تصویر واضح‌تر مسیر برجامها

گزارش خبری- ۱۵ آذر ۱۳۹۶ – تصویر واضح‌تر مسیر برجامها

سایت اتحادیه اروپا ـ 10آذر:

موگرینی: شخصاً فکر می کنم نقطه ورود خوبی می بود که (در برجام) در مورد موضوعات منطقه ای هم صحبت میشد زیرا ته خط مشکل این است که خاورمیانه و خلیج (فارس) نیازمند توسعه ساختار امنیتی است که امکان می‌دهد همسایگان در کنار هم زندگی کنند

سایت حکومتی جهان نیوز ۱۱ آذر

افسوس موگرینی از موشكی نشدن برجام

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که محدود کردن مذاکرات با ایران به مسئله هسته‌ای اشتباه بوده و باید مسائل منطقه‌ای نیز شامل آن‌‌‌ می‌شد.

اشاره موگرینی تلویحاً به بحث موشكی ایران مربوط می‌شود كه امریکا و كشورهای اروپایی مدعی هستند باید این مسئله نیز در برجام مورد بحث قرار می‌گرفت.

سایت حکومتی جهان نیوز ۱۱ آذر : افسوس موگرینی از موشكی نشدن برجام

تلویزیون رژیم ۱۰ آذر

راه کارهای دیپلماتیک تهران برای امنیت منطقه. از مقابله با بحران‌ آفرینی قدرتها تا همکاری کشورها.

جمهوری اسلامی ایران آماده است تا با ارتقا سطح همکاریهای خود با کشورهای عضو سازمان شانگهای نقش و سهم بیشتری در تحکیم امنیت صلح و ثبات در منطقه و جهان ایفا کند. ما دست دوستی به سوی همة اعضا دراز می‌کنیم و همکاریهای نهادی را در منطقه و جهان به سود همة کشورها، ملتها و دولتهای علاقمند به صلح، امنیت و رفاه می‌دانیم».

معاون حقوقی رئیس جمهور در سخنرانی خود در نشست حقوقبشر غیر متعهدها توجه به تنوع فرهنگی را برای رسیدن به مفاهیم فراگیری حقوق بشری ضروری دانست.

روزنامه حکومتی جوان ـ ۱۱ آذر:

به نظر می‌رسد فشارهای امریکا درباره ایرادات برجام و بازنگری در آن، سبب شده مقامات اروپایی نیز به ناقص بودن برخی مفاد توافق هسته‌ای اذعان كنند. فدریکا موگرینی كه همواره یكی از حامیان اجرای برجام بوده و بار‌‌‌ها از خروج احتمالی امریکا از برجام انتقاد كرده است، اکنون از ایرادات برجام سخن می‌گوید.

روزنامه حکومتی جوان ـ ۱۱ آذر:فدریکا موگرینی اکنون از ایرادات برجام سخن می‌گوید.

روزنامه حکومتی حمایت ـ ۱۱ آذر

وقتی اروپا اشتباه کرد !

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اروپا

می‌گوید: «محدود کردن مذاکرات با ایران، به مسئله هسته‌ای اشتباه بود و باید مسائل منطقه‌ای نیز شامل آن می‌شد»!

از ابتدا هم کاملاً مشخص بود اروپا به عنوان سیاهی لشگر آمریکا در مذاکرات حاضر شده و از خود اختیاری ندارد اما اینکه بعد از امضای برجام، چنین آرزویی را بر زبان آورده‌اند، از وامداری بی‌چون و چرایی آنان به واشنگتن حکایت دارد.

روزنامه حکومتی حمایت ـ ۱۱ آذر : از ابتدا هم کاملاً مشخص بود اروپا به عنوان سیاهی لشگر آمریکا در مذاکرات حاضر شده

روزنامه حکومتی همدلی ۱۱ آذر:

آیا می‌توان«برجام منطقه‌ای» را متصور بود؟

ظریف پس از این دیدار(با موگرینی در ایتالیا)، به سخنرانی در کنفرانس پرداخت

و می‌گوید:«ما در ایران پیشنهاد گفت‌وگوی منطقه‌ای برای مقابله با این تهدیدها را داده‌ایم. ما می‌خواهیم بر روی منطقه همسایه خودمان یعنی خلیج فارس تمرکز کنیم که محل بسیاری از نزاع‌های دهه‌های اخیر بوده…»

آیا چنین اشاراتی – و دیگر اشارات پرتکرار او به سیاست‌های منطقه‌ای ایران و کشورهای خاورمیانه – به معنای آغاز گفت‌و‌گوهای ایران در حوزه میدانی خاورمیانه است؟

بسیاری از این می‌گویند که الگوی برجام با همه کاستی‌هایش الگوی موفقی در حل‌وفصل چالش‌ها است. حال باید پرسید آیا می‌توان مذاکراتی را متصور بود که به یک برجام منطقه‌ای بیانجامد؟

ظریف روزنامه همدلی ۱۱ آذر

هراسی از گفت‌وگو در مورد مسائل دیگر نداشته و نداریم

«برجام روی یک موضوع ویژه متمرکز شده ‌است. به این معنی نیست که ما هراسی از گفت‌وگو در مورد مسائل دیگر داشته ‌باشیم. نداشته‌ایم و نداریم. من هر جا می‌روم در مورد مسئله منطقه و مسئله موشکی هم صحبت می‌کنم و ما خیلی چیزها برای گفتن و خیلی خواسته‌ها داریم.

ظریف روزنامه همدلی ۱۱ آذر : من هر جا می‌روم در مورد مسئله منطقه و مسئله موشکی هم صحبت می‌کنم

 

زیبا کلام از باند روحانی سایت رویداد ۲۴  ۱۰ آذر

بزرگترین خلل ناهنجاری در جمهوری اسلامی کمرنگ‌شدن پاسخگویی است

در ایران پاسخگویی وجود ندارد و یا آن‌قدر کمرنگ است که می‌توان از آن صرف‌نظر کرد و اساس و بنیان دموکراسی به عزل و نصب حکومت، رای مستقیم مردم، محدودیت قدرت حکومت به قانون وابسته است

بسیاری از سیاست‌های کلان که در کشور بعد از انقلاب اتفاق افتاده است، هیچ‌گاه مورد نقد و بررسی قرار نگرفته است و فرض بر درست بودن اتفاقاتی نظیر اشغال سفارت آمریکا و جنگ تحمیلی است؛ حال آن‌که این موارد نیز باید نقد و بررسی انجام شود و در دیگر سیاست‌ها هم همین‌گونه است

آیا سیاست ما در سوریه، لبنان، فلسطین، اسرائیل و یمن درست است؟ و پاسخگوی آن چه کسی باید باشد؟ اما پاسخگویی وجود ندارد همانطور که در دیگر موارد وجود نداشت.

زیبا کلام از باند روحانی سایت رویداد ۲۴ – ۱۰ آذر : بزرگترین خلل ناهنجاری در جمهوری اسلامی کمرنگ‌شدن پاسخگویی است

بیشتر بخوانید:

اجلاس رسمی پارلمان اروپا در استراسبورگ، محکومیت موج اعدامها و نقض حقوق‌بشر در ایران و سؤالات نمایندگان از فدریکا موگرینی

امیر ترکی فیصل:‌ برجام رژیم ایران را جری کرده است

واکنشهای هراسان حکومت آخوندی در مورد پیامدهای شکست برجام

عزیز پاکنژاد:‌ مفهوم تغییر «سیاست جهانی» در منطقه خاورمیانه