیر انجام داد و این مدت به مدیرعامل این موسسه اجازه فساد را داد و توانست با پول مردم، مسکن، زمین و مجتمع های تجاری خریداری کرده و به نام افراد مختلف ثبت کند. بانک مرکزی در این ۱۸ ماه چرا از این فرد غافل بود که در نهایت هم مدیرعامل این موسسه تحت الحفظ در خانه اش محصور شد».

بنا بر این روی اصل قضیه نمیرن چون دست دزد اصلی که خامنه‌ای و سپاهش هست رو میشه.

در مورد وعده پرداخت مطالبات سپرده گذاران زیر سقف ۱۰۰میلیون تومان سپرده

مجری: با اینهمه وعده های بسیاری داده شده که سپرده گذارانی که تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان سپرده گذاری دارند میتوانند سپرده هاشون رو بگیرند. این مگه مسئله بسیاری رو حل نمی‌کنه؟

حسین میرداماد: مسئله اینجاست که اصل پولها بالا کشیده شده و غارت شده و رفته. پس دولت برای حل این مشکل که به یک مشکل امنیتی و سیاسی هم براش تبدیل شده باید چاره ای بیندیشه. سیف رئیس بانک مرکزی رژیم روز ۵ آذر رفت مجلس و در یک جلسه غیر علنی در مورد راه حلها با مجلس نشینان رژیم رایزنی کرد. و وقتی بیرون اومد با خبرنگاران مصاحبه کرد و گفت: «بدهی سپرده گذاران موسسات اعتباری ورشکسته تا سقف ٢٠٠ میلیون تومان تا الان پرداخت شده و بانک مرکزی با همکاری دولت در تلاش هستند تا بدهی های سپرده گذاران بیش از ٢٠٠ میلیون تومان را نیز پرداخت کنند».

اما هیچکدام از وعده هایی که داد محقق نشد و روز هشتم آذر پاسدار لاریجانی رئيس مجلس رژیم به دولت هشدار داد که: «بانک مرکزی باید با سرعت بیشتر در حل مشکل سپرده گذاران اقدام کند در غیر این صورت رفتار مجلس در خصوص وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تغییر خواهد کرد» (سایت الف ۸ آذر۹۶)

در همین روز سایت حکومتی الف نوشت: «در جلسه سران قوا هم که با موضوع بررسی موسسات اعتباری برگزار و مقرر شد وجوه سپرده گذاران موسسه کاسپین که تا 200 میلیون تومان بود، پرداخت شود حتی اطلاعیه ای هم در مورد آن صادر شد، اما بررسی های میدانی خبرنگار الف؛ نشان می‌دهد هنوز این موضوع اجرایی نشده است و هنوز بخش زیادی از سپرده گذاران نتوانست وجوه خود را دریافت کنند».

روز هشتم آذر روحانی رئیس جمهور رژیم در مصاحبه تلویزیونی گفت ۹۸ درصد مسئله سپرده گذاران  که آمار اونها 3میلیون و 400 هزار نفر ذکر کرد حل شده و تنها ۲ درصد باقیمانده. اما فردای اون روز نهاوندیان معاون اقتصادی روحانی این رقم رو به کمتر از یک سوم کاهش داد و گفت: «برای سپرده گذاران فرشتگان، و تعاونی های افضل توس، وحدت و البرز ایرانیان تصمیم گیری شده و جدول زمانی تعیین شد. پرداخت ها طبق جدول زمان بندی آغاز شده است و به این ترتیب تردید و این نگرانی که بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر از هموطنان ما را درگیر کرده بود، برطرف می شود». وی تصریح کرد:«البته بقیه بدهی های آنها توسط این موسسات باید حتماً با نقد کردن دارایی های آنها پرداخت شود و باید برای آنها تعیین تکلیفی صورت گیرد». یعنی می بینید که تا کجا حساب و کتابهاشون روی هوا بنده. کدام دارایی نقد بشه مثلا یک خانه یا قصر چند میلیارد تومانی چطور باید فروخته بشه کی میخره و بعد کجا به این افراد پول میدن. به همین دلیل هم هست که هیچ کس تره برای این حرفها خرد نمیکنه و شعاری هم که غارت شده ها میدن و در اعتراضات مالباختگان می شنویم اینه که تا پولمو نگیرم از پا نمینشینم. نمونه هایی هم بوده که نفر رفته ۲۵میلیون ۳۰ میلیون سپرده داشته میخواسته کل پولش رو بگیره بهش فقط ۱۲-۱۳ میلیون نمیخواستند بدن که اعتراض کرده و گفته تمام پولم رو میخوام یا حتی کسی بوده که مراجعه کرده و اصلا اونقدر ازش کسر کردن که یه چیزی هم بدهکار شده. اینها در صحبتهای مردمی که در همین اعتراضات شرکت میکنند به وفور هست.

