سرخط اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۱۴ آذر ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱۴ آذر ۱۳۹۶ –  سرخط برنامة امروز:

  • در آستانه شانزده آذر و روز دانشجو، دانشگاه علیه استبداد و غارت، نگاهی به اعتراضات دانشجویی از ابتدای سال تحصیلی جدید. گزارشی در این مورد

  • کاهش قدرت خرید مردم و ناکارآمدی طرح کارورزی در گزارش اقتصادی هفته

  • نخست مروری بر مهمترین اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی

اعتراضات در دانشگاهها به مناسبت روز دانشجو

دانشگاه صنعتی شریف

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در تهران به دنبال فراخوان قبلی یک تجمع اعتراضی بزرگ به مناسبت روز ۱۶ آذر – روز دانشجو برپا کردند. دانشجویان علیه سیاستها غارتگرانه رژیم آخوندی شعار می‌دادند:

دانشگاه پولگردان تضعیف زحمتکشان

تنها هفت درصد دانشجویان ایران تحصیل رایگان

دانشگاه قم

در دانشگاه قم دانشجویان با سر دادن شعار دانشجو مییمیرد تفکیک نمی پذیرد علیه سیاست زن ستیزانه و سرکوبگرانه تفکیک جنسیتی در دانشگاه شعار دادند

دانشگاه تهران

فریادها علیه سیاستهای سرکوبگرانه و غارتگرانه رژیم آخوندی، در دانشگاه تهران نیز به اوج خود رسید. دانشجویان خواهان آزادی دانشجویان زندانی سیاسی شدند

در دانشگاه تهران دانشجویان با اجرای نمایشی جریان خونبار جنبش دانشجویی علیه دیکتاتوری حاکم را نشان دادند. یک دانشجو گفت:   «من پرت شدن شبانه ام از بالکن هایی که امروز لباسهای دانشجوییمان بر فرازش تاب میخوردو………… ““ گلوله ها را بر تنم نگاه کنید»

به دنبال چند روز تحصن شبانه روزی، رژیم آخوندی در برابر دانشجویان نفت عقب نشست

در پی اعتراض گسترده فارغ التحصیلان و دانشجویان صنعت نفت به آزمون استخدامی وزارت نفت، رژیم آخوندی مجبور به  عقب نشینی شد و اعلام کرد این آزمون لغو می شود. طبق اعلام وزارت نفت، قرار بودآزمون استخدامی این وزارتخانه دی ماه سال جاری برگزار شود اما با حکم موقت دیوان عدالت اداری رژیم برگزاری این آزمون لغو شد.

اعتراض دانشجویان دانشگاه سمنان به وضعیت خدماتی

دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه سمنان در اعتراض به وضعیت سرویس‌های مسیر پردیس اصلی تا این دانشکده از سوار شدن به خودروها اجتناب کرده و مسیر را دسته‌جمعی و پیاده طی کردند.

تشکل وابسته نمی خوایم. تبعیض جنسیتی محکوم است

دانشجویان دانشگاه علامه در تهران در اعتراض به سیاستهای سرکوبگرانه و غارتگرانه رژیم آخوندی در دانشگاهها دست به تجمع اعتراضی زدند. آنها علیه تشکلهای دست ساز حکومتی شعار دادند: تشکل وابسته نمیخوایم نمیخوایم. همچنین شعار میدادند: از آبادان تا تهران سرکوب دانشجویان

تجمع کارگران شرکت آذرشهد ارومیه

کارگران شرکت آذرشهد ارومیه در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ ماه حقوقشان دست به تجمع زدند.  آذرشهد تولید کننده ی انواع بیسکویت، کیک، ویفر، شکلات، تافی و آبنبات، پاستیل، ژله و غیره است.

وضعیت زلزله زدگان کرمانشاه

با گذشت بیش از سه هفته از زلزله هنوز بسیاری روستاها در مناطق زلزله زده مردم نه حمام دارند و نه جایی برای استراحت و حتی یک کمک دولتی هم به آنان نرسیده است.

تجمع اعتراضی رانندگان تاکسی شبکه بیسیم قزوین

رانندگان شبکه بیسیم قزوین در اعتراض به فعالیت تاکسی های اینترنتی اسنپ، آی‌تک و جابجا، مقابل استانداری رژیم در قزوین تجمع کردند.

تجمع اعتراضی غارت شدگان مؤسسه افضل توس در محمود آباد مازندران

غارت شدگان مؤسسه افضل توس در محمود آباد در اعتراض به کلاهبرداری این مؤسسه از مردم محروم خیابان مقابل آن را مسدود کردند و مانع حرکت خودروها شدند. غارت‌شدگان خواهان بازگرداندن سپرده‌های خود هستند.

تجمع فروشندگان مبل

فروشندگان مبل در اعتراض به برپایی نمایشگاه های پی درپی حکومتی با هدف تخریب فضای کسب و کار این فروشندگان، در مقابل استانداری بیرجند تجمع کردند. در بنرهای آنها این جملات به چشم می خورد:

باید هر ساله شاهد خروج سرمایه از استان باشیم و جوانان شهرمان بی کار

این نمایشگاهها باعث تعطیلی بسیاری از کارهای همکارانمان شده است

اعتراضات گسترده کارگران نی بر نیشکر هفت تپه

کارگران نی بر نیشکر هفت تپه در اعتراض به ماهها پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه و سایر مزایا چند روز است که اقدام به تجمعات اعتراضی می‌کنند. از جمله دروازه شرکت را بستنند و اجازه ورود و خروج به ماشینها و تراکتورهای حامل نیشکر ندادند.

نیروی ا نتظامی و آخوند امام جمعه شوش برای سرکوب کارگران به محل رفتند اما کارگران گفتند تا حقمان را نگیریم دست از اعتراض بر نخواهیم داشت.