مجری: شما اشاره کردن به این که اینها سیاستشون دست به سر کردنه. چرا؟ خوب پولهای مردم رو بدن و خودشونو از اینهمه اعتراضی که هر روز آبروی سران رژیم رو می‌برن و اونها رو دزد خطاب می‌کنن نجات پیدا کنند؟

حسین میرداماد:‌دلیلش اینه که حجم پول بسیار زیاده حتی همین پولی که نهاوندیان میگه یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر و میخواد تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان بپردازه مبلغی میشه در حد 110 هزار میلیارد تومان میشه یعنی ۲۷ میلیارد دلار حداقل باید بپردازه. در حالی که هنوز به آخر سال نرسیده این دولت الان چیزی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داره. چطوری این رو بده؟ بعد هم همینکه یک مؤسسه رو با فشارهای زیاد مردم مجبور میشن بخشی از بدهیهای مردم رو بدن بقیه شروع میکنند. این هفته مؤسسه اندیشه ولایت و بنیاد شهید مشهد رو داشتیم. و بقیه جاها. هر هفته یکی سر بلند میکنه.

از این رو می بینیم که حتی فریبهای دولت روحانی نمایندگان مجلس رژیم رو هم قانع نکرده از جمله:‌ علی وقف‌چی نماینده  مجلس رژیم از زنجان در مجلس از قوت گرفتن احتمال سوال از رییس جمهوری درباره موسسات مالی و اعتباری متخلف و بدهکار خبر داده است.

به گفته وقف‌چی، روحانی باید پاسخگوی تخلفات مؤسسات مالی بدهکار از جمله کاسپین باشد.

این نماینده تاکید کرده که: «نمایندگان در جلسه غیرعلنی که با رییس کل بانک مرکزی برگزار شد، سؤالات متعددی را با ولی‌الله سیف مطرح کردند که متأسفانه از جواب‌های او قانع نشدند. بنابراین رییس‌ جمهوری باید با حضور در مجلس پاسخگوی شرایط نا به سامان موسسات مالی بدهکار باشد.»

نماینده زنجان در مجلس گفته است یکی از سؤالات مطرح‌ شده در جلسه غیرعلنی درباره اعطای چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی از سوی مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین بوده: «در سال ۹۵ نیز حدود دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین سرمایه گذاری شده است که با این حساب مبلغی در حدود هفت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان جمع سپرده در این مؤسسه بوده. حال سؤال نمایندگان این است که این سرمایه‌ها هم‌اکنون کجا هستند؟»

وقف‌چی به خبرگزاری تسنیم گفته است: «آقای سیف در جلسه غیرعلنی مجلس اعلام کرد که روز قبل از حضورش در پارلمان ۶۰۰میلیارد به حساب سپرده‌گذاران واریز شده اما متأسفانه این اقدام صورت نگرفته بود.»

بنا براین میخوام نتیجه بگیرم که اساسا سیاست رژیم همچنان دست به سر کردنه و نمیتونه بنا به دلایلی که گفتم به طور ریشه ای این مسئله رو حل کنه چون نه منابع مالیش رو داره و نه اراده ای برای مصادره اموال صاحبان این مؤسسات که به سپاه و بیت خامنه‌ای وصلند پس بحران ادامه داره و تشدید هم میشه. این هفته هم باز غارت شدگان به تظاهرات فراخوان دادند.

مجری: با تشکر از شما.